Προς το περιεχόμενο

Ρομπότ-χειρουργός πραγματοποιεί κατασκευές σε μικροσκοπικό χαρτί


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Chupacabra

Εχω δει πολλές ενδοσκοπικές (λαπαροσκοπικές) επεμβάσεις για αυτό εχω αυτη τη γνώμη. Το σώμα μας απο μέσα ΔΕΝ είναι τυποποιημένο. Το dv ειναι ιδανικό να αποσβέσει κάποια νευρική κίνηση του γιατρού, αλλά η αίσθηση του χεριού είναι (ακόμα) αναντικατάστατη.

 

Στην Ελλάδα ξέρω οτι υπαρχουν τρια εγκατεστημενα μηχανηματα dv

 

ΔΕΝ λεω οτι είναι αχρηστο μηχανημα. Λέω να μην το υπερεκτιμάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή μιλάμε για ρομπότ ακριβείας, για επεμβάσεις ακριβείας κλπ, περίμενα ότι το αεροπλανάκι θα βγει με τέλειες αναλογίες, άρτια διπλωμένο κλπ, και όχι έτσι άθλιο και τσαλακωμένο... Αν ήμουν διευθυντής νοσοκομείου και έβλεπα αυτό το video σίγουρα ΔΕΝ θα αγόραζα το συγκεκριμένο ρομποτικό βραχίονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά τέλειο, όταν τελιοποιηθεί και κάνει την πρώτη του εγχείρηση θα αποδείξει τι μπορεί να κάνει η τεχνολογία όσο αφορά τον άνθρωπο.

 

Μπορεί να φαίνονται λίγο ατζαμίδικες σε κάποιες φάσεις οι κινήσεις αλλά αν σκεφτεί κάποιος ότι η σαϊτα είναι σε μέγεθος κέρματος... δικαιολογούνται πολλά...rolleyes.gif

 

Έχεις και ένα δίκιο, σκεφτείται επίσης:

1) Την δυσκολία χειρισμού, το τίναγμα αφού του ξέφηγε η σαΐτα εεε είναι κίνηση ανθρώπου που την πάτησε

2) Η θεωρία τον συστημάτων αυτομάτου ελέγχου εκτός από κάποια δευτερέυοντα στοιχεία (όπως η σθεναρότητα) λέει ότι για να έχουμε αυτό που θέλουμε πρέπει να επιτευθεί:

α) το δυνατόν μικρότερο μόνιμο σφάλμα, με λίγα απλά λόγια πόσο θα απέχει αυτό που θα του ζητήσεις με αυτό που τελικά θα κάνει, του λες 100 πρέπει να κάνει 100 εάν φτάσει στο 95 έχεις 5 % μόνιμο σφάλμα.

β)Μεταβατική απόκριση η αλλιώς σχετική ή απόλυτη ευστάθια, δηλαδή (πάλι με λίγα απλά λόγια) πως θα ανταποκριθεί το σύστημα για να φτάσει εκεί που του είπες, συνήθως το πόσο θα "τρέμει".

 

 

Και τα 2 στο απόλυτο δεν υπάχουν (μην διανοηθείς να το σκευτείς, ναι ούτε στον da vinci) όπως συμβαίνει πάντα σε ότι κάνουμε.Συνήθως θυσιάζουμε η το α για το β ή το αντίστροφο. Εσύ βασικά PaZaRiOTiS αναφέρεσαι στο β το οποίο εάν φτάσει σε ένα καλό συμείο μία εγχείρηση θα γίνεται πραγματικά άνετα. Και μόνο ότι φτάσαμε σε αυτό το σημείο είναι θαυματουργό σε τέτοια μεγέθη (κέρμα) και το 0,(τρέχα γύρευε)1% φαίνεται.

 

Και απο εμένα ΜΠΡΑΒΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό video και ρομπότ.

 

 

Απ' ό,τι κατάλαβα, τα "τσαλακώματα" στην σαΐτα είναι επειδή την φτιάχνει σε μαλακή επιφάνεια. Εάν την έφτιαχνε σε καν'να γραφείο θα ήταν, πιστεύω, σίγουρα πιο "ατσαλάκωτη". Αλλά αυτό, φαντάζομαι, είναι και ένα ατού του demo. Ότι μπορεί να κάνει μία σαΐτα σε μαλακή επιφάνεια, τονίζοντας, ίσως, την βελτίωση που έχει γίνει στην διαχείριση της ευαισθησίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά να συμπληρώσω πως δεν ήταν ένα οποιοδήποτε κέρμα πχ σαν το 20λεπτο που είναι σχετικά μεγάλο.. ήταν 1 cent που σε μέγεθος μοιάζει με το 1 eurocent πάρτε 1 λεπτό και δείτε ποσο μικρό ειναι και το αεροπλανακι ήταν ακόμη πιο μικρό από το κέρμα.. !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην Ελλάδα ξέρω οτι υπαρχουν τρια εγκατεστημενα μηχανηματα dv

 

 

6 είναι βασικά, και δεν είναι κάτι καινούριο...

 

http://www.roboticsurgery.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=129%3A-4-&catid=44%3A2009-04-26-08-21-04&Itemid=27&lang=el

 

Εδώ και 2 χρόνια είναι και full HD :P http://www.roboticsurgery.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=116%3Athe-new-da-vinci-si-hd-in-greece&catid=1%3A2009-04-22-14-43-36&Itemid=18&lang=el

 

Άμα ψάξετε στο youtube έχει πολλές επεμβάσεις με da vinci, έχει ενδιαφέρον να τις συγκρίνεις με απλές λαπαροσκοπικές, καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις εχασα 3:37 λεπτα απο την ζωη μου... :/ ΠΟΛΥ ΒΑΡΕΤΟΟΟ!!! Και παντελως αχρηστο σαν βιντεο εφοσον στο topic διαβαζουμε πως την προηγουμενη φορα ειχε χειρουργησει προστατη!!!! Ο_Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Στην αρχή λέω σιγά το πράγμα... Μετά όταν έβαλε την σαΐτα δίπλα στο κέρμα και σύγκρινα το μέγεθος πραγματικά έπαθα σοκ! Φανταστείτε πως θα βοηθούσε σε χειρουργικές επεμβάσεις κάτι τέτοιο!

 

όντως φοβερό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξή τώρα το πρόσεξα, λέει το κείμενο: μετασχηματίζοντας το σε ένα «αεροπλανάκι»

Είναι η επιστημονική έκφραση του φτιάχνω σαΐτα;

Φανταστείται έναν μαθητή να τον πιάσει ο καθηγητής και να πει δεν φτιάχων σαΐτα κύριε καθηγητά μετασχηματίζω το χαρτί σε αεροπλανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...