Προς το περιεχόμενο

Το MySpace απολύει το 47% των εργαζομένων του


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το MySpace επιβεβαίωσε τις φήμες που διέρρευσαν το τελευταίο χρονικό διάστημα σχετικά με απολύσεις του προσωπικού που απασχολεί, καθώς σήμερα ανακοίνωσε μείωση κατά 47% του εργατικού δυναμικού του. Ο αριθμός αυτός αντιστοιχεί περίπου σε 500 άτομα.

 

Είναι η δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα λίγων χρόνων που η δημοφιλής ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης προχωρά σε απολύσεις του εργατικού δυναμικού της. Το 2009, η εταιρεία είχε προχωρήσει σε απόλυση του 30% των εργαζομένων της. Το MySpace, αν και προσπάθησε να γίνει πιο ανταγωνιστικό ενόψει της ραγδαίας εξάπλωσης του Facebook, με την πλήρη επανασχεδίαση του site του αλλά και με τον σχεδιασμό ειδικά διαμορφωμένης έκδοσης της ιστοσελίδας για κινητά τηλέφωνα, δεν κατάφερε να αυξήσει τα έσοδά του.

 

Παρ' όλα τα αρνητικά στατιστικά, ο Διευθύνων Σύμβουλος του MySpace Mike Jones, αισιοδοξεί ότι η στροφή της ιστοσελίδας στη μουσική και στην ψυχαγωγία μπορούν να αναζωπυρώσουν το ενδιαφέρον των χρηστών του.

 

Link.png Site: cnet.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MySpace, αν και προσπάθησε να γίνει πιο ανταγωνιστικό ενόψει της ραγδαίας εξάπλωσης του Facebook, με την πλήρη επανασχεδίαση του site του

[..]

 

Ένα δύσχρηστο θεόβαρο σίχαμα έγινε.

Ελπίζω να απολύσανε αυτούς που το επανασχεδίασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πανω κατω ασχολουνταν 1000+ ατομα πανω στο myspace? :o

Εγω αν με ρ ωτουσαν στο δρομο θα τους ελεγα οτι ειναι γυρω στα 20-30 ατομα..

Οχι επειδη ειναι το myspace , για οποιαδηποτε ιστοσελιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα όταν χάνει κάποιος την δουλεία του είναι πολύ λυπηρό .

Πάντως για μένα το καλύτερο είναι το Twitter αν και έχω λογαριασμό μόνο εδώ και 15 μέρες μου έχει κάνει κλικ , το Fb αρχίζει να με κουράζει πλέον ειδικά με τις τελευταίες αλλαγές έχει γίνει πολύ αντιαισθητικό :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα όταν χάνει κάποιος την δουλεία του είναι πολύ λυπηρό .

Πάντως για μένα το καλύτερο είναι το Twitter αν και έχω λογαριασμό μόνο εδώ και 15 μέρες μου έχει κάνει κλικ , το Fb αρχίζει να με κουράζει πλέον ειδικά με τις τελευταίες αλλαγές έχει γίνει πολύ αντιαισθητικό :-(

 

Άλλο πράγμα προσφέρει το twitter, άλλο to facebook, και άλλο (τουλάχιστον-δυστυχώς μέχρι πρόσφατα) το myspace.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Myspace άρχισε να χαλάει για εμένα όταν άρχισε να αντιγράφει το Facebook.

Είμαι μέλος του Myspace από το 2005,όταν ούτε αυτό αλλά ούτε και το Facebook είχαν γίνει δημοφιλή στην Ελλάδα.

Τότε το Myspace ήταν το πρώτο σε άποψη εγγεγραμένων μελών,και ήταν πολύ φιλικό προς το χρήστη.

Έπίσης μπορούσες να διαλέξεις ταπετσαρία και να βάλεις τραγούδια στο προφίλ σου,και το site ήταν πολύ πιο ελαφρύ από το Facebook κάποτε..

Όταν όμως άρχισε να εμφανίζεται αργότερα το Facebook και να ανεβάζει μέλη,κάποιοι είχαν τη φαεινή ιδέα να αλλάξουν το ήδη καλό Myspace και να το κάνουν να μοιάζει με το FB.

Έτσι πρόσθεσαν τον "τοίχο ενημέρωσης",αλλάξαν μέρος τις επιλογές,κάνοντας τα μέλη να μπερδευτούν και να τους πάρει αρκετός χρόνος μέχρι να συνηθίσουν το νέο GUI,και κάναν το site να φορτώνει πολύ πιο αργά σε σχέση με το Facebook ενώ το γέμισαν με διαφημίσεις.

Το Myspace όμως δε προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα που έκαναν το Facebook καλύτερο και ακόμη και σήμερα δεν έχει groups,ενώ οι εφαρμογές που έχει είναι ελάχιστες και δύσκολα τις βρίσκεις.

 

Ας μάθει λοιπόν το μάθημά του ο Tom και να σταματήσει να αντιγράφει τα πιο άχρηστα πράγματα από το Facebook,και να κοιτάξει να προσθέσει features που κάνουν τη λειτουργία του site πιο εύκολη αντί να μπερδεύει τα όσα υπάρχοντα μέλη έχουν απομείνει.

 

Λυπάμαι για τους ανθρώπους που χάσαν τις δουλειές τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λυπηρο η μαστιγα της εποχης μας το failbook με εναν τετοιο εμμεσο τροπο να κοστιζει τις δουλειες 500 ανθρωπων.

για να βγαζει λεφτα ο αλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα προσφέρει το twitter, άλλο to facebook, και άλλο (τουλάχιστον-δυστυχώς μέχρι πρόσφατα) το myspace.

Ok δεν διαφωνώ απλά αναφέρομε γενικά στα social networks .

Πάντως όντος το MySpace είναι αρκετά βαρύ , εξαιτίας του post μπήκα πάλι μετά από κάνα 3μινο που είχα να μπω και για να παίξω ένα παιχνιδάκι μου έβγαλε την ψυχη :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λυπηρο η μαστιγα της εποχης μας το failbook με εναν τετοιο εμμεσο τροπο να κοστιζει τις δουλειες 500 ανθρωπων.

για να βγαζει λεφτα ο αλλος...

ο θανατος σου η ζωη μου...

ετσι γινεται παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Myspace άρχισε να χαλάει για εμένα όταν άρχισε να αντιγράφει το Facebook.

Είμαι μέλος του Myspace από το 2005,όταν ούτε αυτό αλλά ούτε και το Facebook είχαν γίνει δημοφιλή στην Ελλάδα.

Τότε το Myspace ήταν το πρώτο σε άποψη εγγεγραμένων μελών,και ήταν πολύ φιλικό προς το χρήστη.

Έπίσης μπορούσες να διαλέξεις ταπετσαρία και να βάλεις τραγούδια στο προφίλ σου,και το site ήταν πολύ πιο ελαφρύ από το Facebook κάποτε..

Όταν όμως άρχισε να εμφανίζεται αργότερα το Facebook και να ανεβάζει μέλη,κάποιοι είχαν τη φαεινή ιδέα να αλλάξουν το ήδη καλό Myspace και να το κάνουν να μοιάζει με το FB.

Έτσι πρόσθεσαν τον "τοίχο ενημέρωσης",αλλάξαν μέρος τις επιλογές,κάνοντας τα μέλη να μπερδευτούν και να τους πάρει αρκετός χρόνος μέχρι να συνηθίσουν το νέο GUI,και κάναν το site να φορτώνει πολύ πιο αργά σε σχέση με το Facebook ενώ το γέμισαν με διαφημίσεις.

Το Myspace όμως δε προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα που έκαναν το Facebook καλύτερο και ακόμη και σήμερα δεν έχει groups,ενώ οι εφαρμογές που έχει είναι ελάχιστες και δύσκολα τις βρίσκεις.

 

Ας μάθει λοιπόν το μάθημά του ο Tom και να σταματήσει να αντιγράφει τα πιο άχρηστα πράγματα από το Facebook,και να κοιτάξει να προσθέσει features που κάνουν τη λειτουργία του site πιο εύκολη αντί να μπερδεύει τα όσα υπάρχοντα μέλη έχουν απομείνει.

 

Λυπάμαι για τους ανθρώπους που χάσαν τις δουλειές τους..

 

+1

Αυτά ακριβώς ήθελα να γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται οτι στην προσπάθεια ολοι να ανταγωνιστούν το Facebook την πληρώνουν οι εργαζόμενοι.Το Myspace ειναι επικεντρομένο στην μουσική τωρα τι θέλει και ασχολείται με το facebook,ο καθένας ειναι στο τομέα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται οτι στην προσπάθεια ολοι να ανταγωνιστούν το Facebook την πληρώνουν οι εργαζόμενοι.Το Myspace ειναι επικεντρομένο στην μουσική τωρα τι θέλει και ασχολείται με το facebook,ο καθένας ειναι στο τομέα του

 

 

Νομίζω πως Αυτό ακριβώς τα λέει όλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...