Προς το περιεχόμενο

PC sto autokinito help


Dober

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πολυ θα θελα κι εγω να βαλω υπολογιστη στο αυτοκινητο οχι για να το παιζω μουρη, αλλα για πρακτικους λογους. Και εξηγουμαι:

Πριν απο τριαμιση χρονια εβαλα cd-player pioneer και το πληρωσα 220ευρω. Θεωρουσα οτι βαζοντας cd-player ελυσα τα προβληματα μου (δεν αντεχονταν οι κασσετες). Τωρα βαρεθηκα να γραφω αχρηστα cd που τα βαζω στο αυτοκινητο και σε 1 ωρα παλι απ την αρχη τα ιδια τραγουδια (πολυ βαρετο). Οποτε παλι κατελειξα στους σταθμους που βαζουν συνεχεια διαφημησεις. Λεω να αγορασω ενα mp3-player με το οποιο σε ενα cd αν γεμισεις wma 80kbps που παιζουν σχετικα καλα εχεις 20 ωρες σχεδον μουσικης. Το βαζεις και σε τυχαια σειρα να παιζουν και εισαι οκ. Ομως σκεφτομαι μηπως σε 2 χρονια αποδειχτει κι αυτο "λιγο" και χρειαζεται dvd-player που θα χωραει 120 ωρες μουσικης σε wma. Γι αυτο σκεφτηκα τον παλιο μου υπολογιστη. Μια τετοια λυση εχει το μεγαλο πλεονεκτημα της επεκτασιμοτητας. Ομως κολλαω σε μερικα σημεια: 1) Δεδομενου οτι μια μικρη οθονη 5-6 ιντζες με εισοδο vga ειναι σχετικα ακριβη, γινεται καμια πατεντα να βαλω καμια οθονιτσα lcd απο κινητο ή καμια παλια συσκευη ωστε να απεικονιζεται το κομματι που παιζει; (η δυσκολια ειναι πως θα συνδεσω την lcd με το pc). 2) Χρειαζεται ενας ενισχυτης 4καναλος. Γινεται καμια πατεντα να στειλω το σημα απ την καρτα ηχου κατευθειαν στο cd-player που εχει το αυτοκινητο (στον εσωτερικο ενισχυτη του); Το cd-player δεν εχει audio in αλλα μηπως γινεται να φτιαξω;

Ολα αυτα δεν ειναι απλα αλλα αν ξερει καποιος κατι να με διαφωτισει θα του ημουν υποχρεος γιατι δε σκοπευω να δωσω μια περιουσια για να παιζω Mp3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ara me ena trofodotiko 300ari den tha uparxei kanena provlima. ego vasika upologizo na valo ena sustima oxi top alla ena normal na min exo megales katanaloseis, ti inverter proteinete??????

 

 

Γενικα, απο οσο με ενημερωσανε και εμενα στην συγκεκριμενη ερωτηση (δεν βαζω το χερι μου στην φωτια) δεν παιζει ρολο το ποσα watt θα ειναι η τροφοδοσια, αλλα το ποσα watt θα τραβαει ο εξοπλισμος που θα συνδεσεις... με ανωατο οριο καταναλωσης αυτο που θα δινει το inverter.

 

Ας με διορθωσει ο Nikos αν σφαλω καπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα.

Τα περιοδικάκια που αναφέρατε στην αρχή του post με έβαλαν και εμένα στο τριπάκι για το carputer (αν και από καιρό το σκεφτόμουν).

 

Μέχρι στιγμής, για το PC του carputer, αγόρασα:

 

Μητρική: ASRock K7S41 Retail (Για AMD Socket 462. Έχει ενσωματωμένη Κάρτα Γραφικών, τσιπάκι SiS AMR 1 VGA Integrated Real 256E 3D Graphics, On board default 10/100 LAN and 5.1-Ch Audio, 4 USB out, ATA 133 supported, 1 slot for AGP 8X/4X 1.5V) 45?

Επεξεργαστή: AMD Sempron 2600+ 1800 MHz Box 70?

Μνήμη RAM: 256MB PC3200 30?

Δίσκο: Samsung SpinPoint 80GB SP0802N (Ultra ATA-133 Compatible

Fluid Dynamic Bearing Spindle Motor Technology) 55?

Ο δίσκος είναι τοποθετημένος σε ένα removable rack (μεγέθους CD-ROM)) για ευκολότερη μεταφορά και τοποθέτηση στον σταθερό H/Y. 20?

 

Front panel με 2 USB extension ports, 1 Mic, 1 speakers, 1 firewire 15? (το frontpanel, θα μπει μαζί με ledakia και κουμπάκια σε μία άδεια θέση στο ταμπλό του αυτοκινήτου)

 

Λειτουργικό: Windows XP Home edition SP2 + προγραμματάκια CAR-MEDIA...

 

Από το http://www.cartft.com θα παραγγείλω από βδομάδα οθόνη και μάλλον και psu. Δυστυχώς άργησα να παραγγείλω. Μέχρι πριν από μία εβδομάδα είχε προσφορά μια πολύ καλή και λεπτή 7" TFT Touchscreen στα 260? περίπου, την MM400 VGA 7" TFT - Touchscreen USB - PAL/NTSC - IR Remote. Τώρα την έχει 280? :(

 

Η τροφοδοσία με προβληματίζει λίγο, αν και έχω σχεδόν αποφασίσει να μην χρησιμοποιήσω inverter. Το cartft έχει ένα αρκετά καλό DC-DC converter, το 250W DC ATX PFC Power Supply (9-18VDC) με διαστάσεις κανονικού τροφοδοτικού ATX, και όλα τα καλώδια κλπ που έχουν τα τροφοδοτικά των 230V. Η τιμή του είναι βέβαια στα 200?. Αρκετά ψηλά, μιας και ανεβάζει πολύ το συνολικό κόστος του carputer.

 

Το θετικό με αυτό είναι ότι τα 250W είναι αρκετά, μιας και το παραπάνω σύστημα με κάποιους Online calculators το υπολόγισα γύρω στα 190W (αν βάλουμε μέσα και κάποιες usb συσκευές, όπως trackball στο τιμόνι, usb hub, bluetooth κλπ.) , ενώ μπορούμε να συνδέσουμε και την οθόνη για μεγαλύτερη προστασία.

 

Εναλλακτικά θα πάρω έναν inverter σαν του φίλου kirimi (που τον σύνδεσες τον inverter; Κατευθείαν στην μπαταρία?) και ένα απλό τροφοδοτικό ATX.

 

Όταν έρθει η οθόνη και κάνω την εγκατάσταση θα ποστάρω φωτό από το όλο σύστημα.

 

 

Επίσης, έπεσα κατά τύχη πάνω στο OBD II, και έχω βρει μία σχετικά φτηνή λύση της ELM γύρω στα 80 ?. Γουστάρω να το δοκιμάσω και αυτό και να βλέπω στην οθόνη του carputer τις ενδείξεις των οργάνων κλπ του αυτοκινήτου ....

 

 

 

 

---------------

Nissan Almera 1.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, επειδη ειναι για φορητο υπολογιστη.... τροφοδοσια περνω απο τον αναπτηρα. Παντως χαρα στο κουραγιο σου που ξεκινας τετοιες επεμβασεις. Ομολογω πως ζηλευω... αλλα εχε χαρη που τα χερια μου δεν πιανουν τοσο μακρια ακομα (να ανοιξω και το αμαξι δηλαδη...) και γι αυτο δεν θελω να το ρισκαρω. Παντως εαν καποια στιγμη κανω την κινηση και εγω... θα παω για mini itx φορμ factor με επεξεργαστες της VIA. Πιανουν ελαχιστο χωρο, καταναλωνουν ελαχιστα επισης και ειναι σχετικα φτηνοτερα. Βεβαια χανουν λιγο σε επιδοσεις... αλλα.... Ριξτε μια ματια και στο http://www.mini-itx.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Θα μου συγχωρήσετε μια παρέμβασούλα... Φτιάξαμε ένα ελληνικό forum αποκλειστικά πάνω στο θέμα "Carputers". Αν και είναι σχεδόν άδειο ακόμα, κάντε τον κόπο να του ρίξετε μια ματια και να πείτε τη γνώμη σας...

 

http://www.CarputerMania.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...