Προς το περιεχόμενο

Αγορά SSD [Γνώμες και απορίες]


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες μόλις παράγγειλα τον intel 330 120GB.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους. Sobi ty για την επισήμανση της προσφοράς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Θα πρεπει καποιος να εχει σπιτι του απ ολους, σε πολλα PC ταυτοχρονα για τουλαχιστον ενα χρονο για να μπορει να απαντησει.

 

και ακομα και ετσι, μπορει να τυχει να του χαλασει πχ ο 830, το συμπερασμα θα ειναι οτι οι 830 ειναι ελαττωματικοι?

 

ουτε ετσι βγαινει ακρη, απλα κοιτας το νετ να δεις μηπως καποια σειρα εχει χαρακτηριστει προβληματικη λογω παρα πολλων RMA και να την αποφυγεις,

και παιρνεις οποιον απο τους υπολοιπους σου γυαλισει στο ματι, και ελπιζεις να μη σου τυχει εσενα η γκαντεμια που σιγουρα, εστω και μια στο εκατομμυριο, σε καποιον θα τυχει

 

Παίδες μόλις παράγγειλα τον intel 330 120GB.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους. Sobi ty για την επισήμανση της προσφοράς.

 

με γεια, πετυχες καλη προσφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μόλις παράγγειλα τον intel 330 120GB.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους. Sobi ty για την επισήμανση της προσφοράς.

μια χαρα επιλογη! B) 25nm intel synchronous MLC NAND yeah babe yeah.... :D
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, γειά σας... Έχω και εγώ μια απορία μιας και ενδιαφέρομαι για αγορά δίσκου αλλά αργότερα...

Κάπου διάβασα ότι οι ssd δίσκοι έχουν περιορισμένο αριθμό εγγραφών... Αληθεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν αληθεύει. Τον SSD τον παίρνεις όπως παίρνεις οτιδήποτε και το ξεζουμίζεις να κάνεις τη δουλειά σου. Αυτό με τον περιορισμό εγγραφών δεν καταλαβαίνω από που και εως που έχει βγει. Κάποια στιγμή, μετά από πολλά χρόνια ίσως χαλάσει. Να είμαστε καλά μέχρι τότε.

Είναι κάτι που δεν σε απασχολεί με λίγα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν αληθεύει. Τον SSD τον παίρνεις όπως παίρνεις οτιδήποτε και το ξεζουμίζεις να κάνεις τη δουλειά σου. Αυτό με τον περιορισμό εγγραφών δεν καταλαβαίνω από που και εως που έχει βγει. Κάποια στιγμή, μετά από πολλά χρόνια ίσως χαλάσει. Να είμαστε καλά μέχρι τότε.

Είναι κάτι που δεν σε απασχολεί με λίγα λόγια.

Όταν λέω περιορισμένο εννοώ ότι ναι μεν είναι μεγάλος και δεν μας απασχολεί άμεσα αλλά κάποια στιγμή θα τελιώσουν οι εγγραφές και γι αυτό πρέπει να απενεργοποιούμε και κάποια προγράμματα αυτόματου καθαρισμού του pc, κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως;

 

Αν το κανεις θα το κανεις επειδη θες εσυ. Για να μην απασχολει κατι το συστημα. Αλλιως δεν υπαρχει προβλημα.

 

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων... Κάπου το είχα διαβάσει, σε ένα περιοδικό νομίζω.... Δηλαδή δε υπάρχει θέμα εγγραφών έτσι?

 

μεχρι να γινουν αυτες οι εγγραφες ο δισκος θα ειναι τοσο παλιος που θα τον εχεις κανει τασακι :P

 

(ή αυτο πανω στο οποιο στηριζουμε τα ποτηρια, δε μου ρχεται η λεξη :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα 25nm οι εγγραφες ειναι λιγοτερες απο οτι σε προηγουμενες γενιες, ομως και παλι ειναι παρα πολλες για τη χρηση που προκειται να τους γινει

μαλιστα πλεον εχουν αρχισει να δινουν και 5ετη εγγυηση

 

τωρα διαφορα προβληματα εχουν υπαρξει και θα υπαρξουν οπως θα συνεβαινε και με τους μηχανικους, δεν ειναι ομως πλεον νεα τεχνολογια, πολλα εχουν διορθωθει

 

το θεμα ειναι οτι ειναι δραματικα πιο γρηγοροι απο τους μηχανικους και σιγουρα αξιζουν τη μεταβαση

μολις αρχισεις να χρησιμοποιεις καποιον θα ξεχασεις ολα οσα διαβαζεις στο ιντερνετ και θα ευχαριστηθεις σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο τον υπολογιστη σου, οποτε μη το πολυσκεφτεσαι και προχωρα

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μιλαμε θα νομιζεις οτι εκανες αναβαθμιση στον υπολογιστη σου...θα πεταει το συστημα...οτιδηποτε με λειτουργικο συστημα σεμηχανικο δισκο θα σου φενεται αρχαιολογια :-D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές καλημέρες και από εμένα.

(δεν άνοιξα νέο θέμα,εφόσον υπάρχει,και θα κάνω και γω ερωτήσεις :) )

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά για SSD,ο πρώτος που θα χω.Τόσο καιρό το απέφευγα μιας και ήταν αρκετά ακριβοί,τώρα κάτι γίνεται σχετικά τιμή/gb..

Έψαξα και διάβασα κάποια reviews για 1-2 δίσκους που είδα,αλλά εντάξει έχω απορίες.

 

Έχω αυτήν εδώ την μητρική, gigabyte z68AP-D3 ,με σκληρό δίσκο sata3 Seagate ST3750525AS 750GB HDD,και όταν πάρω τον ssd θα πάει σαν 2ος σκληρός.

Και ο sdd πρώτος,καιθα έχει το λειτουργικό μέσα,και τα παιχνίδια που παίζω,όπως και το sony vegas. Οπόσο ξέρω δεν γίνεται raid HDD και SSD.

(i5 2500k ,8gb ram)

 

Δεν ξέρω για αν αξίζει να δω για 180gb ή για 240gb,από κει και πέρα,πάει στο πόσο χώρο θέλω να πιάσω πάνω του,σωστά;

 

Ένας είναι ο Intel 180GB 330 Series και ο άλλος OCZ 240GB Agility III .Αξίζουν να τους γλυκοκοιτάζω ;Είδα ότι έχουν λίγο διαφορετικές ταχύτητες,με τον ocz να είναι πιο γρήγορος ,αλλά σε τι άλλο διαφέρουν;Εκτός από την τιμή 126€ vs 169€, αλλά έχω δει ότι πέφτουν παραβδομάδα.Τα 170€ είναι το ταβάνι που μπορώ να διαθέσω.

 

http://www.visionstu...&step=undefined OCZ 240GB Agility III

http://www.visionstu...&step=undefined Intel 180GB 330 Series

 

Τί πρέπει να κοιτάξω σε έναν ssd;Τα IOPS, write/read;Σε άλλο ποστ είδα που έγραφαν για asynchronous και synchronous.Δεν το κατάλαβα καθόλου,ακόμα και ένα κείμενο που διάβασα..

Τί προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω;

 

Ένα παιδί ο stratigos24 από εδώ μου είπε να δώ έναν samsung,όμως δεν θυμάμαι τον λόγο ακριβώς,νομίζω για συμπιεσμένα αρχεία;Δεν είμαι σίγουρος.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παιδί ο stratigos24 από εδώ μου είπε να δώ έναν samsung,όμως δεν θυμάμαι τον λόγο ακριβώς,νομίζω για συμπιεσμένα αρχεία;Δεν είμαι σίγουρος.

 

Eλα... :)

 

Το ειπα με βαση τον ελεγκτη sandforce που εχουν οι ocz και καποιοι αλλοι και με βαση το παρακατω που διαβασα:

 

''Επίσης σε κάποιο βαθμό επειδή ο sandforce κάνει συμπίεση στα δεδομένα πριν τα περάσει μέσα αλλά και το αντίσττροφο όταν τα στέλνει, αν τα δεδομένα σας δεν επιδέχονται συμπίεση θα δείτε επιπλέον πτώση στις επιδόσεις του agility αλλά και κάθε sandforce-based SSD.''

Σε μια συκγριση αναμεσα σε agility 3 και samsung 830 το διαβασα.

 

Προσωπικα προχωρησα στην αγορα του samsung 830 (αυτον σου ειπα να κοιταξεις, λογω του οτι δεν ειναι sandforce, λενε οτι ειναι απο τους πιο αξιοπιστους και ανθεκτικους, μπορει να χανει λιγο σε εγγραφη αλλα προσωπικα αυτο που με νοιαζει ειναι η αναγνωση που λενε οτι τα παει μια χαρα). Μπορεις να περιμενεις και λιγο μιας και βλεπω οτι βγαινει ο 840 και ετσι ισως να εχουμε και αλλη πτωση τιμης του 830.

 

Aκομα ειδα και αυτο το review και οτι τα πηγε τελεια ο 830 βγαινοντας 3ος στην καταταξη και 2ος με λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...