Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δεύτερη απόδειξη δεν έχει παραλήπτη τον πωλητή αλλά μια εταιρεία Pitney Bowes, Inc. που αναλαμβάνει τα έξοδα αποστολής και εκτελωνισμού. Ο πωλητής πληρώνεται μόνο το καθαρό ποσό πώλησης.

 

Αυτο ουτε εγω το ξερω, αλλα αν κανω ενα μικρο απολογισμό σε μενα, με 10αδες αγορές καθε χρονο εκτός ΕΕ και με μηδέν τελωνεία, τότε που πάνε αυτα τα λεφτά οεοοοο

 

Βεβαια ποτε δεν εχω πληρώσει το συγκεκριμένο ποσον, και αν το δω παω σε αλλο πωλητή

 

 

 

 

Υγ κα σιγα δηλαδή μην βρεις άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βεβαια ποτε δεν εχω πληρώσει το συγκεκριμένο ποσον, και αν το δω παω σε αλλο πωλητή

 

Εννοείς πως εξαρτάται από τον πωλητή το αν θα σε υποχρεώσει να προκαταβάλεις το ποσό? Και σε αυτούς που δεν σε υποχρεώνουν πως γίνεται? Πας τελωνείο και το πληρώνεις εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λιθουανια ειναι στην ευρωπαικη ενωση. ισχυει το ιδιο καθεστως με την αγγλια δλδ χωρις τελωνειο κτλπ?

 

ΝΑΙ, σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) αριθ. 952/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να μπω στο λογαριασμό μου στο ebay σήμερα και δεν με έβαζε... Ανέτρεξα στο email μου και είχε έρθει μνμ από το ebay ότι κάποιος μπήκε στο λογαριασμό μου χωρίς την άδεια μου σήμερα και ότι πρέπει να αλλάξω τον κωδικό...

 

Έχει οδηγίες για να αλλάξω το pass μέσω σταθερού τηλεφώνου όμως. Θα με καλέσουν αυτοί και θα μου δώσουν ένα 4ψήφιο κωδικό αυτόματα με ηχογραφημένο μήνυμα αν κατάλαβα καλά...

 

Το ερώτημα είναι θα χρεωθώ γι αυτή την διαδικασία; Είναι και σταθερό τηλέφωνο που είχα δηλώσει όταν γράφτηκα παλιά και δεν θέλω να έχω καμιά ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο το ειδα και σε κατι αλλα forums του εξωτερικού ήρθε σε εμενα πριν λίγο το εξής μύνημα  " MC010 Unauthorized use of your account -- action required "  οτι και καλα καποιος μπήκε στο account κτλπ αυτος ο συγκεκριμένος εχει εμφανιστεί και σε αλλους σήμερα , τεσπα άλλαξα το password και κομπλέ , το έλαβε κανενας αλλος αυτο σήμερα ?

 

Edit : Ειναι ψιλό offtopic βασικά αν μπορει καποιος ας το μετακινήσει αλλιως ας σβηστεί απλως το έγραψα για ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σασ

χρειαζομαι επειγοντοσ βοηθεια

λοιπον κερδισα σε δημοπρασια στο ι μπει μια μπλουζα αξιασ 140 ευρω που ελεγε new without tags 

ο πωλητησ δεν δεχεται επιστροφεσ οθτε δινει λεφτα πισω αλλα το αντικειμενο καλυπτεται απο ιμπει προτεξιον

πηρα σημερα την μπλουζα και ηταν σκισμενη και καμια σχεση απο την περιγραφη η απο τισ φοτο που ειχε βαλει

δεν φαινονταν τα σκισηματα απο τισ φοτο

ανοιξα dispute item description is ....... 

τωρα τι θα γινει θα τα παρω τα λεφτα πισω?τι κανω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σασ

χρειαζομαι επειγοντοσ βοηθεια

λοιπον κερδισα σε δημοπρασια στο ι μπει μια μπλουζα αξιασ 140 ευρω που ελεγε new without tags 

ο πωλητησ δεν δεχεται επιστροφεσ οθτε δινει λεφτα πισω αλλα το αντικειμενο καλυπτεται απο ιμπει προτεξιον

πηρα σημερα την μπλουζα και ηταν σκισμενη και καμια σχεση απο την περιγραφη η απο τισ φοτο που ειχε βαλει

δεν φαινονταν τα σκισηματα απο τισ φοτο

ανοιξα dispute item description is ....... 

τωρα τι θα γινει θα τα παρω τα λεφτα πισω?τι κανω τωρα?

 

Ρουχα απο το εβαυ πως αγοραζετε δεν μπορω να καταλαβω, Τελος παντως καλη τυχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.hongkongpost.hk%2Feng%2Fpublications%2Fnotices%2F2013%2F20130910a%2Findex.htm&ei=f_BqUqW4EIiN4wT7oIGQBA&usg=AFQjCNGfvrLgVT5Umz985X_rVlMDz5NAPA&sig2=n5mDwK7ENR3ruP4Kfabfew&bvm=bv.55123115,d.bGE

10 September 2013

Delay In Outbound Air Mail Services

 

To safeguard aviation security, Hongkong Post does not accept the sending of air mail items (including Speedpost) that contain dangerous articles such as perfumery products, lighters and lithium batteries. Hence, all mail items entering the Air Mail Centre are subject to x-ray screening. Recently, there is an increasing number of air mail items detected to contain suspected dangerous articles, in particular, lithium batteries, which lengthens the screening process. In this connection, air mail registration service, iMail service and Bulk Air Mail service may be subject to delay. Any inconvenience caused is much regretted.>>

δηλ.δεν θα στελνουν πια κινητα,tablet,gps?!

Οπως και να χει 1,5μηνα το λιγοτερο που κανουν να ερθουν πια ειναι fail.

οποτε να ρωτατε με τι το στελνουν.αρκετοι επιλεγουν singapore post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω κάτι ηχεία. 

Καινούργια έχουν 165λιράκια (με free postages για αγγλία)

είμαστε στο bid τώρα εγώ 92λίρες (εγώ) πόσο λέτε να ανέβουν και άλλο? έχει και 10λίρες P&P.


χρησιμοποιώ το JBidWatcher.

έχω κάνει snipe στις 125. αυτό σημαίνει ότι τελευταία δευτερόλεπτα θα bidάρει τόσο; δλδ. αν το τελευταίο Bid είναι πχ 105 αυτό θα πάει στα 107 ή αυτόματα στα 125?

ειναι έμπιστο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.hongkongpost.hk%2Feng%2Fpublications%2Fnotices%2F2013%2F20130910a%2Findex.htm&ei=f_BqUqW4EIiN4wT7oIGQBA&usg=AFQjCNGfvrLgVT5Umz985X_rVlMDz5NAPA&sig2=n5mDwK7ENR3ruP4Kfabfew&bvm=bv.55123115,d.bGE

10 September 2013

Delay In Outbound Air Mail Services

 

To safeguard aviation security, Hongkong Post does not accept the sending of air mail items (including Speedpost) that contain dangerous articles such as perfumery products, lighters and lithium batteries. Hence, all mail items entering the Air Mail Centre are subject to x-ray screening. Recently, there is an increasing number of air mail items detected to contain suspected dangerous articles, in particular, lithium batteries, which lengthens the screening process. In this connection, air mail registration service, iMail service and Bulk Air Mail service may be subject to delay. Any inconvenience caused is much regretted.>>

δηλ.δεν θα στελνουν πια κινητα,tablet,gps?!

Οπως και να χει 1,5μηνα το λιγοτερο που κανουν να ερθουν πια ειναι fail.

οποτε να ρωτατε με τι το στελνουν.αρκετοι επιλεγουν singapore post

 

 

Το ιδιο μήνυμα μου έστειλε πριν λιγο πωλητής απο Κινα

 

Thanks for your order and sorry to bother you here,

 

We were just informed lately that due to our local customs has strengthened the inspection for batteries and also devices with batteries (like tablets and mobile phones), thus a great number of parcels have been returned back to us from our local Customs in recent days.

 

In that case, maybe your item is also held by customs, would you pls allow us some days to check the problme? Then we will inform you as soon aspossible,ok? Hope you can understand us in this matter.

Keep in touch

Have a nice day!

Mikky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτησε τον γιατι δεν τα στελνεις με singapore post ή καποια αλλη εταιρεια?

ενας κινεζος ειχε πει οτι η hk post ξεκινησε την μλκ με το σκαννερ οποτε τα στελνε με singapore.

μου φαινετε ισχυει οτι υπαρχει επιχορηγηση για αποστολες μεσω της κρατικης τους...

τεσπα για μενα αρκετα προιοντα τα αγοραζω πλεον απο ε.ε. με κοστος μερικων ευρω παραπανω.1,5μηνας για ενα προιον ειναι μεγαλο διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι τα προϊόντα της Κινας δεν τα βρίσκεις με καμια δυναμη αλλου, αν γινει η μλκ και χάσω αυτήν την αγορα τέλος για μενα και το εβαυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...