Προς το περιεχόμενο

H HP εξαγοράζει την Palm για 1.2 δισεκατομμύρια δολάρια


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η έντονη φημολογία τον τελευταίο καιρό για εξαγορά της Palm η ακόμα και πτώχευση της, φτάνει σήμερα στο τέλος με το πρώτο σενάριο να επιβεβαιώνεται. Η Hewlett Packard είναι η εταιρεία που εξαγοράζει την Palm με το ποσό να φτάνει τα 1.2 δισεκατομμύρια δολάρια σε μια συμφωνία που αναμένεται να ολοκληρωθεί μέχρι τις 31 Ιουλίου. Μόλις πριν μία εβδομάδα, το ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters είχε αναφερθεί στο ναυάγιο των συνομιλιών μεταξύ της Palm και της HTC.

 

Αν και η HP συνεργάζεται στενά με τη Microsoft, εντούτοις το φιλέτο αυτής της εξαγοράς είναι το webOS, η πλατφόρμα που παρουσίασε η Palm τον Ιανουάριο του 2009 για το νέο της smartphone Palm Pre, το οποίο και απέσπασε διθυραμβικές κριτικές. Το μοντέλο όμως προώθησης του Pre κρίθηκε ανεπαρκή αφού οδήγησε σε χαμηλές πωλήσεις, με την Palm να οδηγείται σε οικονομικό αδιέξοδο.

 

Στελέχη της HP επισήμαναν το πόσο σημαντικό θεωρούν το webOS για τα προϊόντα τους, χωρίς να διστάσουν να αναφέρουν πιθανή του εμφάνιση όχι μόνο σε νέα κινητά τηλέφωνα αλλά και σε netbooks/tablets.

 

Παράλληλα η HP αποκτά περισσότερες από 1500 πατέντες της Palm για τις οποίες φημολογείται το ενδιαφέρον εξαγοράς από την HTC πριν λίγο καιρό. Οι πατέντες αυτές είναι πιθανόν ο λόγος για τον οποίο η Apple δεν επιχείρησε να μηνύσει την Palm.

 

Link.png Site: TechCrunch.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τώρα περιμένουμε μηνύσεις από την HP προς Apple / HTC / κλπ. :-)

 

Τα περί «φιλέτου» του OS της Palm μου ακούγονται τουλάχιστον αστεία. Τη στιγμή που υπάρχουν άριστα FOSS λειτουργικά διαθέσιμα δε βρίσκω λόγο μια εταιρεία να θέλει να εξαγοράσει μια άλλη (στην ουσία νεκρή) μόνο και μόνο για το OS της. Αλλά μάλλον για τις πατέντες της. Τυπική περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για HTC δε νομίζω, από τη στιγμή που συνεργάζεται απευθείας με Microsoft, γιατί αν δε κάνω λάθος η HTC βγάζει τα περισσότερα Windows Phone κινητά. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τα όλα σχεδόν τα pc της HP έρχονται με Windows, δε νομίζω να θέλει η HP να βγάλει μόνη της τα μάτια της (λογικά θα πέσει αγγούρι από MS σε τέτοια περίπτωση).

 

Για την Apple πάλι, ποιος χε***κε. :P Από τη στιγμή που πάει να μηνύσει την υπόλοιπη βιομηχανία σχεδόν, καλώς να τα λουστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μεσω οικονομικης κρισης αληθεια απο που αντληθηκαν τοσα πολλα κεφαλαια? Νομιζω οτι σε αυη την περιπτωση καπιο λακο εχει η φαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σοφή κίνηση της ΗP, κατά τη γνώμη μου.

Αποκτά ένα σοβαρό λειτουργικό σύστημα φορητής πλατφόρμας (το WebOS) και δεν εξαρτάται από το Windows Phone 7. Αρκεί να δώσει έμφαση στην ενσωμάτωση του WebOS σε ό,τι υποφορητές προτάσεις έχει στα σχέδια (tablet, κινητά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε να περιμενουμε και tablet απο την HP αλουμινενιο με WebOS, και κινητο τηλεφωνο με WebOS?

 

Με το αλουμινιο τα παει καλα η HP αφου βγαζει αλουμινενιο netbook την στιγμη που οι αλλοι εβγαζαν πλαστικο.

Με τις capacitive οθονες ομως δεν εχει ακομα δειξει σημαδια γραφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τώρα περιμένουμε μηνύσεις από την HP προς Apple / HTC / κλπ. :-)

 

Τα περί «φιλέτου» του OS της Palm μου ακούγονται τουλάχιστον αστεία. Τη στιγμή που υπάρχουν άριστα FOSS λειτουργικά διαθέσιμα δε βρίσκω λόγο μια εταιρεία να θέλει να εξαγοράσει μια άλλη (στην ουσία νεκρή) μόνο και μόνο για το OS της. Αλλά μάλλον για τις πατέντες της. Τυπική περίπτωση.

 

+1 από εμένα!

Κι εγώ αρχικά απόρησα για πιο λόγο να αγοράσει το webos αλλά η δικά σου εκδοχή βγάζει νόημα.

Έχει εξαιρετικά μικρή διείσδυση στην αγορά για να αξίζει να ασχοληθεί μαζί της και είναι απίθανο να πιάσει τώρα πια που έχει να αντιμετωπίσει τιτάνες στο χώρο.(android, windows, apple)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να παει να σκασει 1.2 δις για μια εταιρια που ουσιαστικα στον χαρτη της πληροφορικης δεν υπαρχει! Τι ακριβως εχει να παρει απο την Palm δεν μπορω να φανταστω... Το να χρησιμοποιησει η HP το λογισμικο της Palm επισης μου φαινεται μια τρυπα στο νερο! Δεν εχει καμια δυναμικη, δεν εχει αγορα... δεν... και την ιδια στιγμη υπαρχει το ωραιοτατο Android που εχει πλεον σοβαρο market share και προοπτικες και ειναι ετοιμο για χρηση απο τον οποιοδηποτε.... οποτε why bother?

 

Τεχνικα επισης δεν νομιζω η HP να εχει να ζηλεψει κατι...

 

Παντως η HP οτι εχει εξαγορασει ως τωρα.... απλα απορροφηθηκε και χωνευτηκε/χαθηκε κατω απο το ονομα της... Το να προσπαθησει να κανει ενα spin off στα κινητα... η HP αν και κολλοσος δεν εχει το απαραιτητο trendyness και φανατικους (both βλεπε Apple) για να το κανει.

 

Anyway...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθίστε ρε παίδες. Εχει δει κανείς το WebOS ? Την φιλικότητα του περιβάλλοντος ? Την αμεσότητα ?

Τι σχέση έχει το Android με όλα αυτά. Το WebOS είναι μπροστά. Και στον φίλο που αναφέρει τα FOSS λειτουργικά ... είναι σοβαρά πράγματα αυτά ...

 

Εδώ το PalmPre τα έριχνε σχεδόν στα ίσια στο 3Gs, που είναι στα 600Mhz , 256mbRam (και τα δύο).

Έχετε δοκιμάσει Android με 600Mhz CPU/256ram να δείτε πόσο χάλια πάει ... Είτε αυτό λέγετε Htc Sence είτε κακοτεχνίες του Λειτουργικού.

 

Για μένα η HP μόλις έκανε μια πολύ δυναμική κίνηση στην αγορά της Κινητής, αν και υπάρχουν ήδη καλοί παίχτες εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα θέλει αυτά ο άλλος θα προτιμήσει apple.

 

______

Το android δεν είναι σε καμία περίπτωση μη λειτουργικό και δύσχρηστο, μην δημιουργούμε παρανοήσεις, ότι θέλει πάνω από 256mb για να πάει σφαίρα είναι αλήθεια. Τουλάχιστον για το 2,1... δεν ξέρω για το 1,6

 

Αλλά αν είσαι άσχετος από τεχνολογία δεν νομίζω να σημαίνει ότι το webos είναι και καλή επιλογή.

Επεξ/σία από Nomedor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θέλει αυτά ο άλλος θα προτιμήσει apple.

 

______

Το android δεν είναι σε καμία περίπτωση μη λειτουργικό και δύσχρηστο, μην δημιουργούμε παρανοήσεις, ότι θέλει πάνω από 256mb για να πάει σφαίρα είναι αλήθεια. Τουλάχιστον για το 2,1... δεν ξέρω για το 1,6

 

Αλλά αν είσαι άσχετος από τεχνολογία δεν νομίζω να σημαίνει ότι το webos είναι και καλή επιλογή.

 

Μετά από 2 χρόνια μαζί με το iPod Touch και περίπου 6 μήνες με το palm pre, σου διαβεβαιώνω ότι το webOS, είναι πολύ πιο μπροστά από το android (τουλάχιστον από την 1.6 που έχω δοκιμάσει) και στα ίδια πάνω κάτω επίπεδα από το λειτουργικό του iPhone.

 

Μπορεί να έχει λιγότερες εφαρμογές, αλλά είναι καλύτερο, honest!

 

ΥΓ: Αν είσαι άσχετος από τεχνολογία, τότε είναι που πρέπει να προτιμήσεις το webOS, είναι πιο user-friendly και από το iPhone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι λίγο το έχω δει και πολύ, αλλά θεωρώ το iphoneos easy enough για να το προτιμήσει σε σχέση με τα apps που προσφέρει.

 

Λογικά για αυτό και δεν έπιασε το webos, η γνώμη μου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε να περιμενουμε και tablet απο την HP αλουμινενιο με WebOS, και κινητο τηλεφωνο με WebOS?

 

Με το αλουμινιο τα παει καλα η HP αφου βγαζει αλουμινενιο netbook την στιγμη που οι αλλοι εβγαζαν πλαστικο.

Με τις capacitive οθονες ομως δεν εχει ακομα δειξει σημαδια γραφης.

 

μην ακούω...

 

και φυσικά έχει δείξει. και Netbook με cap screen έχει αλλά και το tx2 εδώ και μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καθίστε ρε παίδες. Εχει δει κανείς το WebOS ? Την φιλικότητα του περιβάλλοντος ? Την αμεσότητα ?

Τι σχέση έχει το Android με όλα αυτά. Το WebOS είναι μπροστά. Και στον φίλο που αναφέρει τα FOSS λειτουργικά ... είναι σοβαρά πράγματα αυτά ...

 

Εδώ το PalmPre τα έριχνε σχεδόν στα ίσια στο 3Gs, που είναι στα 600Mhz , 256mbRam (και τα δύο).

Έχετε δοκιμάσει Android με 600Mhz CPU/256ram να δείτε πόσο χάλια πάει ... Είτε αυτό λέγετε Htc Sence είτε κακοτεχνίες του Λειτουργικού.

 

Για μένα η HP μόλις έκανε μια πολύ δυναμική κίνηση στην αγορά της Κινητής, αν και υπάρχουν ήδη καλοί παίχτες εκεί

 

Μία είδηση που μάλλον συνηγορεί σε όσα έγραψα παραπάνω και σε όσα γράφει κι ο Vasilisxd:

Hewlett-Packard To Kill Windows 7 Tablet Project

 

Ο καιρός θα δείξει.

Δεν βιάζομα να βαφτίσω ως τρύπα στο νερό την εξαγορά της Palm και την απόκτηση ενός δυναμικού λειτουργικού όπως το WebOS... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...