Προς το περιεχόμενο

Κλασσικες ταινιες που δεν εχετε ακομα δει


speedy23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω οτι σχεδον ολοι μας,ολο και καποια μεγαλη,κλασσικη ταινια υπαρχει που δεν την εχουμε δει για οποιοδηποτε λογο.

Ξεκιναω με δυο ταινιες off the top of my head οι οποιες ειναι Citizen Kane και Schindler's list.

 

 

 

 

 

PS:Aν υπαρχει ηδη αναλογο θεμα,sorry. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Schidler's List->Ευκολο Σπιλμπεργκικο συναισθημα αλλα well made, lad. Σε αυτα τα δακρυβρεχτα, ειναι καλος ο ατιμος

 

Citizen Kane-> Τα κανει ολα σωστα, αλλα ανηκω στην μειοψηφια που δεν τρελαθηκε με το συνολο. Δηλαδη αντι για καλυτερη ταινια που λενε ολοι, εγω θα την ελεγα απο τις αρτιοτερες ή απο τις πιο πρωτοποριακες αλλα οχι η καλυτερη

 

 

Προσωπικα, θα ηθελα να δω Stalker καποια στιγμη αλλα το φοβαμαι. Με τρομαξε το Solaris του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχει ένα παλαιότερο θέμα αλλά καιρός είναι να ξαναβρεθούμε με τα νεώτερα μέλη (και τα παλαιότερα μέλη που μας ξαναβρήκανε) και να ανανεωθούμε.

 

Ετοιμάζω λίστα και επανέρχομαι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πω ρε φίλε, τι το ήθελες το παλιό θέμα; Κοιτάω τη λίστα με τις ταινίες που έλεγα τότε "δεν έχω δει ακόμη" και τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει ακόμη μέσα στα τελευταία 6+ χρόνια! Μόνο τις δύο έχω δει πλέον!

 

Δεν έχω δει (αλλά θέλω να δω κ θα δω σχετικά άμεσα):

 

Πολίτη Κέην (Όρσον Γούελς)[2011 update: το έχω δει πλέον]

 

Όνειρα (Κουροσάβα)

 

Εφτά Σαμουράι (Κουροσάβα)

 

Θωρηκτό Ποτέμκιν (Αϊζενστάιν)

 

Νονός Νο2 (μόνο το 1 - Κόπολα)

 

Στη φωλιά του κούκου (Μίλος φόρμαν)

 

Αποκάλυψη τώρα (Κόπολα)

 

Η γέφυρα του ποταμού Κβάι (Λυν)

 

Chinatown (πολάνσκι)

 

Μάγος του οζ [2011 update: το έχω δει πλέον]

 

και μάλλον είναι κ πολλές ακόμα. Αυτές σίγουρα θα της δω κάποια στιγμή πάντως...

 

edit: Α, ναι! Και τις ταινίες του παζολίνι! Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, αλλά νομίζω ότι αν δω μερικές θα τις δω όλες μετά.

 

Τι στο καλό κάνω με τη ζωή μου; Πού πηγαίνω; Τι μου συμβαίνει; ΑΑΑΑΡΓΚ!

 

ΥΓ. Όποτε συνειδητοποιώ ότι μπορώ στο insomnia να διαβάσω πράγματα που έγραφα όταν ήμουν 20 χρονών, σοκάρομαι (θετικά και αρνητικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metropolis... ντρέπομαι κ που το λέω, αλλά wait! Έχω κ μεγαλύτερη ντροπή. Κοιμήθηκα στα 5 πρώτα λεπτά της ταινίας όταν έβαλα να την δώ. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρέπομαι αλλα θα το πώ δεν έχω δει κανένα απο τα godfather :rolleyes:

Εγώ δεν ντρέπομαι καθόλου να το πω. :mrgreen: WTF πέτυχα στο ζάπινγκ κάνα δυο φορές και για 15-20 λεπτά δεν συνέβαινε τί-πο-τα και είναι τρίωρες οι ταινίες αν θυμάμαι..δεν πάμε καλά.

ούτε είδα:

Casablanca

Gone with the winds (όσα παίρνει ο άνεμος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος δεν εχει δει τους Νονους (εστω τους 2 πρωτους) δεν ξερει τι θα πει "επος"

Και μονο η σκηνη

με τη βαφτιση που ο Πατσινο λεει "απεταξαμην" και καθε φορα δειχνει ενα τσιρακι του να σκοτωνει εναν εχθρο του

πρεπει να εχει παραλλαχθει σε καμια 10αρια ταινιες ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manuel

κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και δες τις ταινίες των 70'ς που δεν έχεις δει. Η Αποκάλυψη είναι η καλύτερη ταινία που χω δει στη ζωή μου και οι Νονός 2, Chinatown και Φωλιά του Κούκου, κάπου εκεί γύρω. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σ'αρέσουν! Και η Γέφυρα του ποταμού Κβάι είναι ταινιάρα. Του Κουροσάβα δεν τις έχω δει

 

@elf

κόψε τις μλκς γιατί θα σε πλακώσω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...