Προς το περιεχόμενο

Τι ειναι καλυτερο?


Anduril

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το συτημα της υπογραφης μου.Η ερωτηση μου αφορα τον συγχρονισμο της ram με τον επεξεργαστη.ΕΙναι καλυτερα να τρεχει 1:1 με τον επεργαστη η δεν εχει διαφορα αν ειναι σε 5:6 ρυθμους?Πχ ο επεξεργαστης 166 fsb και η ram στα 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1:1

 

Αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις.

Το πιο ευαίσθητο benchmarks για μνήμες (κυρίως για τα latencies) λέγεται winrar.

Συμπίεσε το ίδιο αρχείο 2 φορές στις διαφορετικές ρυθμίσεις και δες πότε το κάνει γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, βάλε τα 1:1 σε κάθε περίπτωση! Καλύτερα βάλε τις μνήμες στα 166 σύγχρονα με τον επεξεργαστή παρά 200, δηλαδή ασύγχρονα. Δοκίμασέ το να δεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να δοκιμάσεις μεγαλύτερο αρχείο , ώστε να υπάρχει μεγάλη διαφορά , κάτι που να μην επηρεάζεται τόσο από εξωτερικούς παράγοντες.

 

Επίσης να τρέξεις 2-3 φορές στην κάθε ρύθμιση , κρατώντας την καλύτερη.

 

Πάντως περίεργο. Έχεις τα ίδια timings στις 2 ρυθμίσεις;

Γιατί πιθανότατα με μνήμες στα 166 να μπορείς να τα "σφίξεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα το διατυπώσω αλλιώς.

Δεν θα δείς τρομερές διαφορές στο WinRAR.

Σε άλλα πράγματα θα δείς.

[ όπως π.χ. στα Games & στα Multimedia Benchmarks ]

 

Το nFORCE 2 γουστάρει Σύγχρονη μνήμη με FSB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπαμε παντα 1:1 είναι καλύτερα..

Το καλύτερο εάν ειναι ξεκλείδωτος να τα τρέχεις 200 και τα δύο με χαμηλωμένο πολλαπλασιαστη.

Δες και εδώ,Και προσπαθησε στους τιτλους των νέων Topics να βάζεις πιο ακριβείς τίτλους!

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=98962

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anduril , συνδυάζοντας λίγο τα threads σου , μου φαίνεται οτι δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα.

Έχεις ξεκλείδωτη cpu που αντέχει 2200mhz , 400άρες μνήμες και motherboard που δεν αντέχει 200fsb.

 

Γιατί να πας στο 166fsb?

2200 / 11 = 200 fsb

2200 / 11.5 = 191 fsb

2200 / 12 = 183 fsb

 

Έχεις πολλές επιλογές , δεν υπάρχουν μόνο τα 166 και 200.

Και θα έβαζα στοίχημα οτι στα 191 , 1:1 , δεν θα έχει αντιρήσεις το motherboard σου (και είναι καλύτερα από τις 2 καταστάσεις που συγκρίνεις εδώ).

 

Απλά θα βόλευε να είχες όλες τις πληροφορίες σε ένα topic , αντί διάσπαρτες σε όλο το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GlobalZero:ναι...το ξερω αλλα δυστυχως η mobo μου δεν αντεχει τα 200 fsb σε συνδιασμο με ram...Το ειχα δοκιμασει και κολλαει το pc.

Apocalypse:ναι εχεις δικιο για τα forum μα ημουν λιγο μπλεγμενος μηπως φταιγανε οι μνημες και μετα καταληξαμε στο αλλο post σε αυτο το τομεα και για να μην χαλαμε το θεμα του αλλου που ειχε κανει ειπα να φτιαξω καινουριο...θα κανω τπτ δοκιμες και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να δοκιμάσεις μεγαλύτερο αρχείο ' date=' ώστε να υπάρχει μεγάλη διαφορά , κάτι που να μην επηρεάζεται τόσο από εξωτερικούς παράγοντες.

 

Επίσης να τρέξεις 2-3 φορές στην κάθε ρύθμιση , κρατώντας την καλύτερη.

 

Πάντως περίεργο. Έχεις τα ίδια timings στις 2 ρυθμίσεις;

Γιατί πιθανότατα με μνήμες στα 166 να μπορείς να τα "σφίξεις".[/quote']Τα timings στις ρυθμισεις ειναι 2.5-3-3-8(default) στα 400 και 2.5-3-3-6(deafult 7 αντι για 6)στα 333.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο...μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι τα multiplier που αντι να ειναι σκετα 13x,13.5x,14x ειναι κατι επιλογες που λενε πχ 7x/12x,8x/11x κατι τετοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...