Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε format σκληρού δίσκου και ρυθμίσεις


giorgos xant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια καλημέρα βαζω το cd απο τα windows xp για να κανω φορματ ξεκιναει και οταν φτανει στο σημειο που πατας το enter για να διαλεξεις σε ποιο σκληρο να καναεις και τι ακριβως βγαζει το εξης:

Το προγραμμα εγκαταστασης δεν εντοπισε εγκατεστημενες μοναδες σκληρου δισκου .

Βεβαιωθειτε οτι εχουν ενεργοποιηθει οι μοναδες σκληρου δισκου και οτι ειναι κανονικα συνδεδεμενες,καθως και τυχον ρυθμισεις παραμετρων υλικου σχετικες μετο δισκο ειναι σωστες.

Μπορει να χρειαστει να εκτελεσετε διαγνωστικο προγραμμα το οποιο να παρεχεται απο τον κατασκευαστη.

Ο σκληρος δισκος δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα στην λειτουργια του τι ακτριβως μπορει να συμβαινει αν ξερει καποιος ας βοηθησει.

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε σωστά την σειρά μπουταρίσματος απο το bios και μετά το bootable δισκάκι για εκκίνηση, συνήθως όλα τα δισκάκαι ειναι bootable και στους φορητούς έχουν ενσωματωμένους ακόμα και τους sata drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..το θέμα είναι που όπως περίπου λέει ο αποπάνω ότι ο δίσκος είναι SATA και τα XP δεν έχουν SATA drivers για τον controller (το τσιπάκι που είναι υπεύθυνο για τον δίσκο).

 

Δεν ειπώθηκε πουθενά ότι μιλάμε για laptop

(...είναι laptop το ρημάδι ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειναι laptop αλα βρηκα ακρη τελικα επειδη ηταν sata ο σκληρος χρειαζοτανε drivers τα οποια ετυχε να τα εχω και λυθηκε το προβλημα σχετικα γρηγορα..ευχαριστω παντως παιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λοιπον παιδια καλημέρα βαζω το cd απο τα windows xp για να κανω φορματ ξεκιναει και οταν φτανει στο σημειο που πατας το enter για να διαλεξεις σε ποιο σκληρο να καναεις και τι ακριβως βγαζει το εξης:

Το προγραμμα εγκαταστασης δεν εντοπισε εγκατεστημενες μοναδες σκληρου δισκου .

Βεβαιωθειτε οτι εχουν ενεργοποιηθει οι μοναδες σκληρου δισκου και οτι ειναι κανονικα συνδεδεμενες,καθως και τυχον ρυθμισεις παραμετρων υλικου σχετικες μετο δισκο ειναι σωστες.

Μπορει να χρειαστει να εκτελεσετε διαγνωστικο προγραμμα το οποιο να παρεχεται απο τον κατασκευαστη.

Ο σκληρος δισκος δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα στην λειτουργια του τι ακτριβως μπορει να συμβαινει αν ξερει καποιος ας βοηθησει.

Ευχαριστω...

 

καλημερα

εχω ακριβος το ιδιο προβλημα με τον φιλο παραπανω .παω να κανω φορματ και μου βγαζει ακριβος τα ιδια οτι δεν εχει βρει τον σκληρο . εχω τα xp home sp3 και απο οτι βλεπω ο σκληρος απο διαχειρηση υλικου /μοναδες δισκων/ST380811AS SCSI Disk Device δουλευει μια χαρα το προγραμα οδηγησης .απο το Βιος/ΒΟΟΤ/ φαινετε και λεει VIA VT6420 1st HDD /εβαλα το dvd να ξεκιναει πρωτο, μετα τον σκληρο, και μετα το floppy driver βαζω το cd windows και παλι δεν μπορω να ξαναεπανεγκαταστησω τα windows

ξερει κανεις σας τι συμβαινει /????και τι πρεπει να κανω

ευχαριστω

Περιμενω την βοηθεια σας

 

 

-----Προστέθηκε 23/1/2009 στις 08 : 09 : 21-----

 

 

καμια βοηθεια για το παραπανω προβλημα υπαρχει ?

Επεξ/σία από gk33
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά και συ θα έχεις πρόβλημα με τους sata drivers. Για δες παρακάτω μπας και βοηθηθείς.

 

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=40235

http://www.trickspedia.com/tips/how-to-install-windows-xp-on-a-sata-hdd-laptop-without-floppy-drive/

http://en.kioskea.net/forum/affich-29801-i-need-sata-driver-for-install-xp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

επειδη δεν καταλαβα και ολα οσα ειπατε παραπανο, εγω που εχω παρομοιο προβλημα πρεπει να παω πρωτα να βαλω ενα cd για το SATA και μετα να το cd για format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν καταλαβα και ολα οσα ειπατε παραπανο, εγω που εχω παρομοιο προβλημα πρεπει να παω πρωτα να βαλω ενα cd για το SATA και μετα να το cd για format?

Εσένα δεν σου απαντήσαμε και κάπου αλλού; :huh:

 

Με λίγα λόγια:

1. Βρίσκεις τους drivers για τον sata

2. Κατεβάζεις το nLite

3. Περνάς τον driver που κατέβασες στο 1ο βήμα μέσα στην εγκατάσταση των windows

4. Ξεκινάς τη διαδικασία του format από την αρχή με το νέο πλέον cd των windows που έχεις ετοιμάσει

 

Ακολούθα τα links παραπάνω και θα βρεις και αναλυτικές οδηγίες με photos κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν καταλαβα και ολα οσα ειπατε παραπανο(εκει που με εστειλες,τα ειχα διαβασει και πιο πρν), εγω που εχω παρομοιο προβλημα πρεπει να παω πρωτα να βαλω ενα cd για το SATA και μετα να το cd για format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Περνάς τον driver που κατέβασες στο 1ο βήμα μέσα στην εγκατάσταση των windows

 

οπως καταλαβες δεν μιλας με καποιον που νιωθει και πολλα.με ποια διαδικασια γινετε αυτο.?το Nlite σε τι χρειαζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nLite guide

 

Η διαδικασία λέγεται slipstream. Από κάτω βρίσκεις 2 πάρα πολύ καλά how-to's

 

1. How to Slipstream SATA drivers into XP cd

και

2. How to: Slipstream your XP installation

 

Τώρα αν δεν μπορείς να ακολουθήσεις τους οδηγούς θα σου πρότεινα να το πας σε κάποιον τεχνικό να στο κοιτάξει αυτός το θέμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Ο σκληρός δεν έχει driver,αυτό που χρειάζεται είναι ο driver για τον controller δηλαδή πας και ψάχνεις στην σελίδα της μητρικής σου για ο,τι έχει σχέση με sata/raid/mass storage...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...