Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα...απ οτι ειδα οι λοιπες χρεωσεις πανω-κατω ειναι στο 50 αλλα δεν ξερω αν αυξανονται αναλογα με την κλιμακα καταναλωσης που καιμε......

Ίσως να μην το έκανα σαφές, αλλά σαν "λοιπές χρεώσεις" δεν εννοούσα χρέωση παγίου/δημοτικά τέλη/δημοτικό φόρο/ταπ κτλ. Μπορείς να τα δεις όλα αναλυτικά εδώ:

 

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIMOL25072014/OIKG1XORISXRONO.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συγγνώμη αλλά διαβάζετε τι γράφετε; Πως γίνεται με έναν θερμοπομπό με 12 ώρες λειτουργία να φύγουν 1800 ευρώ; Στη χειρότερη περίπτωση είναι 2kW * 12 ώρες * 30 ημέρες * 5 μήνες / 0,15€/kWh = 540€.

 

Τι να πω κι εγώ που με δύο θερμοπομπούς 2kW ο καθένας και 24/7 λειτουργία δίνω <200€ τη σεζόν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote class="ipsBlockquote"><p>
Συγγνώμη αλλά διαβάζετε τι γράφετε; Πως γίνεται με έναν θερμοπομπό με 12 ώρες λειτουργία να φύγουν 1800 ευρώ; Στη χειρότερη περίπτωση είναι 2kW * 12 ώρες * 30 ημέρες * 5 μήνες / 0,15€/kWh = 540€.

 
<p>Τι να πω κι εγώ που με δύο θερμοπομπούς 2kW ο καθένας και 24/7 λειτουργία δίνω
Από πέρυσι ακόμα πληρώνω όπως βλέπεις

 

 

Και απο τοτε εχω αλλους 2 λογαριασμους απο 400+ και οι 2 :)

 

Οποιος θελει μπορω να στειλω πριβε ολους τους λογαριασμους.

post-287040-0-88906200-1419679212_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στις 12 ώρες. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω... Βρες άλλη λύση όμως κάτι άλλο, πάρε κλίμα αν έχεις χρήματα πάρε ένα 24αρι.

το κλιμα δεν ειναι και το καλυτερο για χαμηλες θερμοκρασιες ( για βορεια ελλαδα)...επισης ειναι και λιγο ανθυγιεινο για πολλες ωρες χρησεις...

παιδια...θα παω δευτερα στην ΔΕΔΔΗΕ να ζητησω συμβουλες...( να ειναι συνεχεια αναμμενο στους 18-19βαθμους- να το κλεινω και να το ανοιγω? )...και τις πραγματικες χρεωσεις ...( κιλοβατωρες με την ωρα-την ημερα -το μηνα - διμηνο - τετραμηνο - τελη - μεταφορα - διανομη - παγια  κ.τ.λ)...τεσπα να μου κανουν αυτοι τον λογαριασμο και το τελικο ποσο που θα δινω για 2 θερμοπομπους 12ωρες την ημερα στους 19βαθμους και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ με τον θερμοστατη να αναβοσβηνει......κακα τα ψεμματα οτι και να βαλουμε στην πριζα ΚΑΙΕΙ και καταναλωνει οποτε λιγο πολυ οσοι εχουμε ηλεκτρικα σωματα γνωριζουμε οτι θα πληρωσουμε αλλα τουλαχιστον να ειναι σε λογικα πλαισια  ρε παιδια οχι ΠΑΡΑΛΟΓΑ....επομενη ενημερωση με υπολογισμους απο την ΔΕΔΔΗΕ την δευτερα λοιπον.....   :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ τα 1800€, αλλά αποκλείεται να είναι μόνο από τους θερμοπομπούς. Δε βγαίνουν τα νούμερα, πως να το κάνουμε; Υπάρχουν κι άλλα μεγάλα φορτία. Θερμοσίφωνο; Ηλεκτρική κουζίνα, φούρνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ο θερμοπομπός έχει θερμοστάτη και δε δουλεύει όλη την ώρα, για να υπολογίσεις κατά μέσο όρο 

πόση ώρα δουλεύει στην ώρα (γιατί παίζει ρόλο η εξωτερική θερμοκρασία, πόσες φορές άνοιξες την πόρτα κτλ), μπορείς:
 
1) Να κάτσεις μια ώρα μπροστά του με ένα χρονόμετρο και να το σταματάς/ξεκινάς παράλληλα με το θερμοστάτη
ή
2) Να δώσεις 10-20 ευρώ και να πάρεις ένα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος πού έχει και το καλό ότι μπορείς να μετρήσεις όλες τις συσκευές στο σπίτι για να ξέρεις τι σου γίνεται.
Αυτό δε θα σου δείξει πόση ώρα δουλεύει, αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ πόσες kwh καταναλώνει όσο είναι στην πρίζα
 
Τώρα σε αυτά που ρωτάς:
3 ώρες με 2 θερμοπομπούς και υπολογιστή και ψυγείο
(αφήνω έξω φώτα, λαμπάκια δέντρου, τηλεόραση που μπορεί να έπαιζε κτλ)
είναι:
6 kwh ο κάθε θερμοπομπός (2000w = 2kw άρα 2kwh, στο 3ωρο 6kwh)
και 1 kwh για τα υπόλοιπα, 13 kwh ακούγεται λογικό
(στην πραγματικότητα οι θερμοπομποί καταναλώνουν λιγότερο από 2kwh, γιατί σταματάνε και ξεκινάνε όπως είπαμε)
 
Δε χρειάζεται να πας στη ΔΕΔΔΗΕ για να σου πουν πως να υπολογίζεις τις χρεώσεις σου.
Χρειάζεσαι τον τιμοκατάλογο και ένα calculator.
 
Θα στο εξηγήσω με ένα παράδειγμα που είναι πιο εύκολο:
Πες λοιπόν ότι ο θερμοπομπός σου δουλεύει 45 λεπτά την ώρα.
45/60 = 0,75
 
Όταν δουλεύει αποδίδει 2000w δηλαδή 2kw, άρα καταναλώνει 2 x 0,75 = 1.5 kwh την ώρα (3 στο δίωρο, 4.5 στο τρίωρο κτλ)
Ας πούμε ότι τον καις 12 ώρες τη μέρα:
 
12 x 1,5 = 18 κιλοβατώρες τη μέρα
18 x 120 = 2.160 κιλοβατώρες το τετράμηνο (ο ένας, άρα 4320 οι δύο!)
 
Αυτόματα λοιπόν, μόνο με τους θερμοπομπούς (και χωρίς ψυγείο, κουζίνα, φώτα κλπ) είσαι στην κλίμακα >3000
 
Κοίτα πως υπολογίζεις τι θα πληρώσεις με αυτή την κατανάλωση μόνο(δε μας λες αν έχεις νυχτερινό, μονοφασικό, τριφασικό οπότε θα τα κάνεις μόνη σου αυτά)
 
Κιλοβατώρα: 0,10252
Μεταφορά: +0.00563
Λοιπές Χρεώσεις: +0,00046
Διανομή: +0,0214
Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας: +0,04488 (<------------ εδώ είναι τα πολλά λεφτά σε αυτή την κλίμακα)
Ειδικό Τέλος Μείωσης Αέριων Ρύπων: +0,02630 (αυτό για κάποιο λόγο δεν υπάρχει στα online τιμολόγια, θα το δεις όμως στον τυπωμένο λογαριασμό σου)
+ κάτι ψιλολολόγια Ειδικοί Φόροι
 
Έρχεται η κιλοβατώρα στα: 0,20119€ πρό ΦΠΑ.
Τελική με ΦΠΑ (13%):  0,2273
 
Τελικά, με την παραδοχή του 45λεπτου λειτουργίας στην ώρα,  θα πληρώσεις (περίπου γιατί δεν έχω τα πάγια μέσα + τα ψιλολόγια που γράφω).
 
4320 x 0,2273= 982,12€ το τετράμηνο, μόνο για τους θερμοπομπούς
 
Αυτά, ελπίζω να βοήθησα
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ τα 1800€, αλλά αποκλείεται να είναι μόνο από τους θερμοπομπούς. Δε βγαίνουν τα νούμερα, πως να το κάνουμε; Υπάρχουν κι άλλα μεγάλα φορτία. Θερμοσίφωνο; Ηλεκτρική κουζίνα, φούρνος;

φυσικο αεριο εχω :)  Υπαρχουν ολα κουζινα κανονικη,πλυντηριο κλπ οτι εχει ενα σπιτι .

Ειπα οτι αυτα τα νουμερα ειναι ολα μαζι δεν ειπα μονο απο εναν θερμοπομπο...το θεμα ειναι οτι αν το καις σε βαραει ασχημα η ΔΕΗ και ειδικα θεσσαλονικη εχει κρυο οχι αστεια. Εχει διαφορα μεγαλη με Αθηνα οση εχει η Αθηνα με κρητη! Στην κρητη ακομα μπανια κανει ενας φιλος ( κατω στα ματαλα) . Οποτε παιζει ρολο σε ποια πολη ζεις και σε τι σπιτι τους καις τους θερμοπομπους.

Εμενα στο ρετιρε βαραει ασχημα γιαυτο κιολας φετος πηρα τον Atlantic που εχει θερμοστατη απο οσο λενε σωστο και το εχω απο 18 εως 20 το πολυ τη νυχτα. Την ημερα καιω μισαωρο το αεριο και κλιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφού ο θερμοπομπός έχει θερμοστάτη και δε δουλεύει όλη την ώρα, για να υπολογίσεις κατά μέσο όρο 

πόση ώρα δουλεύει στην ώρα (γιατί παίζει ρόλο η εξωτερική θερμοκρασία, πόσες φορές άνοιξες την πόρτα κτλ), μπορείς:
 
1) Να κάτσεις μια ώρα μπροστά του με ένα χρονόμετρο και να το σταματάς/ξεκινάς παράλληλα με το θερμοστάτη
ή
2) Να δώσεις 10-20 ευρώ και να πάρεις ένα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος πού έχει και το καλό ότι μπορείς να μετρήσεις όλες τις συσκευές στο σπίτι για να ξέρεις τι σου γίνεται.
Αυτό δε θα σου δείξει πόση ώρα δουλεύει, αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ πόσες kwh καταναλώνει όσο είναι στην πρίζα
 
Τώρα σε αυτά που ρωτάς:
3 ώρες με 2 θερμοπομπούς και υπολογιστή και ψυγείο
(αφήνω έξω φώτα, λαμπάκια δέντρου, τηλεόραση που μπορεί να έπαιζε κτλ)
είναι:
6 kwh ο κάθε θερμοπομπός (2000w = 2kw άρα 2kwh, στο 3ωρο 6kwh)
και 1 kwh για τα υπόλοιπα, 13 kwh ακούγεται λογικό
(στην πραγματικότητα οι θερμοπομποί καταναλώνουν λιγότερο από 2kwh, γιατί σταματάνε και ξεκινάνε όπως είπαμε)
 
Δε χρειάζεται να πας στη ΔΕΔΔΗΕ για να σου πουν πως να υπολογίζεις τις χρεώσεις σου.
Χρειάζεσαι τον τιμοκατάλογο και ένα calculator.
 
Θα στο εξηγήσω με ένα παράδειγμα που είναι πιο εύκολο:
Πες λοιπόν ότι ο θερμοπομπός σου δουλεύει 45 λεπτά την ώρα.
45/60 = 0,75
 
Όταν δουλεύει αποδίδει 2000w δηλαδή 2kw, άρα καταναλώνει 2 x 0,75 = 1.5 kwh την ώρα (3 στο δίωρο, 4.5 στο τρίωρο κτλ)
Ας πούμε ότι τον καις 12 ώρες τη μέρα:
 
12 x 1,5 = 18 κιλοβατώρες τη μέρα
18 x 120 = 2.160 κιλοβατώρες το τετράμηνο (ο ένας, άρα 4320 οι δύο!)
 
Αυτόματα λοιπόν, μόνο με τους θερμοπομπούς (και χωρίς ψυγείο, κουζίνα, φώτα κλπ) είσαι στην κλίμακα >3000
 
Κοίτα πως υπολογίζεις τι θα πληρώσεις με αυτή την κατανάλωση μόνο(δε μας λες αν έχεις νυχτερινό, μονοφασικό, τριφασικό οπότε θα τα κάνεις μόνη σου αυτά)
 
Κιλοβατώρα: 0,10252
Μεταφορά: +0.00563
Λοιπές Χρεώσεις: +0,00046
Διανομή: +0,0214
Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας: +0,03987 (<------------ εδώ είναι τα πολλά λεφτά σε αυτή την κλίμακα)
Ειδικό Τέλος Μείωσης Αέριων Ρύπων: +0,02630 (αυτό για κάποιο λόγο δεν υπάρχει στα online τιμολόγια, θα το δεις όμως στον τυπωμένο λογαριασμό σου)
+ κάτι ψιλολολόγια Ειδικοί Φόροι
 
Έρχεται η κιλοβατώρα στα: 0,19618€ πρό ΦΠΑ.
Τελική με ΦΠΑ (13%):  0,2216
 
Τελικά θα πληρώσεις (περίπου γιατί δεν έχω τα πάγια μέσα + τα ψιλολόγια που γράφω).
 
4320 x 0,2216= 957,67€ το τετράμηνο, μόνο για τους θερμοπομπούς και μόνο υπό την προϋπόθεση ότι μαζί με τις υπόλοιπες καταναλώσεις δε σε βάζουν στην επόμενη και τελευταία κλίμακα του >3000 kwh το τετράμηνο.
 
Αυτά, ελπίζω να βοήθησα

 

Τοσα υπολoγιζω  πως εδωσα ( μαλλον δινω ακομα δοσεις και εγω) . ΤΟ προβλημα ειναι ο εκκαθαριστικος εκει σε σκιζει η ΔΕΗ :)

Ησουν παντως αναλυτικος,ωραιος !

Πολύ καλό το κατεβατό του saxos55.

Αρα salonikie αν εσυ δουλευες 2 μηχανάκια 24/7 (αντί για 12) διπλασίασε το κόστος του ρευματος και πέφτεις μέσα. 

Γεια σου φιλε ...ενα μηχανακι δουλευα παντα και ενα θα εχω δεν παιρνω με τιποτα δευτερο :)

Απλα δεν ειχε καλο θερμοστατη το περσινο,ελπιζω φετος με τον Atlantic να το γλυτωσω το 1000αρικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφού ο θερμοπομπός έχει θερμοστάτη και δε δουλεύει όλη την ώρα, για να υπολογίσεις κατά μέσο όρο 

πόση ώρα δουλεύει στην ώρα (γιατί παίζει ρόλο η εξωτερική θερμοκρασία, πόσες φορές άνοιξες την πόρτα κτλ), μπορείς:
 
1) Να κάτσεις μια ώρα μπροστά του με ένα χρονόμετρο και να το σταματάς/ξεκινάς παράλληλα με το θερμοστάτη
ή
2) Να δώσεις 10-20 ευρώ και να πάρεις ένα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος πού έχει και το καλό ότι μπορείς να μετρήσεις όλες τις συσκευές στο σπίτι για να ξέρεις τι σου γίνεται.
Αυτό δε θα σου δείξει πόση ώρα δουλεύει, αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ πόσες kwh καταναλώνει όσο είναι στην πρίζα
 
Τώρα σε αυτά που ρωτάς:
3 ώρες με 2 θερμοπομπούς και υπολογιστή και ψυγείο
(αφήνω έξω φώτα, λαμπάκια δέντρου, τηλεόραση που μπορεί να έπαιζε κτλ)
είναι:
6 kwh ο κάθε θερμοπομπός (2000w = 2kw άρα 2kwh, στο 3ωρο 6kwh)
και 1 kwh για τα υπόλοιπα, 13 kwh ακούγεται λογικό
(στην πραγματικότητα οι θερμοπομποί καταναλώνουν λιγότερο από 2kwh, γιατί σταματάνε και ξεκινάνε όπως είπαμε)
 
Δε χρειάζεται να πας στη ΔΕΔΔΗΕ για να σου πουν πως να υπολογίζεις τις χρεώσεις σου.
Χρειάζεσαι τον τιμοκατάλογο και ένα calculator.
 
Θα στο εξηγήσω με ένα παράδειγμα που είναι πιο εύκολο:
Πες λοιπόν ότι ο θερμοπομπός σου δουλεύει 45 λεπτά την ώρα.
45/60 = 0,75
 
Όταν δουλεύει αποδίδει 2000w δηλαδή 2kw, άρα καταναλώνει 2 x 0,75 = 1.5 kwh την ώρα (3 στο δίωρο, 4.5 στο τρίωρο κτλ)
Ας πούμε ότι τον καις 12 ώρες τη μέρα:
 
12 x 1,5 = 18 κιλοβατώρες τη μέρα
18 x 120 = 2.160 κιλοβατώρες το τετράμηνο (ο ένας, άρα 4320 οι δύο!)
 
Αυτόματα λοιπόν, μόνο με τους θερμοπομπούς (και χωρίς ψυγείο, κουζίνα, φώτα κλπ) είσαι στην κλίμακα >3000
 
Κοίτα πως υπολογίζεις τι θα πληρώσεις με αυτή την κατανάλωση μόνο(δε μας λες αν έχεις νυχτερινό, μονοφασικό, τριφασικό οπότε θα τα κάνεις μόνη σου αυτά)
 
Κιλοβατώρα: 0,10252
Μεταφορά: +0.00563
Λοιπές Χρεώσεις: +0,00046
Διανομή: +0,0214
Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας: +0,04488 (<------------ εδώ είναι τα πολλά λεφτά σε αυτή την κλίμακα)
Ειδικό Τέλος Μείωσης Αέριων Ρύπων: +0,02630 (αυτό για κάποιο λόγο δεν υπάρχει στα online τιμολόγια, θα το δεις όμως στον τυπωμένο λογαριασμό σου)
+ κάτι ψιλολολόγια Ειδικοί Φόροι
 
Έρχεται η κιλοβατώρα στα: 0,20119€ πρό ΦΠΑ.
Τελική με ΦΠΑ (13%):  0,2273
 
Τελικά, με την παραδοχή του 45λεπτου λειτουργίας στην ώρα,  θα πληρώσεις (περίπου γιατί δεν έχω τα πάγια μέσα + τα ψιλολόγια που γράφω).
 
4320 x 0,2273= 982,12€ το τετράμηνο, μόνο για τους θερμοπομπούς
 
Αυτά, ελπίζω να βοήθησα

 

Αναλυτικοτατος...ευγε saxo  :-) ...το τελικο ποσο δεν μου αρεσε αλλα οκ...νυχτερινο δεν εχω αν και το σκεφτομαι...εχω μονοφασικο...δηλαδη ο θερμοστατης στην πραγματικοτητα δεν κανει και την τελεια δουλεια....αν φτασω στην κλιμακα καταναλωσης 3000kw εκει θεωρω οτι την εκατσα ασχημα  :cry: ....πιστευα οτι 12ωρο ηταν καλα χωρις να τον ανοιγω-κλεινω γιατι λενε οτι τραβαει περισσοτερο ρευμα και ειναι λογικο.......omggg δεν ξερω τι θα κανω  :fear: ...εκτος και αν πληρωνω καποιο ποσο καθε μηνα στην δεη για να μην μου φαινονται ΤΟΟΟΟΣΑ πολλα σ ευχαριστω saxo !!..........ο φιλος που ειπε οτι πληρωνει με 2 θερμοπομπους 200ε την σεζον τι εχει να μας πει επ αυτου ???.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα, τι να σας πω; :P Εγώ τόσα δίνω. Τόσα είναι μάλιστα όλη η κατανάλωση, όχι μόνο οι θερμοπομποί. Τόσα ήταν πέρυσι τέλος πάντων, ακόμα δεν έχουν κάψει πολύ, δε μπήκαν τα κρύα.

 

Αυτές οι συζητήσεις είναι άσκοπες όταν δεν υπολογίζουμε τις συνθήκες. Σε 100 τ.μ. παλιό σπίτι στη Θεσσαλονίκη με βορεινό τοίχο, λογικά ακούγονται τα 900€. Σε 45 τ.μ. νεόκτιστο σπίτι στην Κρήτη που ο βοριάς καλύπτεται από γειτονική πολυκατοικία, λογικά ακούγονται τα 200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικο αεριο εχω :)  Υπαρχουν ολα κουζινα κανονικη,πλυντηριο κλπ οτι εχει ενα σπιτι .

Ειπα οτι αυτα τα νουμερα ειναι ολα μαζι δεν ειπα μονο απο εναν θερμοπομπο...το θεμα ειναι οτι αν το καις σε βαραει ασχημα η ΔΕΗ και ειδικα θεσσαλονικη εχει κρυο οχι αστεια. Εχει διαφορα μεγαλη με Αθηνα οση εχει η Αθηνα με κρητη! Στην κρητη ακομα μπανια κανει ενας φιλος ( κατω στα ματαλα) . Οποτε παιζει ρολο σε ποια πολη ζεις και σε τι σπιτι τους καις τους θερμοπομπους.

Εμενα στο ρετιρε βαραει ασχημα γιαυτο κιολας φετος πηρα τον Atlantic που εχει θερμοστατη απο οσο λενε σωστο και το εχω απο 18 εως 20 το πολυ τη νυχτα. Την ημερα καιω μισαωρο το αεριο και κλιμα.

κι εγω Atlantic ο ενας...(αυτος που καλυπτει τα 30 τετραγωνικα)...αλλα ειδες ο saxo τι ποσοοοοοοοοοο  εβγαλε ?? :shock:

Τίποτα, τι να σας πω; :P Εγώ τόσα δίνω. Τόσα είναι μάλιστα όλη η κατανάλωση, όχι μόνο οι θερμοπομποί. Τόσα ήταν πέρυσι τέλος πάντων, ακόμα δεν έχουν κάψει πολύ, δε μπήκαν τα κρύα.

 

Αυτές οι συζητήσεις είναι άσκοπες όταν δεν υπολογίζουμε τις συνθήκες. Σε 100 τ.μ. παλιό σπίτι στη Θεσσαλονίκη με βορεινό τοίχο, λογικά ακούγονται τα 900€. Σε 45 τ.μ. νεόκτιστο σπίτι στην Κρήτη που ο βοριάς καλύπτεται από γειτονική πολυκατοικία, λογικά ακούγονται τα 200€.

εεεε  θα ερθω Κρητη...ΤΕΛΟΣ  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνονται πολύ λίγα τα 200 ευρώ/σεζόν με 2 θερμοπομπούς. Είτε μας ανέφερε το κόστος του ηλεκτρικού χωρίς τα δημοτικά τέλη ΤΑΠ κτλ είτε έχει καλή μόνωση στο σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ο θερμοπομπός έχει θερμοστάτη και δε δουλεύει όλη την ώρα, για να υπολογίσεις κατά μέσο όρο 

πόση ώρα δουλεύει στην ώρα (γιατί παίζει ρόλο η εξωτερική θερμοκρασία, πόσες φορές άνοιξες την πόρτα κτλ), μπορείς:

 

1) Να κάτσεις μια ώρα μπροστά του με ένα χρονόμετρο και να το σταματάς/ξεκινάς παράλληλα με το θερμοστάτη

ή

2) Να δώσεις 10-20 ευρώ και να πάρεις ένα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος πού έχει και το καλό ότι μπορείς να μετρήσεις όλες τις συσκευές στο σπίτι για να ξέρεις τι σου γίνεται.

Αυτό δε θα σου δείξει πόση ώρα δουλεύει, αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ πόσες kwh καταναλώνει όσο είναι στην πρίζα

Σωστά αυτά, αλλά ανάλογα τις συνθήκες(εξωτερική θερμοκρασία, πόσα άτομα βρίσκονται στο χώρο, πόσο συχνά ανοίγει η πόρτα κτλ) αλλάζει και η κατανάλωση σε kwh ανά ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για πιο "πραγματικά" στοιχεία, ορίστε μερικοί λογαριασμοί:

 

1) Περίοδος 17/09/2013 - 14/11/2013: 101,00€ ΕΝΑΝΤΙ

2) Περίοδος 17/09/2013 - 18/01/2014: 140,00€ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ (767 kW/h)

3) Περίοδος 18/01/2014 - 14/03/2014: 126,00€ ΕΝΑΝΤΙ

4) Περίοδος 18/01/2014 - 16/06/2014: 180,00€ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ (1273 kW/h)

 

Ο τελευταίος λογαριασμός έχει το ενδιαφέρον, καθότι η "βαριά" χρήση είναι Ιανουάριο, Φεβρουάριο. Οι τιμές είναι τελικές, με ΦΠΑ, χρεώσεις δήμου & ΝΕΡΙΤ, κλπ. Δεν είναι μόνο το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...