Προς το περιεχόμενο

Η NVIDIA και η ASUS ανακοινώνουν tablet με Tegra 3 chip


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σημερινή εκδήλωση για τα Μέσα Ενημέρωσης ο Διευθύνων Σύμβουλος της NVIDIA Jen-Hsun Huang, ανακοίνωσε ένα νέο tablet που θα φέρει την επωνυμία της ASUS και θα ανταγωνιστεί κυρίως το Nook tablet αλλά και το Kindle Fire της Amazon ενσωματώνοντας το τελευταίας τεχνολογίας chip της NVIDIA.

 

Αν και η ονομασία του δεν αποκαλύφθηκε, ο Huang έκανε γνωστό ότι θα διαθέτει οθόνη 7” ιντσών με πολύ καλή ανάλυση 1280×800 pixelsιδανική για ανάγνωση βιβλίων. Η κάμερα που διαθέτει αποτελεί δείγμα της καλής ανάλυσης της οθόνης, καθώς η ανάλυση των φωτογραφιών της θα είναι αυτή της οθόνης. Θα ενσωματώνει το Tegra 3 chip με τετραπύρηνο επεξεργαστή (χωρίς να υπολογίζουμε τον πέμπτο πυρήνα για καθημερινές δραστηριότητες) και θα κυκλοφορήσει με την τελευταία έκδοση του Android, Ice Cream Sandwich.

 

Δεν υπάρχει κάποια πληροφορία για τις ημερομηνίες κυκλοφορίας του tablet της NVIDIA, αλλά είναι γνωστό ότι θα κυκλοφορήσει στα $249 δολάρια.

 

img_5546.jpg

 

Link.png Site: techcrunch.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το λινκ.. Μακάρι.. Και πάλι βεβαία με τη γνωστή ισοτιμία 1€=1$ που εφαρμόζεται συστηματικά + 23% φπα + έξοδά μεταφοράς κλπ κοντά στα 350€ το βλέπω..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή τιμή. Δεν έχω καμία επαφή με tablets και smartphones αλλά πιστεύω ότι αυτό είναι value for money και αν μου περισσέψουν χρήματα τότε μάλλον αποτελεί ενδιαφέρουσα αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως καλή τιμή αλλά κ πάλι πολλά για 7-ιντσο.

Εγώ που το θέλω για να διαβάζω comics κ βιβλία (αλλά να μπορώ να μπαίνω κ σε κανα ιντερνετ) δλδ είναι πολύ μικρό νομιζω. Έχει δοκιμάσει κανείς tablet 10άρι ή 7άρι για cbr? Διαβάζονται ή πρεπει να κάνει zoom σε κάθε strip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως καλή τιμή αλλά κ πάλι πολλά για 7-ιντσο.

Εγώ που το θέλω για να διαβάζω comics κ βιβλία (αλλά να μπορώ να μπαίνω κ σε κανα ιντερνετ) δλδ είναι πολύ μικρό νομιζω. Έχει δοκιμάσει κανείς tablet 10άρι ή 7άρι για cbr? Διαβάζονται ή πρεπει να κάνει zoom σε κάθε strip?

Αφού τα διαβάζω άνετα εγώ στο sgs2 (4,3 ιντσες) δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εννοείται το εχω σε landscape, και κάνω scroling τη σελίδα προς τα κάτω.

Παντως 7 ίντσες και 4 πυρηνος ειναι λίγο φαουλ..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μικρη οθονη για ταμπλετα, μονο για αναγνωση βιβλιων κανει. Εμενα με ζοριζουν ολα τα 7ιντσα αν πας να τα χρησιμοποιησεις για κατι παραπανω. Λογικη βρισκω τη τιμη σε αυτη τη κατηγορια και τα αλλα 7ιντσα τοσο θα τα χρεωνουν. Απλως πολυ απλα δε μπορεις να το χρησιμοποιησεις για πολλα, οι 10 πολυ καλυτερες διαστασεις στα ταμπλετ, το προβλημα ειναι οτι ακομα και οι 10 ειναι αρκετα mobile, δε καταλαβα γιατι εβγαλαν ποτε τα 7-8 ιντσων, μαλλον για να χωρανε σε γυναικιες τσαντες μικρου μεγεθους οπως επαιζε με τα ereader τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως: Από θέμα κόστους πόσο νομίζετε ότι κοστίζουν παραπάνω οι 2";;;

 

Το μπαμ που έκανε η Amazon και που είδαν τι πωλήσεις είχε μέσα στις γιορτές προσπαθούν να φτάσουν και όταν τα τετραπύρηνα έχουν $249 τα διπύρηνα πόσο θα πρέπει να έχουν; Όχι δεν είναι η μέθοδος των τριών, είναι η αντίστροφη μέθοδος του μάρκετινγκ!!! :-)

 

Και έπεται βέβαια συνέχεια, βλέπετε δεν μπορεί ένα 8" τετραπύρηνο tablet να έχει $249 και ένα 4" smartphone $500!!! Όλους θα τους τραβήξει προς τα κάτω, άντε μπας και σπάσει και αυτή η φούσκα του μάρκετινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτη η μεγιστη βλακεια, το kindle fire ειναι μαλλον παραδειγμα για αποφυγη. Επειδη πουλαει λογω χαμηλης τιμης δεν σημαινει οτι ειναι και καλο. Το χειριστικα προσφατα σε σπιτι φιλου που το ειχε φερει απο αμερικη και ηταν χαλια μαυρα. Αργο, βαρυ και το λειτουργικο του ακομη χειροτερο απο android για tablet. ΜΑΚΡΥΑ!

 

Οποτε τα 249 δολλαρια δεν ειναι κριτηριο ουτε επιτυχιας ουτε ποιοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τιμή του όμως δεν παιζόταν και για την χρήση που το ήθελε ο άλλος (με το υλικό που παρείχε και παρέχει η Amazon) μια χαρά ήταν για αυτό και πούλησε μέσα στις γιορτές εξάλλου η ουσία είναι ο τετραπύρηνος (+1) kal-el στα $249.

 

Οι τιμές πέφτουν κατακόρυφα και αλίμονο σε όσους πάνε τώρα να σκάσουν 500άρες για κατά πολύ υποδεέστερο hardware. Όσοι τα πήραν ήδη, εμ, έτσι είναι το μάρκετινγκ, στην αρχή πληρώνεις τον κούκο αηδόνι, κοινώς σε γδέρνουν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nice-nice το πάσχα που θα πάω αμερικα έλεγα να χτυπήσω το kindle στα 199 δολλαριάκια, αλλά αν έχει βγει αυτό τότε με βλέπω με tablet με cpu σχεδόν ισοδύναμη με το pc mου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λέτε ότι κάνει μόνο για ανάγνωση βιβλίων προφανώς εννοείτε epub έτσι; Γιατί pdf (ειδικά τεχνικό/επιστημονικό) σε 7" δεν παίζει. Επίσης γιατί όσοι παρουσιάζουν tablet/smartphone τα κρατάνε σαν το Μωυσή με τις 10 εντολές που κατέβηκε από το βουνό δεν έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλα αυτη η μεγιστη βλακεια, το kindle fire ειναι μαλλον παραδειγμα για αποφυγη. Επειδη πουλαει λογω χαμηλης τιμης δεν σημαινει οτι ειναι και καλο. Το χειριστικα προσφατα σε σπιτι φιλου που το ειχε φερει απο αμερικη και ηταν χαλια μαυρα. Αργο, βαρυ και το λειτουργικο του ακομη χειροτερο απο android για tablet. ΜΑΚΡΥΑ!

 

Οποτε τα 249 δολλαρια δεν ειναι κριτηριο ουτε επιτυχιας ουτε ποιοτητας

 

μην ξεχνάς όμως ότι το Kindle (το "απλό") το αγοράζουν οι περισσότεροι για ebooks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...