Προς το περιεχόμενο

Το YouTube ξεκίνησε από σήμερα πειραματικά υποστήριξη HTML5


Daimon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γνωστο site Youtube ξεκίνησε από σήμερα πειραματικά (και επίσημα) την υποστήριξη για αναπαραγωγή video στους browsers μεσω HTML5, με τη χρήση του MPEG-4/H.264 format. Αυτό σημαίνει πως όσοι χρησιμοποιούν σύγχρονους browsers με υποστήριξη HTML5 video με codec H.264, μπορούν να δουν τα αγαπημένα τους videos χωρίς την ανάγκη για χρήση του Adobe Flash plugin.

 

Οι υποστηρίζομενοι για τώρα browsers είναι ο Chrome/Chromium κι ο Safari, παρά το γεγονός ότι οι Firefox 3.x και Opera 10.x υποστηρίζουν HTML5, αλλα δίχως υποστήριξη για αναπαραγωγή video MPEG4 συμπιεσμένου με το format H.264.

 

Προς το παρόν, με την αναπαραγωγή HTML5 video στο YouTube να'ναι ακόμη πειραματική, δεν υποστηρίζονται κάποια features του YouTube όπως τα annotations, διαφημίσεις ή τα captions, που βασίζονταν πάνω στο Flash plugin.

 

Η υποστήριξη του HTML5 κι αναπαραγωγή video δίχως την ανάγκη για το Flash plugin ίσως θορυβήσει την Adobe, η οποία, πρόσφατα μάλιστα, μέσω του Adobe Flash 10.1 beta, υποστηρίζει αναπαραγωγή Flash video με επιτάχυνση απο την κάρτα γραφικών.

 

Link.png Site: YouTube HTML5 Video Player

Source.png Πηγή: adslgr.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εύγε!!! Μακάρι η προσπάθεια να αποδώσει καρπούς και να μπορέσουμε να απαλλαγούμε από το ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ του internet, το proprietary flash plugin. Είναι βαρύ, κακογραμμένο, γεμάτο bugs και security holes και το κυριότερο , η adobe αργεί δραματικά να το εναρμονίσει με τις σύγχρονες εξελίξεις στο software π.χ. είδαμε και πάθαμε για να βγει απροβλημάτιστη 64bit έκδοση...

 

Στο πυρ το εξώτερον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε!!! Μακάρι η προσπάθεια να αποδώσει καρπούς και να μπορέσουμε να απαλλαγούμε από το ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ του internet, το proprietary flash plugin. Είναι βαρύ, κακογραμμένο, γεμάτο bugs και security holes και το κυριότερο , η adobe αργεί δραματικά να το εναρμονίσει με τις σύγχρονες εξελίξεις στο software π.χ. είδαμε και πάθαμε για να βγει απροβλημάτιστη 64bit έκδοση...

 

Στο πυρ το εξώτερον!!!

 

 

δε προκειται γιατι υπαρχουν τοσα αλλα sites με flash, εκτος απο banners και αλλα

 

στα flash sites πως θα μπαινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...το οποίο h264 μπορει να γινει απευθειας decode απο τη vga, εφοσον αυτη υποστηριζει DXVA2?

Ή κατι λεω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό νεό για μας τους mac users. Επίσης να πω ότι την Adobe δεν την πολυπάω. Όλα της τα προγράμματα σέρνονται είτε στα windows είτε στο mac. Ποτέ μου δεν μπορούσα να καταλάβω πως είναι δυνατόν ένα acrobat reader να μου γονατίζει το pc μου. Επίσης το ίδιο συμβαίνει και με το mac μου και πάντα ανοίγω τα pdfs με το preview. Στα windows υπάρχει καμιά εναλλακτική σαν το preview; Για πείτε να μάθω που έχω χάσει επαφή τώρα τελευταία με τα windows.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε προκειται γιατι υπαρχουν τοσα αλλα sites με flash, εκτος απο banners και αλλα

 

στα flash sites πως θα μπαινεις?

 

Γι' αυτό μιλάμε για φαύλο κύκλο και ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ.

 

Η λύση είναι η HTML5 και browsers όπως ο firefox που υποστηρίζουν τα ανοικτά πρότυπα ogg vorbis για video και theora για ήχο. Οι web developers να κόψουν τον ποπό τους και να σταματήσουν να χρησιμοποιούν flash. Ας γίνει default το flashblock στους browsers και θα σου πω εγώ πώς εξαφανίζεται το flash από το internet σε λίγες μέρες... Άι σικτίρ πια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ακομα βημα μπροστα αλλα τουλαχιστον να μαθουμε αν οντως ισχυει και για το iphone που πλεον υποστηριζει βιντεακια αλλα οχι ολα τα προτυπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

^^

Και για τον Firefox 3.6, και για τον Opera 10.10 και 10.50 pre-alpha ισχύει αυτό που λέει ο TS

Οι υποστηρίζομενοι για τώρα browsers είναι ο Chrome/Chromium κι ο Safari, παρά το γεγονός ότι οι Firefox 3.x και Opera 10.x υποστηρίζουν HTML5, αλλα δίχως υποστήριξη για αναπαραγωγή video MPEG4 συμπιεσμένου με το format H.264.

 

Με άλλα λόγια το πρόβλημα είναι στο format συμπίεσης που επέλεξε το youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως δοκίμασα χθες τη δυνατότητα αυτή στον Safari του Mac μου και (ειδικά εάν λάβουμε υπόψη ότι το εγχείρημα βρίσκεται σε πιλοτικό στάδιο) έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. :-)

 

ΥΓ: με αφορμή ερώτημα σε προσωπικό μήνυμα από συμφορουμίτη, να πω ότι για να ενεργοποιήσουμε τη συγκεκριμένη δυνατότητα, δεν απαιτείται τίποτε ιδιαίτερο πέρα από το εξής:

 

Επισκεπτόμαστε τη διεύθυνση

 

http://www.youtube.com/html5

 

και κάνουμε κλικ στο σύνδεσμο

 

Join the HTML5 Beta

Επεξ/σία από greatst
προσθήκη του ΥΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Στα windows υπάρχει καμιά εναλλακτική σαν το preview; Για πείτε να μάθω που έχω χάσει επαφή τώρα τελευταία με τα windows.:-)

 

Foxit Reader. Απλός και λιτός viewer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Με άλλα λόγια το πρόβλημα είναι στο format συμπίεσης που επέλεξε το youtube.

 

και μέχρι να το υποστηρίξει ο FF καλό Πάσχα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........ Επίσης το ίδιο συμβαίνει και με το mac μου και πάντα ανοίγω τα pdfs με το preview. Στα windows υπάρχει καμιά εναλλακτική σαν το preview; Για πείτε να μάθω που έχω χάσει επαφή τώρα τελευταία με τα windows.:-)

 

Εγώ δουλεύω τα PDF με τον Foxit Reader. Προσωπικά πολύ ελαφρύς και εύχρηστος. Ιδιαίτερα με τα tabs του. Δοκίμασέ τον αν θες, είναι και free!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...