Προς το περιεχόμενο

BlackBerry PlayBook : Το tablet που ανεβάζει τον πήχυ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανένας όμως να μην έχει σχολιάσει το POSIX;

 

αν είναι και Unix compilant, τότε θα δούμε νέα διάσταση στο computing, μέσω κατεβασμένων εφαρμογών και του metaprogramming του bash (προλαβαίνοντας ημιμαθείς και τρολζ, το bash όπως και ένα σωρό άλλα πρωτόκολλα περιλαμβάνονται στο POSIX) σε tablet, μακράν ανώτερη φορητότητα και ευχρηστία (με το κατάλληλο λογισμικό πάντα) απο λάπτοπ πόσο μάλλον νετμπουκζ.

 

το ipad αν και στηρίζεται, όπως η Apple λέει, στο OSX, δεν έδωσε κάτι ανοικτό στο posix, ακόμα και απο σχετικό terminal app καμία τεχνολογία του posix δεν ήταν άμεσα διαθέσιμη. - μπορεί εγώ να μην το έψαξα αρκετά δεν έχω iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτο ειναι το προβλημα οταν δεν εισαι πρωτοπορος. Βγαζεις πρωτος ενα σωστο προϊον (βλ. appstore , iphone , ipad) παιρνεις την αγορα και μεχρι να απαντησουν οι ανταγωνιστες με δικο τους αντιστοιχο προϊον και καλυτερο ως μεταγενεστερο , εχεις ετοιμασει την 2η και καλυτερη γενια του προϊοντος σου και συνηθως συμπεφτει χρονικα με την αναγκη αντικαταστασης του πρωτου προϊοντος , απο τους αρχικους πελατες σου.Κοκ μεχρι να πλασαρεις αλλο πρωτοπορο προϊον.

 

Άπαξ και άργησαν όμως, τι να κάνουν? Τι μας αναλύεις την πολιτική της apple τώρα, αποδεικνύεις ότι κάθε tablet μετά το ipad θα είναι αποτυχία? Good one.

 

Δεν τον ρωτησα ποιο τον εχει μεγαλυτερο ...εεε... εχει "καλυτερα" χαρακτηριστικα , αλλα ποιο ανταπεξηλθε στον τιτλο ως iphone killer και καταφερε να το εκθρονισει (επιτυχια , πωλησεις , ικανοποιηση , δημιουργια "μουτζαχεντιν"... κλπ).Και μην μου πεις τη γνωστη καραμελα οτι οσοι αγοραζουν apple ειναι ασχετοι και ποζεραδες , γιατι τους ιδιους ασχετους ποζεραδες θελουν και οι αλλες εταιριες για πελατες..

 

Δεν σου είπα ποιο έχει καλύτερα χαρακτηριστικά σου είπα ποιο θεωρώ iphone killer. Δεν εννοώ ότι κάθε ένα πούλησε τόσα όσο το iphone ή έκανε το ίδιο hype, γιατί θα ήταν άδικο να περιμένουμε κάτι τέτοιο μιας και οι υποστηρικτές μίας πλατφόρμας μοιράζονται όπου μπορούν. Σαν να σου έλεγα ότι το SonyVaio S2350928604983(τυχαίο :P) είναι χειρότερο από το macbook γιατί πούλησε λιγότερα κομμάτια.:-(

 

Ειναι θλιβερο παντως οποιαδηποτε προσπαθεια αναλυσης της δεδομενης επιτυχιας της apple και πως θα μπορουσε να αντιμετωπιστει απο τους ανταγωνιστες της , να εκλαμβανεται ως fanboy-σμος.)

 

Ελπίζω να μην εννοείς εμένα διότι δεν νομίζω ότι είπα κάτι τέτοιο. Επίσης δεν μας είπες πως θα μπορούσαν οι ανταγωνιστές της apple να την αντιμετωπίσουν, αυτό θα ήταν ενδιαφέρον.B)

 

Αν εννοείς για δουλειά, το ipad συνδέεται κανονικά με projectors μέσω dock connector. Η μεταφορά αρχείων είναι ένα πρόβλημα όταν δεν έχεις πρόσβαση στο internet, συμφωνώ ότι είναι μεγάλη έλλειψη.

 

Από όλα τα παραπάνω ξεχωρίζει μόνο η δυσκολία μεταφοράς αρχείων. Επαγγελματικά tablets δεν υπάρχουν και όπως φένεται θα αργήσουμε πολύ να δούμε. Όλα του καναπέ είναι ακόμα.

 

Τελικά θα μου απαντήσεις ΤΙ ΘΕΣ για να το πούμε επαγγελματικό? Από ότι κατάλαβα γενικά ότι και να βάζουν τα θεωρείς άχρηστα...:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκα να διαβάζω για tablet που ΘΑ βγουν και ΘΑ κάνουν παπάδες.

 

Που να δεις και με αυτό το adam μαύρα μάτια, φοβάμαι θα καταντήσει σαν το pandora.

Ναι θεωρώ το ipad ανεπαρκές αλλά δε βλέπω και κανέναν να παράγει και τίποτα όλο ΘΑ και ΘΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω για ipad και ότι οι άλλοι τίποτα ακόμα αλλά το ipad δεν είναι εδώ(Ελλάδα).

 

Λέγανε ότι το 2010 θα γεμίσουμε tablets αλλά αυτό θα γίνει ή προς το τέλος ή to 2011, σε γενικές γραμμές πάντως βλέπω έναν δισταγμό, οι εταιρίες μάλλον φοβούνται να μπουν πρώτες στο χώρο, σαν να θέλουν να δουν πώς θα κυλίσει. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου αφήνουν.

 

Πάντως, από το βίντεο, το playbook δεν κατάλαβα γιατί ανεβάζει τον πήχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 σελίδες και ΚΑΝΕΝΑΣ δε γράφει ότι δεν έχει GPS... 2011...

 

σίγουρα ανεβάζει τον πήχυ.

 

Το ξερουμε σιγουρα αυτο?? Ολα τα καινουρια κινητα της BB εχουν GPS, μου φαινεται κουφο να μην εχει το tablet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 σελίδες και ΚΑΝΕΝΑΣ δε γράφει ότι δεν έχει GPS... 2011...

 

σίγουρα ανεβάζει τον πήχυ.

 

Δεν τους ενδιαφέρει όλους ρε αδερφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλο ειναι οτι θα ωθήσει τον ανταγωνισμό.

Ωστόσο υπαρχει κατι που κανενας δεν σκεφτηκε κ πουθενα δεν το είδα.

ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ? Τα tablets δεν ειναι λαπτοπς.Οχι ακομα τουλάχιστον. Το ipad ειναι ενα μεγαλο ipod touch. Περα απο την οθόνη δεν εχει καμία μα καμία διαφορα.

Αν κάνει 1200$ κανενας δε θα παει να το πάρει. Εδω ακουσα οτι το galaxy θα κανει 1000$.

ΠΟΥ πας ρε καραμίτρο??? 1000$ για ενα ipod με μεγάλη οθόνη?

 

και θα πω το πιο απλό για τράβα κανε τσατ με tablet. Εδώ το ονομα μου πηγα να γραψω και ίδρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς ή σχεδόν κανείς δεν μπορεί να ζήσει με agps.

 

απλό και τέλος.

 

στο tablet; μιλάς σοβαρά ή απλά θέλεις να είσαι το πνεύμα αντιλογίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα, τι ακριβώς θα κάνει το Playbook που θα θεωρείται ποιο χρήσιμο σε σχέση με το iPad? Ότι θα έχει κάμερα για Skype?

 

Οι επαγγελματίες θέλουν 4 βασικά πράγματα: Word, Excel, Powerpoint, mail. Η MS δεν προβλέπεται να κυκλοφορήσει Office suite πουθενά εκτός από το Slate (Windows 7).

 

Σοβαρή επαγγελματική δουλειά δεν κάνεις ούτε με tablets, ούτε με netbooks, ούτε καν με laptops. Κάθεσε στο Desktop σου στο γραφείο, τρέχεις τα βαριά επαγγελματικά προγράμματα και δουλεύεις. Όλα τα υπόλοιπα είναι για κανένα mail, κάνα pdf και λούφα στο internet.

 

Το βασικό είναι ότι υποστηρίζει πλήρως την τεχνολογία Push της Blackberry. Μιλάμε για επαγγελματίες στον δρόμο. Το γραφείο αλλάζει. Η επικοινωνία αλλάζει. Ένα Blackberry είναι πολύ πιο χρήσιμο σε επαγγελματίες ακριβώς για αυτό το λόγο. Δεν είναι iPad killer γιατί απλά δεν είναι στην ίδια κατηγορία με το iPad. Αυτοί που θέλουν iPad θα το αγοράσουν. Αυτοί που χρειάζονται Blackberry θα το αγοράσουν. Κανένας όμως δεν... χρειάζεται iPad. Πολύ βασική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τι λες? push μέσω wifi?

 

η έννοια του Push (που έχουν και τα άλλα tablets σε δωρεάν μορφή) έχει σχέση με την άμεση (3G) επικοινωνία. τι να το κάνεις όταν ψάχεις να βρεις wifi.

 

άκλαυτο θα πάει. καιρός ήταν. η RIM ήδη έχασε μεγάλο μερίδιο από aapl και goog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παρόν θα υποστηρίζει tether με BB κινητά και θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον data plan. Είναι προφανές οτι το target group του συγκεκριμένου μοντέλου του είναι διαφορετικό απο τα υπόλοιπα tablets.

Μελλοντικά θα ανακοινώσει και 3G, 4G μοντέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και να βγαλουν tablet που να φτιαχνει καφε ή να προβαλλει 3D ολογραμματα , αν δεν καταλαβουν οτι η δυναμη της apple ειναι στο appstore της (ποικιλια, ευκολια , ευχρησια , αξιοπιστια) τα διαφορα iPad killers θα συνεχιζουν να γεμιζουν τις αποθηκες των καταστηματων , οπως ακριβως και τα διαφορα iphone killers...

 

Ακριβώς αυτό φίλε μου, το Apple Store είναι η δύναμη της Apple & προς το παρόν οι άλλες εταιρίες περνάνε & δεν αγγίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...