Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια με hidden objects


Barbara1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν μερικές... χιλιάδες HOG (hidden object games) για όλα τα γούστα. Δεν το ξέρω αυτό που είπες όμως αν μου πεις τι στυλ σ'ενδιαφέρει θα σου προτείνω 2-3 ^_^

 

Θέλεις να είναι creepy με νεκροταφεία και φαντάσματα ή ό,τι να'ναι με υπόθεση σου κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Princess Isabella - A witch's curse KAI Princess Isabella - Return of the Curse.

Θα δω τι άλλο έχω πρόχειρο όταν γυρίσω σπίτι. Πες μου όμως τι στυλ θέλεις.

Γενικά είναι δύο ειδών: αυτά που έχουν κάποιο σενάριο και κάποια που απλά βρίσκεις αντικείμενα και πας από μία άσχετη σκηνή στην επόμενη.

Πολύ καλά είναι επίσης και τα παιχνίδια της σειράς Samantha Swift και της σειράς Laura Jones...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :-)

Με ενδιαφέρουν να είναι λιγάκι.. spooky, με σενάριο εάν γίνεται.

Δεν μου αρέσουν αυτά που με πάνε από μία σκηνή σε μία άλλη η οποίες είναι άσχετες μεταξύ τους.

Θα δω σε λιγάκι τα Princess Isabella, αν υπάρχει και κάποιο-α ακόμα.. ΑΚΟΜΑ καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και τον Mortimer Beckett (4 παιχνίδια/επεισόδια).

Ένα που μου άρεσε πολύ για την ατμόσφαιρά του και το ύφος του γενικά ήταν το "Drawn - The painted tower". Θύμιζε πιο πολύ adventure παρά hog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά μεταξύ των hidden object games και των adventures; Είναι πιο μικρά/«ρηχά»; Δεν υπάρχει interaction με άλλους χαρακτήρες;

 

Πολλές είναι οι διαφορές, αλλά, επειδή έχουν κάποια κοινά στοιχεία μερικοί τα μπερδεύουν. Αρχικά, απ' ότι θυμάμαι, παλιά τα HOGs δεν είχαν κανένα κοινό στοιχείο με τα adventures. Μετά απέκτησαν κάποια (π.χ. inventory, puzzles κτλ) ίσως για να γίνουν πιο προσιτά στους λιγότερο casual gamers.Όσων αφορά τις διαφορές, τα adventures έχουν διαλόγους με χαρακτήρες, αρκετά σοβαρότερη πλοκή, πιο σύνθετους γρίφους και αρκετά έχουν και τη δυνατότητα εμφάνισης των hotspots για να αποφεύγεται το pixel hunting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορισμός του iridium είναι σωστός φυσικά και τόνισε τις κρίσιμες διαφορές. Φυσικά τα adventures είναι ΠΟΛΥ πιο ... πλουραλιστικά από τα HOGs αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που είπε.

 

@remalis: Το είχα υπόψιν μου αυτό (κι εγώ δεν το έχω παίξει ακόμα, ούτε το πρώτο ούτε το δεύτερο μέρος) και ήθελα να το πω γιατί, κυρίως!, είναι ελληνικό. ΤΥ που το ανέφερες ^_^

 

Ας δει η Βαρβάρα όλα όσα της προτείναμε κι αν θέλει κι άλλα... υπάρχουν άπειρα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@remalis: Το είχα υπόψιν μου αυτό (κι εγώ δεν το έχω παίξει ακόμα, ούτε το πρώτο ούτε το δεύτερο μέρος) και ήθελα να το πω γιατί, κυρίως!, είναι ελληνικό. ΤΥ που το ανέφερες ^_^

 

Ας δει η Βαρβάρα όλα όσα της προτείναμε κι αν θέλει κι άλλα... υπάρχουν άπειρα :-)

 

χαχα ναι και γω γιαυτό το ανέφερα κυρίως. ;)

 

Επίσης μια καλή σειρά (και η μόνη που έχω παίξει αρκετά) είναι τα mystery case files. Από πλοκή, αν θυμάμαι καλά (για τα πρώτα επεισόδια), δεν μπορείς να πεις ότι είχε. :rolleyes: Είχε δλδ ένα σενάριο τύπου έγινε ένας φόνος κλπ αλλά δεν σου έδινε να σκεφτεις κλπ. Βεβαια ίσως θεωρείται κ αρκετό γιαυτό το genre, δεν ξέρω. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ναι και γω γιαυτό το ανέφερα κυρίως. ;)

 

Επίσης μια καλή σειρά (και η μόνη που έχω παίξει αρκετά) είναι τα mystery case files. Από πλοκή, αν θυμάμαι καλά (για τα πρώτα επεισόδια), δεν μπορείς να πεις ότι είχε. :rolleyes: Είχε δλδ ένα σενάριο τύπου έγινε ένας φόνος κλπ αλλά δεν σου έδινε να σκεφτεις κλπ. Βεβαια ίσως θεωρείται κ αρκετό γιαυτό το genre, δεν ξέρω. B)

 

Ναι, νομίζω κι εγώ από κάτι τέτοια είχα 'ψηθεί' και τα είχα δει ως φαστ-φουντ εναλλακτικές των adventures. Απλά το σενάριο είναι υποτυπώδες (κάτι σαν τις ταινίες πορνό δηλαδή :P ) για να σε πάει από δω κι από κει. Έχει εξελιχθεί η σειρά λες τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mystery Case Files: Return to ravenhearst

 

Mystery Case Files: Dire Grove

 

Mystery Case Files: 13th skull

 

Πολυ ωραια! Τα ειχαμε παιξει παρεα και περναγε η ωρα χωρις να το καταλαβαινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, νομίζω κι εγώ από κάτι τέτοια είχα 'ψηθεί' και τα είχα δει ως φαστ-φουντ εναλλακτικές των adventures. Απλά το σενάριο είναι υποτυπώδες (κάτι σαν τις ταινίες πορνό δηλαδή :P ) για να σε πάει από δω κι από κει. Έχει εξελιχθεί η σειρά λες τώρα;

Καταρχήν respect για το bold. χαχαχα γέλασα τόσο πολύ. B)

 

Όλα τα επεισόδια είναι

1.Mystery Case Files: Huntsville

2.Mystery Case Files: Prime Suspects

3.Mystery Case Files: Ravenhearst

4.Mystery Case Files: Madame Fate

5.Mystery Case Files: Return to Ravenhearst

6.Mystery Case Files: Dire Grove

7.Mystery Case Files: 13th Skull

 

εγώ έχω παίξει τα 3.5 πρώτα και ήταν πολύ καλά. Δεν είχαν ιδιαίτερη πλοκή (πορνό όπως το πες :mrgreen:, στο ζουμί κ χωρίς πολλά πολλά να μπερδεύεσαι xD ). Στο 4ο θυμάμαι είχε πολλές αλλαγές. Είχανε βάλει και διαφορετικού τύπου puzzles γενικά είχανε προσθέσει κ πιο πολλά στοιχεία πλοκής. Τα υπόλοιπα δεν ξέρω αλλά αν συνέχισαν με αλλαγές όπως στο 4ο μπορεί κ να έίναι πολύ πιο σοβαρά.

Ο stratigos24 μπορεί να μας πει που τα χει παίξει :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν respect για το bold. χαχαχα γέλασα τόσο πολύ. B)

 

Όλα τα επεισόδια είναι

1.Mystery Case Files: Huntsville

2.Mystery Case Files: Prime Suspects

3.Mystery Case Files: Ravenhearst

4.Mystery Case Files: Madame Fate

5.Mystery Case Files: Return to Ravenhearst

6.Mystery Case Files: Dire Grove

7.Mystery Case Files: 13th Skull

 

 

:-D

 

Έχω παίξει τα 3 πρώτα μόνο και τα θυμάμαι όπως τα λες. Το 3ο μου είχε φανεί το πιο 'ζουμερό' αν θυμάμαι καλά.

Στρατηγέ μου;

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εγω εχω παιξει μονο αυτα τα 3 που εγραψα παραπανω + αυτο: Mystery Case Files: Ravenhearst που ξεχασα να το γραψω. Ολα τα παιξαμε παρεα αρκετα ατομα και ειχαν ενδιαφερον. Ο καθενας μας πεταγε ιδεες για το τι να κανουμε κλπ. Γενικα και οι γριφοι του μου αρεσαν.

 

:-D

 

Έχω παίξει τα 3 πρώτα μόνο και τα θυμάμαι όπως τα λες. Το 3ο μου είχε φανεί το πιο 'ζουμερό' αν θυμάμαι καλά.

Στρατηγέ μου;

:-)

 

Δεν ξερω αν το 3ο ηταν το πιο ζουμερο.... :) Dire grove μου αρεσε πολυ.

 

Αν δεν κανω λαθος, απο τα 3 αυτα που εχεις παιξει, μονο το ravenhearst που λες ειναι κατι παραπανω απο σκετο hidden seek με γριφους κλπ, και οχι ολη την ωρα μονο να βρεις τα αντικειμενα. Ισως για αυτο σου φανηκε το πιο ζουμερο. Δες και τα υπολοιπα...

 

Αν κανω λαθος διορθωστε με. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...