Προς το περιεχόμενο

O Steve Jobs δίνει πληροφορίες σχετικά με την υγεία του


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με επίσημη ανακοίνωση του στην επίσημη ιστοσελίδα της Apple, ο πρόεδρος και συνιδρυτής της εταιρείας, ο Steve Jobs ξεκαθαρίζει το τοπίο σχετικά με τη κατάσταση της υγείας του.

 

Οι φήμες περί ραγδαίας επιδείνωσης της ξεκίνησαν αμέσως μετά την επιβεβαίωση ότι δεν θα διεξάγει τη καθιερωμένη ετήσια ομιλία του στα πλαίσια της έκθεσης MacWorld που ξεκινά αύριο και θα τον αντικαταστήσει ο αντιπρόεδρος της Apple, Phil Schiller. Υπενθυμίζουμε ότι ο Steve Jobs έχει διαγνωστεί με καρκίνο του πάγκγρεας και έχει υποβληθεί σε εγχείρηση το 2005.

 

Aναλυτικά η ανακοίνωση απευθυνόμενος στην κοινότητα της Apple :

 

"Για πρώτη φορά σε μια δεκαετία αποφάσισα να περάσω τη περίοδο των διακοπών με την οικογένεια μου χωρίς να προετοιμαστώ για την ομιλία μου στην MacWorld κάτι που δημιούργησε μια σωρεία δημοσιευμάτων για την υγεία μου.

 

Για να καθησυχάσω τη κοινότητα της Apple έτσι ώστε να μπορέσουμε να απολαύσουμε την αυριανή ομιλία του Phil, αποφάσισα να μοιραστώ κάτι πολύ προσωπικό μαζί σας. Όπως πολλοί μπορεί να γνωρίζετε, ξεκίνησα να χάνω βάρος κατα τη διάρκεια του 2008. Ο λόγος δεν ήταν γνωστός ούτε σε μένα ούτε και στους γιατρούς μου. Πριν μερικές εβδομάδες αποφάσισα να βρω την ρίζα του προβλήματος και η αντιμετώπιση του να γίνει η πρώτη μου προτεραιότητα.

 

Ευτυχώς ύστερα από διεξοδικές εξετάσεις, οι γιατροί μου πιστεύουν ότι βρήκαν την αιτία, μια έλλειψη ορμονών η οποία μου "κλέβει" τις απαραίτητες πρωτείνες που χρειάζεται το σώμα μου για να είναι υγιές. Η διάγνωση αυτή έχει επιβεβαιωθεί από εξελιγμένες εξετάσεις αίματος.

 

Η αντιμετώπιση αυτού του διατροφικού προβλήματος είναι σχετικά απλή και άμεση ενώ έχω ξεκινήσει ήδη τη θεραπεία. Αλλά όπως δεν έχω χάσει τόσο πολύ βάρος και μάζας σώματος σε μια εβδομάδα η μήνα, οι γιατροί αναμένουν ότι θα χρειαστεί να περιμένω μέχρι την άνοιξη για να τα επανακτήσω. Θα συνεχίσω να είμαι πρόεδρος της Apple κατα τη διάρκεια της αποκατάστασης της υγείας μου.

 

Έχω δώσει τα πάντα από τον ευατό μου στην Apple τα τελευταία 11 χρόνια. Θα είμαι ο πρώτος που θα βγεί και θα πεί στο Διοικητικό Συμβούλιο ότι δεν μπορώ να συνεχίσω να εκπληρώ τα καθήκοντα μου ως πρόεδρος της Apple. Ελπίζω η κοινότητα της Apple να με υποστηρίξει στην αποκατάσταση της υγείας μου και να ξέρουν ότι πάντα θα βάζω πρώτο το συμφέρον της Apple.

 

Είπα περισσότερα από όσα ήθελα και όλα αυτά είναι τα μόνα που θα πω σχετικά με αυτό το θέμα"

 

Source.png Πηγή: Δήλωση Steve Jobs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίμια δήλωση, ο Steve Jobs ΕΙΝΑΙ η ψυχή της Apple, ένας εξαιρετικά διορατικός πωλητής, πρώτος στο είδος του! Το δεύτερο μισό της Apple ΕΙΝΑΙ ο Steve Wozniak αν και έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση.

 

Ένα πρόβλημα υγείας του Jobs θα μπορούσε να σημάνει το τέλος της Apple, τόσο απλά όσο νεκραναστήθηκε στο τέλος της περασμένη δεκαετίας με την επιστροφή του στο τιμόνι του managment.

 

Παρόλο που δεν γουστάρω τα Apple και τους apple fans (τους σιχαίνομαι) εντούτοις σεβόμενος αυτόν τον απίθανο salesman που λέγεται Steve Jobs του εύχομαι ολόψυχα περαστικά!

 

Η βιομηχανία υψηλής τεχνολογίας του χρωστά πολλά ._

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίμια δήλωση, ο Steve Jobs ΕΙΝΑΙ η ψυχή της Apple, ένας εξαιρετικά διορατικός πωλητής, πρώτος στο είδος του! Το δεύτερο μισό της Apple ΕΙΝΑΙ ο Steve Wozniak αν και έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση.

 

Ένα πρόβλημα υγείας του Jobs θα μπορούσε να σημάνει το τέλος της Apple, τόσο απλά όσο νεκραναστήθηκε στο τέλος της περασμένη δεκαετίας με την επιστροφή του στο τιμόνι του managment.

 

Παρόλο που δεν γουστάρω τα Apple και τους apple fans (τους σιχαίνομαι) εντούτοις σεβόμενος αυτόν τον απίθανο salesman που λέγεται Steve Jobs του εύχομαι ολόψυχα περαστικά!

 

Η βιομηχανία υψηλής τεχνολογίας του χρωστά πολλά ._

 

 

Η βιομηχανία υψηλής τεχνολογίας του χρωστά πάρα πολλά.

Του εύχομαι και γω περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
δεν είναι βρώμα, είναι βαρβατύλα...

 

Και η βαρβατύλα απλυσιά είναι! :P

 

Άντε να δούμε και τι θα μας παρουσιάσει αύριο η apple!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά στον Steve ( και στα trolls :P ) ... Ελπίζω να είναι πράγματι κάτι τόσο μη σοβαρό, και να μην είναι μια δήλωση κάλυψης κάτι μεγαλύτερου και σοβαρότερου ...

 

Υ.Γ. Macworld σήμερα !!! :-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά του! Η apple δε θα είναι η ίδια όταν φύγει... Και σιγά όλοι εσείς που μας πρήζετε κάθε λίγο για την apple. Δεν το μάθατε; Πέρασε νόμος σύμφωνα με τον οποίον η αγορά προϊόντων της apple καθίσταται προαιρετική! Ναι! Δεν υποχρεούστε να τα αγοράσετε!! Οπότε αφήστε μας!!! ;)

 

ΥΓ: Πέρα από την πλάκα, πάντως, οι πρωτοπορίες της apple σπρώχνουν προς τα μπροστά όλη τη βιομηχανία και με αυτή τη λογική συνολικά η εταιρεία αυτή επηρεάζει προς το καλό τα πάντα. Δεν είδατε πόσο άλλαξαν όλα τα interface των κινητών μετά το iphone;

 

 

-----Προστέθηκε 6/1/2009 στις 02 : 10 : 00-----

 

 

ο Steve Jobs ΕΙΝΑΙ η ψυχή της Apple, ένας εξαιρετικά διορατικός πωλητής

 

[...]

 

σεβόμενος αυτόν τον απίθανο salesman που λέγεται Steve Jobs του εύχομαι ολόψυχα περαστικά!

 

 

Ναι, μπορεί να είναι ΚΑΙ καλός πωλητής αλλά σαφώς και τον αδικεί το να αναφέρει κανείς μόνο αυτό! Κι αυτό γιατί ήταν ηγέτης της apple σε μια σειρά από καθοριστικές για την ιστορία των υπολογιστών στιγμές. Από τον πρώτο μαζικό προσωπικό υπολογιστή, το πρώτο μαζικό λειτουργικό σύστημα με παράθυρα, το πρώτο music player που έπεισε τον κόσμο να αφήσει τα CD, το πρώτο μουσικό κατάστημα που έπιασε, το πρώτο τηλέφωνο αφής φτιαγμένο για τα δάχτυλα και άλλα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πρέπει να είναι από τους μεγαλύτερους αλήτες που έχουν περάσει ποτέ από το χώρο της Πληροφορικής (και όχι μόνο, βλέπε iPod και Pixar) αλλά παρ' ολ' αυτά το μόνο που μπορούμε να του ευχηθούμε είναι περαστικά, άνθρωπος είναι κι αυτός. Ας μην ξεχνάμε ότι η υγεία του είναι ήδη αρκετά επιβαρυμένη μετά την περιπέτεια που είχε με τον καρκίνο στο πάγκρεας (και μόνο που τη γλίτωσε είναι σχεδόν θαύμα). Μία οποιαδήποτε βιογραφία για το ποιόν του Jobs (και ειδικά το εξαιρετικό iCon) θα διαφωτίσει την κατάσταση για όσους νομίζουν ότι ο τύπος είναι απλώς αυτός που αρχικά ίδρυσε και ακολούθως ανέστησε την Apple. Οι απίστευτες αλητείες και λαμογιές που έχει κάνει δεν βλέπω να αναφέρονται συχνά...

 

Από μένα άπειρο respect στον Woz. Ο Jobs ήταν και θα είναι κάποιος που κυρίως καπηλεύεται τη δουλειά άλλων για να κάνει τη δική του (άσχετα αν είναι ικανότατος manager και... οραματιστής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-----Προστέθηκε 6/1/2009 στις 02 : 10 : 00-----

 

Ναι, μπορεί να είναι ΚΑΙ καλός πωλητής αλλά σαφώς και τον αδικεί το να αναφέρει κανείς μόνο αυτό! Κι αυτό γιατί ήταν ηγέτης της apple σε μια σειρά από καθοριστικές για την ιστορία των υπολογιστών στιγμές. Από τον πρώτο μαζικό προσωπικό υπολογιστή, το πρώτο μαζικό λειτουργικό σύστημα με παράθυρα, το πρώτο music player που έπεισε τον κόσμο να αφήσει τα CD, το πρώτο μουσικό κατάστημα που έπιασε, το πρώτο τηλέφωνο αφής φτιαγμένο για τα δάχτυλα και άλλα πολλά.

 

Μάλλον σου ξέφυγε η λέξη "διορατικός" που χρησιμοποίησα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πρέπει να είναι από τους μεγαλύτερους αλήτες που έχουν περάσει ποτέ από το χώρο της Πληροφορικής (και όχι μόνο, βλέπε iPod και Pixar) αλλά παρ' ολ' αυτά το μόνο που μπορούμε να του ευχηθούμε είναι περαστικά, άνθρωπος είναι κι αυτός. Ας μην ξεχνάμε ότι η υγεία του είναι ήδη αρκετά επιβαρυμένη μετά την περιπέτεια που είχε με τον καρκίνο στο πάγκρεας (και μόνο που τη γλίτωσε είναι σχεδόν θαύμα). Μία οποιαδήποτε βιογραφία για το ποιόν του Jobs (και ειδικά το εξαιρετικό iCon) θα διαφωτίσει την κατάσταση για όσους νομίζουν ότι ο τύπος είναι απλώς αυτός που αρχικά ίδρυσε και ακολούθως ανέστησε την Apple. Οι απίστευτες αλητείες και λαμογιές που έχει κάνει δεν βλέπω να αναφέρονται συχνά...

 

Είναι γνωστό ότι ο Jobs είναι πολύ περίεργος με την δουλειά του ... Άτομα που απολύοντε χωρίς λόγο, τελειομανής κτλ. Για λαμογιές όμως δεν έχω ξανακούσει ... Το iCon φαίνεται ενδιάφερον, αλλά δεν το διάβασα ... Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...