Προς το περιεχόμενο

Old games: Πως στέκονται σήμερα...; (Αξιόλογα classics και mods για αυτά)


cortaN@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

EDIT

Εδώ θα παρατίθενται σε λίστα παιχνίδια που στέκονται επάξια ως σήμερα από άποψη gameplay, γραφικών, storyline, ατμόσφαιρας κτλ - δίπλα θα αναγράφεται ο χρήστης που έκανε την εισήγηση μαζί και με τα mods ή/και άλλα enhancements που προτείνει

 

1. Max Payne / Remedy Entertainment - 2001

 

Mods ~ από Praetorian

a) Kung Fu 3.0 mod (intro/trailer).

B) Katana TC (trailer).

c) Max Payne@University (trailer)

d) The family mod ~ unfinished

e) The Real world ~ αναμένεται

f) Dawn of the dead ~ αναμένεται

Σχετικά links

http://www.moddb.com/games/max-payne/mods

http://maxpayne.levels4you.com/downloads.l4y?cat=288

 

 

 

Γεια σας,

 

Ανοίγω ένα νέο thread, όπου μπορούν να συζητηθούν παλιά παιχνίδια και πώς στέκονται σήμερα από άποψη gameplay, γραφικών και γενικότερου feeling.

Ακόμη, θα μπορούμε να γράφουμε για διάφορα mods και graphical tweaks που ενισχύουν την εμπειρία του παιχνιδιού με το χρόνο.

 

Συγκεκριμένα, θα αρχίσω από τα εξής 4:

 

Doom III - βγήκε τον Αύγουστο του 2004. Τότε θεωρήθηκε από πολλούς το top game σε γραφικά. Τώρα πώς στέκεται το doom 3;

 

Max Payne - βγήκε το 2002. Τεχνολογία dx7. Ένα από τα αγαπημένα μου fps. Πώς παίζει σήμερα...;

 

Halo CE - βγήκε το 2002 στο Xbox. 2004 έρχεται στα PC. Ποια η εμπειρία του παιχνιδιού σήμερα...;

 

Resident Evil 4 - βγήκε το 2005 στο Gamecube. Τώρα υπάρχει η PC version,για την οποία έχουν βγει πολλά graphical updates, που διορθώνουν την αρχική απαράδεκτη κυκλοφορία του port στο PC.

 

Μέσα στην επόμενη βδομάδα θα ασχοληθώ με τα 4 παιχνίδια ξανά. Θα ξαναγράψω για να μεταφέρω τις εμπειρίες μου, καθώς και screenshots από τα παιχνίδια. Να πω εδώ πως τα Max Payne και Halo CE τα έχω τερματίσει στο παρελθόν, το RE 4 το έχω φθάσει στο 70% στο GC, ενώ το doom III το άφησα κάπου στην αρχή (περισσότερο χάζευα τα γραφικά του).

 

Μπορούν και άλλοι χρήστες να πουν τις απόψεις τους για παλιά παιχνίδια κάθε κατηγορίας και σκοπός του thread, αν υποστηριχθεί, είναι να ανασύρουμε κρυφά διαμάντια, τα οποία μέχρι και σήμερα, στέκονται αξιοπρεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά εσύ θεωρείς παλιά παιχνίδια??διότι εγώ δε τα θεωρώ..παλιά είναι για μένα παιχνίδια όπως το grim fandago sensible soccer flight of the amazon queen doom2 και διάφορα άλλα που έχουν γράψει πραγματικά ιστορία και κανένα νέο παιχνίδι δε μπορεί να συγκριθεί μαζί τους απο άποψη gameplay(προσωπική γνώμη)....πρόσφατα ξανατερμάτισα το doom2(τι να μας πει το 3 και ας το έχω τερματίσει) και τώρα ξαναπαίζω το grim fandago(τι παιχνιδάρα θεέ μου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και εγω οτι δεν ειναι τοσο παλια τα games που περιγραφει ο topic starter.

Το Max Payne που το παιξα τελευταια παντως στεκετε μια χαρα σε σχεση με τα καινουργια.

Γενικα παντως τα παλια παιχνιδια ριχναν πιο πολυ βαρος στο gameplay, τωρα το βαρος πεφτει πιο πολυ στα γραφικα. Το gameplay σε γενικες γραμμες εχει γινει standar για καθε ειδος. Δηλαδη.., παλια ειχαμε τα FPS με μπαρα ενεργειας στην οθονη. Τωρα τα καινουργια ειναι ολα χωρις μπαρα και απλα χανεις οταν φας πολλες σφαιρες σερι. Ενα στυλ που εκανε διασημο το Gears, τα Medal of Honour, Far Cry 2 (τωρα τελευταια). Γενικα βλεπουμε ομως οτι ολα τα καινουργια παιχνιδια ιοθετουν αυτο το στυλ και δεν πειραματιζονται ως προς το gameplay και γενικα το παιχνιδι. Δουλευουν σε επιτυχημενες φορμες καποιες ιδεες και προσφερουν καινουργια γραφικα.

Παιχνιδια που κυριως στηριζοντουσαν στο διαφορετικο gameplay παιζονται και σημερα μια χαρα, οπως mario kart, worms, lemmings, Siberia (εχουν εκδοθει και αλλα στο ιδιο στυλ αλλα παραμενει θεικο), Full Throtle. Τα υπολοιπα περασαν στην αφανεια. Ισως υπαρχει και συναισθηματικος δεσμος με τα περισσοτερα παλια και να τα θεωρουμε φοβερα ακομα και σημερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτά τα παιχνίδια, για καινούργια τα παίζω. Αυτά που βγαίνουν σήμερα θα τα παίξω σε 4-5 χρόνια που θα πάρω άλλον υπολογιστή κ.ο.κ.

 

Έχω σταματήσει να παίζω ότι βγαίνει ΤΩΡΑ αμέσως, αλλιώς θα είχα πάρει παιχνιδομηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, δεν είναι πολύ παλιά παιχνίδια.

Μπορούμε να προσθέσουμε και πιο παλιά, και adventures και rpg's (π.χ. Baldur's gate κτλ) και να φτιάξουμε λίστα...Για μένα ένα παιχνίδι στέκεται καλά, αν διατηρεί αναλλοίωτο το gameplay και στα γραφικά το art style και άλλα. Π.χ. όπως είπατε το max payne στέκεται καλά.

 

Στο doom 3 ξέρουμε ποια mods είναι τα πιο πρόσφατα και προσδίδουν καλύτερα textures και lightning στο παιχνίδι...?

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

Συμφωνώ, δεν είναι πολύ παλιά παιχνίδια.

Μπορούμε να προσθέσουμε και πιο παλιά, και adventures και rpg's (π.χ. Baldur's gate κτλ) και να φτιάξουμε λίστα...Για μένα ένα παιχνίδι στέκεται καλά, αν διατηρεί αναλλοίωτο το gameplay και στα γραφικά το art style και άλλα. Π.χ. όπως είπατε το max payne στέκεται καλά.

 

Στο doom 3 ξέρουμε ποια mods είναι τα πιο πρόσφατα και προσδίδουν καλύτερα textures και lightning στο παιχνίδι...?

 

A, ακόμη ένα που δεν έχω δοκιμάσει:

System Shock 2....

Λένε μερικοί πως είναι πολύ καλό παιχνίδι. Έχει ασχοληθεί κανείς μαζί του...;

Eπίσης, τώρα που έψαξα υπάρχουν και mods που δίνουν hi-res textures σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Max Payne - βγήκε το 2002. Τεχνολογία dx7. Ένα από τα αγαπημένα μου fps. Πώς παίζει σήμερα...;

 

Είμαι και εγώ της άποψης ότι δεν χρειάζεται κανείς να παίζει ό,τι κυκλοφορεί, μόλις αυτό κυκλοφορεί.

Ειδικά με ένα PC που είναι πχ τριετίας ή παλιότερο, μπορεί μεν να παίζεις προβληματικά τα νέα παιχνίδια (ή καθόλου), αλλά έχεις να διαλέξεις από τόσα άλλα "παλιά" και άλλα τόσα κλασσικά, τα οποία παίζουν πλέον με άριστα fps, full γραφικά, the way they were meant to be played!

 

Βασικά το Max Payne βγήκε το 2001. Είναι από τα καλύτερα 3rd person shooter (όχι fps -χωρίς την προσθηκη mod τέλος πάντων). Παίζει άριστα σε ένα σημερινό pc (ή τριετίας), με όλα (ή τα περισσότερα) settings στο τέρμα. Κορυφαία ατμόσφαιρα, ρεαλιστικές τοποθεσίες, ευρηματικό storytelling, bullet time και nightmare levels!! :lol: Επίσης το Max Payne έχει αρκετά devoted modding community, και παρόλο που πολλά από τα TC (total conversion modifications) δεν τελεσφόρησαν κάτι ολοκληρωμένο, είναι αρκετά αυτά που είτε ολοκληρώθηκαν πλήρως :-D ή παρέδοσαν κάτι ημιτελές μεν, κορυφαίο δε! ;)

 

Στο ψητό:

Ολοκληρωμένα και must, imho

1. Kung Fu 3.0 mod (intro/trailer). Πέρα από το προπονητικό dojo level, μπορείς να παίξεις όλο το παιχνίδι, με χρήση Kung Fu. Αξίζει τον κόπο, γιατί είναι διασκεδαστικότατο.

2. Katana TC (

). Από τους καλύτερους της κοινότητας modding (και αυτούς που συμμετέχουν στο χιουμοριστικό Polar Payne και στο ακόμα αναμενόμενο The Real World). Έχει ένα campaign, νέους χαρακτήρες, όμορφες κινήσεις (με σπαθιά) διάφορα bonus levels. Είναι εξαιρετική δουλειά.

3. Max Payne@University (

)(να μην πέσει το ταβάνι και με πλακώσει :-D). Δικός μας φόρος τιμής στο Max Payne, νέα Levels, ενσωμάτωση και τροποποίηση του Kung Fu Deluxe 3.0 και του Enemy Kung Fu, νέο (και λίγο out there) story, διπλό φινάλε, τοποθεσίες απο Πανεπιστήμιο Πατρών και Ρίο Αντίρριο κλπ κλπ.

 

Ημιτελές που αξίζει τον κόπο

The family mod. Με film noir-ish ατμόσφαιρα και ασπρό-μαυρη εικόνα.

 

Αναμένονται

1. The Real World. Μεταφορά της τριλογίας του Matrix στο Max Payne. Έχει βγάλει εδώ και καιρό μια beta έκδοση του fight system του.

2. Dawn of the dead. Μεταφορά της ομόνυμης cult ταινίας του Romero.

 

Περισσότερα (και κάποια επίσης αξιόλογα) μπορείς να βρεις εδώ:

Max Payne mods στο ModDB

Max Payne mods στο L4Y

 

 

P.S.1: Φυσικά και αξίζει τον κόπο το System Shock 2, με τα hi-res textures. Είναι ένα άψογο παιχνίδι, με μεγάλο replay value.

P.S.2: Επίσης αξίζουν τον κόπο:

+ Freespace 2 - Source Code Project και

+ Clive Barker's Undying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το max payne το τελείωσα πρόσφατα και αφενός μου άρεσε πολύ, αφετέρου, τα γραφικά του για 2001 παιχνίδι ήταν μια χαρά. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες βέβαια, το story ήταν αυτό που πραγματικά μετρούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ της άποψης ότι δεν χρειάζεται κανείς να παίζει ό,τι κυκλοφορεί, μόλις αυτό κυκλοφορεί.

Ειδικά με ένα PC που είναι πχ τριετίας ή παλιότερο, μπορεί μεν να παίζεις προβληματικά τα νέα παιχνίδια (ή καθόλου), αλλά έχεις να διαλέξεις από τόσα άλλα "παλιά" και άλλα τόσα κλασσικά, τα οποία παίζουν πλέον με άριστα fps, full γραφικά, the way they were meant to be played!

 

Βασικά το Max Payne βγήκε το 2001. Είναι από τα καλύτερα 3rd person shooter (όχι fps -χωρίς την προσθηκη mod τέλος πάντων). Παίζει άριστα σε ένα σημερινό pc (ή τριετίας), με όλα (ή τα περισσότερα) settings στο τέρμα. Κορυφαία ατμόσφαιρα, ρεαλιστικές τοποθεσίες, ευρηματικό storytelling, bullet time και nightmare levels!! :lol: Επίσης το Max Payne έχει αρκετά devoted modding community, και παρόλο που πολλά από τα TC (total conversion modifications) δεν τελεσφόρησαν κάτι ολοκληρωμένο, είναι αρκετά αυτά που είτε ολοκληρώθηκαν πλήρως :-D ή παρέδοσαν κάτι ημιτελές μεν, κορυφαίο δε! ;)

 

Στο ψητό:

Ολοκληρωμένα και must, imho

1. Kung Fu 3.0 mod (intro/trailer). Πέρα από το προπονητικό dojo level, μπορείς να παίξεις όλο το παιχνίδι, με χρήση Kung Fu. Αξίζει τον κόπο, γιατί είναι διασκεδαστικότατο.

2. Katana TC (

). Από τους καλύτερους της κοινότητας modding (και αυτούς που συμμετέχουν στο χιουμοριστικό Polar Payne και στο ακόμα αναμενόμενο The Real World). Έχει ένα campaign, νέους χαρακτήρες, όμορφες κινήσεις (με σπαθιά) διάφορα bonus levels. Είναι εξαιρετική δουλειά.

3. Max Payne@University (

)(να μην πέσει το ταβάνι και με πλακώσει :-D). Δικός μας φόρος τιμής στο Max Payne, νέα Levels, ενσωμάτωση και τροποποίηση του Kung Fu Deluxe 3.0 και του Enemy Kung Fu, νέο (και λίγο out there) story, διπλό φινάλε, τοποθεσίες απο Πανεπιστήμιο Πατρών και Ρίο Αντίρριο κλπ κλπ.

 

Ημιτελές που αξίζει τον κόπο

The family mod. Με film noir-ish ατμόσφαιρα και ασπρό-μαυρη εικόνα.

 

Αναμένονται

1. The Real World. Μεταφορά της τριλογίας του Matrix στο Max Payne. Έχει βγάλει εδώ και καιρό μια beta έκδοση του fight system του.

2. Dawn of the dead. Μεταφορά της ομόνυμης cult ταινίας του Romero.

 

Περισσότερα (και κάποια επίσης αξιόλογα) μπορείς να βρεις εδώ:

Max Payne mods στο ModDB

Max Payne mods στο L4Y

 

 

P.S.1: Φυσικά και αξίζει τον κόπο το System Shock 2, με τα hi-res textures. Είναι ένα άψογο παιχνίδι, με μεγάλο replay value.

P.S.2: Επίσης αξίζουν τον κόπο:

+ Freespace 2 - Source Code Project και

+ Clive Barker's Undying.

 

Λοιπόν, παιδιά νομίζω συμφωνούμε πως το Max Payne παραμένει ως τώρα, 8 χρόνια αργότερα, ένα πολύ καλό παιχνίδι, στέκεται στα γραφικά, σε gameplay, σε ατμόσφαιρα κτλ...

Λέω να βάλω στο πρώτο post λίστα με τα κυριότερα παιχνίδια που συμφωνούμε, μαζί με mods, κτλ...ώστε ο καθένας να βρίσκει γρήγορα αυτό που θέλει...Συμφωνείτε...;

Θα μπορούσαμε, αν μεγάλωνε το topic, να βάζαμε τα 4-5 παιχνίδια κάθε χρονολογίας και να φτιάχναμε ένα ακαταμάχητο list. Τι λέτε...;

 

Για το system shock 2, έχετε links για τα mods κτλ...;

Επίσης, ένας φίλος αναφέρθηκε στο undying...Το χα παίξει σε glide με 3dfx, τώρα παίζει σε dx...?

 

Να προτείνω ακόμη ένα; Farheineit...

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

Λέω να βάλω στο πρώτο post λίστα με τα κυριότερα παιχνίδια που συμφωνούμε, μαζί με mods, κτλ...ώστε ο καθένας να βρίσκει γρήγορα αυτό που θέλει...Συμφωνείτε...;

Θα μπορούσαμε, αν μεγάλωνε το topic, να βάζαμε τα 4-5 παιχνίδια κάθε χρονολογίας και να φτιάχναμε ένα ακαταμάχητο list. Τι λέτε...;

 

Λοιπόν, έκανα την αρχή με το Max Payne !

Κοιτάξτε στο 1ο post...

Πείτε προτάσεις και links να προσθέσουμε και άλλα αξιόλογα παιχνίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...