Προς το περιεχόμενο

HELP για αγορά Laptop


igrasias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Εχω αγοράσει το συγκεκριμένο μοντελο τον Οκτώβριο και ειναι πραγματικά για τα λεφτά του το καλύτερο. Αν και είχα ένα πρόβλημα με την οθόνη πολλά καμμένα pixels (το παράγγειλα μέσω Internet -Αγγλία) όταν εποικινώνησα με την αντιπροσωπεία της Siemens στο Λονδίνο χωρις πολλές καθυστερήσεις μεσα σε τεσσερις μέρες μου έστειλαν καινούργιο χωρίς καν να κοιτάξουν αν το άλλο είχε πρόβλημα. Τα θετικά του πολλά να μην τα αναφέρω φένονται από τα χαρακτηριστικά του. Τα αρνητικά του είναι ότι η μπαταρία σε 1.5 ώρα τελειώνει αμέσως και η υπερθέρμανση του όταν φορτωθούν παιχνίδια. Η οθόνη του αν την συγκρίνεις με άλλα μοντελα όπως της Sony δεν είναι και ότι καλύτερο. Επειδή εδώ στην εστία που μένω όλη έχουμε καινούργια LAPTOP και ψαχνουμε ποιο είναι το καλύτερο αυτό που με έχει εντυπωσιάσει ειναι της TOSHIBA το Qosmio αλλά κοστίζει πολλά και προφανώς και στην Ελλάδα ακόμα περισσότερα. Για τα λεφτα που αγόρασα το SIEMENS (1550 euro) αξίζει τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ παίδες θα επιμείνω στον AMD γιατί σε μια συζήτηση που είχα με έναν καθηγητή Πανεπιστημίου (πριν 3 μήνες ), που ασχολείται μη την αρχιτεκτονική υπολογιστών, μου είπε ότι ο AMD είναι πιο γρήγορος από τον Pentium.

Αυτό συμβαίνει γιατί όταν βάζεις στον AMD να κάνει κάτι αυτός μεταφράζει την ενέργεια (που του έβάλες να εκτελέσει) σε λιγότερο αριθμό εντολών από ότι ο Pentium (ο οποίος είναι πιο γρήγορος στην εκτέλεση κάθε μίας εντολής).

Έτσι το τελικό αποτέλεσμα του χρόνου εκτέλεση μίας εντολής επί τον αριθμό των εντολών βγάζει νικητή τον AMD.

 

Φυσικά όταν είχαμε κάνει αυτή τη συζήτηση είχαμε μιλήσει για απλό AMD και απλό Pentium (όχι για AMD 64 bit ή Centrino κ.λ.π.) αλλά δε νομίζω να αλλάζει ο τρόπός που μεταφράζει (αριθμός εντολών ) ο κάθε επεξεργαστής την κάθε ενέργεια που του βάζουμε να εκτελέσει, σε αντίθεση με το χρόνος εκτέλεσης της κάθε εντολής που σίγουρα αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...