Προς το περιεχόμενο

αντικατάσταση οθόνης


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν κάνω αυτήν την πραγματικά πολλή δύσκολη εργασία, βρήκα καί αυτήν την άποψη, την οποία και παρεθέτω, και η οποία με προβλημάτισε πολύ, και με φρενάρει για την ώρα:
 

Blackout displays and the continuous flickering of Sony Vaio screens can be caused by various issues taking place inside the laptop. It is not necessarily true that the problem lies within the LCD screen itself, with display issues often occurring as a result of problems with other parts of the laptop. You can test whether or not the screen is defective by connecting the laptop to an external monitor. If the display comes up normally, then the problem lies within the laptop's LCD screen.
 


Αυτή τη στιγμή, αν συνδέσω το laptop σε ένα εξωτερικό monitor, έχω μιά χαρά εικόνα.

Σύμφωνα, λοιπόν, με όλ' αυτά, αποκλείεται ο λάθος χειρισμός μου να έκαψε καί τις δύο οθόνες, και μία τρίτη να λύσει το πρόβλημα, χωρίς τη δύσκολη δουλειά με τα κολλητήρια, κ.λπ., κ.λπ. ;

Η άποψή σας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου ειπα με την δικη μου λογικη θα αλλαζα μια καλωδιοταινια και θα εβλεπα.

Δεν μπορει να εκαψες δυο οθονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σώσαμε το laptop.

Το πρόβλημα το δημιούργησε το γεγονός ότι έκανα την όλη δουλειά με τις οθόνες έχοντας τη μπαταρία του laptop συνδεδεμένη (40-pin cable connect/disconnect). Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να καεί μία ασφάλεια πάνω στη μητρική.

Κολλητήρια, καλάι, πολλή υπομονή και έκανα το bridging στην ασφάλεια.

Η οθόνη είναι compatible. Παίζει άριστα και τώρα έχω το laptop και πάλι εν ζωή !!

Ευχαριστώ γιά όλες τις απαντήσεις και το χρόνο σας !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ηλεκτρονικο πηγες ή το εκανες μονος σου? Γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο να αλλαξεις την SMD ασφαλεια, θελει εμπειρια. Αλλο ν'αλλαξεις ενα ηλεκτρολυτικο πυκνωτη κι αλλο ενα SMD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγα σε ηλεκτρονικό, ούτε και άλλαξα την ασφάλεια. Bridging έκανα ο ίδιος. Είναι πολύ ψιλή η ασφάλεια για να την αντικαταστήσεις. Και ειδικά αν δεν είσαι ηλεκτρονικός.

 

Πάντως, έτσι, για να πάρουμε μία γεύση, αν ξέρει κανείς πόσο περίπου θα κόστιζε η αντικατάσταση από ηλεκτρονικό, ας ανεβάσει μία τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν του πηγαινες την μητρική στο πιατο και απλα ζητουσες μια κόλληση δε νομίζω να σου κόστιζε ιδιαίτερα. Αλλα και μόνος σου θα μπορούσες.... αυτα τα smd θέλουν απλά καλό μάτι και μια καλή τσιμπίδα, κολλάνε και ξεκολλάνε πολύ ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η SMD ασφάλεια είναι τόσο ψιλή, που, και να θέλεις δε μπορείς να βάλεις αυτό το καλώδιο που αναφέρει ο φίλος Roger, ή κάτι άλλο, π.χ. ένα σύρμα.

 

Όπως έλεγα, λοιπόν, είναι τόσο ψιλή που ρίχνεις ελάχιστο λιωμένο καλάι στην smd, που ενώνει, θέλοντας και μη, τα δύο μεταλικά άκρα της ασφάλειας. Οπότε, έτοιμη η γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα,ετοιμη η γεφυρα.

Αν λοιπον γινει ενα ενδεχομενο βραχυκυκλωμα,θα καουν ΟΛΑ τα υπολοιπα και το γεφυρωμα θα ειναι αθικτο.

Ειναι προτιμοτερο,που και αυτο δεν ειναι απολυτα σωστο,να αγορασεις απο ενα ηλεκτρονικαδικο μια γυαλινη ασφαλεια 5Α,να σπασεις το γυαλακι και να κολλησεις το συρμα στις δυο ακρες της καμμενης ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπορείς να μας ανεβάσεις φωτογραφία από την γέφυρα που έκανες; Είναι αρκετά ενδιαφέρων, αν μπορείς να βάλεις και ασφάλεια τότε πιστεύω δεν έχεις καμία ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...