Προς το περιεχόμενο

Πως χαλανε οι HDD


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

+1 @ washcloud αν και θα διαφωνήσω ίσως λιγάκι για το τροφοδοτικό. Ένα καλό τροφοδοτικό μπορεί ν «απορροφήσει» μικροαστάθειες του ρεύματος. Σε πτώση τάσης είδα το ένα pc με μουφοτροφοδοτικό να κάνει reboot, ενώ το άλλο με κάποιο επώνυμο δεν κατάλαβε τίποτα. Με τέτοια τσαφ του ρεύματος παίζει να ψηθεί τίποτα πριν την ώρα του (είχα χάσει μια onboard κάρτα ήχου και 1 pci slot έτσι). Κάπως εξηγείται αυτό, spike του ρεύματος, feedback loop ή κάτι τέτοιο.

 

Θυμάμαι έναν 6.4GB που χα εγκαταλείψει στο συρτάρι για κάτι χρόνια. Είπα από περιέργεια να τον δοκιμάσω κάποια στιγμή και δεν. Την τελευταία φορά πάντως έπαιζε μια χαρά.

 

το παρατηρω κι εγω συνεχεια με το Pc Μου

κανει αποτομες πτωσεις τασεως και κλεινει η οθονη,κλεινει το ρουτερ,κλεινουν τα ηχεια,η τηλεοραση ακομα και το AC.

αλλα το Pc δε παθαινει τιποτα!

και μαλιστα ακομα και οταν ειναι σε φορτιο μεγαλο (παιχνιδι πχ)

 

 

πω.το γκαντεμιασα

τοσα χρονια δεν ειχα χασει κανενα δισκο

εχασα εναν χτες

και ηταν εξωτερικος wd passport usb3 :Pcry.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουμε εμείς να χαλάσουμε εντελώς έναν δίσκο επίτηδες, ποιός είναι ο πιό εύκολος τρόπος; Έτσι ώστε ούτε οι με εξωγήινη τεχνολογία να μη γίνεται recovery :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που θα τον ανοίξεις, φτάνει. Το αλάτι το είπα για να νοστιμίσω το ποστ (...θα μπροούσα να το έχω κάνει και πιπεράτο btw). Kαταβιδάκι θέλει Torx, συνήθως Νο 6. Στις λαϊκές έχει τέτοια σετάκι, στους πάγκους των οτιπαρεισεναευριτών.

 

Εναλλακτικά βαλ' τον σ' ένα μπωλάκι με νερό το βράδυ, είτε με αλάτι είτε χωρίς, και ασ' τον εκεί μέχρι να σηκωθείς. Κι απ' το πρωί που θα σηκωθείς, θα δεις ότι δεν πρόκειται να σου ξαναμιλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένες φορές ακόμη και τα CD μου τα καταστρέφω πριν τα πετάξω αν με πιάσει μανία καταδίωξης. Ναι, torx θέλει, δεν θυμόμουν πώς λέγεται γιατί μια φορά μόνο έχω χρησιμοποιήσει. Ίσως κι ένα τρυπάνι μετά το μπάνιο στο μπωλ...χμμμ... :devil:

 

Thanx :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένες φορές ακόμη και τα CD μου τα καταστρέφω πριν τα πετάξω αν με πιάσει μανία καταδίωξης. Ναι, torx θέλει, δεν θυμόμουν πώς λέγεται γιατί μια φορά μόνο έχω χρησιμοποιήσει. Ίσως κι ένα τρυπάνι μετά το μπάνιο στο μπωλ...χμμμ... :devil:

 

Thanx :-D

Αλλιως δωστου ενα σαλτο απο τον 5ο στον ακαλυπτο και δεν θα σου ξαναμιλησει παλι :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουμε εμείς να χαλάσουμε εντελώς έναν δίσκο επίτηδες, ποιός είναι ο πιό εύκολος τρόπος; Έτσι ώστε ούτε οι με εξωγήινη τεχνολογία να μη γίνεται recovery :mrgreen:

 

%CE%A4%CE%A3%CE%95%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%99.jpg

 

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις και του κυρίους εδώ μπας και μπορούν να βοηθήσουν.

http://www.youtube.com/profile?user=Blendtec&view=videos&start=80 ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις και του κυρίους εδώ μπας και μπορούν να βοηθήσουν.

http://www.youtube.com/profile?user=Blendtec&view=videos&start=80 ^_^

 

Δέχονται απαοστολές με ελτά και να μου στείλουν πίσω τη σκόνη σε βαζάκι; :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βασικά, χωρίς αστεία, είχα πετύχει πριν καιρό μηχάνημα γραφείου (στο Web το είδα δηλαδή) που βάζεις μέσα σκληρό και σου τον κάνει εντελώς κιμά....

 

Είχα εφιάλτες για μερικές βδομάδες μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...