Προς το περιεχόμενο

Αγορά τροφοδοτικού: Enermax 485W ή Tagan 480W (ή κάτι άλλο);


konnak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, μέσα στις επόμενες μέρες θα προχωρήσω στην αγορά τροφοδοτικού. Το σύστημά μου είναι το εξής:

Pentium 4 2.4 Ghz

M/B: Asus P4G8X

RAM: 1 stick των 512 MB (DDR-333)

Chaintech Geforce 4 Ti 4200 128MB-DDR

2 σκληροί δίσκοι IDE WD 80 GB (8 MB cache-7200rpm) στο primary κανάλι

DVD-R Pioneer A06 (master) και DVD-ROM Toshiba SD-M1612 (slave) στο secondary κανάλι

1 PCI Firewire card

1 PCI TV/Radio card

2 USB συσκευές (1 joypad και το NetMod)

To Macron 300W (MPT-301P) που φοράει τώρα το μηχάνημα έχει αρχίσει να λυγίζει.

Ψάχνοντας σε παλαιότερα post έχω πάρει μια ιδέα περί τροφοδοτικών, και στο Πλαίσιο δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον, ενώ στο e-shop ξεχώρισα τα εξής δύο:

Enermax EG495AX-VE(W) 485W Noise Taker και Tagan TG480-U01 480W ( θα ήθελα κάτι πάνω από 450W ώστε να μην έχω πρόβλημα σε μελλοντικές αναβαθμίσεις. Είναι υπερβολικά τα 480+W γι' αυτό το μηχάνημα, αν μπει πάνω πιο "βαρύς" επεξεργαστής ή κάρτα γραφικών; ).

Τείνω περισσότερο προς το Enermax, 1ον) επειδή δίνει 485 W έναντι 480, και 2ον) επειδή αυτά τα τροφοδοτικά μεγάλης ισχύος έχω ακούσει ότι είναι αρκετά θορυβώδη, θα με ενδιέφερε να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο. Υποθέτω το Enermax είναι πιο αθόρυβο, λόγω και της τεχνολογίας Noise Taker (με τα 2 fans λιγότερων rpm).

Ωστόσο, θα ήθελα και τη γνώμη σας...Το κακό είναι ότι Πάτρα πέραν του Πλαισίου δεν ξέρω που αλλού θα μπορούσα να το βρω, οπότε θα αναγκαστώ να πληρώσω τα μεταφορικά του e-shop. Αν κανένας συμπολίτης γνωρίζει κάτι, ας το αναφέρει.

 

EDIT: Περί UPS...; (για να μην ανοίγω δεύτερο τόπικ, και επειδή τα δύο θέματα έχουν άμεση σχέση): Δεδομένου ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα χτυπήσω και ένα UPS, μήπως θα ήταν προτιμότερο να "κατέβω" σε Watt, ώστε να μου βγει και εκείνο φθηνότερο; Με βάσει το σύστημά μου, ένα κατάλληλο UPS (και αξιόπιστο - όχι Mustek π.χ.), σε τι εύρος τιμής θα κυμανθεί; Είχα βρει κάποιο site (της APC νομίζω) για υπολογισμό, και συμπεριελάμβανε σύνδεση οθόνης, εκτυπωτή, κτλ., και το επιθυμητό μοντέλο είχε βγει αρκετά ακριβούτσικο. Μήπως θα ήταν καλύτερα να μην συνδέω πάνω του οθόνη, εκτυπωτή, κτλ., παρά μόνο το tower, ώστε να κατέβω κατηγορία VA; Θέλω να είναι Line Interactive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πω να παρεις οποιο θες απο τα δυο!Ειναι πολυ καλες αγορές...

 

αλλά...

-Λες οτι κλεινεις προς το enermax γιατι ειναι 485W

Κοιτα τι τασεις βγαζει το καθενα σε καθε γραμμη(+12/+3,3/+5) Θα δεις οτι το tagan είναι πιο δυνατό[(28Α στα +12V ενω το enermax 18Α)Σκεψου ότι μια 6800GT/ultra θελει τουλαχιστον 18Α στα +12V]

 

-Οσο για το θορυβο που λες και τα δυο ειναι πολυ ησυχα...Αν εχεις έστω κι ενα ανεμιστήρα στο κουτί σου δε προκειτε να τα ακουσεις ποτέ!Το tagan το έχω και ειναι πολύ καλό(και δε ζεστενεται όπως λενε μερικοι) και το enermax το εχει φίλος που επίσης είναι πολύ καλό και αθόρυβο...

 

Όσο για ups τα APC είναι κορυφαία αλλά εχουν και κορυφαίες τιμές...Εγω θα έψαχνα για κατι πιο οικονομικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[phovos to enermax exei dio grammes apo 18A ara einai pio dinato apo to tagan]

 

Ομολογώ ότι αυτό το είχα ξεχάσει[όποιος βιαζεται(να γραψει) σκονταφτει...]

 

δηλαδή αν δίνει 18Α σε κάθε μία μένουν 53W όλα τα υπόλοιπα???(υποθετικά με full χρηση +12 rail)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prokeitai na parw kai egw trofodotiko kai pshnomai pio polu gia to enermax. Nomizw oi duo anemisthres 8a kanoun kaluterh kukloforia aera me ligotero 8orubo kai epishs einai kai pio dunato. Auto pou 8elw na ma8w einai se ti ba8mo mporei ena kalo trofodotiko opws kapoio apo auta ta duo na antikatasthsei ena ups? De me endiaferei h mpataria aplws 8elw prostasia ws pros to na mhn kaei tipota.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.

 

δηλαδή αν δίνει 18Α σε κάθε μία μένουν 53W όλα τα υπόλοιπα???(υποθετικά με full χρηση +12 rail)

Μπορείς (επειδή ποτέ δεν είχα πολυασχοληθεί με το κεφάλαιο "τροφοδοτικά") να το εξηγήσεις λίγο;

Λοιπόν, τελικά 90% Enermax θα καταλήξω, έχει μήπως κανείς ιδέα αν μπορώ να το βρω κάπου Πάτρα; Αν και μάλλον με e-shop θα γίνει η δουλειά.

Άλλο: η κατανάλωση ρεύματος πιστεύω δεν έχει σχέση με τη μεγάλη ισχύ του τροφοδοτικού, έτσι; Δηλαδή, αναφέρεται σε maximum output, που θα πρέπει να του φορέσω πάνω πολλές συσκευές ακόμα για να το φτάσω στα όριά του. Θα χρειαστώ μεγαλύτερο UPS αν πάρω το 485W, παρά αν θα είχα ένα π.χ. 400 W;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia thn prohgoumenh erwthsh mou kaneis?

Huh?

Εννοείς το quote που έκανα; Εννοούσα αν μπορεί κάποιος να αναλύσει λίγο το θέμα των γραμμών γιατί δεν γνωρίζω πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw rwthsa kati prin.... :razz:

 

Lew loipon : Ena kalo trofodotiko opws ena apo auta ta duo se ti ba8mo mporei na antikatasthsei ena line interactive ups sthn periptwsh pou den me endiaferei h uparxh mpatarias? To na xtuphsei kana sklhros apo thn apotomh diakoph allo. Aplws 8elw na mhn mou kaoun pramata...

 

Lew mhpws glutwsw thn agora ups h estw na boleutw me sta8eropoihth.

Eimai ligo off-topic....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pare enan sta8eropoihth..enas me polla watt apo ena hlektrologiko magazi 8a kanei th doyleia toy..nomizw stoixizoyn kamia 30 euro kamia 500W..

To line interactive pantws xrhsimeyei kai gia mpataria..kai oxi mono gia e3omalynsh tashs :wink:

me ena kalo trofodotiko 8a eisai jet..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wraia euxaristw! To trofodotiko to pairnw etsi ki alliws kai apo oti fainetai 8a parw kai ena sta8eropoihth. Mpataria opws sou eipa de me endiaferei giati kai polla ta lefta agoras kai 8elei sunthrhsh ka8e toso. Problhmata polla me to reuma den exoume sth perioxh mou opote 8a eimai jet. thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

konnak: Μη νομίζεις ότι κι εγώ ξερω πολλά από τροφοδοτικά κτλ(Με τα ρευματα ποτε δε τα πήγαινα καλα...)

 

Το σκεπτικό μου ήταν εντελώς υποθετικό.

Αν π.χ έχουμε full χρήση της +12 γραμμής η οποία μας δίνει συνολικά 36Α τότε θα έχουμε 12V x 36A = 432 W

Το υπόλοιπο που μένει απο την ισχύη του τροφοδοτικού είναι 485-432 = 53W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...