Προς το περιεχόμενο

Το Google Street View στην Αθήνα


vrodinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από λίγες μέρες λέγαμε για τo Google Street View στο Λονδίνο και αναρωτιόμασταν πότε θα φτάσει και στην Ελλάδα. Τελικά οι φήμες λένε πως ήδη έφτασε, πολύ πιο γρήγορα από ότι φανταζόμασταν! Τα αμαξάκια της Google με τις κάμερες στα καπό τους έκαναν την εμφάνισή τους στην Αθήνα. Μάλιστα το γεγονός παρουσιάστηκε και στις ειδήσεις στην τηλεόραση! Η Google επικοινώνησε με την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων για να τη διαβεβαιώσει πως τα προσωπικά δεδομένα των πολιτών γίνονται σεβαστά. Ωστόσο δεν έλαβε κάποια απάντηση το οποίο και εξέλαβε ως Ναι.

Για όσους δεν το γνωρίζουν το Street View είναι μια υπηρεσία της Google μέσω της οποίας μπορείς να κινήσε στους δρόμους μιας πόλης. Ως τώρα είναι διαθέσιμες πόλεις των Ηνωμένων Πολιτειών (έκανα τη βολτίτσα μου στη Νέα Υόρκη), της Ιαπωνίας, της Αυστραλίας, της Ιταλίας ενώ πρόσφατα προστέθηκε το Λονδίνο και το Άμστερνταμ.

 

Για τη Θεσσαλονίκη δεν έχει ακουστεί κάτι σχετικό. Βέβαια υπάρχει το kapou.gr μια αξιόλογη Ελληνική προσπάθεια φωτογράφησης των δρόμων της Θεσσαλονίκης.

 

Μένει λοιπόν να δούμε πότε θα βγει online και η Αθήνα!

 

 

Source.png Πηγή: jooblers.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μισό λεπτό ρε παιδιά.Δηλαδή μπορεί ανα πάσα στιγμή να βγάλει φωτογραφίες στους δρόμους της Αθήνας και να τις ανεβάσει στο google earth,ακόμα κι αν στη φωτογραφία υπάρχουν διάφορα άτομα?Δεν παραβιάζει κάποιον νόμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα θα λογοκρίνονται ευαίσθητα σημεία στις φωτός, όπως πρόσωπα-κώλοι-πινακιδες-whatever...

 

έχω δει σβησμένα πρόσωπα... για culous δεν ξέρω... και εύχομαι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δει σβησμένα πρόσωπα... για culous δεν ξέρω... και εύχομαι όχι.

 

Σβησμένα ελαφρώς,άνετα κάποιος που σε ξέρει καταλαβαίνει ότι είσαι εσύ,ακόμα και απο το σουλούπι.

 

Απο την άλλη το αμάξι απο μόνο του δεν είναι προσωπικό δεδομένο,το να μου το φωτογραφίσει ενώ είναι παρκαρισμένο εξω απο το σπίτι της γυναίκας του αφεντικού είναι.

 

Για αυτό λέω,κάψτε το ντε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα η Google θα πρωτοτυπήσει... άμα κολλήσει καμιά ώρα στην κίνηση στην Κηφησίας, εκτός από φώτος θα μπορεί να δείξει και video. Βέβαια θα είναι σαν ταινία του Αγγελόπουλου... Το ίδιο τοπίο (και τα ίδια αυτοκίνητα) και κάποιοι που περπατάνε στο βάθος, αλλά who cares? Η Αθήνα θα δώσει ξανά τα φώτα του (ιντερνετικού) πολιτισμού στον υπόλοιπο κόσμο :-P

 

Υ.Γ. Άμα είνα να περάσει από τα μέρη μου, πείτε μου να πλύνω το αμάξι, μη γίνουμε ρεζίλι διεθνώς!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιώς, από αύριο παύουν τα προσωπικά δεδομένα...

 

 

 

-------

 

Τι γίνεται πλέον με αυτό το post counter?Κάθε μέρα και διαφορετικά (λιγότερα) ποστς δείχνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβησμένα ελαφρώς,άνετα κάποιος που σε ξέρει καταλαβαίνει ότι είσαι εσύ,ακόμα και απο το σουλούπι.

 

Απο την άλλη το αμάξι απο μόνο του δεν είναι προσωπικό δεδομένο,το να μου το φωτογραφίσει ενώ είναι παρκαρισμένο εξω απο το σπίτι της γυναίκας του αφεντικού είναι.

 

Για αυτό λέω,κάψτε το ντε

 

ααα, εσύ είσαι αυτός που έρχεται δίπλα κάθε πρωί και παρκάρεις στη θέση του γείτονα;

:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...