Προς το περιεχόμενο

OCZ 120GB Vertex 3 SSD


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά μέχρι τώρα δεν έχει γίνει τπτ. Και να σκεφτείτε οτι απο τότε ούτε καν restart έχω κάνει. Δουλεύει συνεχεια τζιτζί. Ελπίζω να μην το γκαντεμιάσω τώρα.

 

Τώρα αν αυτό οφείλεται στο bios update της mobo ή στο firmware update του SSD, θα σε γελασω. Σε καμια βδομάδα θα έρθω να γράψω αν είχα κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OCZ vertex + πήρα προχτές. Ιnstall windows ολα καλά. 3ο reboot chkdsk, επόμενη μέρα δεν bootare windows. 3 φορές format /install τα ίδια. Firmware άλλο δεν υπάρχει ο δίσκος βγήκε τώρα.

 

Επιστροφή και πήρα crucial μ4 περιμένω να έρθει. Στα forums της ocz γίνεται χαμός με πλήθως προβληματικών vertex/agility/plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,πριν μερικές μέρες πήρα τον vertex 3 120gb.Όλο το μηχάνημα καινούργιο.(2600k @ 4,3,16gb ram κλπ)

Αλλά στο boot-άρισμα καθυστερεί υπερβολικά.Λες και είναι hdd.Ο προηγούμενος μου ssd,intel postvile 80gb,ήταν πιο γρήγορος στο boot-άρισμα.

Δοκίμασα να αλλάξω απο ide σε ahci αλλά δεν είδα τις επιδόσεις που περίμενα.

Καμιά ιδέα έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια σύνθεση υπολογιστή με 8 gb μνήμη αγορασμένη πριν απο 3 εβδομάδες περίπου και κανένα απολύτως πρόβλημα! Απο την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα με firmware 2.09 και απο σήμερα 2.13 και όλα πάνε καλά.

Ποσα δευτερόλεπτα έχεις boot φίλε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που θα τελειώσει απο το bios,μέχρι την στιγμή που εμφανίζεται το background,χρειάζονται 47 δευτερόλεπτα.

Υπερβολικά πολύς χρόνος για ssd.Ευτυχώς μέσα στα windows πάει πολύ καλά.

Απο όσο ξέρω έχει fw το 2.09. Και για να το αναβαθμίσω θέλει να φτιάξω linux cd,σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ενα cold start και μέχρι να μπεί στα windows εκανε 50 sec. Αν αφαιρέσουμε 20+ sec που είναι η διαδικασία του Bios σε 30 sec περίπου έχει μπεί στο λειτουργικό.

Μήπως είναι γεμάτος ο σκληρός σου? Κάνε ενα log off για κανα 5ωρο να αναλάβει ο controller την βελτιωση του ssd και δες αν έχεις διαφορά. Εγω θα το κάνω κάποια απο αυτές τις μέρες και θα δώ τι παίζει.

Οσο αφορά το firmware update και εγώ μέσω linux cd την πραγματοποίησα. Πανευκολη διαδικασία 2 λεπτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να το αναβαθμίσω θέλει να φτιάξω linux cd,σωστά;

 

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να τον συνδέσεις σαν δευτερεύοντα δίσκο σε κάποιο άλλο pc με ενεργοποιημένο το AHCI και να κάνεις το F/W update κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asssdbenchoczvertex3ata.png

Τα νούμερα είναι καλά;

Πάντως η αλλαγή ide σε ahci στο seq read μου έδωσε 100 MB/s παραπάνω.

Θα την κάνω άμα είναι τώρα.

JimboAthens αυτό είναι πιο κουραστικό :P να σαι καλά πάντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...