Προς το περιεχόμενο

Ρομπότ-χειρουργός πραγματοποιεί κατασκευές σε μικροσκοπικό χαρτί


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί το νέο επίτευγμα του ρομπότ da Vinci να μην είναι τόσο εντυπωσιακό όσο η εγχείρηση προστάτη που πραγματοποίησε πριν μερικούς μήνες, ωστόσο δεν παύει να είναι εξίσου ενδιαφέρον ο τρόπος με τον οποίο χειρίζεται ένα μικροσκοπικό κομμάτι χαρτί μετασχηματίζοντας το σε ένα «αεροπλανάκι».

 

Καθοδηγούμενο από τις εντολές του Dr. James Porter, το da Vinci έκανε για άλλη μία φορά επίδειξη των δυνατοτήτων του, χρησιμοποιώντας μεγάλη ακρίβεια στις κινήσεις του. Όπως θα δείτε και στο παρακάτω video, το αεροπλανάκι που κατασκεύασε δεν είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος από ένα κέρμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί να φαίνονται λίγο ατζαμίδικες σε κάποιες φάσεις οι κινήσεις αλλά αν σκεφτεί κάποιος ότι η σαϊτα είναι σε μέγεθος κέρματος... δικαιολογούνται πολλά...rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φαίνονται λίγο ατζαμίδικες σε κάποιες φάσεις οι κινήσεις αλλά αν σκεφτεί κάποιος ότι η σαϊτα είναι σε μέγεθος κέρματος... δικαιολογούνται πολλά...rolleyes.gif

 

και επίσης σε κάποια στιγμή στο video δείχνει το χειριστή ο οποίος κάνε αρκετά γρήγορες κινήσεις θα έλεγα. Σε μία εγχείρηση πιστεύω θα είναι αρκετά πιο αργές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα είδα στο discovery νέα γενιά επεξεργαστών προς ανάπτυξη, «κβαντικούς» υπολογιστές, αυτό ανέφεραν θα δίνει στα ρομπότ την δυνατότητα να σκέπτεται και κάνει την δουλειά του σε ταχύτητες που το κάνει και ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Ταυτόχρονα όσο ποιο πολλούς νευρώνες του βάζουν μέσα στον επεξεργαστή, τόσο ποιο πολύ θα μπορεί να μαθαίνει, διότι οι επεξεργαστές αυτοί δεν λειτουργούν με βάση το (0-1) .. Ανέφεραν ότι σε λίγες δεκαετίες (δυστυχώς), θα βγουν και στην αγορά αυτοί οι επεξεργαστές.

 

Φανταστείτε κάτι σαν ένα μικρό γυαλακι με 100 νευρώνες μέσα, κάτι σαν φωτάκια μέσα… αυτά επικοινωνούν αναμεταξύ τους με ταχύτητα φωτός και με άπειρους συνδυασμούς.. έτσι θα δουλεύουν. Όσο ποιο πολλούς νευρώνες, τόσο ποιο πολύπλοκο, γρήγορο και σκεπτόμενο επεξεργαστή θα αγοράζουμε. Τότε θα γίνει η επανάσταση τον ρομπότ..

 

Αυτή την στιγμή το μέγεθος τους αν και μικρό σαν επεξεργαστής, το σύνολο είναι τεράστιο! Θέλει ένα δωμάτιο μόνο ο υπολογιστής, αλλά όπως ήταν παλιά ο πρώτος υπολογιστής και μετά από 20-30 χρόνια μετατράπηκε σε μινι… κόπος έτσι θα γίνει σε λίγες δεκαετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Στην αρχή λέω σιγά το πράγμα... Μετά όταν έβαλε την σαΐτα δίπλα στο κέρμα και σύγκρινα το μέγεθος πραγματικά έπαθα σοκ! Φανταστείτε πως θα βοηθούσε σε χειρουργικές επεμβάσεις κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω βρεθεί πολλές φορές σε χειρουργείο (δεν είμαι χειρουργός) επιμένω σε αυτό που είπα νωρίτερα. Απέχουμε πολύ ακόμα από το χρονικό σημείο που ένα ρομποτ θα μπορέσει να αντικαταστήσει το χέρι ενός καλού χειρουργού. Μην παρασύρεστε απο video φτιαγμένα για λόγους marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ούτε εγώ είμαι χειρουργός, θα έλεγα ότι το ρομπότ είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε προγραμματισμένα χειρουργεία στα οποία ξέρουμε ακριβώς τι θα συναντήσουμε (πχ εγχειρήσεις προστάτη, χολοκυστίτιδες, σκωληκοειδήτιδες κλπ). Αν προσέξεις άλλωστε όλη η "ρομποτική βιβλιογραφία" σε τέτοιες περιπτώσεις αναφέρεται. Οι επείγουσες χειρουργικές περιπτώσεις είναι αυτές στις οποίες (μάλλον) δεν θα ήταν και τόσο χρήσιμο το ρομπότ λόγω του απρόβλεπτου της κατάστασης (πχ τραύμα, εσωτερική αιμορραγία κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ isay

 

Έχεις όμως δει από κοντά εγχείρηση όπου χρησιμοποιείται το DaVinci ;

Απ'όσο ξέρω, το συγκεκριμένο ρομπότ είναι ό,τι πιο εξελιγμένο στην Ιατρική Χειρουργική, κυρίως σε λαπαροσκοπικές επεμβάσεις και με ελάχιστη αιμορραγία.

Φυσικά, το θέμα δεν είναι να αντικαταστήσει το χέρι του χειρουργού, αλλά να προσφέρει ένα επίπεδο ακρίβειας παραπάνω στις κινήσεις του ίδιου του γιατρού.

Φαντάζομαι ότι για να το χρησιμοποιούν ήδη έμπειροι γιατροί στην Αμερική (εδώ δεν νομίζω να έχουμε καν), σημαίνει ότι το θεωρούν καλό εργαλείο.

 

Κατά την γνώμη μου, είναι ένα καλό παράδειγμα της τεχνολογίας που βρίσκεται όντως στην υπηρεσία του ανθρώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...