Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε κάποιο πρόσφατο update σχετικά με παραγγελίες iherb και προβλήματα με ελληνικό τελωνείο; 

 

Μου ζητήθηκε να βάλω μια παραγγελία κοντα στα 80 δολάρια (με μεταφορικά-ογκος σχετικά μικρός) και ειδα στο site οτι η μονη διαθέσιμη επιλογή αποστολής ειναι η υπηρεσία globalmail. Η παραγγελία θα εξυπηρετηθεί απο το τελωνείο Αθηνών και οχι Σαλονίκης.

 

Γενικά ο χρόνος παραδοσης ειναι κάπου 2 εβδομάδες;

 

Αν το πόσο ειναι μεγαλο, ζητώ να το σπάσουν σε 2-3 αποστολές ή είμαστε οκ;

 

Κάτι αλλο που πρεπει να ξέρω; (περα απο το πρόβλημα με τις ελληνικές κάρτες - εχω τρόπο να το ξεπεράσω)

 

Επίσης αν κάποιος εχει referal που θα μου δώσει έκπτωση (και θα πάρει κατι και αυτός) ας μου στείλει το referal με προσωπικό μήνυμα

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρόκειται για μία απλή τσάντα πλάτης. Τίποτα το ιδιαίτερο.

Ίσως λόγω μεγέθους το σταμάτησαν.

 

Το αστείο είναι ότι μου ήρθε και μία οθόνη κινητού σε συσκευασία κινητού, κουτάκι με το αφρολεξ και δε το σταμάτησαν. Αυτό έκανε μπαμ για κινητό.

 

Απ οτι διαβάζω πάντως, κανονικά δε πρέπει να επιβληθεί κανένας δασμός. Η αξία είναι κάτω από τα όρια.

Θα ενημερώσω...

 

ενημερωτικά...

μια εβδομάδα μετά μου ήρθε.

δε πλήρωσα τίποτα παραπάνω

 

περισσότερο έκανε να έρθει από αεροδρόμιο σπίτι μου παρά από κίνα ελλάδα.

κουβαλούσε και την ανάπτυξη μαζί γι αυτό άργησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταγράφω και εδώ τα αποτελέσματα της έρευνας που έκανα σε ένα νήμα (Τελωνείο και εκτελωνισμοί) άλλου forum, σχετικά με την εισαγωγή στο τελωνείο δεμάτων από τα μέσα ΝΟΕ 2016 μέχρι τις αρχές ΑΠΡ 2017. Επαναλαμβάνω ότι κατέγραψα τα δέματα που μπήκαν στο τελωνείο και αναφέρθηκαν από τα μέλη του forum και όχι εκείνα που πέρασαν χωρίς να μπουν στο τελωνείο.

 

Για την έρευνα, χρειάστηκε να διαβάσω 158 σελίδες του νήματος και 2371 posts.

To 1o post με δέμα που μπήκε στο τελωνείο καταγράφηκε την 12/11/2016 και το τελευταίο την 3/4/2017 (η καταγραφή συνεχίζεται, αλλά τα συμπεράσματα περιορίστηκαν σ' αυτό το διάστημα).

 

Πρώτο συμπέρασμα είναι ότι στα 2371 posts καταγράφηκαν μόνο 115 περιπτώσεις δεμάτων που μπήκαν στο τελωνείο. Αυτός ο αριθμός, βέβαια, δεν μπορεί να αποτελέσει από μόνος του στατιστικό στοιχείο, αφού δεν γνωρίζουμε το συνολικό αριθμό δεμάτων που μπήκαν στη χώρα στην ίδια περίοδο, αλλά μπορούμε να πούμε ότι είναι σχετικά μικρός και να επιβεβαιώσουμε ότι ο έλεγχος είναι δειγματοληπτικός.

 

Από τα 115 δέματα, τα 20 εκτελωνίστηκαν στην Αθήνα, τα 37 στη Θεσ/νίκη και για τα υπόλοιπα δεν αναφέρθηκαν στοιχεία.

Από τα 115 δέματα, τα 79 περιείχαν κινητά, τα 30 διάφορα αντικείμενα και για τα υπόλοιπα δεν αναφέρθηκαν στοιχεία.

Από τα 115 δέματα, τα 12 καταγράφηκαν το ΝΟΕ 2016, τα 22 το ΔΕΚ 2016, τα 23 τον ΙΑΝ 2017, τα 26 το ΦΕΒ 2017 και τα 32 το ΜΑΡ 2017, ανεξάρτητα από το πότε πληρώθηκαν ο ΦΠΑ και τα τέλη ΕΛΤΑ και παραλήφθηκαν.

Από τα 115 δέματα, τα 12 βγήκαν από το τελωνείο χωρίς χρέωση (!!!) και απ' αυτά τα 6 περιείχαν κινητά  και τα 3 διάφορα άλλα αντικείμενα.

Από τα 79 δέματα με κινητά, τα 44 ήταν Xiaomi, τα 8 άλλες μάρκες και για τα 27 δεν δόθηκαν στοιχεία.

 

 

Edit 19/4/17

Διόρθωση περιόδου έρευνας

Επεξ/σία από makfil
  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άξιος makfil.

Το συμπέρασμα είναι ότι όπως και να το κάνουμε οι υπάλληλοι είναι λίγοι και δεν μπορούν να εκτελωνισουν τα πάντα. Εκ των πραγμάτων αυτό. Οπότε πολλά αντικείμενα ναι μεν μπορεί να μπούνε τελωνείο, Αλλά και πάλι τα χρήματα που θα πληρώσεις είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με αυτά που θα έδινες από Ελλάδα, λαμβάνοντας υπόψιν τα οποία έσοδα του μεσάζοντα Έλληνα εμπόρου.

Εν κατακλείδι, απλά μη σκάτε. Στη καλύτερη δεν περνάει ή περνάει και 3€ακι ή ένας φόρος με τελική τιμή μικρότερη από αυτήν που θα έδινες Ελλάδα.

Άξιος makfil.

Το συμπέρασμα είναι ότι όπως και να το κάνουμε οι υπάλληλοι είναι λίγοι και δεν μπορούν να εκτελωνισουν τα πάντα. Εκ των πραγμάτων αυτό. Οπότε πολλά αντικείμενα ναι μεν μπορεί να μπούνε τελωνείο, Αλλά και πάλι τα χρήματα που θα πληρώσεις είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με αυτά που θα έδινες από Ελλάδα, λαμβάνοντας υπόψιν τα οποία έσοδα του μεσάζοντα Έλληνα εμπόρου.

Εν κατακλείδι, απλά μη σκάτε. Στη καλύτερη δεν περνάει ή περνάει και 3€ακι ή ένας φόρος με τελική τιμή μικρότερη από αυτήν που θα έδινες Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Με τα παραπάνω στοιχεία φαίνεται ότι ο έλεγχος που ξεκίνησε το ΝΟΕ 2016 αφενός είναι δειγματοληπτικός αφετέρου συνεχίζεται με τον ίδιο ρυθμό κάθε μήνα, Σίγουρα, περνάνε πολλά περισσότερα δέματα, χωρίς έλεγχο, τόσο από Αθήνα όσο και από Θεσ/νίκη.

 

Είναι φανερό ότι η πλειοψηφία των δεμάτων που μπήκαν στο τελωνείο είχαν κινητά και απ' αυτά τα περισσότερα ήταν Xiaomi.

Είναι, επίσης, αξιοσημείωτο ότι μερικά δέματα με κινητά μπήκαν και βγήκαν χωρίς χρέωση, εάν θεωρήσουμε ότι οι καταγραφές ήταν αξιόπιστες.

 

Νομίζω ότι καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του, ανάλογα με το τι θέλει να αγοράσει από Κίνα, κυρίως, που γίνονται οι περισσότερες αγορές, πόσο γρήγορα το θέλει και ποια είναι η πιθανότητα να σταματήσει το δέμα στο τελωνείο. Υπήρχαν και μερικά στοιχεία για τις μεταφορικές, αλλά δεν είχαν γράψει όλοι και θα ήταν λάθος να αναφερθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την dhl και μου έδωσαν το ελληνικό tracking.

 

Είδα πως δεν μπήκε τελωνείο οπότε όλα καλά

Έρχεται σύντομα

 

 

 

παρελαβα κανονικα απο ΕΛΤΑ χωρις καμια χρεωση ενω ηρθε απο την θεσσαλονικη

 

απλα περασε απο το ΡΟΥΦ που φαινεται πως ειναι το κεντρο διαλογης δεματων και το χαρτι που ελαβα σπιτι ηταν διαφορετικο πιο μεγαλο σε μεγεθος απο αυτο που λαμβανω τις περισσοτερες φορες για απλο ογκωδες.

 

και ειχε σταμπα μεγαλη που εγραφε δεματα.

 

καμια αλλη διαφορα. ολα καλα δηλαδη απο vitacost για αγορα 37 δολαριων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια παραγγελία από το gearbeast στις 12 Μαρτίου και ακόμα δεν μπορώ να την βρω μέσω tracking number.

Στο site μου γράφει τα εξής: By Update: Mar 12, 2017 00:38:14 AM PSΤ Sorry, your shipping information has not updated yet

Επαναφέρω το θέμα μου γιατί ακόμα δεν έχει έρθει το δέμα.

Από τις 26 Μαρτίου βρίσκεται Ελλάδα κι ακόμα τίποτα.

Τι μπορώ να κάνω μπας και βρεθεί;

45 μέρες από την μέρα της παραγγελίας μου δικαιούμαι επιστροφή χρημάτων σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια

 

Θελω να παρω αυτους τους φακους (http://www.fuselenses.com/oakley/lenses/100256-GRP-000000000.php) για γυαλια ηλιου απο αμερικη και στους τροπους αποστολης μου βγαζει: 

International Express Mail - 49.95
 International Priority Mail - 24.95
 International First Class Mail - 12.00
ολα αυτα ερχονται με courier και περνανε τελωνειο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα παιδια

 

Θελω να παρω αυτους τους φακους (http://www.fuselenses.com/oakley/lenses/100256-GRP-000000000.php) για γυαλια ηλιου απο αμερικη και στους τροπους αποστολης μου βγαζει: 

International Express Mail - 49.95
 International Priority Mail - 24.95
 International First Class Mail - 12.00
ολα αυτα ερχονται με courier και περνανε τελωνειο?

 

 

Το 3ο (και μάλλον και το 2ο) είναι ταχυδρομείο. Τα 35 δολλάρια είναι ούτως ή άλλως μικρό ποσό για να ανησυχείς. Δεδομένου ότι και το πακετάκι μάλλον θα είναι εξαιρετικά μικρό. Οι πιθανότητες να ασχοληθεί τελωνείο είναι πολύ λίγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοιχεία για τις 3 τελευταίες παραλαβές απο εξωτερικό (εκτός ΕΕ). Ολες απο gearbest.

 

Τελωνείο εξυπηρέτησης : Αθηνών

Τελικός προορισμός : Κρήτη

 

Α. android tv box

Δηλωμένη αξια κάπου 40 δολλάρια. Περιγραφή (android tv player) και τιμή επάνω στο κουτί. Τροπος αποστολής: Συστημένο postNL. Χρόνος παραδοσης κάπου 35 ημέρες. Κανένα σταμάτημα ή επιπλεον χρέωση με τελωνείο.

 

 

Β. εργαλεία

Διάφορα εργαλειάκια, καλώδια και μετατροπείς hdmi

Δηλωμένη αξία κάπου 30 δολλάρια (κανονική). Περιγραφή αναλυτικότητα καθώς και η συνολική τιμή.Τροπος αποστολής: Συστημένο postNL. Χρόνος παραδοσης κάπου 25 ημέρες. Κανένα σταμάτημα ή επιπλεον χρέωση με τελωνείο.

 

Γ.Κινητό android

Δηλωμένη αξία κάπου 20 δολλάρια. Περιγραφή andoid mobile phone και τιμή που αναφερθηκε.Τροπος αποστολής: Συστημένο postNL. Χρόνος παραδοσης κάπου 40 ημέρες (μεγαλη καθυστέρηση εντός Ελλάδος). Κανένα σταμάτημα ή επιπλεον χρέωση με τελωνείο.

 

--------------------------------------------------------------------------

Άσχετο με τα προηγουμενα:

Εχουμε κάποιο προσφατο update απο το iherb; Οι αποστολές με globalmail ερχονται ευκολα και γρήγορα ή σταματάνε / φορολογουνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Με την τελευταία φράση σε κάθε περίπτωση, εννοείς ότι μπήκαν στο τελωνείο και δεν χρεώθηκες ή ότι δεν μπήκαν καθόλου στο τελωνείο;

Είναι σημαντική η πληροφορία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Με την τελευταία φράση σε κάθε περίπτωση, εννοείς ότι μπήκαν στο τελωνείο και δεν χρεώθηκες ή ότι δεν μπήκαν καθόλου στο τελωνείο;

Είναι σημαντική η πληροφορία αυτή.

Απο όσο ξέρω, όλα περνάνε τελωνείο, αλλά εννοώ οτι κάτι εφτασε στα χέρια μου χωρίς να χρεωθω κατι παραπανω.

 

Για το κινητό διαπίστωση και κατι αλλο παραξενο. Μεγαλα κενα στο track των ελτα. 3-4 σειρες με σκέτο "ΑΦΙΞΗ ΣΕ" και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αυτό είδα και εγώ σήμερα σε δέμα που ήταν κολλημένο 4 μέρες στο ΚΔ Αττικής.

Ξεκόλλησε και βλέπω δύο κινήσεις με διαφορετικές ώρες και "ΑΦΙΞΗ ΣΕ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να αγοράσω ένα xiaomi tv box με κόστος 65€.

Δεν ήθελα να δώσω άλλα 25€ για τριγωνική αποστολή οπότε έκανα το εξής:

 

Δήλωσα ότι είναι dropshipping παραγγελία (όταν παραγγέλνεις έχει ένα κουτάκι που το τσεκάρεις) ώστε να μου έρθει χωρίς λογότυπα και τιμές.

Πέρασε αέρα το τελωνείο (τυχαίο; ) και όταν έφτασε σε μένα, η ετικέτα δεν είχε πουθενά εκτιμώμενη τιμή ή κάπου να λέει parts/gift κλπ.

 

30k7q08.jpg

 

Μπορεί απλά να στάθηκα τυχερός αλλά πιστεύω ότι η έλλειψη στοιχείων μαγαζιού/αγοράς έπαιξε κάποιο ρόλο.

 

edit: παρόλο που ήρθε από κίνα με NL post δεν είχε το κίτρινο αυτοκολλητάκι που βάζουν συνήθως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...