Προς το περιεχόμενο

Δηκτικά posts προς απάντησιν ερωτημάτων στην ενότητα του Προγραμματισμού


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημ. συντονιστή: Τα ακόλουθα μηνύματα έγιναν split από το θέμα Αλγόριθμοι ταξινόμησης.

 

 

Πόση ώρα έχουμε για το διαγώνισμα;

 

Αυτού του είδους οι ερωτήσεις με στραβώνουν. Μπορεί να φταίω εγώ.

 

Μου πήρε περίπου 5 δευτερόλεπτα να βρω αυτό: http://en.wikipedia....n_of_algorithms, σίγουρα λιγότερο απ' όσο σου πήρε να κάνεις αυτό το post. Δοκίμασες να το κάνεις μόνος σου;

 

Επίσης it is known πως για αλγόριθμους ταξινόμησης όλα τα λεφτά είναι και αυτό το site: http://www.sorting-algorithms.com/

 

Και τέλος από τους αλγόριθμους που δίνεις ο μόνος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην πράξη χωρίς να γίνεις ρόμπα είναι η quicksort, η οποία όμως καθώς δεν είναι stable δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλες τις περιπτώσεις.

 

Ποσο μου ελειψαν αυτα τα ποστ σου :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer

Σταμάτα να την λες σε όλους, το έχεις ξανακάνει σε άλλο θρεαντ.

 

το έψαχνα στα ελληνικά και βρήκα αρκετά πράγματα αλλά όχι όλα όσα θέλω, επίσης δεν θέλω να διαβάζω κατεβατά κείμενα όπως είπα, τέσπα, θανκς για το λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer

Σταμάτα να την λες σε όλους, το έχεις ξανακάνει σε άλλο θρεαντ.

 

το έψαχνα στα ελληνικά και βρήκα αρκετά πράγματα αλλά όχι όλα όσα θέλω, επίσης δεν θέλω να διαβάζω κατεβατά κείμενα όπως είπα, τέσπα, θανκς για το λινκ

 

Δεν ξέρω τι σου είπε σε άλλο νήμα και ίσως να έχεις δίκιο εκεί. Στο παρόν νήμα όμως, πριν να κατηγορήσεις ότι στην λέει, δες τι έγραψες.

 

Ζητάς βοήθεια για ένα θέμα για το οποίο υπάρχει ένας τεράστιος όγκος πληροφοριών (όχι απλά θα βρεις στα Ελληνικά περισσότερα από όσα θέλεις αλλά μέχρι και στα αρχαία αιγυπτιακά θα βρεις) και βάζεις και όρους στους πιθανούς helpers. Αν δείξεις τα δύο μηνύματα σε ένα άτομο που δεν ξέρει ούτε το δικό σου χαρακτήρα ούτε του defacer, πιστεύω θα βρει το δικό σου πιο προσβλητικό. Εγώ όταν το διάβασα μου φάνηκε σαν εντολή λοχαγού. "Γράψτε για αυτούς τους αλγορίθμους. Όποιος γράψει κατεβατά 10 μέρες κράτηση".

 

Ίσως να σου φαίνεται τελείως υπερβολικό αυτό που γράφω αλλά μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι δεν γνωριζόμαστε οπότε και δεν γνωρίζουμε τον χαρακτήρα του άλλου. Επίσης ο γραπτός λόγος κάνει πιο δύσκολο να καταλάβεις τον άλλον.

 

Τέλος, να τονίσω ότι ούτε θέλω να σου την πω ούτε να σε αποθαρρύνω από το να ζητήσεις βοήθεια στο μέλλον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έψαχνα στα ελληνικά και βρήκα αρκετά πράγματα αλλά όχι όλα όσα θέλω, επίσης δεν θέλω να διαβάζω κατεβατά κείμενα όπως είπα, τέσπα, θανκς για το λινκ

 

Ε, εάν δεν θες να διαβάζεις κατεβατά κείμενα.. τότε μπορείς απλά να ζητήσεις να στα τοποθετήσουνε απευθείας στο μυαλό σου.

 

Επίσης, μπορώ να προτείνω και την υπνοπαιδεία. Εκεί να δες πως μαθαίνεις χωρίς να κουνήσεις το μικρό σου δαχτυλάκι. Ούτε μία συλλαβή δεν θα διαβάσεις.

 

Α! Επίσης, ξέχασα... φαντάζομαι για την εξεταστική που έρχεται.. το να κάτσεις μέσα από ένα εκτενές κείμενο να βγάλεις σκονάκι ή να το μάθεις απέξω είναι πιο δύσκολο από ένα "συνοπτικό". Makes sense.

 

Το ίδιο και για καμία εργασία πάνω στους αλγόριθμους ταξινόμησης που θα πρέπει να παραδοθεί σύντομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως και εμένα η εντύπωση που μου έδωσες είναι:

 

"Δε θέλω να διαβάσω. Θέλω απλά έτοιμη και πετσοκομμένη την πληροφόρηση ώστε να μπορέσω να την μεταφέρω εκεί που χρειάζεται".

 

Δε μου αρέσουν οι γραφικότητες και ούτε να δίνω συμβουλές (στην τελική ποιος είμαι εγώ) σου καταθέτω απλά αυτό που έχω καταλάβει απο την προσωπική μου εμπειρία και είναι πως αν βολεύεσαι στο εύκολο της πληροφόρησης και όχι στο δύσκολο κομμάτι που είναι η απόκτηση της γνώσης (π.χ. διαβάζω με τα κατεβατά και αφού τα καταλάβω μπορώ πλέον να τα αποδώσω μαζεμένα και σύντομα) δεν πας πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer

Σταμάτα να την λες σε όλους, το έχεις ξανακάνει σε άλλο θρεαντ.

 

το έψαχνα στα ελληνικά και βρήκα αρκετά πράγματα αλλά όχι όλα όσα θέλω, επίσης δεν θέλω να διαβάζω κατεβατά κείμενα όπως είπα, τέσπα, θανκς για το λινκ

 

Θα μπορούσα να γράψω ένα μεγάλο κατεβατό αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται, οπότε θα είμαι σύντομος.

 

Τα παιδιά παραπάνω έδωσαν μερικές εναλλακτικές για το πώς μπορεί να διαβάσει κανείς το post σου. Ορίστε και μια ακόμα από μένα:

 

Έχω την ανάγκη/υποχρέωση/όπως θέλεις πες το να πληροφορηθώ σχετικά με το θέμα Χ. Υπάρχει άπειρη πληροφορία γι' αυτό το θέμα, τόσο στο internet όσο και στο βιβλίο που μας έχουν δώσει. Εννοείται πως τα έχουμε πει και στο μάθημα αλλά εκεί δεν πάτησα πόδι, οπότε τέλος πάντων αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω.

 

Τέλος πάντων τώρα διαβάζω για τις εξετάσεις πράγμα που μου τη δίνει γιατί θα προτιμούσα να είμαι έξω και να πίνω καφέ. Θέλω να κάνει κάποιος από σας, στο δικό του χρόνο και με δικό του κόπο, τη δουλειά που δε γουστάρω να κάνω εγώ γιατί το διάβασμα δεν είναι fun. Μιλάω για την ίδια δουλειά που έκανε και ο καθηγητής μου για μένα αλλά δεν ήμουν εκεί για να τα ακούσω. Για την ίδια δουλειά που θα μπορούσα να κάνω και γω αλλά δεν αδειάζω ψάρακες. Λοιπόν στρωθείτε γιατί θέλω απάντηση το συντομότερο. Και μη δω προχειροδουλειές!

 

Δεν ξέρω αν αυτά που γράφω ισχύουν ακριβώς έτσι, αλλά θα ήμουν άνετος να στοιχηματίσω λεφτά ότι όντως ισχύουν (είχα αρκετούς τέτοιους συμφοιτητές, και αργότερα και μαθητές).

 

Αν όντως είναι έτσι τα πράγματα και συ είχες γράψει την ερώτησή σου όπως τη δίνω παραπάνω, νομίζω ότι η απάντησή μου θα ήταν ευγενική ακόμα κι αν έλεγα "Ψάχνεις για μαλάκες?" -- πόσο μάλλον αυτή που έδωσα παραπάνω. Επέτρεψέ μου λοιπόν να πω ότι από αυτή την οπτική γωνία, ο τρόπος που με μεταχειρίστηκες εσύ εξαρχής (σαν υποψήφιο απαντητή της ερώτησής σου) μου δίνει το ηθικό δικαίωμα να απαντήσω "όπως θέλω".

 

Την επόμενη φορά πριν γράψεις κάτι διάβασε αυτό εδώ κι αυτό εδώ (και το link στο longer text που δίνει) όπως και αυτό εδώ (αν βαριέσαι, τις τελευταίες 4 σειρές), φέρε στο μυαλό σου το πόσο θρασύ και αχάριστο είναι αυτό που έκανες, και μετά έλα να τα ξαναπούμε.

 

ΥΓ: Δεν αναφέρθηκα καν στο σημαντικότερο: αν σκοπεύεις να ασχοληθείς επαγγελματικά με το χώρο, αυτό που κάνεις τώρα θα έχει σαν αποτέλεσμα να βρίσκεις μόνο τις δουλειές που δεν θέλει να κάνει κανένας άλλος. Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις (να κάνεις research την απάντηση, να απαντήσεις ο ίδιος στην ερώτησή σου εγγράφως και μετά να δείχνεις αυτή την απάντηση στους συμφοιτητές σου σαν υπόδειγμα και σε μας για σχολιασμό) θα έχει σαν αποτέλεσμα να σου προσφέρουν δουλειές και να διαλέγεις εσύ με ποιά προτιμάς να ασχοληθείς. Your call.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Δεν αναφέρθηκα καν στο σημαντικότερο: αν σκοπεύεις να ασχοληθείς επαγγελματικά με το χώρο, αυτό που κάνεις τώρα θα έχει σαν αποτέλεσμα να βρίσκεις μόνο τις δουλειές που δεν θέλει να κάνει κανένας άλλος. Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις (να κάνεις research την απάντηση, να απαντήσεις ο ίδιος στην ερώτησή σου εγγράφως και μετά να δείχνεις αυτή την απάντηση στους συμφοιτητές σου σαν υπόδειγμα και σε μας για σχολιασμό) θα έχει σαν αποτέλεσμα να σου προσφέρουν δουλειές και να διαλέγεις εσύ με ποιά προτιμάς να ασχοληθείς. Your call.

 

Εσυ που εχεις δουλεψει για πες μας γιατι ετσι κοροιδευε και ο Τιμον :P

θα ειχα περιεργεια να ερθω μια μερα απο εκει που δουλευεις

και να βλεπα αμα θα διαφωνουσες με επιχειρηματα με καποιον που ειναι

ισχυροτερος απο σενα για χαρη της επιστημης και καλα γιατι επι της ουσιας

εσυ και μερικοι αλλοι απαντατε με τετοιο τροπο και υφος λες και δεν εχετε πατησει

σε δουλεια ποτε και δεν εχετε ερθει σε επαφη με τον εξω κοσμο.

 

Προς το παρον αν θες πες μα που δουλευεις για να ξερουμε

αν οι συμβουλες που παιρνουμε στον επαγγελματικο χωρο και καλα ειναι έγκυρες.... :P

 

p.s Αλλοι χαλανε τα θρεντ τωρα απο οτι βλεπουμε.... ο ανθρωπος ρωτησε μερικα πραγματα και βρηκε τον μπελα του..... να τα βλεπουν αυτα οι συντονιστες επειδη εχουν μαζευτει εδω 2-3 και το παιζουν οι βασιλιαδες της επιστημης και παρασυρουν και αλλους και νομιζουν οτι επειδη βοηθανε εχουν δικαιωμα να κακομεταχειριζονται και να απαντανε αποτομα δεν θελουμε την βοηθεια καποιου που δεν εχει στοιχειωδεις κανονες συμπεριφορας και δεν ειναι νορμαλ ατομο :P

για να βρει καποιος δουλεια δεν μετρανε μονο οι γνωσεις οι τεχνικες αμα ειναι στραβοξυλο εχει φυγει αεροπορικως ελεος ποιοι τα γραφουν αυτα εχουν πατησει ποτε σε δουλειες ιδιωτικες σοβαρες????? σαν τον Στoλλμαν πεθανε ο αλλος και του μοιραζε καταρες ελεος!!!!!!

 

Το παιδι που ανεβασε την ερωτηση εδω το εχω δει και σε αλλο θρεντ εχει ανεβασει κωδικα ελεος δεν θελει ετοιμες λυσεις απλα καποιοι εχουν γενικοτερα θεματα και τους φταινε ολα :S συνεχιστε να κανετε κλικα εδω μεσα οι 2-3 βασιλιαδες της επιστημης και καλα...αν θελετε να κανετε το φορουμ τσιφλικι σας καλα το πατε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Star_Light: Βασικά δεν αξίζει απάντηση το post σου, αλλά όσον αφορά τον άνθρωπο που "ρώτησε μερικά πράγματα και βρήκε τον μπελά του": σου εύχομαι να έχεις καθημερινά τη χαρά να συναναστρέφεσαι με ανθρώπους που συμπεριφέρονται έτσι για να μπορείς να τους βοηθάς στις κακοτοπιές που συναντούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Star_Light: Βασικά δεν αξίζει απάντηση το post σου, αλλά όσον αφορά τον άνθρωπο που "ρώτησε μερικά πράγματα και βρήκε τον μπελά του": σου εύχομαι να έχεις καθημερινά τη χαρά να συναναστρέφεσαι με ανθρώπους που συμπεριφέρονται έτσι για να μπορείς να τους βοηθάς στις κακοτοπιές που συναντούν.

χαχαχαχχα ναι ναι!!!!!! Δεν αξιζει απαντηση η ερωτηση "που δουλευεις" οταν εμφανιζεσαι

ο φωστηρας των δουλειων και δινεις συμβουλες!!!!!!! Σαν να πηγαινεις σε εναν γιατρο να τον ρωτας

τι τελειωσε και που εχει προυπηρεσια και να μην απανταει...κατι υποπτο παιζει φιλε.

 

Οσο για τα παιδια αυτα που γραφουν αποριες οι οποιες δεν σας αρεσουν η καλυτερη λυση που εχω ξαναγραψει

ειναι να μην απαντησει καθολου ο αλλος. Αν του φαινεται γελοια η ερωτηση..... δεν προσβαλλεις φιλε.... απορριπτεις το αιτημα ευγενικα και χωρις να δημιουργεις περαιτερω ανακατοσουρες.....

 

Τωρα που δημιουργηθηκε ανακατοσουρα και μπηκαν και αλλοι και εγραψαν τα μακρυα τους και τα κοντα τους

τι κερδισατε??? αυηξηση???? στην δουλεια που ειστε?????? χαχαχαχα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω απαντήσεις όπως αυτή του Star_Light να μην αποθαρρύνουν μέλη που έχουν μεστή γνώση (όπως ο defacer) από το να συνεχίσουν να φωτίζουν τους υπόλοιπους. Βέβαια, ας μην συνεχίσουμε σε ένα flame thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω απαντήσεις όπως αυτή του Star_Light να μην αποθαρρύνουν μέλη που έχουν μεστή γνώση (όπως ο defacer) από το να συνεχίσουν να φωτίζουν τους υπόλοιπους. Βέβαια, ας μην συνεχίσουμε σε ένα flame thread.

 

Eγω συνεχιζω να προτεινω αυτο που εχω γραψει και πιο πανω...

οποιος δεν θελει δεν απανταει απο το να απανταει και να την λεει στον άλλον

κ να γινονται μετα ανακατοσουρες... τωρα αν θελετε να απαντατε και να τη λετε στον αλλον για να δειχνετε ετσι ανωτεροι

απλα θελετε ενα τσιφλικι εδω με στανταρ ατομα κτλπ.... ετσι ομως δεν ακουγονται ουτε πολλες γνωμες

και οι καινουργιοι την κανουνε επειδη αποθαρρυνονται. Δεν ξερω οτι νομιζετε εγω δεν ζοριζομαι . Η προταση μου ειναι σταθερη παντως. Με αφορμη την εξαρση στο θρεντ για να μην ξαναγινουν αυτα στο μελλον.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις εσυ star_light να μας πεις τις εμπειριες σου σαν επαγγελματιας ;

 

Η αντιδραση του defacer ειναι λογικη, αφου μια αναζητηση αν εκανε ο TS ,θα εβρισκε αμεσως αυτο που ρωταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον αν θες πες μα που δουλευεις για να ξερουμε

αν οι συμβουλες που παιρνουμε στον επαγγελματικο χωρο και καλα ειναι έγκυρες.... :P

Αν πουλάει πατάτες στη λαϊκή δηλαδή δεν έχει δικαίωμα να συμβουλεύει για πληροφορική ? Αυτός που συμβουλεύει κρίνεται από τις συμβουλές και τα επιχειρήματά του, όχι από τη δουλειά που κάνει. Ίσα ίσα ξέρω κάμποσους που έχουν καταστήματα "computer consulting" και χαίρουν καλής φήμης ενώ δεν έχουν ιδέα. Κρίνε λοιπόν αυτά που λέει ο defacer και άσε τον να κάνει ό,τι δουλειά θέλει.

 

p.s Αλλοι χαλανε τα θρεντ τωρα απο οτι βλεπουμε.... ο ανθρωπος ρωτησε μερικα πραγματα και βρηκε τον μπελα του..... να τα βλεπουν αυτα οι συντονιστες επειδη εχουν μαζευτει εδω 2-3 και το παιζουν οι βασιλιαδες της επιστημης και παρασυρουν και αλλους και νομιζουν οτι επειδη βοηθανε εχουν δικαιωμα να κακομεταχειριζονται και να απαντανε αποτομα δεν θελουμε την βοηθεια καποιου που δεν εχει στοιχειωδεις κανονες συμπεριφορας και δεν ειναι νορμαλ ατομο :P

Όταν έχεις μια εταιρία και συμβουλεύεις πελάτες, τότε είσαι υποχρεωμένος να υφίστασαι όλες τις παραξενιές και τις ανοησίες του πελάτη. Ακόμη και πως να τρέξει το ls σε κάποιο τερματικό ή πως δουλεύει η printf να ρωτήσει, θα κάτσεις να του το πεις μια και πληρώνει. Στα φόρουμ όπου η βοήθεια είναι δωρεάν και ο καθένας βοηθάει από την καλή του την καρδιά χωρίς να κερδίζει τίποτα, θεωρείται δεδομένο ότι αυτός που ρωτάει έχει κάνει πρώτα την απαραίτητη προεργασία να ψάξει μόνος του. Ο καημένος ο άνθρωπος που μπήκε να ρωτήσει και πέσαμε οι κακοί να τον φάμε ας κάνει 20 ευρώ δωρεά στο φόρουμ και τότε να ρωτήσει και τι χρώμα βρακί φοράμε.

 

 

Οσο για τα παιδια αυτα που γραφουν αποριες οι οποιες δεν σας αρεσουν η καλυτερη λυση που εχω ξαναγραψει

ειναι να μην απαντησει καθολου ο αλλος. Αν του φαινεται γελοια η ερωτηση..... δεν προσβαλλεις φιλε.... απορριπτεις το αιτημα ευγενικα και χωρις να δημιουργεις περαιτερω ανακατοσουρες.....

Eγω συνεχιζω να προτεινω αυτο που εχω γραψει και πιο πανω...

οποιος δεν θελει δεν απανταει απο το να απανταει και να την λεει στον άλλον

 

Γίνομαι βαρετός αλλά θα ξαναπώ σε ακόμη ένα νήμα το ίδιο πράγμα. Αυτή είναι η πιο χαζή νοοτροπία που βλέπω σε φόρουμ. Ποιος είπε ότι όταν θέλεις να πεις κάτι θετικό το λες ενώ αν έχεις να πεις κάτι αρνητικό πρέπει να σιωπάς και να μην απαντάς ? Ο καθένας έχει δικαίωμα να απαντάει σε οποιοδήποτε νήμα θέλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@imitheos

Επειδή κάτι είδα στις παραθέσεις...

 

Θαρρώ πως σε ένα τεχνολογικό forum εν έτη 2012, είναι απαράδεκτο να ζητάνε έγγραφα και τίτλους ως αποδείξεις και εχέγγυα για την ορθότητα της γνώμης του άλλου.

 

Μπορείς να ανατρέψεις τα όσα λέει ο άλλος; Κάν' το. Έχεις google, wikipedia, stackoverflow, codeproject κτλ. Δεν μπορείς; Τότε μάλλον κάτι έχεις να πάρεις.

 

Ερωτήσεις όπως "Πες μας που δουλεύεις", "Πες μας που τελείωσες"... είναι νοοτροπίας ξεπερασμένης (χώρια από αναχρονιστικής και σκοταδιστικής) που δεν εστιάζει στα όσα λέει ο άλλος αλλά στο τι χαρτιά έχει και στο τι είναι.

 

Το τι λες μετράει. Δεν πα να είσαι άνεργος ριζο-καλλιεργητής από τα βάθη της Ασίας ή απόφοιτος του ΜΙΤ με συνεχείς πρωτιές στην κλάση σου. Αυτά που λες στέκουν; Μπορεί κάποιος να στα ανατρέψει; Εάν ναι, τότε όλοι θα μάθουν. Εάν όχι, τότε όλοι θα μάθουν πάλι. Τα άλλα για "αποδείξεις" είναι απλά κόμπλεξ.

 

Υ.Γ. Να μην παρεξηγηθώ.. δεν τα λέω για εσένα imitheos... με αφορμή αυτά που διάβασα στις παραθέσεις που έχεις τα λέω.

Επεξ/σία από Timonkaipumpa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα φόρουμ όπου η βοήθεια είναι δωρεάν και ο καθένας βοηθάει από την καλή του την καρδιά χωρίς να κερδίζει τίποτα, θεωρείται δεδομένο ότι αυτός που ρωτάει έχει κάνει πρώτα την απαραίτητη προεργασία να ψάξει μόνος του.

 

 

Προσωπικά πιστεύω (δεν ξέρω, οι γνώσεις μου περί behavioral economics δεν είναι τόσες που να μπορώ να έχω μεγάλη βεβαιότητα) πως ο καθένας μας συμμετέχει σε τέτοια δωρεάν forum καθαρά επειδή η συμμετοχή αυτή προκαλεί αύξηση στο αποτέλεσμα της προσωπικής του utility function. Πιο απλά, οι άνθρωποι κάνουν πράγματα "τζάμπα" (ή ακόμα και με ζημία) επειδή πιστεύουν ότι "κάτι" βγάζουν απ' αυτό¹.

 

Όταν βοηθάω κάποιον που "το αξίζει" τότε αυτό που βγάζω είναι πως αισθάνομαι ότι βοήθησα κάποιον να "περάσει στο επόμενο στάδιο" της προσωπικής του εξέλιξης -- μια απειροελάχιστη βοήθεια, ένα πετραδάκι που όμως θα είναι μέρος του (πάντα θέλω να ελπίζω λαμπρού) οικοδομήματος που θα στήσει ο συγκεκριμένος άνθρωπος γύρω απ' τη ζωή του. Κι ακόμα πως μ' αυτό τον τρόπο ξεπληρώνω το χρέος που απέκτησα όταν και γω ο ίδιος ωφελήθηκα από τη γνώση και την εμπειρία τρίτων στο παρελθόν².

 

Τίποτα από αυτά δεν ισχύει όταν έχουμε να κάνουμε με κάποιον που θέλει μασημένη τροφή στο πιάτο, δωρεάν και γρήγορα. Αν κάποιος θέλει να του σερβίρω στο πιάτο τα αποτελέσματα των κόπων μου, μπορεί να πληρώσει είτε με warm feelings είτε με cold cash. Σε περίπτωση που δε θέλει να πληρώσει τίποτα, μπορεί να συνεχίσει να ψάχνει για μαλάκες -- αλλά θα του ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι welcome αν δεν αλλάξει συμπεριφορά³.

 

Star_Light, δοκίμασε να πας σε οποιονδήποτε επαγγελματία και να του μιλήσεις μ' αυτό τον τρόπο αφού του έχεις ξεκαθαρίσει ότι δε θα δει απο σένα δεκάρα. Θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα από την αντίδρασή του.

 

 

¹ Το θέμα είναι πραγματικά ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς τελείως off topic.

 

² Δε θα ξεχάσω ποτέ: αφότου κάποτε είχα γράψει κώδικα που παρήγαγε περίπου 8 απιθανικοchars SQL σε ένα query-cthulhu για να τραβήξει από τη database τις πληροφορίες για όλα τα π.χ. rock κομμάτια, κάποιος μου είπε "νομίζω πως αυτό που κάνεις γίνεται ευκολότερα με JOIN". Εδώ γελάμε ελεύθερα.

 

³ Ακόμα και σ' αυτή την περίπτωση, επειδή είμαι ρομαντικός όπως έχει ειπωθεί ;) το κάνω με τρόπο τέτοιο ώστε αυτό το "ελεεινό αντικείμενο της οργής μου" να μπορεί να ωφεληθεί αν το επιλέξει. Όποιος πιστεύει ότι το link στο Google "algorithm comparison" που έδωσα στην πρώτη μου απάντηση το έδωσα χωρίς λόγο, ή ότι ο λόγος ήταν πως έχω πολλά dan στο google-fu και ήθελα να τα επιδείξω: think again. Παρομοίως για τα links "how to ask a question" και "what have you tried". Τα οποία, για να δώσουμε και στον Star_Light το δίκιο του, αποδεικνύουν περίτρανα ότι όλο το internet είναι γεμάτο τσιφλικάδες που θέλουν όχι να βοηθήσουν αλλά να προκαλέσουν ταραχές κάνοντας ταυτόχρονα και μόστρα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...