Προς το περιεχόμενο

Η Intel θα προχωρήσει σε μαζική παραγωγή 3D τρανζίστορ στα 22nm


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ανακοίνωσε μέσα από Δελτίο Τύπου η Intel πρόκειται να ξεκινήσει τη μαζική παραγωγή μιας καινοτόμου τεχνολογίας 3-D τρανζίστορ με την ονομασία Tri-Gate. Η μετάβαση στα 3-D Tri-Gate τρανζίστορ διατηρεί τον ρυθμό της τεχνολογικής προόδου και συνεχίζει να επαληθεύει το νόμο του Moore.

 

Στο Δελτίου Τύπου η Intel αναφέρει ότι πρόκειται για μία “πρωτοφανή” τεχνολογία που συνδυάζει υψηλές επιδόσεις μαζί με μείωση της κατανάλωσης ενέργειας κατά 50%, η οποία θα συνοδεύει τους μελλοντικούς επεξεργαστές 22nm της εταιρείας.

 

 

Ήδη η Intel αναφέρεται στη νέα τεχνολογία 22nm επεξεργαστών που πρόκειται να κυκλοφορήσει με την κωδική ονομασία "Ivy Bridge" οι οποίοι θα πλαισιώνουν μια ευρεία γκάμα συσκευών, από μικρο-υπολογιστές μέχρι και πανίσχυρους cloud περιεχομένου servers.

 

Video Video: Επεξήγηση της τεχνολογίας 22nm

Link.png Site: intel.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρισπέκτ και στην intel, ρισπέκτ και στους insomnia mods που μοιράζονται μαζί μας όλες αυτές τις όμορφες ειδήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok προχωραει στην παραγωγη , τι σημαινει αυτο οτι εχει τελειοποιησει τη cpu η οχι και ποτε θα τα δουμε στην αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως γνωστων:

πρωτα οι ηλεκρονικες λυχνιες μετα βγηκαν τα τρανζιστορ και μετα τα τσιπ.

 

τωρα τι εγινε; γυρισαμε στο 1980-90; απλη πληροφορικη Α' Γυμνασιου (Πωωω ακομα το θυμαμαι, ΡΕΕΕΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο βίντεο και πολύ καλή εξήγηση. (και το πρώτο σχόλιο στο βιντεο πολύ καλό.)

 

ως γνωστων:

πρωτα οι ηλεκρονικες λυχνιες μετα βγηκαν τα τρανζιστορ και μετα τα τσιπ.

 

τωρα τι εγινε; γυρισαμε στο 1980-90; απλη πληροφορικη Α' Γυμνασιου (Πωωω ακομα το θυμαμαι, ΡΕΕΕΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕ;)

 

Γιατί τα τσιπς τι έχουν πάνω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς είναι αυτή η νέα τεχνολογία. Πρόκειται για εκτύπωση κυκλωμάτων σε 3 διαστάσεις (κάτι που από ότι ξέρω το προσπαθούν χρόνια) ή πρόκειται για μια καινούρια τεχνολογία 3D απεικόνισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς είναι αυτή η νέα τεχνολογία. Πρόκειται για εκτύπωση κυκλωμάτων σε 3 διαστάσεις (κάτι που από ότι ξέρω το προσπαθούν χρόνια) ή πρόκειται για μια καινούρια τεχνολογία 3D απεικόνισης;

 

Το λογικό είναι να εννοούνε τρισδιάστατη εκτύπωση κυκλωμάτων όσο για τις διαφορές σε transistors chips κτλ. η φιλοσοφία είναι σχεδόν η ίδια το μόνο που αλλάζει αρκετά είναι το μέγεθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη αλήθεια είναι ότι η εταιρεία βρίσκεται έτη φωτός μπροστά κι εμείς απλά περιμένουμε να δούμε τιμές και προιόντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λύσω κάποιες απορίες (ελπίζω) Λυχνείες->Τρανζιστορ (BJT->FET/MOSFET)-> Ολοκληρωμένα Κυκλώματα = τυπωμένα τρανζίστορ πάνω σε πυρίτιο κλειστά σε αυτά τα μαύρα σκατουλάκια που ξέρουμε όλοι.

 

Τα τρανζίστορ είναι η τεχνολογία αυτήν την στιγμή και κυρίως τα MOSFET.

 

Το 3-D Tri-Gate νομίζω χωρίς να ξέρω αν ισχύει, εννοεί ότι έχει 3 πύλες το MOSFET αντί τις μίας που είναι διαδεδομένη.

 

Τα 22nm δεν σημαίνει διαστάσεις τρανζίστορ αλλά το Μήκος Καναλιού ( το λεγόμενο Lamda.

 

 

Τώρα, τα 22nm είναι πολύ κοντά στο τέλος της τεχνολογίας των τρανζίστορ όπως τα ξέρουμε (μπορεί και των τρανζίστορ γενικά) γιατί φτάνουν πολύ κοντά στο σημείο το κανάλι να έχει μέσα 1-2 άτομα (υπάρχει και το MOSFET των 2 ατόμων μου φαίνεται αλλά ερευνητικά όχι για χρήση).

Αυτό δεν σημαίνει ότι τελειώνει η τεχνολογία, προς θεού, απλά όπως με τις λυχνίες φτάσαμε στο max των δυνατοτήτων τους απλά βρήκαμε μία νέα τεχνολογία τα τρανζίστορ αρχικά τα BJT αυτά με τα 3 ποδαράκια τα πλακέ κ.ο.κ.

 

Χαίρομαι γιατί φτάνουμε στο αποκορύφωμα που θα δούμε νέες τεχνολογίες και θα θεωρούμε τα Ολοκληρωμένα ξεπερασμένα.

 

Μπράβο στην Intel πάντως.

 

(για τυχών λάθη παραλείψεις να με συγχωρήσετε κοιμάμαι όρθιος :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το φυσικό όριο είναι περί τα 10 nm, και αυτο με την κλασική λιθογραφια. Δεν αποκλείεται να βρούνε άλλη μέθοδο και να πάμε αρκετά παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάπου εδώ είχα διαβάσει για τα 9nm οτί μπορεί να προκαλέσει "κραχ" γιατί τα κικλώματα θα είναι τόσο κοντά που δεν θα μπορεί να δουλέψει ποιά!

Αλλά και τώρα δεν έιναι αργά να π'αμε σε κάτι καινούριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, οπότε η αλλαγή έγινε στο κανάλι αλλά το τρανζίστορ είναι ίδιο σε όλα τα άλλα μέρη του, ενδιαφέρον να δούμε πως θα λειτουργήσει. (ευτυχώς γιατί αυτό με τις 3 πύλες που είπα και μένα μου φαινόταν εξωπραγματικό για να ισχύει την στιγμή που υπάρχει 1Πύλη-1Εκροή-1Κανάλι.)

 

Καλημέρα σε όλους, c ya απόγευμα πάλι.

 

Υ.Γ. Το τυπάκι το βίντεο αν και δεν το "είχε" το θέμα από άποψης ηθοποιίας το πάλεψε σθεναρά και βγήκε ωραίο το βίντεο.

Υ.Γ2. Και άλλα βίντεο όποιος έχει ποστάρετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...