Προς το περιεχόμενο

Τεχνολογία της Adobe κάνει θαύματα με τις θολές εικόνες


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλη φαση.....παιζει να το εφαρμοσουν απευθειας στις φωτογραφικες?? ^_^

Σχόλιο 1: Ήδη στις φωτογραφικές είναι ενσωματωμένο αυτό, με έναν από δύο τουλάχιστον τρόπους.

 

Σχόλιο 2: Πρέπει να είσαι παντελώς άσχετος ή να έχεις αρχαία φωτογραφική μηχανή για να τραβήξεις φωτογραφίες κουνημένες σε τόσο καλό φωτισμό όπως στις demo φωτό του παρόντος θέματος! Συνεπώς ο - πραγματικά εντυπωσιακός αυτός αλγόριθμος - έχει ουσιαστικά αποτελέσματα κυρίως για τη βελτίωση φωτογραφιών περασμένων ετών, θα έλεγα φωτογραφίες τραβηγμένες με φιλμ που μπορεί να έχει κάποιος και να είναι κουνημένες.

 

Σχόλιο 3. Υπάρχει μια παραπλάνηση στον τίτλο:

άλλο πράγμα το «θολές εικόνες»

άλλο πράγμα το «κουνημένες φωτογραφίες»

Πολύ άλλο πράγμα όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχόλιο 1: Ήδη στις φωτογραφικές είναι ενσωματωμένο αυτό, με έναν από δύο τουλάχιστον τρόπους.

 

Σχόλιο 2: Πρέπει να είσαι παντελώς άσχετος ή να έχεις αρχαία φωτογραφική μηχανή για να τραβήξεις φωτογραφίες κουνημένες σε τόσο καλό φωτισμό όπως στις demo φωτό του παρόντος θέματος! Συνεπώς ο - πραγματικά εντυπωσιακός αυτός αλγόριθμος - έχει ουσιαστικά αποτελέσματα κυρίως για τη βελτίωση φωτογραφιών περασμένων ετών, θα έλεγα φωτογραφίες τραβηγμένες με φιλμ που μπορεί να έχει κάποιος και να είναι κουνημένες.

 

Σχόλιο 3. Υπάρχει μια παραπλάνηση στον τίτλο:

άλλο πράγμα το «θολές εικόνες»

άλλο πράγμα το «κουνημένες φωτογραφίες»

Πολύ άλλο πράγμα όμως!

 

αν δεν παρατηρησες φιλε insomniac λεει οτι "στρωνει" τις ηδη χαλια-κουνιμενες-θολες-πες-το-οπως-θες φωτογραφιες

και οχι δεν εχω αρχαια φωτογραφικη, αλλα καθε τυχων βελτιοση ειναι ευπροσδεκτη. και αν η adobe χρησιμοποιει ακομα καλυτερη τεχνολογια απο αθτες των ψηφιακων φωτογραφικων τοτε γιατι να μην την βελτιωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχόλιο 1 μόνο ήταν για σένα, το υπόλοιπο post απλά θα το έγραφα ως γνώμη. ^_^

 

α) Για τον τίτλο αναφέρθηκα, ο «τίτλος» είναι το αντικείμενο μιας ορθά συντακτικά πρότασης. Πριν ανοίξω το θέμα άλλα κατάλαβα από τον τίτλο κι άλλα διάβασα μέσα.

 

β) Θα πρέπει να ξέρεις να χρησιμοποιείς τη μηχανή με τρόπο που να μη βγάζει κουνημένες φωτό. Αν βγαίνουν οι φωτό σου χάλια και μάλιστα σε τόσο καλές συνθήκες φωτισμού, τότε κάτι λάθος κάνεις. Εγώ κατά κανόνα έχω απενεργοποιημένη τη λειτουργία κατά του κουνήματος και προσπαθώ να βγάλω φωτό με σωστές ρυθμίσεις. Τη νύχτα θες τρίποδο σε κάθε περίπτωση.

 

 

Πρέπει να περιμένουμε να δούμε και τον αλγόριθμο στη πράξη. Δε ξέρω αν ενσωματώνει και κάποια τεχνική sharpening, οπότε θα είναι βελτιωτικό γενικής χρήσης κι όχι απλά κατά του motion blur.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχόλιο 1 μόνο ήταν για σένα, το υπόλοιπο post απλά θα το έγραφα ως γνώμη. ^_^

 

α) Για τον τίτλο αναφέρθηκα, ο «τίτλος» είναι το αντικείμενο μιας ορθά συντακτικά πρότασης. Πριν ανοίξω το θέμα άλλα κατάλαβα από τον τίτλο κι άλλα διάβασα μέσα.

 

β) Θα πρέπει να ξέρεις να χρησιμοποιείς τη μηχανή με τρόπο που να μη βγάζει κουνημένες φωτό. Αν βγαίνουν οι φωτό σου χάλια και μάλιστα σε τόσο καλές συνθήκες φωτισμού, τότε κάτι λάθος κάνεις. Εγώ κατά κανόνα έχω απενεργοποιημένη τη λειτουργία κατά του κουνήματος και προσπαθώ να βγάλω φωτό με σωστές ρυθμίσεις. Τη νύχτα θες τρίποδο σε κάθε περίπτωση.

 

 

Πρέπει να περιμένουμε να δούμε και τον αλγόριθμο στη πράξη. Δε ξέρω αν ενσωματώνει και κάποια τεχνική sharpening, οπότε θα είναι βελτιωτικό γενικής χρήσης κι όχι απλά κατά του motion blur.

 

τωρα μαλιστα...εγω ομως ειμαι παιδι της ψηφιακης και π.χ. με τη παρεα και σε παρτυ και ολα τα λοιπα δεν εχεις (η τουλαχιστον δεν εχουμε) την δυνατοτητα να φερουμε τριποδα η κατι τετοιο, ασε που δεν ειμαστε photo experts οποτε καταλαβενεις τι μαυρο χαλι ειναι οι photo ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα μαλιστα...εγω ομως ειμαι παιδι της ψηφιακης και π.χ. με τη παρεα και σε παρτυ και ολα τα λοιπα δεν εχεις (η τουλαχιστον δεν εχουμε) την δυνατοτητα να φερουμε τριποδα η κατι τετοιο, ασε που δεν ειμαστε photo experts οποτε καταλαβενεις τι μαυρο χαλι ειναι οι photo ^_^

 

Καταλαβαίνω σας έχει σώσει.. τώρα θα βλέπετε τα μπουτάκια της ρούλας πιο καθαρά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή μέχρι τον Μαιο...

Καμία σχέση με το παρόν θέμα το βιντεάκι αυτό.

 

Σε αυτό το βίντεο βλέπεις παιχνίδι με το θέμα της εστίασης που επιτυγχάνεται μέσω λογισμικού ΕΦΟΣΟΝ η αρχική πληροφορία ήδη υπάρχει. Η αρχική εικόνα είναι αυτή που δείχνει με τα τετραγωνάκια κάποια στιγμή στο βίντεο κι έχει τραβηχτεί με ειδκή κάμερα: http://en.wikipedia.org/wiki/Plenoptic_camera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση με το παρόν θέμα το βιντεάκι αυτό.

 

Σε αυτό το βίντεο βλέπεις παιχνίδι με το θέμα της εστίασης που επιτυγχάνεται μέσω λογισμικού ΕΦΟΣΟΝ η αρχική πληροφορία ήδη υπάρχει. Η αρχική εικόνα είναι αυτή που δείχνει με τα τετραγωνάκια κάποια στιγμή στο βίντεο κι έχει τραβηχτεί με ειδκή κάμερα: http://en.wikipedia.org/wiki/Plenoptic_camera

 

το ξέρω οτι δεν έχουν άμεση σχέση με την τεχνολογία της adobe για τις θολές εικόνες αλλά είναι κάτι παραπλήσιο και προσφέρουν κάτι πρωτότυπο

Με λίγο ψάξιμο,είδα πως έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα πίστευα ότι μπορεί να γίνει αυτό, απλά γιατί η κουνημένη εικόνα εχει τα αρχικά πιξελ σε καλύτερη πιο δυνατή απεικόνιση.. Να που τελικά γίνεται ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη μια αποδειξη πως το photoshop ειναι και θα ειναι ετη φωτος μπροστα απο αλλες εφαρμογες του ειδους, ανοιχτες και κλειστες.

 

Ε δε νομιζω να διαφωνει κανεις με αυτο , ουτως η αλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση με το παρόν θέμα το βιντεάκι αυτό.

 

Σε αυτό το βίντεο βλέπεις παιχνίδι με το θέμα της εστίασης που επιτυγχάνεται μέσω λογισμικού ΕΦΟΣΟΝ η αρχική πληροφορία ήδη υπάρχει. Η αρχική εικόνα είναι αυτή που δείχνει με τα τετραγωνάκια κάποια στιγμή στο βίντεο κι έχει τραβηχτεί με ειδκή κάμερα: http://en.wikipedia.org/wiki/Plenoptic_camera

 

Δίκιο έχεις αλλά δεν παύει σαν τεχνολογία να είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, τυχαία μάλιστα σήμερα διάβαζα μία σχετική είδηση στο arstechnica http://arstechnica.com/gadgets/news/2011/10/lytros-new-light-field-camera-lets-you-focus-after-you-take-a-picture.ars και ψάχνοντας την εταιρία πραγματικά έμεινα έκπληκτος από το αποτέλεσμα όσο και αν το ray trace το ξέρουμε τόσο από τα 3d παιχνίδια ή οι από ray trace προγράμματα που χρησιμοποιούσαν κυρίως οι αρχιτέκτονες για την ακουστική χώρων κλπ

 

https://www.lytro.com/living-pictures/154

 

(κάντε κλικ σε διάφορες περιοχές της οθόνης ώστε να εστιάσει στο σημείο που βλέπετε)

 

Άμεση σχέση βέβαια πέρα από το focus δεν έχει με το σχετικό thread και ίσως να πρέπει κάποιος να την μεταφέρει ως είδηση (τελευταία στο ars έχουν ανέβει αξιόλογες ειδήσεις όπως η x10 χωρητικότητας μπαταρία λιθίου και ας μην είναι προς το παρόν επαναφορτιζόμενη) αλλά μου φαίνεται ότι εδώ στο insomnia είχα διαβάσει μία σχετική είδηση με μία νέα 3d τηλεόραση που χρησιμοποιούσε μία συστοιχία προβολέων οπότε και αν κάποιος συμφορουμίτης είναι οπτικός ή φυσικός με γνώσεις στο αντικείμενο θα μπορούσε να μας πει αν δυο τέτοιες κάμερες θα μπορούσαν να δημιουργήσουν 3d εικόνα και με αντίστροφο τρόπο να παραχθεί το πεδίο 3d στον χώρο (σε αντίθεση με τις γνωστές 3d λύσεις με 2 προβολείς σε οθόνη προβολής).

 

(Με την λογική (αν έχει, εξάλλου για αυτό και ρωτάω) ότι το φως δεν θα έρθει στα μάτια μας από αντανάκλαση αλλά από την ίδια την πηγή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...