Προς το περιεχόμενο

$16 εκατομμύρια από δωρεές κρατάνε τη Wikipedia «καθαρή» από διαφημίσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Wikimedia, ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός που βρίσκεται πίσω από την ανάπτυξη της Wikipedia, ανακοίνωσε μέσα από το επίσημο blog της ότι συγκεντρώθηκαν περισσότερα από 16 εκατομμύρια δολάρια με στόχο να παραμείνει η δημοφιλής online εγκυκλοπαίδεια «καθαρή» από διαφημίσεις.Περίπου μισό εκατομμύριο δωρητές κατέθεσαν κατά μέσο όρο $22 με σκοπό να στηρίξουν τη Wikipedia και το έργο της.

 

Σε λίγες ημέρες η εγκυκλοπαίδεια κλείνει τα 10 χρόνια ζωής. Όλα αυτά τα χρόνια η ιστοσελίδα διατηρείται από τις δωρεές των χρηστών της οι οποίοι ξεπερνούν τα 400 εκατομμύρια μηνιαίως.

 

Το τελευταίο διάστημα σε κάθε άρθρο της Wikipedia εμφανιζόταν ένα μήνυμα από τον ιδρυτή της, Jimmy Wales, το οποίο ενθάρρυνε τους χρήστες να δωρίσουν ένα οποιοδήποτε ποσό έτσι ώστε να μη χρειαστεί να προστεθούν διαφημίσεις στην ιστοσελίδα. Πλέον, μετά τη συγκέντρωση των $16 εκατομμυρίων, το μήνυμα έχει αντικατασταθεί με ευχαριστίες και θα αφαιρεθεί εντός ολίγων ημερών.

 

Link.png Site: wikimedia.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ένα μεγάλο βήμα. Χρησιμοποιώ συνέχεια την Wikipedia και χαίρομαι που έβαλα και εγώ το λιθαράκι μου να μείνει ως έχει η σελίδα. :)

 

Πάντως στην αρχή πίστευα ότι δεν θα συγκεντρώνονταν μεγάλο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και πολλές φορές υπάρχουν άρθρα όλων των κατηγοριών που βρίθουν από ανακρίβειες-ημιτελείς πληροφορίες για το κάθε λήμμα ή ακόμα και λανθασμένα στοιχεία αναφέροντας αναξιόπιστες πηγές, εντούτοις είναι ότι καλύτερο για να βρεις άμεση απάντηση με την μία για κάτι όταν κάνεις αναζήτηση. Παρά τις όποιες ελλείψεις δεν υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο. Τώρα για τo αν μπαίνανε ή όχι διαφημίσεις, δεν με ενδιαφέρει να 'ναι καλά το ABP, όπως μπλόκαρα το μήνυμα του Wales έτσι θα μπλόκαρα και αυτές :P

Επεξ/σία από theTuber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου μισό εκατομμύριο δωρητές κατέθεσαν κατά μέσο όρο $22 με σκοπό να στηρίξουν τη Wikipedia και το έργο της.

Τα νούμερα δε βγαίνουν, μήπως έκανε καμία μεγάλη εταιρία μεγάλη δωρεά την τελευταία στιγμή όπως η google πιο παλιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έδωσα μπας και βγάλουν τη φάτσα του άλλου που είχα σιχαθεί να τη βλέπω!Δόξα το θεό πιάσαν τόπο!

Υπήρχε και ένα Χ σε εκείνη την εικόνα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά κάθε φορά που ξαναμπαινες στο ξαναβγαζε... :P

 

Έδωσα και εγώ το κατιτίς μιας και με έχει εξυπηρετήσει πολύ η wikipedia

 

Για τις ανακρίβειες που έχει δε χάθηκε και ο κόσμος εξάλλου λογικό είναι να υπάρχουν αν σκεφτεί κανείς τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί. Ή μήπως οι υπόλοιπές εγκυκλοπαίδειες είναι αψεγάδιαστες; Τουλάχιστον εκεί έχεις πηγές από κάτω και μπορείς να διασταυρώσεις δεδομένα αν θες να κάνεις κάτι σοβαρό πέρα του ότι κάθε άρθρο ελέγχεται καθημερινά από την υπόλοιπη κοινότητα

 

Για μένα η προσφορά της wikipedia στο κόσμο είναι τεράστια. Είναι με διαφορά η πιο πλήρης εγκυκλοπαίδεια που υπάρχει και μπορεί να την χρησιμοποιεί δωρεάν οποιοσδήποτε μπορεί να έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Μπράβο στους ιδρυτές της και σε όσα άτομα έχουν γράψει εκεί

Επεξ/σία από chiderboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έδωσα το κατιτίς μου αλλά τους τα έψαλα περί "Μακεδονίας". Αν μη τι άλλο, μια εγκυκλοπαίδεια που είναι έγκυρη οφείλει να είναι ακριβής μέχρι κεραίας και αυτή τη στιγμή το όνομα της γείτονος είναι FYROM (άσχετα που στο τέλος θα την λέμε Μακεδονία και θα τους πούμε κι ευχαριστώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά λέτε να μπερδευτεί κανείς και αντί για wikipedia να δώσει στην ipedia (το δικό μου site όπου οι χρήστες δημιουργούν οι ίδιοι μια online εγκυκλοπαίδεια);

 

με ένα 10% είμαι ευχαριστημένος. :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η προσφορά της wikipedia στο κόσμο είναι τεράστια.

 

Για την ακρίβεια, έχω την εντύπωση πως είναι ό,τι καλύτερο έχει συμβεί ποτέ στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα και εγώ, σαν κακός, μοχθηρός και (κουτο;)πόνηρος άνθρωπος.. αναρωτιέμαι "Τώρα αυτοί δεν βάλαν φρα στη τσέπη;" Μιλάμε για μεγάλο ποσό χρημάτων. Που ξέρω/ξέρουμε πως το ποσό των 22 εκατομμυρίων δολαρίων (!) ήταν τα απολύτως αναγκαία για την συντήρηση του server, του domain, των τεχνικών, του site και δεν ξέρω εγώ τι άλλο;

 

Και να απαντήσω και στο παραπάνω ερώτημα:

 

Γιατί φίλε είσαι τόσο αρνητικός ? Εσύ δεν θα ήθελες μια δωρεάν εγκυκλοπαίδεια ?

 

Επισκέπτομαι πολύ συχνά τον ιστότοπο του wikipedia, και τον βρίσκω αφάνταστα χρήσιμο. Δεν έκανα δωρεά, χάρηκα που το κάναν άλλοι (θέλω να πιστεύω πιο "φραγκάτοι").. Καταλαβαίνω τι δουλειά χρειάζεται για να συντηρηθεί τέτοιο μεγαθήριο, και κατανοώ το ότι χρειάζονται κεφάλαιο.. έτσι δεν θα είχα δυστροπήσει και στην στροφή προς τα Ads. Εφόσον αυτό και μόνο τους καλύπτει.. για τους περισσότερους από εμάς υπάρχει και το adblocker, σωστά; (δεν είναι σαρκασμός)

Επεξ/σία από Koritsi_Gia_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...