Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 8 θα έχουν τις ίδιες ή μικρότερες απαιτήσεις με τα Windows 7


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ανακοίνωση ότι τα Windows 8 θα έχουν τις ίδιες ή μικρότερες ελάχιστες απαιτήσεις σε σύγκριση με αυτές των Windows 7 εξέδωσε σήμερα η Microsoft. Μέσα από σημερινό συνέδριο της εταιρείας, η αντιπρόεδρος του τμήματος των εταιρικών συνεργατών Tami Reller εξήγησε ότι αποτελεί βασικός στόχος η αναβαθμίσεις του λογισμικού να είναι προσβάσιμες από όσο το δυνατόν περισσότερους υπολογιστές.

 

“Σε όλες της επιδείξεις των Windows 8 που έχουμε πραγματοποιήσει έως τώρα, έχουμε συζητήσει τη νέα τάση της Microsoft η οποία έχει ξεκινήσει από τα Windows 7 και δεν είναι άλλη από την ελάττωση των ελαχίστων απαιτήσεων του λογισμικού, ή τη διατήρησή τους στα ίδια επίπεδα”, τονίζει η Reller.

 

Η τάση που προσπαθεί να επιβάλλει η Microsoft δικαιολογείται αν σκεφτεί κανείς ότι η επόμενη γενιά των Windows θα είναι συμβατή μέσα από μια ευρεία γκάμα συσκευών, επιτραπέζιων ή φορητών,

 

Ενώ είναι ξεκάθαρο ότι οι υπολογιστές με Windows 7 θα τρέχουν απροβλημάτιστα τη νέα γενιά του δημοφιλούς λειτουργικού συστήματος, δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη εάν θα συμβεί το ίδιο και με τους υπολογιστές που τρέχουν τα Windows Vista.

 

Link.png Site: techradar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ην ανακοίνωση ότι τα Windows 8 θα έχουν τις ίδιες ή μικρότερες ελάχιστες απαιτήσεις σε σύγκριση με αυτές των Windows 7 εξέδωσε σήμερα η Microsoft. Μέσα από σημερινό συνέδριο της εταιρείας, η αντιπρόεδρος του τμήματος των εταιρικών συνεργατών Tami Reller εξήγησε ότι αποτελεί βασικός στόχος η αναβαθμίσεις του λογισμικού να είναι προσβάσιμες από όσο το δυνατόν περισσότερους υπολογιστές.

 

αλίμονο και εαν ηθελαν και αλλες απαιτησεις ετσι οπως εχουν γινει πλεον τα pc..,ειναι μικρα τερατακια και πολλες φορες κατι που περσυ ηταν τοπ ειναι πλεον πισω .. δεν νομιζω ολα αυτα τα χρονια να χρειαζονταν πραγματικα ολες αυτες οι αναβαθμίσεις που εκανα στα pc ... ευτυχως τωρα εχω αλλαξει στρατοπεδο και βλεπω οτι στην ουσια κατι που δουλεύει καλα δεν θελει αναβαθμιση για να παιξει ενα λειτουργικο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλίμονο και εαν ηθελαν και αλλες απαιτησεις ετσι οπως εχουν γινει πλεον τα pc..,ειναι μικρα τερατακια και πολλες φορες κατι που περσυ ηταν τοπ ειναι πλεον πισω .. δεν νομιζω ολα αυτα τα χρονια να χρειαζονταν πραγματικα ολες αυτες οι αναβαθμίσεις που εκανα στα pc ... ευτυχως τωρα εχω αλλαξει στρατοπεδο και βλεπω οτι στην ουσια κατι που δουλεύει καλα δεν θελει αναβαθμιση για να παιξει ενα λειτουργικο ..

 

αν εννοεις οτι πηγες στα apple νομιζω οτι ειναι πολυ πολυ ευκολοτερο να γραφεις λογισμικο για 3 μηχανηματα που μαλιστα κατασκευαζεις ο ιδιος παρα για οποιαδηποτε συνθεση pc μπορει να υπαρξει στην αγορα και να τρεχουν το ιδιο καλα. παντως η microsoft εχει κανει τεραστια αλματα ακομα και μετα τα δικαστικα χτυπηματα που δεχτηκε για τα μονοπωλια και τη διασπαση της και βγηκε πιο δυνατη απο ποτε με πολυ καλα προιοντα και υπηρεσιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρχίσετε flaming.Και επιβεβαιωμένα από εμενα που έχω macbook pro late 08 με 6gb ram τα snow leopard χρειαζονται περισσοτερη ram από windows και δεν μπορείς να κάνεις και disable swap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσαμπα hardware θα βγαινει τελειως ασκοπο.. αφου το λειτουργικο θα ειναι ελαφρυ (που ειναι και η βαση ενος υπολογιστη στο θεμα software) τοτε ολα τα υπολοιπα θα τρεχουν πιο γρηγορα.. εχω αρχισει να πιστευω πως τα τερατα πχ i7 980 θα κρατησουν για δεκα χρονια ακομα.. εκτος και αν οι developers φτιαξουν πολυ βαρυα προγραματα και ετσι θα αναγκαζεται ο κοσμος να ανεβαινει.. παντως κατα την αποψη μου αυτη ειναι μια πολυ κινηση της Microsft γιατι ετσι θα πουλησει παραληλα περισοτερα λειτουργικα αφου θα υπαρχουν περισοτεροι υπολογιστες με σωστο hardware για να τα φιλοξενησουν (ακομα και τα low end συστηματα)

Μου φαινεται πως η Apple πρεπει να κινηθει αναλογα αν θελει να αυξησει τις πωλησεις των μηχανηματων της που συνοδευονται και επισης αναλογα με το OS software της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσαμπα hardware θα βγαινει τελειως ασκοπο.. αφου το λειτουργικο θα ειναι ελαφρυ (που ειναι και η βαση ενος υπολογιστη στο θεμα software) τοτε ολα τα υπολοιπα θα τρεχουν πιο γρηγορα.. εχω αρχισει να πιστευω πως τα τερατα πχ i7 980 θα κρατησουν για δεκα χρονια ακομα.. εκτος και αν οι developers φτιαξουν πολυ βαρυα προγραματα και ετσι θα αναγκαζεται ο κοσμος να ανεβαινει.. παντως κατα την αποψη μου αυτη ειναι μια πολυ κινηση της Microsft γιατι ετσι θα πουλησει παραληλα περισοτερα λειτουργικα αφου θα υπαρχουν περισοτεροι υπολογιστες με σωστο hardware για να τα φιλοξενησουν (ακομα και τα low end συστηματα)

Μου φαινεται πως η Apple πρεπει να κινηθει αναλογα αν θελει να αυξησει τις πωλησεις των μηχανηματων της που συνοδευονται και επισης αναλογα με το OS software της

 

ε ναι αυτο ισχυει εξαλλου ας μη γελιομαστε το 90% των αναβαθμισεων γινονται για τα παιχνιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να χαρουν τα πρόσωπα των pentium 4 μας! :mrgreen: :mrgreen:

 

μια χαρα χαιρονται !! βλ. εμενα :P

 

P4 3.4Ghz HT

4x512Mb ram

Nvidia gt 430

μ αυτα τα spec κ δεν εχω κανενα προβλημα με τα win7 (sorry για το off topic !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γινει καμια στραβη ομως οπως με τα (s)-vista και ψαχνομαστε παλι και να παρακαλαμε ποτε θα βγουν τα τα windows 9! :D!Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λενε ομως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό νέο για όλους. Θα συμφωνήσω οτι οι αναβαθμίσεις είναι για παιχνίδια. Καθώς τα περισσότερα βαριά προγράμματα δεν φαίνεται να πάρουν τέτοια εξέλιξη που να απαιτούν απο μόνα τους καλύτερο cpu ή ram ενώ το OS δεν απαιτεί απο μόνο του περισσότερους πόρους.

Βασικά το άλμα έγινε απο xp-vista. Ήταν πολύ μεγάλη η διαφορά εκεί. Και πριν λίγες μέρες σκεφτόμουν, πως θα δικαιολογούσαν μια ενδεχόμενη αύξηση των απαιτήσεων για το 8. Εφόσον και τα 7 δεν έχουν έλλειψη δυνατοτήτων, ειδικά τα pro-ultimate κτλ.

Τέλος, πως γίνεται ένα pc να τρέχει vista, και όχι το windows 8;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά και η αναβάθμιση για παιχνίδια κατήντησε πλέον πληγή του παρελθόντος, πού είναι οι εποχές που η VGA ήθελε αναβάθμιση το πολύ κάθε χρόνο, για να μπορούμε να παίξουμε τα τελευταία παιχνίδια. Η ανάλυση έχει πια καθιερωθεί στο HD, τα περισσότερα παιχνίδια είναι ports από τις πολύ πιο αδύναμες κονσόλες, άρα το πανίσχυρο hardware για να παίξεις παιχνίδια δεν χρειάζεται πλέον. Εντάξει, ίσως τα παιχνίδια να μην έχουν τα γραφικά που θα έπρεπε βάσει της δύναμης του hardware που έχουμε, αλλά και έτσι όπως είναι δεν με χαλάνε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...