Προς το περιεχόμενο

HELP για αγορά Laptop


igrasias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω ένα Laptop και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

 

Επειδή η χρήση του θα είναι και για παιχνίδια σίγουρα θέλω καλή CPU κ VGA.

 

Σκέφτομαι για :

CPU: AMD64

VGA: ATI Mobility 9700 Pro

RAM: 512Mb ( καλό θα ήταν να έχει και slot free...)

 

Ξέρει κανείς τι παίζει στην αγορά ΚΑΙ τι θα πρέπει να προσέξω!

 

Θα ήταν καλό το κόστος της πρότασης σας να ήταν κάπου στα 1500€ ΑΛΛΑ για κάτι καλό θα φτάσω κ τα 2000€.

 

Σκέφτομαι να πάρω το FUJITSU SIEMENS Amilo 1630 στα 3400 (ή 3700).

Έχει ακούσει κανείς κάτι γ’ αυτό, αξίζει ή όχι;

 

Fujitsu Siemens AMILO A 1630

Mobile AMD Athlon 64 3700+

512 MB (2x 256) DDR333 RAM

80 GB HD

Zoll WXGA Widescreen TFT, 1280 x 800

ATI Mobility Radeon 9700 128 MB

DVD+/-RW Dual Double Layer

Modem, 10/100 LAN, WLAN 802.11g,

PC-Card 1x Typ I/II (32-bit CardBus), 1x parallel, 1x RJ11 Modem, 1x RJ45 Ethernet, 1x VGA, 1x TVout/S-Video, 3x USB2.0, 1x FIR, 1x Mikrofon, 1x Line In, 1x Line Out (inkl. SPDIF Support), 1x DC-IN fόr AC-Adapter, 1x FireWire IEEE 1394, 4-in-1 Card Reader (MS/MSpro/SD/MMC)

Audio ALC655, AC97 v2.3

Αυτονομία κάτω από 3 ώρες

Εγγύηση 2 χρόνια

http://www.fujitsu-siemens.com/products/mobile/notebooks/amilo_a.html#

 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το μηχάνημα που λες. Δεν το έχω δει προσωπικά και κρίνω με βάση τα χαρακτηριστικά του. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, ψάξε για reviews και δεν τι λένε. Επίσης δες το από κοντά σε κάποιο μαγαζί να δεις αν σου "κάνει", κυρίως δες για στιβαρότητα κατασκευής και οθόνη.

Άλλοι δύο παράγοντες που πιθανώς να πρέπει να ελέγξεις είναι θόρυβος/θερμοκρασία και μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα συμαντικο για αποιαδηποτε μαρκα ειναι η εγγυηση.

Ποσο καιρο κραταει και τι καλυπτει (μπαταρια , καμμενα pixel) .

 

Το μηχανημα ειναι αρκετα δυνατο , στα λεφτα που λες εχεις πολλες επιλογες. Δες τι σου αρεσει και σε καλυπτει και ψαξε για reviews μεσω net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia sou file mou eime enas apo tous atixous pou piga kai pira autin tin xazomara se laptop.An kai exo piasei proti fora sta xeria mou laptop den mporo na kano sigriseis gia tin dinami pou exei o epexergastis AMD 3700+ 64 bit.Pantos se sugrisi pou ekana me ton 3ghz pentium se desktop pou exo episis sto spiti evala na kanoun exagogi ena ergo me to nero express eixan diafora kapou 1.5 ora yper tou pentium.Sto 3d mark 2001 mou ebgale kapou 7500 pontus an se endiaferoun oi epidosis tou.Gia thermokrasia kanena provlima den eida kai einai athoribo.Gia tin othoni tou den mporo na po kai kala logia kai gia tin autonomia batarias xalia.Auto pou mou tin espase poli eine oti exei ena problima sto monitor kai mou sbinei i ikona kai bgazei aspres grammes.Epikinonisa me tin siemens kai estelnan kapion na to parei panta proi pou eimun sthn doulia kai pou tous exigisa 50 fores mono apogeyma kai aytoi entaxei kai tin alli mera pali proi kai to idio skiniko gia 4 imeres.Loipon file kai epeidis exo 14 imeres dikio na to giriso piso kai na paro ta lefta mou piso aytin tin ebdomada tha paei ekei pou irthe kai ama me xanadei i siemens tha katso na gino......katalaves.To allo kako eine tous eipa thelo kainourgio pc kai oxi episkeyasmeno kai mou to arnithikan.Me liga logia to laptop eine me megalous arithmous kai stin praxi liga.pane pare kanena intel centrino kai ase ta amd mono se desktop kai makria apo germanikes etairies.oso gia eggiisi dinei 2 xronia kai me 99 eyro akoma ena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Centrino δηλαδή θα ήταν πιό γρήγορος; Και πάλι η προσωπική μου άποψη είναι ότι η CPU είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να κοιτάξει κάποιος (όχι μόνο σε laptop αλλά και σε desktop). Και ο AMD 64 με το Cool'n'quiet που παρέχει είναι πιστεύω κατάλληλος για φορητό. Ο Centrino είναι πάρα πολύ καλή λύση, αλλά για λόγους αυτονομίας και θορύβου. Για ταχύτητα δεν θα έλεγα ότι είναι και ό,τι καλύτερο. Αν θέλει κάποιος να παίζει παιχνίδια δεν ξέρω κατά πόσο θα τον εξυπηρετήσει. Για μένα που προτιμώ το φορητό μου να είναι πιό αθόρυβο και αυτόνομο και ας κάνει ripping πιο αργά και ας μην παίζει το ίδιο καλά παιχνίδια, ο Centrino είναι ό,τι καλύτερο.

 

Από την άλλη αν ήθελα ΩΜΗ δύναμη σε divx encoding και gaming, μάλλον θα έπαιρνα desktop. Ούτως ή άλλως ένα φορητό με P4 3λιτρο κάνει φόρυβο και ανεβάζει θερμοκρασία σαν desktop. Γιατί να περίμενα να κρατάει η μπαταρία του;

 

Όλα είναι θέμα επιλογών και φυσικότατα .... χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω καλά ρε φιλαράκι πιος επεξεργαστής είναι πιο γρήγορος αλλά οι 7500 ποντοι περίπου στο 3d mark 2001 για έναν 3700+ 64bit με 128 μνήμη γραφικών είναι πιστεύω τίποτα.Και σε ένα τεστ που διάβασα για centrino 1.7 με ίδια μνήμη και γραφικά έβγαζε χαλαρά 10500 πόντους.Θα δούμε την άλλη εβδομάδα που θα το δώσω αυτό και θα χτυπήσω 1.8 centrino.Κανένας άλλος να μας πει την βαθμολογία σε λεπτοπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά αυτά που λέτε ρε μάγκες αλλά όταν θα έρθουν το 64bita Windows και τα περάσεις πάνω μήπως η επιδώσεις του γίνουν 32 φορές πιο πάνω από ότι δουλεύει τώρα το μηχάνημα;

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Υπάρχει άλλος επεξεργαστής σήμερα στην αγορά που να είναι για λειτουργικά συστήματα 64 bit εκτός του AMD (Έτσι ώστε σε 6 μήνες να μη χρειαστεί να πετάξεις το μηχάνημα σου κ να πάρεις άλλο για να είσαι μέσα στα πράγματα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

irgasias έβαλα και την beta έκδοση 64bit στο laptop και το ποντίκι σερνότανε πήγαινε διακεκομένα,τώρα έφταιγε η beta version ή έφταιγε η τρομερή δύναμη του amilo fujitsu-siemens τι ναπώ ας πούνε και άλλοι την γνώμη τους.Όσο για 64άρια windows αν η intel δεν βγάλει επεξεργαστές μάλλον θα αργήσουν πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

palawiari από ότι κατάλαβα έχεις ψάξει την αγορά (αν δεν συνεχίζεις ακόμα αυτό το διάστημα).

Έχεις να μου προτείνεις κάτι καλό που έχεις εντοπίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.promarkt.de/online/catalog/p_detail.asp?sid=%7B1A112694%2D86A3%2D4C9D%2DAF9D%2DF3ADA77D37D3%7D&kid=&gid=E7778ED8%2D79D0%2D4F6A%2DA8E5%2DE87D6FABE0E2&cid=54E9CCB0%2D8EAB%2D44BF%2D9ADC%2D32D5E1A84D58&mscssid=%7BE7B9699D%2D98D9%2D4B7A%2D8809%2D740AEADC8092%7D Αυτό θα πάρω φίλε και δεν ακουω κανενός άλλου γνώμη.Το συγκεκριμένο μοντέλο το google..σα και είδα σε ελβετικά και γερμανικά φόρουμ με ευχαριστημένους αγοραστές αλλά για σένα δεν ξέρω αν σου κάνει μιας και έχει γερμανικό πληκτρολόγιο.Αν θα βγει καλό ή όχι θα ξέρω σε 1-2 εβδομάδες.Πάντως ισχύει ότι πληρώσεις παίρνεις τις πιο πολλές φορές
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως να τονίσω στο φίλο που έχει αγοράσει το Α1630 ότι σε μεγάλο βαθμό καθυστερεί το σύστημα εξαιτίας των πολύ αργών δίσκων που έχουν γενικά τα λαπτοπ. Αν πάρεις να κάνεις την ίδια δουλειά σε ένα desktop με δίσκο στισ 7200 στροφές και σε ένα λαπτοπ με δίσκο στις 4200 θα δεις όντως τεράστια διαφορά.

Στα καθαρά ζητήματα επιδόσεων φαίνεται οι amd 64 να είναι καλύτεροι παρά την αντίθετη άποψη σου...Κοίτα αν θέλεις κι εδώ

 

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=10235

 

http://www.gamepc.com/labs/view_content.asp?id=gmso&page=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί μου βγάζει μόνο 7500 στο 3dmark 2001 και 5 ώρες να εξάγει ένα έργο με το nero;Και άμα βάλω μέγιστη ποιότητα στις ρυθμίσεις της καρτας γραφικών έχω μόνο 5600 ποντους;Τόσους πόντους είχα με ένα celeron και FX5200.Mήπως κάτι δεν κάνω εγώ καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Palawiari από ότι κατάλαβα ο enduracell έτρεξε το 3dmark σε ένα Amilo 1630A με τον 3400+ κ του έβγαλε (11247) http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=9328&perpage=20&pagenumber=4

είναι δυνατόν σε σένα να βγάζει λιγότερα;

 

Μήπως κάποιος που έχει το ίδιο μηχάνημα θα μπορούσε να μας πει τι του βγάζει το 3dmark;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι αμα σου πώ τι μου συμβαίνει με το λαπ δεν θα το πιστέψεις.Τις πρώτες μέρες μου έσβηνε η οθόνη και έβγαζε μία ασπρη γραμμή στην άκρη.Τώρα δεν μου το κάνει άλλο,Τώρα έτσι ξαφνικά μου βγάζει 11600 στο τεστ,και όντως τώρα φορτώνει τα προγράματτα πιο γρήγορα.Το λαπ δεν μπήκε στο ΝΕΤ και έχει καθαρή εγκατάσταση οπότε αποκλείω την περίπτωση ιών,και το έψαξα με αντιβιωτικό και δεν πείραξα ρυθμίσεις.Πάντως δεν το πολυασχολούμε με το θέμα μιας και την Δευτέρα πρωί έχω ραντεβού να έρθει να το πάρει η UPS και να το στείλει πίσω.Το Λαπτοπ μου πιστεύω έχει κάποιο πρόβλημα τεχνικό ή δουλεύει όπως οι μηχανές των αυτοκινήτων που θέλουν πρώτα "στρώσιμο"και μετά τα δίνουν όλα.LOL.Πάντως σε ευχαριστώ για τα links

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...