Προς το περιεχόμενο

Η Apple μπλοκάρει εφαρμογή της Sony, απαγορεύει αγορές μέσα στις εφαρμογές


eAnagnostis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν αγοράζεις ένα προϊόν πρέπει να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως θές! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνονται λογικοί οι περιορισμοί. Πλήρωσα 600 για κάτι; Τέλος θέλω να το κάνω ότι γουστάρω.

Και στην τελική σιγά το πλεονέκτημα το φοβερό το appstore. Ναι τι κρίμα στο android δεν έχω την εφαρμοφή iFart που μου έλυνε τα χέρια καθημερινά.

Το θέμα είναι να καταλάβετε πως δεν παίρνει κανένα να κάνει μονοπολιακές τακτικές. Είναι παράνο, ή θα έπρεπε να είναι.

Τώρα αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα οκ δεκτό. Ελπίζω να μην παραπονιέστε άμα μία μέρα για να ακούσετε ένα κομμάτι στο iphone/ipod θα πρέπει πρώτα να το έχετε πληρώσει από το itunes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και για να θυμίσω και λίγο ιστορία, το 96 η Netscape πήγε τον κολοσσό Μicrosoft στα δικαστήρια για κάτι πολύ πιο απλό από την αποκρουστική μονοπωλιακή πρακτική της Apple σήμερα. Την πήγε στα δικαστήρια όχι γιατί δεν επέτρεπε άλλο λογισμικό να τρέξει στο λειτουργικό της (όπως κάνει η Apple) όχι γιατί δεν άφηνε άλλους browser να τρέξουν στο λειτουργικό της (όπως κάνει η Apple) αλλά απλά γιατί συμπεριλάμβανε άλλο ίδιο λογισμικό σαν το δικό της άρρηκτα συνδεδεμένο με το λειτουργικό. Με λίγα λόγια, ο καθένας θα μπορούσε να εγκαταστήσει Netscape Navigator αλλά η Netscape την κάθισε στο σκαμνί γιατί συμπεριλάμβανε το δικό της browser και έτσι δεν έμπαινε ο κόσμος στη διαδικασία να κατεβάσει τον Netscape. Αν τα πράγματα ήταν σήμερα όπως τότε ο Saurik θα μπορούσε να είχε καθίσει την Apple στο σκαμνί όχι γιατί δεν αφήνει το Cydia να εγκατασταθεί στο iOS. Δε θα τολμούσε καν η Apple να κάνει κάτι τέτοιο εκείνη την εποχή. Θα μπορούσε να την καθίσει στο σκαμνί απλά και μόνο γιατί περιλαμβάνει το App Store με το iOS πακέτο και όχι ξεχωριστά. Δυστυχώς για μας τους τελικούς καταναλωτές τα πράγματα δεν είναι σήμερα όπως ήταν τότε.

 

Χαίρομαι που κάποιος έκατσε και έγραψε αυτήν την ιστορία. Η -δικαστική- μάχη για τους browser ξεκίνησε με τη Microsoft να έχει πολύ λιγότερο μονοπωλιακές τακτικές σε σχέση με αυτό που κάνει η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω σε μερικά άτομα είναι το πως ταυτίζονται τόσο πολυ με τις πολυεθνικές που τους τα περνούν. Εγώ είμαι λίγο mac-ακιας όπως θέλετε το περνετε. Αλλα ρε παιδιά έλεος μηχανήματα αψυχα απο πολυεθνικές είναι. Πως είναι δυνατόν να υπερασπίζονται ετσι κάποιοι καταναλωτές ,τέτοιες μονοπωλιακές τακτικές. Για σκεφτειτε πιο μπορει να είναι το επομενο βημα.τώρα τα PDF, Αν αύριο είναι τα mp3; Αν Εγώ έχω ένα MacBook pro και αγοράζω mp3 αβερτα Απο το beatport η απο το amazon.co.uk γιατί να έχει δικαίωμα να μου πει: ξέρεις μεγάλε, θες mp3 ?ΜΟΝΟ απο το iTunes! Ξέχασε τα ολα τ´αλλα. Η όπως πολυ ωραία είπε το άλλο παλικάρι με το λογισμικό και το Photoshop.

Και επιτελεους έλεος με τις κολοεταιριες και αυτή τη φανατιλα.

Κοταχτε την τσέπη σας και το συμφέρον σας, αυτοί καλα μας τα περνούν!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να θυμίσω και λίγο ιστορία, το 96 η Netscape πήγε τον κολοσσό Μicrosoft στα δικαστήρια για κάτι πολύ πιο απλό από την αποκρουστική μονοπωλιακή πρακτική της Apple σήμερα. Την πήγε στα δικαστήρια όχι γιατί δεν επέτρεπε άλλο λογισμικό να τρέξει στο λειτουργικό της (όπως κάνει η Apple) όχι γιατί δεν άφηνε άλλους browser να τρέξουν στο λειτουργικό της (όπως κάνει η Apple) αλλά απλά γιατί συμπεριλάμβανε άλλο ίδιο λογισμικό σαν το δικό της άρρηκτα συνδεδεμένο με το λειτουργικό. Με λίγα λόγια, ο καθένας θα μπορούσε να εγκαταστήσει Netscape Navigator αλλά η Netscape την κάθισε στο σκαμνί γιατί συμπεριλάμβανε το δικό της browser και έτσι δεν έμπαινε ο κόσμος στη διαδικασία να κατεβάσει τον Netscape. Αν τα πράγματα ήταν σήμερα όπως τότε ο Saurik θα μπορούσε να είχε καθίσει την Apple στο σκαμνί όχι γιατί δεν αφήνει το Cydia να εγκατασταθεί στο iOS. Δε θα τολμούσε καν η Apple να κάνει κάτι τέτοιο εκείνη την εποχή. Θα μπορούσε να την καθίσει στο σκαμνί απλά και μόνο γιατί περιλαμβάνει το App Store με το iOS πακέτο και όχι ξεχωριστά. Δυστυχώς για μας τους τελικούς καταναλωτές τα πράγματα δεν είναι σήμερα όπως ήταν τότε.

Κάτσε διάβασε λίγο περί δεσπόζουσας θέσης στην αγορά πριν πετάξεις μπαρούφες περί μονοπωλείου και άλλα τέτοια "μοδάτα" που γράφετε εδώ μέσα. Γιατί μ'αυτά που γράφεις παίρνεις κάτω από τη βάση και πας για Σεπτέμβρη. Έλεος πια που μου μάθατε όλοι τις μονοπωλειακές τακτικές και τις κοτσάρετε όπου να 'ναι.

Τα περί νταβατζήδων και οπαδών στα επιστρέφω. Έχω αρκετό μυαλό στο κεφάλι μου να διαλέγω συσκευές που καλύπτουν τις ανάγκες μου και όχι τις ιδεολογίες μου (αν είναι δυνατόν, να ψάχνεις ιδεολογία σε ηλεκτρονικές συσκευές και λογισμικά), όπως επίσης να μπορώ να διακρίνω πότε αυτά που γράφω είναι σωστά και πότε μαλακίες.

 

Χαίρομαι που κάποιος έκατσε και έγραψε αυτήν την ιστορία.

Εγώ πάλι δεν χαίρομαι καθόλου, γιατί βλέπω ότι εδώ μέσα πάει σύννεφο η ασχετοσύνη κάθε φορά που έχουμε ένα θέμα με απαίτηση στοιχείωδους σοβαρότητας και αναλυτικής σκέψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν χαίρομαι καθόλου, γιατί βλέπω ότι εδώ μέσα πάει σύννεφο η ασχετοσύνη κάθε φορά που έχουμε ένα θέμα με απαίτηση στοιχείωδους σοβαρότητας και αναλυτικής σκέψης.

 

Ας μην μπερδεύουμε τη διαφωνία με την ασχετοσύνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε, αλλά το επιχείρημα "άμα δεν σου αρέσει μην το αγοράζεις, αλλά μη μιλάς από πάνω" είναι τελείως αντιδημοκρατικό για να μην πω και αντιανθρώπινο. Δεν είμαστε απλές μηχανές κατανάλωσης, έχουμε και άλλες παραμέτρους λειτουργίας. Δηλαδή αν ψηφίζουμε το τάδε κόμμα, σημαίνει ότι πρέπει να μας αρέσει οτιδήποτε κάνει και να είμαστε συνέχεια στη μούγκα; Ή δεν μπορούμε να κρίνουμε από την άλλη το κόμμα που δεν ψηφίσαμε, γιατί δεν μας αφορά; Πώς θα αναπτυχθεί η σκέψη, η κριτική στάση και η αυτονομία απέναντι στα πράγματα, αν δεν υποστηρίζουμε την ανάπτυξη της επιχειρηματολογίας, σε οτιδήποτε κι αν αφορά αυτή, και όλο αυτό με το κυριότερο εργαλείο ανάπτυξης της σκέψης που είναι ο διάλογος;

Ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε σε ένα forum, και forum σημαίνει αγορά, εκεί που οι πρόγονοί μας συναντιόνταν αντάλλασσαν απόψεις και διαμόρφωναν τον εαυτό τους μέσα από τη σκέψη και το λόγο. Δηλαδή φτάσαμε στο σημείο να λέμε, μη μιλάτε στα forum; Ε, να το κλείσουμε το μαγαζί, και ο μόνος τρόπος έκφρασης της γνώμης μας να είναι το πορτοφόλι μας.

Συγγνώμη αλλά συγχύστηκα και ξύπνησε μέσα μου ο Καστοριάδης....

 

ΥΓ. Πάνω στην ώρα και η είδηση για την αντικατάσταση του χαλασμένου imac, μετά και την άρση της αγωγής, από τη SystemGraph, κατά του άτυχου αγοραστή. Βλέπετε, κι αυτή, δεν ήθελε να μιλάνε οι πελάτες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε διάβασε λίγο περί δεσπόζουσας θέσης στην αγορά πριν πετάξεις μπαρούφες περί μονοπωλείου και άλλα τέτοια "μοδάτα" που γράφετε εδώ μέσα. Γιατί μ'αυτά που γράφεις παίρνεις κάτω από τη βάση και πας για Σεπτέμβρη. Έλεος πια που μου μάθατε όλοι τις μονοπωλειακές τακτικές και τις κοτσάρετε όπου να 'ναι.

Τα περί νταβατζήδων και οπαδών στα επιστρέφω. Έχω αρκετό μυαλό στο κεφάλι μου να διαλέγω συσκευές που καλύπτουν τις ανάγκες μου και όχι τις ιδεολογίες μου (αν είναι δυνατόν, να ψάχνεις ιδεολογία σε ηλεκτρονικές συσκευές και λογισμικά), όπως επίσης να μπορώ να διακρίνω πότε αυτά που γράφω είναι σωστά και πότε μαλακίες.

 

Εγώ πάλι δεν χαίρομαι καθόλου, γιατί βλέπω ότι εδώ μέσα πάει σύννεφο η ασχετοσύνη κάθε φορά που έχουμε ένα θέμα με απαίτηση στοιχείωδους σοβαρότητας και αναλυτικής σκέψης.

 

Ο μόνος που πάει μετεξεταστέος για Σεπτέμβρη εδώ μέσα είσαι εσύ. Είναι μονοπωλιακή τακτική είτε σου αρέσει είτε όχι και αν δε μπορείς να το καταλάβεις τότε δεν είσαι άσχετος (όπως υπονόησες για μένα) αλλά φανατισμένος. Αν γουστάρεις να το παίζεις δικηγόρος τους πάνε να τους παρακαλέσεις για δουλειά. Εδώ όσο και να χτυπιέσαι μόνο αρνητικές εντυπώσεις θα προκαλέσεις.

 

Ότι και να μου επιστρέψεις απλά δε γυρνάει πίσω. Γιατί εσύ συνεχίζεις να συμπεριφέρεσαι σαν οπαδός και επιτίθεσαι προσωπικά σε οποιονδήποτε δε συμφωνείς με αυτά που γράφει. Και ναι, κρύβεται ιδεολογία παντού, από το παπούτσι που θα αγοράσεις μέχρι το αμάξι που θα οδηγάς στο κέντρο της πόλης. Και αν δεν μπορείς να το αντιληφθείς αυτό τότε δεν έχει νόημα να μου απαντάς καν.

 

Η κεντρική ιδέα των απαντήσεών σου επί του παρόντος είναι πως "Η κάθε εταιρία μπορεί να κάνει ότι γουστάρει και όποιου δε του αρέσει να πα να μαμηθεί". Μιλάμε για στοιχειώδη σοβαρότητα και αναλυτική σκέψη με τρομακτικό βάθος ανάλυσης όμως.

 

Υ.Γ.: Στην τελική μόνος σου παραδέχτηκες ότι απλά τρολάρεις μερικά ποστ πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος που πάει μετεξεταστέος για Σεπτέμβρη εδώ μέσα είσαι εσύ. Είναι μονοπωλιακή τακτική είτε σου αρέσει είτε όχι και αν δε μπορείς να το καταλάβεις τότε δεν είσαι άσχετος (όπως υπονόησες για μένα) αλλά φανατισμένος. Αν γουστάρεις να το παίζεις δικηγόρος τους πάνε να τους παρακαλέσεις για δουλειά. Εδώ όσο και να χτυπιέσαι μόνο αρνητικές εντυπώσεις θα προκαλέσεις.

 

Ότι και να μου επιστρέψεις απλά δε γυρνάει πίσω. Γιατί εσύ συνεχίζεις να συμπεριφέρεσαι σαν οπαδός και επιτίθεσαι προσωπικά σε οποιονδήποτε δε συμφωνείς με αυτά που γράφει. Και ναι, κρύβεται ιδεολογία παντού, από το παπούτσι που θα αγοράσεις μέχρι το αμάξι που θα οδηγάς στο κέντρο της πόλης. Και αν δεν μπορείς να το αντιληφθείς αυτό τότε δεν έχει νόημα να μου απαντάς καν.

 

Η κεντρική ιδέα των απαντήσεών σου επί του παρόντος είναι πως "Η κάθε εταιρία μπορεί να κάνει ότι γουστάρει και όποιου δε του αρέσει να πα να μαμηθεί". Μιλάμε για στοιχειώδη σοβαρότητα και αναλυτική σκέψη με τρομακτικό βάθος ανάλυσης όμως.

 

Υ.Γ.: Στην τελική μόνος σου παραδέχτηκες ότι απλά τρολάρεις μερικά ποστ πιο πάνω.

Αν και είναι λάθος μου που ξανασχολούμαι, καθώς αμφιβάλλω αν θα βγει κάτι απ' αυτό, ας ξαναπροσππαθήσω.

Γνωρίζεις τι εστί δεσπόζουσα θέση σε μια αγορά, και μπορείς να μου εξηγήσεις πως η Apple συμπεριφέρεται μονοπωλειακά χωρίς να κατέχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά των smartphones? :rolleyes:

Πες μου λοιπόν κάτι ουσιαστικό, γιατί από λόγια μια χαρά πας, αλλα από ουσία τίποτα.

 

όταν αντιμετωπίζεις ένα

 

b7682853-045d-49ba-8f8d-04cbe4a54a35.jpg

 

τότε

 

don%27t+feed+the+troll.jpg

Μπράβο με κατάλαβες. Ουγκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

But the way Apple controls development of publishing apps may be closely scrutinized. The Federal Trade Commission launched an inquiry last year to determine whether Apple had violated antitrust laws with restrictions on the programming technology it allowed to create apps for its iPhones and iPads, according to people familiar with the matter. The FTC also investigated whether Apple's conditions unfairly disadvantaged Google's mobile advertising network, AdMob, on Apple devices. Apple changed those policies in September.

 

-

The Wall Street Journal, σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε, αλλά το επιχείρημα "άμα δεν σου αρέσει μην το αγοράζεις, αλλά μη μιλάς από πάνω" είναι τελείως αντιδημοκρατικό για να μην πω και αντιανθρώπινο.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες. Ξέρεις όμως που διαφωνώ (γενικά)? Με το επιχείρημα: "Όσοι αγοράζουν Apple είναι θύματα". Αυτό δεν είναι αντιανθρώπινο?

 

Αναφέρεται συνέχεια σε κάθε θέμα με την Apple και αυτό που δεν καταλαβαίνετε μερικοί είναι ότι κανείς δεν βγήκε εδώ πέρα να υποστηρίξει την Apple ή την κάθε Apple επειδή είναι οπαδός. Την επιλογή μου υποστηρίζω και όταν βλέπω ότι με αποκαλλούν "πρόβατο", "θύμα" ή ότι αγοράζω Apple για να πουλήσω "μούρη", με πιάνουν τα "αισθηματικά" μου τι να κάνουμε.

 

Κάποιος είπε πιο πάνω ότι "όταν αγοράζω συσκευή θέλω να κάνω ότι θέλω σε αυτή". ΟΚ δεκτό και σεβαστό, ο άλλος όμως που δεν έχει όρεξη για πειραματισμούς η ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ απλά, είναι οπαδός της Apple?? Μήπως παρεξηγούμε λίγο κάποια στοιχειώδη πράγματα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luffy

 

 

 

Από τα 5 άτομα με iphone που ξέρω, τα 2 ξέρουν να παίρνουν μόνο τηλέφωνο και το πήραν για τη μούρη, και ο 3ος τελικά έκλαψε τα λεφτά του γιατί κατά τη γνώμη του τα smartphones τελικά δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

 

True Story!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος είπε πιο πάνω ότι "όταν αγοράζω συσκευή θέλω να κάνω ότι θέλω σε αυτή". ΟΚ δεκτό και σεβαστό, ο άλλος όμως που δεν έχει όρεξη για πειραματισμούς η ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ απλά, είναι οπαδός της Apple?? Μήπως παρεξηγούμε λίγο κάποια στοιχειώδη πράγματα???

 

Και όχι μόνο αυτό. Υπάρχουν και χρήστες που όχι μόνο δεν θέλουν να πειραματίζονται αλλά θέλουν και αυτό που θα αγοράσουν να δουλεύει με την πρώτη αλλά και για 3+ χρόνια χωρίς να πρέπει να μάθουν τι είναι format, τι είναι registry, τι είναι crap cleaner, τι είναι defragmentation, τι είναι ιός...

 

Όπως επίσης υπάρχουν χρήστες που εκτιμούν την υπηρεσία του help, την δυνατότητα να ψάχνεις κάτι μέσα στο μηχάνημα και να το βρίσκει το μηχάνημα για εσένα, χωρίς να περιμένεις μία μέρα και χωρίς να πρέπει να δοκιμάσεις 1000+ λογισμικά για αυτή την δουλειά.

 

Επίσης, υπάρχουν χρήστες που εκτιμούν το ότι καταγράφεις τις συσκευές που σου ανήκουν στο profile σου στην εταιρεία (σαν χρήστης και ιδιοκτήτης των μηχανημάτων τους), εκτιμάνε το ότι όταν αγοράσεις ένα ακόμα προϊόν της ίδιας εταιρείας θα συνεργάζεται με τα άλλα μηχανήματα (της ίδιας εταιρείας) λες και "γνωριζόντουσαν" από πριν... και άλλα πολλά...

 

Όταν λοιπόν βλέπει κανείς ότι αυτό υπάρχει και βλέπει ότι υπάρχει με συγκεκριμένο τρόπο για αρκετά χρόνια και του αρέσει και το θέλει...

 

τότε, ΛΟΓΙΚΑ, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι κάτι ξέρουν και κάνουν τις επιλογές που κάνουν σε αυτή την εταιρεία.

 

Ε... επειδή όμως κανείς δεν είναι τέλειος... εάν κάνουν και καμιά πατάτα... αυτοί θα χάσουν.

 

Μέχρι να αποδειχθεί όμως ότι την κάνανε... ας επιτρέψουν όσοι δεν έχουν MAC στους χρήστες MAC να απολαμβάνουν τις υπηρεσίες και ό,τι έχει να προσφέρει η Apple μέσα από τις επιλογές της.

 

Και να συμπληρώσω...

 

Εκτιμώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυτό το μάντρωμα της Apple.

 

Για αυτό δίνω τα λεφτά μου σε αυτή την εταιρεία... γιατί αγοράζω και την ευκολία να ΜΗΝ ΠΡΕΠΕΙ να μάθω τι ακριβώς θα γίνει όταν θα παραπεμφθώ να αγοράσω κάτι σε site κάποιου τρίτου..

 

Τι ασφάλεια θα έχω, τι όρους θα βρω, με ποιον λογαριασμό θα το αγοράσω, με ποια κάρτα μου και όποια άλλη λεπτομέρεια..

 

Δεν θέλω να ασχολούμαι με αυτά. Θέλω να έχω ΕΝΑ λογαριασμό, να νιώθω ότι είμαι προστατευμένος και με αυτόν και μόνο αυτόν να αγοράζω ό,τι θέλω και αυτό που θα αγοράσω να τρέξει και να είναι ασφαλές.

 

Μπράβο της λοιπόν που απαγόρευσε τις αγορές από τρίτους μέσα από το AppStore και μπράβο της που επέσπευσε τις διαδικασίες (όπως λέει και ένα άλλο άρθρο).

 

Δεν λέω ότι είναι κάτι δύσκολο... κάτι εξειδικευμένο ή ό,τι άλλο το να μάθεις με τι όρους αγοράζεις ή τι γίνεται όταν αγοράζεις από τρίτους...

 

Αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το μάθω. Δεν με νοιάζει...!

 

Μπράβο λοιπόν στην apple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luffy

 

 

 

Από τα 5 άτομα με iphone που ξέρω, τα 2 ξέρουν να παίρνουν μόνο τηλέφωνο και το πήραν για τη μούρη, και ο 3ος τελικά έκλαψε τα λεφτά του γιατί κατά τη γνώμη του τα smartphones τελικά δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

 

True Story!

 

 

 

 

Εδω φταίει ο κλασσικός μαλάκας Έλληνας φίλε μου. Κάπου έγραψα για το πως είναι τα πράγματα στο εξωτερικό. Μου φένεται πως η νοοτροπία του Έλληνα είναι αντίθετη με αυτή του υπόλοιπου (πολιτισμένου) κόσμου...

 

Στη δουλειά μου 18 άτομα έχουν iPhone ξέρουν τα πάντα γι αυτό, το χρησιμοποιούνε και για άλλες δουλειές εκτός το να παίρνουν τηλέφωνο και σίγουρα δεν πουλάνε μούρη με αυτό.

 

True Story από εμένα που εργάζομαι Αγγλία. ;)

 

Δηλαδή Nomedor οι περισσότεροι που κράζουν εδώ το κάνουν για να "ξεδώσουν" επειδή τα φιλαράκια τους με iPhone τους πουλάνε μούρη?? Λίγο κομπλεξικό μου φένεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι μόνο αυτό. Υπάρχουν και χρήστες που όχι μόνο δεν θέλουν να πειραματίζονται αλλά θέλουν και αυτό που θα αγοράσουν να δουλεύει με την πρώτη αλλά και για 3+ χρόνια χωρίς να πρέπει να μάθουν τι είναι format, τι είναι registry, τι είναι crap cleaner, τι είναι defragmentation, τι είναι ιός...

 

Όπως επίσης υπάρχουν χρήστες που εκτιμούν την υπηρεσία του help, την δυνατότητα να ψάχνεις κάτι μέσα στο μηχάνημα και να το βρίσκει το μηχάνημα για εσένα, χωρίς να περιμένεις μία μέρα και χωρίς να πρέπει να δοκιμάσεις 1000+ λογισμικά για αυτή την δουλειά.

 

Επίσης, υπάρχουν χρήστες που εκτιμούν το ότι καταγράφεις τις συσκευές που σου ανήκουν στο profile σου στην εταιρεία (σαν χρήστης και ιδιοκτήτης των μηχανημάτων τους), εκτιμάνε το ότι όταν αγοράσεις ένα ακόμα προϊόν της ίδιας εταιρείας θα συνεργάζεται με τα άλλα μηχανήματα (της ίδιας εταιρείας) λες και "γνωριζόντουσαν" από πριν... και άλλα πολλά...

 

Όταν λοιπόν βλέπει κανείς ότι αυτό υπάρχει και βλέπει ότι υπάρχει με συγκεκριμένο τρόπο για αρκετά χρόνια και του αρέσει και το θέλει...

 

τότε, ΛΟΓΙΚΑ, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι κάτι ξέρουν και κάνουν τις επιλογές που κάνουν σε αυτή την εταιρεία.

 

Ε... επειδή όμως κανείς δεν είναι τέλειος... εάν κάνουν και καμιά πατάτα... αυτοί θα χάσουν.

 

Μέχρι να αποδειχθεί όμως ότι την κάνανε... ας επιτρέψουν όσοι δεν έχουν MAC στους χρήστες MAC να απολαμβάνουν τις υπηρεσίες και ό,τι έχει να προσφέρει η Apple μέσα από τις επιλογές της.

 

Και να συμπληρώσω...

 

Εκτιμώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυτό το μάντρωμα της Apple.

 

Για αυτό δίνω τα λεφτά μου σε αυτή την εταιρεία... γιατί αγοράζω και την ευκολία να ΜΗΝ ΠΡΕΠΕΙ να μάθω τι ακριβώς θα γίνει όταν θα παραπεμφθώ να αγοράσω κάτι σε site κάποιου τρίτου..

 

Τι ασφάλεια θα έχω, τι όρους θα βρω, με ποιον λογαριασμό θα το αγοράσω, με ποια κάρτα μου και όποια άλλη λεπτομέρεια..

 

Δεν θέλω να ασχολούμαι με αυτά. Θέλω να έχω ΕΝΑ λογαριασμό, να νιώθω ότι είμαι προστατευμένος και με αυτόν και μόνο αυτόν να αγοράζω ό,τι θέλω και αυτό που θα αγοράσω να τρέξει και να είναι ασφαλές.

 

Μπράβο της λοιπόν που απαγόρευσε τις αγορές από τρίτους μέσα από το AppStore και μπράβο της που επέσπευσε τις διαδικασίες (όπως λέει και ένα άλλο άρθρο).

 

Δεν λέω ότι είναι κάτι δύσκολο... κάτι εξειδικευμένο ή ό,τι άλλο το να μάθεις με τι όρους αγοράζεις ή τι γίνεται όταν αγοράζεις από τρίτους...

 

Αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το μάθω. Δεν με νοιάζει...!

 

Μπράβο λοιπόν στην apple!

 

Εγώ αγοράζω πλυντήρια Bosch.

Μπράβο και στους δυο.

Μπράβο και σε μας

Μπράβο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...