Προς το περιεχόμενο

Εσωτερικός Σκληρός Δίσκος Δεν Εμφανίζεται


Pelegolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίεργο, γιατί ο φίλος μου τους είπε ότι οι δίσκοι δεν είναι σε εγγύηση και του απάντησαν να τους πάει για να αλλάξουν το firmware.

 

Θα πάω από εκεί σήμερα και ελπίζω να βγάλω άκρη. Τουλάχιστον να δω τι τρέχει με τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα από εκεί χτες το απόγευμα (γιατί νόμιζα ότι έχουν ωράριο καταστημάτων ο αφελής) και φυσικά ήταν κλειστά. Πήρα τηλέφωνο σήμερα και μου είπαν ότι δουλεύουν 9π.μ. με 5 μμ . Εγώ που έχω ακριβώς το ίδιο ωράριο πρέπει να πάρω άδεια για να πάω. Τι να πεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,ακριβως το ιδιο προβλημα μου εμφανισε ο ssd μου OCZ AGILITY 3 90gb,ξαφνικα δεν τον διαβαζει πουθενα το pc και δεν μπαινει καν στο Loading screen των windows. Ποιες ενεργειες πρεπει να κανω εγω για πιθανη επισκευη του δισκου?? Δυστηχως δεν βρισκω το χαρτι αγορας απο το visionstudio που τον ειχα παρει για να τον στειλω πισω ωστε να μου στειλουν καινουργιο αν ειναι. Ξερετε αν δεχονται χωρις την αποδειξη αγορας? Ευχαριστω και συγγνωμη για το offtopic στο θεμα του συμφοριτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,ακριβως το ιδιο προβλημα μου εμφανισε ο ssd μου OCZ AGILITY 3 90gb,ξαφνικα δεν τον διαβαζει πουθενα το pc και δεν μπαινει καν στο Loading screen των windows. Ποιες ενεργειες πρεπει να κανω εγω για πιθανη επισκευη του δισκου?? Δυστηχως δεν βρισκω το χαρτι αγορας απο το visionstudio που τον ειχα παρει για να τον στειλω πισω ωστε να μου στειλουν καινουργιο αν ειναι. Ξερετε αν δεχονται χωρις την αποδειξη αγορας? Ευχαριστω και συγγνωμη για το offtopic στο θεμα του συμφοριτη.

 

Πριν κοιτάξεις για επισκευή επιβεβαίωσε πρώτα ότι είναι ο δίσκος. Δοκίμασε τον σε κανένα άλλο pc μήπως δεν είναι ο δίσκος. Επίσης αποσύνδεσε όλα τα καλώδια και ξανασύνδεσε τα. Στον bios τον βλέπει?

Επεξ/σία από Pelegolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσωτερικό σκληρό δίσκο

 

Δεν τον βρήσκω ούτε στο disk management, ούτε στο bios

 

εικάζω ότι είναι πρόβλημα της πλακέτας του

 

τα αρχεία που είχα αποθηκευμένα είναι σημαντικά και τα χρειάζομαι

 

έχει κανείς να μου προτείνει κάτι (μια πιθανή λύση του προβλήματος ή κάποια καλή εταιρία ανάκτησης δεδομένων?

 

Ο δίσκος είναι Seagate Barracuda 720.11, 500 Gbytes me s/n/ 5QM0JYNN

 

...όπως ήδη έμαθες, η σειρά αυτή των δίσκων, ξεκίνησε (το 2009) με πρόβλημα. Στην πορεία και firmware update βγήκε, και οι καινούριοι δίσκοι με αυτό. Οπότε πρώτα τσέκαρε εάν ΟΝΤΩΣ έχει το προβληματικό f/w. Διότι ενώ είναι το πιθανότερο, τίποτα δεν αποκλείει να έχει πάθει κάτι άλλο ο δίσκος σου. Αν ταυτοποιήσεις το προβληματικό f/w, τότε όσον αφορά τ' αρχεία σου, μπαίνεις σε δύσκολο τριπάκι.

Πάντως, υπάρχει τουλάχιστον ένα παληκάρι στο ADSLgr.com, που έχει τον σχετικό ηλεκτρονικό εξοπλισμό που χρειάζεται (μια πλακέτα) για να μπορέσει να συνδεθεί στο f/w και να το διορθώσει (δεν είναι μεγάλη δουλειά), αφιλοκερδώς. Έχει βοηθήσει πολύ κόσμο. Νικνέιμ δεν θυμάμαι, αλλά με σχετικούς όρους (7200.11 πχ) ψάξε για θρεντς και ποστ δικά του (μέχρι και το Google χρησιμοποίησε - φαντασία θέλει /θα τον βρεις. Κάτι με Gr νομίζω έχει να κάνει μέρος του ονόματός του...).

Αν πεις ν' απευθυνθείς σε "εξειδικευμένη εταιρία", θα σε ξεπαραδιάσουν.

 

Ευχαριστώ, είμαι μέσα. Το θέμα είναι ότι πρέπει να είμαι σίγουρος ότι αν τους το πάω δεν θα χάσω τα αρχεία. Τους ξέρει κανείς? Είναι καλοί?

 

Επίσης με προβληματίζει το γεγονός ότι ο δίσκος λειτουργεί κανονικά 3 χρόνια τώρα. Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα με το firmware απλώς να εκδηλώθηκε τώρα?

 

..."όλοι καλοί είναι"...όπως κι όλοι ΑΚΡΙΒΟΙ.

Το πρόβλημα με το f/w αυτό, "λειτουργεί" όπως περίπου ένας βιολογικός ιός, που μπορεί να είναι σε λανθάνουσα κατάσταση, και "στα καλά καθούμενα" μια μέρα να εκδηλωθεί : ο λόγος είναι ότι με το που ξεκινάει το σύστημα κάθε φορά, γίνονται κάποιοι "υπολογισμοί" από το f/w του δίσκου, και κάποια στιγμή δίνεται μια τιμή που τον "μπλοκάρει" (καταλαβαίνει δηλαδή άλλα αντί άλλων - χοντρικά ολ' αυτά, για να το "πιάσεις" τί συμβαίνει, πότε και γιατί).

 

 

θέλω να σιγουρευτώ πρώτα ότι είναι θέμα πλακέτας.

 

...αν το f/w σου είναι το "παλιό", ψάξε πρώτα το "παιδί" που λέγαμε. Αν φανεί ότι τελικά δεν είναι θέμα f/w, TOTE ψάξε για πλακέτα (τελική "λύση", αν ούτε η πλακέτα κάνει δουλειά, οι εταιρίες ανάκτησης. Οι περισσότερες πλέον προσφέρουν δωρεάν διάγνωση/πρόγνωση πριν προχωρήσουν. Προτείνω Datalabs Αττική - Northwind Σαλονίκη).

 

 

 

 

Μην προσπαθήσεις με την πλακέτα γιατί είναι "παντρεμένη" με το δίσκο και, ενδεχομένως, θα προκαλέσεις ζημιά σκαλίζοντάς την.

 

...η μόνη περίπτωση ζημιάς όταν κάνει κανείς τράμπα πλακέτας πάντως, είναι να πάθει ζημιά ΚΑΙ η καινούρια (και όχι πολύ πιθανή ως περίπτωση μάλιστα). Όχι ο δίσκος (και τα δεδομένα). Το τονίζω διευκρινιστικά.

 

 

 

 

 

Ο δικός μου δίσκος είναι μέσα στη λίστα αλλά ακόμα δεν έχει εμφανίσει το πρόβλημα.

Το θέμα είναι οτι πλεον τον έχω για 2ο, δηλαδή τα windows είναι σε άλλο σκληρό.

 

Να κάνω την αναβάθμιση κανονικά με το exe ή λετε να μπερδευτεί το σύστημα και να πειράξει τον καινούριο δίσκο?

 

...δεν "αρκεί" να είναι στη λίστα το μοντέλο, πρέπει να έχει και το προβληματικό firmware (αν τυχόν είναι νεότερος του προβλήματος, μπορεί να έχει το διορθωμένο f/w).

Aν πάντως ΕΧΕΙ το προβληματικό, αντίγραψε τ' αρχεία του αλλού, αποσύνδεσε τον άλλο δίσκο, και ξεκίνα την διαδικασία αναβάθμισης του firmware ΠΡΙΝ "μπρικάρει" (διότι μετά....χεσ' τα).

 

 

 

 

 

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,ακριβως το ιδιο προβλημα μου εμφανισε ο ssd μου OCZ AGILITY 3 90gb,ξαφνικα δεν τον διαβαζει πουθενα το pc και δεν μπαινει καν στο Loading screen των windows. Ποιες ενεργειες πρεπει να κανω εγω για πιθανη επισκευη του δισκου?? Δυστηχως δεν βρισκω το χαρτι αγορας απο το visionstudio που τον ειχα παρει για να τον στειλω πισω ωστε να μου στειλουν καινουργιο αν ειναι. Ξερετε αν δεχονται χωρις την αποδειξη αγορας? Ευχαριστω και συγγνωμη για το offtopic στο θεμα του συμφοριτη.

 

...αντιθέτως, ν' ΑΝΟΙΞΕΙΣ άλλο θέμα. Δεν είναι ζήτημα "ξέρου οφτόπικ", αλλά κατ' ουσία μιλάμε για κάτι ΠΑΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό, που και στον topic starter του παρόντος "πρόβλημα" θα δημιουργήσει, αλλά και σ' εσένα (και το δικό σου ζήτημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όπως ήδη έμaθες, η σειρά aυτή των δίσκων, ξεκίνησε (το 2009) με πρόbλημa. Στην πορείa κaι firmware update bγήκε, κaι οι κaινούριοι δίσκοι με aυτό. Οπότε πρώτa τσέκaρε εάν ΟΝΤΩΣ έχει το προbλημaτικό f/w. Διότι ενώ είνaι το πιθaνότερο, τίποτa δεν aποκλείει νa έχει πάθει κάτι άλλο ο δίσκος σου. Aν τaυτοποιήσεις το προbλημaτικό f/w, τότε όσον aφορά τ' aρχείa σου, μπaίνεις σε δύσκολο τριπάκι.

Πάντως, υπάρχει τουλάχιστον ένa πaληκάρι στο ADSLgr.com, που έχει τον σχετικό ηλεκτρονικό εξοπλισμό που χρειάζετaι (μιa πλaκέτa) γιa νa μπορέσει νa συνδεθεί στο f/w κaι νa το διορθώσει (δεν είνaι μεγάλη δουλειά), aφιλοκερδώς. Έχει bοηθήσει πολύ κόσμο. Νικνέιμ δεν θυμάμaι, aλλά με σχετικούς όρους (7200.11 πχ) ψάξε γιa θρεντς κaι ποστ δικά του (μέχρι κaι το Google χρησιμοποίησε - φaντaσίa θέλει /θa τον bρεις. Κάτι με Gr νομίζω έχει νa κάνει μέρος του ονόμaτός του...).

Aν πεις ν' aπευθυνθείς σε "εξειδικευμένη ετaιρίa", θa σε ξεπaρaδιάσουν.

 

 

 

..."όλοι κaλοί είνaι"...όπως κι όλοι AΚΡΙBΟΙ.

Το πρόbλημa με το f/w aυτό, "λειτουργεί" όπως περίπου ένaς bιολογικός ιός, που μπορεί νa είνaι σε λaνθάνουσa κaτάστaση, κaι "στa κaλά κaθούμενa" μιa μέρa νa εκδηλωθεί : ο λόγος είνaι ότι με το που ξεκινάει το σύστημa κάθε φορά, γίνοντaι κάποιοι "υπολογισμοί" aπό το f/w του δίσκου, κaι κάποιa στιγμή δίνετaι μιa τιμή που τον "μπλοκάρει" (κaτaλabaίνει δηλaδή άλλa aντί άλλων - χοντρικά ολ' aυτά, γιa νa το "πιάσεις" τί συμbaίνει, πότε κaι γιaτί).

 

 

 

 

...aν το f/w σου είνaι το "πaλιό", ψάξε πρώτa το "πaιδί" που λέγaμε. Aν φaνεί ότι τελικά δεν είνaι θέμa f/w, TOTE ψάξε γιa πλaκέτa (τελική "λύση", aν ούτε η πλaκέτa κάνει δουλειά, οι ετaιρίες aνάκτησης. Οι περισσότερες πλέον προσφέρουν δωρεάν διάγνωση/πρόγνωση πριν προχωρήσουν. Προτείνω Datalabs Aττική - Northwind Σaλονίκη).

 

 

 

 

 

 

...η μόνη περίπτωση ζημιάς ότaν κάνει κaνείς τράμπa πλaκέτaς πάντως, είνaι νa πάθει ζημιά ΚAΙ η κaινούριa (κaι όχι πολύ πιθaνή ως περίπτωση μάλιστa). Όχι ο δίσκος (κaι τa δεδομένa). Το τονίζω διευκρινιστικά.

 

 

 

 

 

 

...δεν "aρκεί" νa είνaι στη λίστa το μοντέλο, πρέπει νa έχει κaι το προbλημaτικό firmware (aν τυχόν είνaι νεότερος του προbλήμaτος, μπορεί νa έχει το διορθωμένο f/w).

Aν πάντως ΕΧΕΙ το προbλημaτικό, aντίγρaψε τ' aρχείa του aλλού, aποσύνδεσε τον άλλο δίσκο, κaι ξεκίνa την διaδικaσίa aνabάθμισης του firmware ΠΡΙΝ "μπρικάρει" (διότι μετά....χεσ' τa).

 

 

 

 

 

 

 

...aντιθέτως, ν' AΝΟΙΞΕΙΣ άλλο θέμa. Δεν είνaι ζήτημa "ξέρου οφτόπικ", aλλά κaτ' ουσίa μιλάμε γιa κάτι ΠAΝΤΕΛΩΣ διaφορετικό, που κaι στον topic starter του πaρόντος "πρόbλημa" θa δημιουργήσει, aλλά κaι σ' εσένa (κaι το δικό σου ζήτημa).

 

Φίλε μου σε ευχaριστώ. Τον δίσκο πάντως τον έχω aγοράσει πριν το 2009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα το πρωί στην αντιπροσωπεία και στάθηκα τυχερός γιατί τελικά έφταιγε το firmware. Μου περάσανε το καινούργιο (δωρεάν και επιτόπου) και ο δίσκος λειτουργεί κανονικά. Όλα καλά λοιπόν, με το μάθημα τις ημέρας ότι αν κάτι το θέλουμε κρατάμε backup.

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε για να βοηθήσετε, αλλά ειδικότερα τον washcloud για την τόσο ξεκάθαρη καθοδήγηση (έστω και αν δεν χρειάστηκε τελικά) και φυσικά τον makfil ο οποίος με ενημέρωσε για το πρόβλημα αυτών των δίσκων (που με οδήγησε στην λύση του προβλήματος).

 

Σας ευχαριστώ όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι ιδιαίτερα για την πετυχημένη λύση του προβλήματος που είχες, με την αλλαγή του firmware στην Oktabit.

 

Δυστυχώς, το γενικό πρόβλημα με τους δίσκους αυτούς παραμένει και πολύς κόσμος, όπως και ο φίλος μου, δεν βρίσκει εύκολη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους θέλουν επικοινωνία με αυτόν που αναφέρει ο wachcloud, είναι ο grgz και ένα από τα θέματα που συμμετέχει είναι το

http://www.adslgr.com/forum/threads/567778-ST3750330AS-7200-11?highlight=7200.11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...