Προς το περιεχόμενο

Μηχανή για ΕΣΠΡΕΣΟ στο LIDL με 49,99€


kinezos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγάζει το LIDL στις 6/12 αυτή τη μηχανή για εσπρέσο με 49,99€:

 

http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/SID-3805E678-65338F09/lidl_gr/hs.xsl/index_26819.htm

 

Το καλό είναι ότι δε σε δεσμεύει με συγκεκριμένα δισκία κάποιας μάρκας.

Θέλω να ρωτήσω(αν κάποιος την έχει πάρει σε παλιότερη προσφορά) για την ποιότητα του καφέ που βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει το LIDL στις 6/12 αυτή τη μηχανή για εσπρέσο με 49,99€:

 

http://www.lidl.gr/c...index_26819.htm

 

Το καλό είναι ότι δε σε δεσμεύει με συγκεκριμένα δισκία κάποιας μάρκας.

Θέλω να ρωτήσω(αν κάποιος την έχει πάρει σε παλιότερη προσφορά) για την ποιότητα του καφέ που βγάζει.

 

Ναι φιλε μου, εγω την ειχα παρει πριν κανα χρονο, ισως παραπανω. Δοκιμασα πολλες μαρκες καφε, αλλα .......ΔΕΝ !!! Λιγο ο Borbone, αλλα σαν καφες ειναι πανακριβος, οποτε τη χαρισα σε συγγενη μου, ο οποιος τη δουλεψε λιγο και την εβαλε στην ακρη !!! Δεν ξερω, ισως να φταιει το οτι ειμαι απαιτητικος με τον espresso, αλλα απο μενα, ενα μεγαλο Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω ενα χρονο κσι φτιαχνω καθε μερα 3-4 καφεδακια.

 

Απο μενα μονο καλα λογια θα ακουσεις. Ο καθενας με τα γουστα του.

 

Εγω βαζω κομμενο καφε η γυναικα μου δισκια.

 

Ολα τελεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηχανή είναι πολύ τίμια για τα λεφτά της .

Για εμένα ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.Τώρα για την ποιότητα του καφέ στο φλυτζάνι δεν παίζει ρόλο τόσο η μηχανή όσο ο καλός και Φρεσκο-αλεσμένος καφές.

Για να έχετε καλό αποτέλεσμα υπάρχουν 2 λύσεις :

1)Πέρνετε έναν καλό μύλο άλεσης καφέ (κόστος 200ευρώ) και σε συνδιασμό με καφέ σε κόκους έχετε ένα πολύ ωραίο καφεδάκι

2)Από το τοπικό μαγαζί με καφέδες , πέρνετε αλεσμένο καφέ σε μικρές ποσότητες και τον καταναλώνετε σε σύντομες περιόδους μιας εβδομάδας με 2.

 

Σε καμία περίπτωση αλεσμένος καφές από supermarket σε συσκευασία.Το αποτέλεσμα είναι άθλιο και θα οδηγηθείτε σε λάθος συμπέρασμα για την μηχανή.

 

Αυτά από εμένα, σίγουρα η μηχανή αξίζει τα λεφτά της.

 

Μια πολύ καλύτερη πρόταση με λίγο περισσότερο κόστος είναι η Delonghi EC155 που στο Skroutz κοστίζει περίπου 70ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sarakinos συμφωνω απολυτα για τον φρεσκοαλεσμενο αλλά 50€ μηχανη και 200€ για μύλο δεν είναι ρεαλιστικό σενάριο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το λεω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω φίλε μου απλά αν ασχοληθείς με το θέμα λίγο παραπάνω αυτό θα διαπιστώσεις.

Δεν πα να έχεις 2000 ευρώ μηχανή, αν δεν έχεις μύλο δεν μπορεις να έχεις σωστό καφέ.

Εκτός και αν επιλέξεις την λύση του καφεκοπτείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με απλο μπλεντερ κοβεται ο καφες πιστευω, το εκανα παλαιοτερα

βεβαια καλυτερα με ειδικο μηχανημα αλλα υπερβολη μαλλον..

επισης δεν εχω καταλαβει ακριβως τι καλο 'η κακο μπορει να εχει μια μηχανη.. αν θελετε βοηθηστε..

ενταξει εχω ακουσει κατι με τα bar πιεσης αλλα...

 

δισκια επισης δεν καταλαβα πως κ ποια παιρνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικό σου με βρισκει σύμφωνο απολυτα αλλα με ένα μύλο των 50€ δεν θα εχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα; Σε ρωτάω γιατί πραγματικα σκέφτομαι για μηχανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με απλο μπλεντερ κοβεται ο καφες πιστευω' date=' το εκανα παλαιοτερα

βεβαια καλυτερα με ειδικο μηχανημα αλλα υπερβολη μαλλον..

επισης δεν εχω καταλαβει ακριβως τι καλο 'η κακο μπορει να εχει μια μηχανη.. αν θελετε βοηθηστε..

ενταξει εχω ακουσει κατι με τα bar πιεσης αλλα...

 

δισκια επισης δεν καταλαβα πως κ ποια παιρνει..[/quote']

 

ΔισκΙα εμείς περνάμε τα illy από το σούπερ μάρκετ μπαίνουν κανονικά εκεί που βάσεις τον καφέ στη μονή μεζουρα.δεν εχω δοκιμασει αλλα, το μόνο που κερδίζεις με την ταμπλέτα είναι η ευκολία στο καθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρειτε επισης σχετικες πληροφοριες στο αντιστοιχο περσινο θεμα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/428437-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B7-%CE%B5%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%BF/page__hl__%20espresso%20%20lidl

 

Για την κατηγορια της και τα λεφτα της, αξιζει.

Η εγγυηση των lidl στα θετικα.

Νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι ειναι κατασκευη delonghi και αυτη.

 

Τωρα, για τους μυλους κλπ, υπαρχουν και χειροκινητοι μυλοι αρκετα φθηνοι.

Στο ειδικο φορουμ greekespresso.gr πινουν νερο στην απαραιτητη χρηση μυλου, ασχετως μηχανης.

Σιγουρα εχουν δικιο και η εμπειρια τους πολυτιμη.

Το κακο ειναι οτι εχουν προκαταληψη σε οποιεσδηποτε ερωτησεις δεν αφορουν ΚΑΙ μυλο, ρωτας για διαστημοπλοιο και σου λενε, παρε πρωτα μυλο και μετα μιλαμε!

Δηλαδη, αδυνατουν να κατανοησουν οτι πολλοι ανθρωποι δεν θελουν να μπουν σε τετοια διαδικασια, ιδιαιτερα με τους συγχρονους ρυθμους οπου ο χρονος ειναι σημαντικος παραγοντας, ακουγεται για πολλους σαν μπελας η διαδικασια με μυλο. Συγκρινομενα μαλιστα με τις πολλες ταχυτατες "καψουλιερες" που ειναι της μοδας, η ευκολια χρησης ειναι top παραγοντας για πολυ κοσμο και δεν θεωρω τυχαια την επεκταση και επικρατηση τους.

 

Μου θυμιζουν την δεκαετια του 80 που ολοι ειχαν παπακια κ κανεις δεν ακουγε για τα σκουτερακια, ολοι εξυμνουσαν τα πλεονεκτηματα των παπακιων (δικιο ειχαν) και αν καποιος τους μιλουσε για σκουτερ και την ευκολια χρησης τους, τον κοιτουσαν με μισο ματι...

Περασαν τα χρονια κ πλεον πωλουνται 90 σκουτερ και 10 παπακια στα 100 μηχανακια...

 

Προσωπικα θα ασχοληθω με μυλο, gaggia, saeco κλπ οταν παρω συνταξη ή οταν θα εχω χρονο και απο βαρεμαρα θα δοκιμασω.

Αναμενω δε μια gaggia baby black που παρηγγειλα "τζαμπα" απο αμαζον (125 λιρες) για μια φιλη κ αργοτερα θα ακολουθησει τεστακι με μυλο.

Παρολα αυτα, δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη, πιστευω οτι θα ζησω στο σπιτι με το υποδεεστερο εσπρεσσακι μου (εχω 3 nespresso και 3 κλασσικες σε διαφορετικα σημεια φυσικα), δεν ενοχλω κανεναν και δεν γυρισε ο κοσμος αναποδα :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το θέμα στο μπλα μπλα. Εγώ την έχω περίπου δύο χρόνια παρά κάτι, δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά ούτε και τρελές απαιτήσεις και θεωρώ ότι την δουλειά της την κάνει και με το παραπάνω. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ pods, μόνο χύμα. Μια χαρά μου φαίνεται ο καφές. Να σημειώσω τρία πράγματα:

 

- πριν λίγο καιρό μου έμεινε κυριολεκτικά στο χέρι ο περιστροφικός μπροστινός διακόπτης (το έξω πλαστικό καπάκι, όχι ο μηχανισμός). Πήρα το σέρβις και χωρίς δεύτερη κουβέντα μου έστειλαν άλλο με το ταχυδρομείο στο σπίτι μέσα σε 4 μέρες. Very nice και πολύ θα εκπλαγώ αν μου πείτε ότι το κάνει άλλη εταιρία δύο χρόνια μετά την αγορά.

- όταν δεν τραβούσε νερό, ήταν επειδή είχε πιάσει άλατα από το κ@λονερό που έχουμε. Είναι λίγο bitch το καθάρισμα με ξίδι γιατί θέλει πολύ χρόνο, αλλά την κάνει καινούρια.

- συμφωνώ με τον sarakinos για τους πακεταρισμένους καφέδες, απλά να προσθέσω ότι ο εσπρέσσο από το ΙΚΕΑ είναι πολύ ωραίος και πολύ φθηνός. Κατά τα άλλα, φρεσκοαλεσμένος από το κέντρο σε μικρές ποσότητες.

 

Στην τελική, αν δεν σου αρέσει σε ένα μήνα την πας πίσω. LIDL ftw.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την τιμή της είναι μια χαρά.. Σκέφτομαι να πάρω μία για το γραφείο καθώς συχαίνομαι όλες τις άλλες τυποποιημένες μηχανές με τις κάψουλες.... μην ξεχνάτε ότι για όσους βαριούνται ότι υπάρχουν και "μερίδες" (δισκία) για τις κλασικές μηχανές εσπρέσο...

 

Στο σπίτι έχω Gaggia Classic.... οπότε είμαι καλυμμένος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.co.uk/Porlex-345-12541-Tall-Hand-Grinder/dp/B0002JZCF2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1354266507&sr=8-1

 

 

Porlex Tall Hand Grinder

 

 

απο τους καλύτερους χειροκίνητους μύλους, ορισμοςτης ιαπωνικής κατασκευής, απίστευτα αποτελεσματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την έχω αρκετό καιρό, περίπου 2 χρόνια δεν έχω κάποιο πρόβλημα

τι ακριβός θες να μάθεις όμως ?

όταν την πήρα εγώ και κάποια άλλα άτομα ήταν η φθηνότερη επιλογή με διαφορά τώρα ποια υπάρχουν αρκετές καλές και ισάξιες επιλογές, δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη μηχανή έχω την έχω χρησιμοποίησή αρκετά

και μπορώ να σου πω ότι σαν κατασκευή είναι στιβαρή σαν ποιότητα καφέ μέτρια πράγματα μιας και παίζει ρόλο ο καφές κ.α. πράγματα μπορεί ακόμα και το χέρι του καθενός .

καφέ καφετέριας δεν έχω φτιάξει ακόμα αλλά είμαι 1 τικ κάτω βέβαια πίνεται άνετα .ότι άλλο μου λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...