Προς το περιεχόμενο

Ανοίγει ο δρόμος για VDSL από τον ΟΤΕ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο ψυχραιμία παιδιά. Κανέναν δεν χαλάει το πιο γρήγορο ιντερνετ (αν και ανήκω στους "περίεργους" που συγχρονίζουν στα 6mbps και είναι ικανοποιημένοι), αλλά "σώσιμο της χώρας"; Dafuq am I reading?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάντως με Wind που έβαλα με 'δοκιμαστική προσφορά' VDSL δεν είδα καμία σοβαρή διαφορά σε σχέση με πριν.

(βέβαια και πριν συγχρόνιζα πάνω από 18000)

 

Και να φανταστείτε πιάνω ταβάνι 50/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ πάντως με Wind που έβαλα με 'δοκιμαστική προσφορά' VDSL δεν είδα καμία σοβαρή διαφορά σε σχέση με πριν.

(βέβαια και πριν συγχρόνιζα πάνω από 18000)

 

Και να φανταστείτε πιάνω ταβάνι 50/10

 

πότε άρχισε να δίνει VDSL η Wind? πιλοτικά το έχεις?

 

με 50mbps downstream δεν πιάνει 5MB/sec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πότε άρχισε να δίνει VDSL η Wind? πιλοτικά το έχεις?

 

με 50mbps downstream δεν πιάνει 5MB/sec?

 

Nαι, πιλοτικά μου το δώσανε με 10 ευρώ extra στο double play.

 

Το max που είδα ήταν 3.1MB/sec σε torrent, και 2,5MB/sec στο steam.

Αλλά όταν κατεβάζει, με τέτοιες ταχύτητες, δεν ανοίγει παράθυρα ο chrome, σαν να γίνεται αποσύνδεση.

 

Δεν θα την κρατήσω την υπηρεσία, και πριν μια χαρά ήμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,αν ερχισουν οι εταιρειες-παροχοι και αποκλειουν αρχεια με περιεχομενα, χαρακτηριζοντας τα "παραβιαση πνευματικής ιδιοκτησιας", τι να την κανεις τη VDSL αν δεν εχεις τι να κατεβασεις?????Ασε που στις μερες μας κοιταμε απο που θα κοψουμε κανενα εξοδο,ειμαστε τωρα για αυξημενα τιμολογια στο VDSL?Καμια μεγαλοεταιρεια που της ειναι απαραιτητες μεγαλες ταχυτητες,θα την βολεψει!!!Εμεις,μη σου πω να κατεβουμε στα 4 από τα 24 για οικονομια!!!!!!!χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κλειδώνει στα 50? μλκια, λογικά η Wind είναι ψιλομπουκωμένη με εξωτερικό...

 

Ναι, δεν ξέρω τι φταίει.

Σαν να χάνει την σύνδεση για 30 δευτερόλεπτα. Και μου το έκανε και μόλις τώρα, που δεν είχα torrent ανοιχτό.

 

Ορίστε και ένα screenshot, κρίμα που δεν είναι τόσο καλό όσο δείχνει..

post-67232-0-02302800-1338591117_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντα θα υπάρχει τρόπος να κατεβάσεις αρχεία, απλά πιο ψαγμένος...

 

Τροποι παντα θα υπαρχουν αλλα αν διαθετεις VDSL και ψαχνεις εναλακτικους τροπους να κατεβαζεις,ε τοτε κριμα το VDSL!Για μενα δεν αξιζει να το βαλω αν και ειμαι ατομο που κατεβαζω πολυ πραμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που το στηρίζεις αυτό;

 

Πρώτον.

 

Σε αντίθεση με την πρώτη γενιά ADSL που λειτουργεί αξιοπρεπώς στα 4 χιλιόμετρα απόσταση από τα ΚΑΦΑΟ και την δεύτερη γενιά ADSL στα 2 χιλιόμετρα. Το VDSL απαιτεί μέχρι 400 μέτρα για πλήρη ταχύτητα και μετά τα 800 από το ΚΑΦΑΟ είναι δώρο άδωρο. Βάλε 100 με 200 μέτρα τηλεφωνικής καλωδίωσης σε μία πολυκατοικία από το δωμάτιο μέχρι την κεντρική γραμμή του OTE στο πεζοδρόμιο και το ΚΑΦΑΟ πρέπει να είναι στο διπλανό στενό για να απολαύσεις μεγάλη ταχύτητα. Στην πράξη είναι εφικτό σε λίγους να το χαρούν.

 

 

Δεύτερον.

 

Η πρακτική του VDSL στο εξωτερικό λόγω της εξωφρενικής ταχύτητας του, είναι οι παροχείς να ψαλιδίζουν τις ταχύτητες στην περίπτωση συστηματικού file sharing. Κάτι αντίστοιχο με την πολιτική ορθής χρήσης στο mobile internet.

 

Τρίτον.

 

Οι τιμές στην αρχή θα είναι μεγαλύτερες από ότι ήταν στο πέρασμα από ADSL σε ADSL 2. Στο ADSL 2 είχαμε αναβάθμιση του υπάρχοντος ADSL ενώ στο VDSL έχουμε μία εντελώς καινούρια τεχνολογία από την αρχή. Σε βάθος χρόνου οι τιμές φυσικά θα εξισωθούν.

 

Τέταρτον.

 

Ο βασικός λόγος του VDSL είναι η χρήση internet tv και όχι το ξέφρενο file sharing. Με την ιντερνετική τηλεόραση αποφεύγονται τα έξοδα για την χρήση δορυφόρων, τα έξοδα εγκατάστασης τηλεοπτικών πομπών , ο περιορισμός στο φάσμα των επίγειων ή δορυφορικών συχνοτήτων ειδικά στην περίπτωση HD TV. Με το internet tv υπάρχει αλληλεπίδραση και επιπλέον έσοδα από την πρόσβαση σε συγκεκριμένες μεταδόσεις. Το ADSL2 καλύπτει οριακά το εμπορικό internet tv . Και δεν εννοώ δωρεάν ιντερνετικές τηλεοπτικές εκπομπές από blogs δημοσιογράφων με ανεπαρκή ποιότητα εικόνας. Δεν το συζητάω για τα προβλήματα ταυτόχρονης χρήσης εμπορικού internet tv και συμβατικού ίντερνετ. Με την παρούσα κατάσταση στην ελληνική οικονομία, οι επενδύσεις από τρίτους σε internet tv θα είναι μάλλον μάταιες. Ο ΟΤΕ και η HOL ξεκίνησαν πριν την οικονομική κρίση επενδύσεις σε ιντερνετική τηλεόραση και είναι σίγουρο πως μπαίνουν μέσα. Θωρώ πως μόνη ελπίδα για internet tv είναι η δραστική αντιμετώπιση του παράνομου file sharing όπως στην Βρετανία και Γαλλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...