Προς το περιεχόμενο

BlackBerry PlayBook : Το tablet που ανεβάζει τον πήχυ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι μνηστήρες για το καλύτερο tablet της αγοράς και άξιου αντιπάλου του iPad πληθαίνουν όσο περνάνε οι ημέρες και ο ανταγωνισμός καλά κρατεί. Από σήμερα, ένας ακόμα μεγάλος παίκτης της αγοράς, η RIM, κατασκευάστρια εταιρεία των BlackBerry εισέρχεται στην ραγδαία αναπτυσσόμενη αγορά των tablets παρουσιάζοντας τη δική της «επαγγελματική» πρόταση.

 

Το BlackBerry PlayBook δεν είναι ένα ακόμα tablet που στηρίζεται στο Android. Η RIM ανεβάζει τον πήχη παρουσιάζοντας μια συσκευή που όχι μόνο έχει κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά η πραγματική δύναμη της κρύβεται στη νέα πλατφόρμα της εταιρείας.

 

Εξετάζοντας πρώτα τα τεχνικά χαρακτηριστικά, βλέπουμε ότι το PlayBook διαθέτει capacitive touch οθόνη 7' ιντσών ανάλυσης 1024x600 και με υποστήριξη multi-touch. Η ταχύτητα του διπύρηνου επεξεργαστή είναι στο 1GHz ενώ η συσκευή διαθέτει και 1GB μνήμη. Ο επεξεργαστής όπως υποστηρίζει η RIM είναι σε θέση να αναπαράγει περιεχόμενο υψηλής ανάλυσης έως 1080p και να το προβάλει σε μεγαλύτερη οθόνη ή προτζέκτορα μέσω της εξωτερικής HDMI θύρας.

 

Στα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά συναντάμε υποστήριξη wifi 802.11n, bluetooth, δύο κάμερες στο μπροστινό και οπίσθιο μέρος του PlayBook με ανάλυση 3 & 5 megapixel αντίστοιχα. Εκτός από την υποστήριξη βιντεοκλήσης, είναι δυνατή η εγγραφή video υψηλής ευκρίνειας.

 

Η πραγματική δύναμη του BlackBerry PlayBook είναι η νέα πλατφόρμα στην οποία στηρίζεται και αποκαλείται απλά BlackBerry Tablet OS. Υποστηρίζει πραγματικό multitasking, OpenGL, POSIX, δυνατότητα δημιουργίας εντυπωσιακών εφαρμογών/παιχνιδιών ενώ ο browser στηρίζεται στο webkit και υποστηρίζει το Flash 10.1 με εντυπωσιακά αποτελέσματα όπως αναφέρθηκε.

 

H RIM αναφέρει ότι η συσκευή θα κυκλοφορήσει το πρώτο τρίμηνο του 2011 χωρίς να υπάρχει κάποια ενημέρωση για την τιμή. Ενδεχομένως μάλιστα να υπάρχουν ανακοινώσεις σημαντικών προσθηκών στα τεχνικά χαρακτηριστικά τις επόμενες ημέρες (πχ υποστήριξη GSM/3G). Μια ματιά στο παρακάτω βίντεο κρίνεται αναγκαία.

 

Video Video: BlackBerry PlayBook Preview

Link.png Site: blackberry.com

post-331-129063125829_thumb.jpg

post-331-129063125832_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντυπωσιακο και σιγουρα ανεβαζει τπν πηχυ του ανταγωνισμου αλλα ελπιζω να μην ειναι τοσο ακριβο οσο τα κινητα της που εχουν μικρες οθονες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να βγεί το bb θα έχει βγεί το νέο ipad που δεν θα έχει τις ελλείψεις του πρώτου (cam multitask κάτι ακούγετε και για usb) και τότε πάλι θα κυνηγάνε.. Αλήθεια αυτό το bb tablet os υπάρχει πουθενά? Γιατί ακόμα και στα video δεν το είδα κάπου στην πράξη.

 

(Πολύ δυνατά specs πάντως έχει. Τόσο δυνατά που είμαι περίεργος για την αυτονομία του...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χωρις να θελω να υποστηριξω το Ipad που εχει σοβαρες ελλειψεις και ειναι ενα εντελως "πεταμενα λεφτα" gadget ειμαι περιεργος να δω αν θα καταφερει να βγει συσκευη που να εχει τοσο "smooth" ομαλη κινηση σαν των apple συσκευων που ολοι στα reviews αυτο παραδεχονται και το εχουν σαν μετρο συγκρισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χωρις να θελω να υποστηριξω το Ipad που εχει σοβαρες ελλειψεις και ειναι ενα εντελως "πεταμενα λεφτα" gadget ειμαι περιεργος να δω αν θα καταφερει να βγει συσκευη που να εχει τοσο "smooth" ομαλη κινηση σαν των apple συσκευων που ολοι στα reviews αυτο παραδεχονται και το εχουν σαν μετρο συγκρισης...

 

Το smoothness έχω μία αίσθηση ότι έχει να κάνει με το πως έχουν ρυθμίσει τον αλγόριθμο και όχι με lagging. Δηλαδή έχουν πει ότι όταν κάνεις swipe θα πάει και λίγο πιο πέρα και θα επιβραδύνει σύμφωνα με αυτήν την εξίσωση. Βέβαια τα περισσότερα tablets είναι prototypes οπότε όχι μόνο δεν έχουν βγάλει μία εξίσωση η οποία δεν είναι το ίδιο καλή όπως αυτή της apple αλλά έχουν και θέματα απόδοσης (lag)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να βγεί το bb θα έχει βγεί το νέο ipad που δεν θα έχει τις ελλείψεις του πρώτου (cam multitask κάτι ακούγετε και για usb) και τότε πάλι θα κυνηγάνε.. Αλήθεια αυτό το bb tablet os υπάρχει πουθενά? Γιατί ακόμα και στα video δεν το είδα κάπου στην πράξη.

 

(Πολύ δυνατά specs πάντως έχει. Τόσο δυνατά που είμαι περίεργος για την αυτονομία του...)

 

Το λειτουργικό του είναι το QNX, το οποίο υπάρχει εδώ και χρόνια και χρησιμοποιείται σε Embedded εφαρμογές που χρειάζονται realtime ανταπόκριση. Είναι πολύ δυνατό και έχει το καλύτερο multitasking και response time από όλα τα λειτουργικά που υπάρχουν σήμερα ακριβώς γιατί είναι realtime λειτουργικό για "critical missions".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και να βγαλουν tablet που να φτιαχνει καφε ή να προβαλλει 3D ολογραμματα , αν δεν καταλαβουν οτι η δυναμη της apple ειναι στο appstore της (ποικιλια, ευκολια , ευχρησια , αξιοπιστια) τα διαφορα iPad killers θα συνεχιζουν να γεμιζουν τις αποθηκες των καταστηματων , οπως ακριβως και τα διαφορα iphone killers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...