Προς το περιεχόμενο

Μοντελισμος κανεις?


*Kezar*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου δεν ξέρω εάν εννοείς στατικό ή κινητικό μοντελισμό. Επειδή τυχαίνει να είμαι μοντελιστής ( πετάω αεροπλάνα ηλεκτρικά ) και είμαι αρκετά τρελαμένος με το χόμπι γιατί μόνο με αυτό ηρεμώ και το συστήνω ανεπιφύλακτα και σε όσους δεν έχουν έρθει σε επαφή να το τολμήσουν . Ξεκίνησα από μια Εταιρία που εκεί τα παιδιά με βοήθησαν αρκετά, στην αρχή κυρίως για να πάρω κάποιες βάσεις πάνω στο χόμπι.Στο παρακάτω σύνδεσμο Link θα βρεις την σελίδα της Εταιρίας και εάν θέλεις να κουβεντιάσεις μαζί τους θα τους βρεις στο Facebook στον παρακάτω σύνδεσμο facebook Link. Κάνε μια πρώτη επαφή με τα παιδιά δες τι παίζει και αν είσαι τυχερός και κολλήσεις το μικρόβιο του μοντελιστή τότε καινούργιες φιλίες θα σου προκύψουν στα μοντελοδρόμια . Αν πάλι ασχολείσαι με στατικό μοντελισμό ένας από τους πιο καλούς είναι το Plasticomontelismo κάτω στην Ιπποκράτους ο Δημήτρης εκεί είναι όλα τα λεφτά.

 

 

ασχολουμαι εδω και 6 χρονια με τον τηλεκατευθυνομενο μοντελισμο..

προσφατα πριν 1 χρονο δημιουργησαμε και ενα δικο μας ιστιοχωρο το Link

 

οπως ειχα αναφερει ποιο πανω.

τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει την προπονηση για αγωνες 1/8 buggy..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψιλό ασχολούμαι με ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα, καμιά 15 αριά χρόνια, πριν απο 2-3 αγόρασα και καινούριο όχημα και άρχισα να το πειράζω, αλλά διαπίστωσα πως έχω ξενερώσει πια με το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα παζλ των 2000 κομματιων π μ πορωνουν κ ηρεμουν απιστευτα, ν υποθεσω δν ανηκει στν κατηγορια,σωστα ?

Περισσότερο θα ανήκε στη κατηγορία αν έγραφες πως συναρμολογείς kinder. :mrgreen:

 

 

Περί του θέματος, με στατικό μοντελισμό είχα ψιλοασχοληθεί μέχρι 12-13 χρόνια πριν, αλλά επειδή το αποτέλεσμα δεν έφτανε τα «υψηλά στάνταρντς» αυτών που έβλεπα στις φωτογραφίες από άλλους, ξενέρωσα και το παράτησα.

Με μηχανοκίνητο μοντελισμό (εννοώ από τα καλά, όχι τα διάφορα τηλεκατευθυνόμενα για παιδιά, τέτοια είχα πολλά μικρός) δεν είχα ασχοληθεί ποτέ λόγω οικονομικού κυρίως κι επειδή πρέπει να έχεις και χώρο γι αυτά να τα πετάς/οδηγείς. Τώρα τελευταία μου έχει κάτσει πού και πού στον εγκέφαλο να ασχοληθώ με μηχανοκίνητο εκτός δρόμου (ηλεκτροκίνητο, να είμαι και οικολογικός) αλλά αυτό που μου αρέσει να αγοράσω ψιλοκοστίζει και λόγω εποχής πάλι το οικονομικό σκέφτομαιι, δε το βρίσκω πολύ συνετό να ξοδέψω (-εύω) χρήματα σε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 χρόνια με πλαστικά μοντέλα (άρματα μάχης, πολεμικά αεροπλάνα-ελικόπτερα, πολεμικά πλοία) και μακέτες με πολεμικές παραστάσεις.

 

ανεβασε καμια φωτο να γουσταρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον σημερα ολοκληρωσα δυο μοντελα απο την καλυτερη σειρα ολων των εποχων: STAR TREK

Στις φωτο που ακολουθουν θα δειτε το USS Voyager (με φωτισμο) και το USS Enterprise. Καθε σχολιο δεκτο!mrgreen.png Απλα πρεπει να κανω και το δευτερο χερι στο βάψιμο.

 

 

 

υ.γ. τωρα που εκανα το δευτερο χερι ειναι ειλικρινά αλλο μοντελο!

img20120516180527.jpgimg20120516180538.jpgimg20120516180545.jpg

img20120516180557.jpg

Επεξ/σία από geowizard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Τι επρεπε να προσεξω? Ωπα, σορρυ, τωρα προσεξα τη γιγαντια μυγοσκοτωστρα σου φιλος.

Τι μυγοσκοτώστρα ρε μπαγλαμά! Τα αστρόπλοια δεν σου λένε κάτι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολούμουν και εγώ ένα διάστημα με τον μοντελισμό αλλά πλέον το παράτησα εντελώς..

είχα στην κατοχή μου 2 ελικόπτερα και 1 αυτοκίνητο 1/10 driftάδικο. Όλα ηλεκτρικά!

Ε και μιας και έφυγα τελείως απο το συγκεκριμένο χόμπυ, έφαγαν όλα πούλημα εκτός απο το ένα ελικόπτερο το οποίο αναμένεται και αυτό γιατί το έχουν φάει οι αράχνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...