Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση desktop στα 600 ευρώ.


johnny.tifosi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν πρόκειται να πάρω το vento, λογικά πάω προς το sharkoon ms-140. Η σύνθεση άλλωστε προχωράει με αργούς ρυθμούς.

 

Μόλις είδα στο site της crucial οτι οι μνήμες αυτές είναι ασύμβατες (!) με την asrock fm2a75 pro4-m. Όμως άλλες μνήμες με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά τις βγάζει συμβατές, όπως π.χ. αυτή. Τι να κάνω τώρα; Υπάρχει όντως περίπτωση ασυμβατότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στο πρώτο λινκ βάλεις αριστερά το μοντέλο της μητρικής θα σου βγάλει "This part BLT2KIT4G3D1869DT1TX0 is not compatible." όμως η μητρική παίρνει ddr3 1866mhz κανονικά.

 

κι εμένα λίγο κουλό μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μέχρι τώρα έχουν αγοραστεί:

-SSD Sandisk 128gb

-Κάρτα wifi tp-link tl-wn781nd

-RAM Crucial 2x4gb ddr3 1866mhz.

 

Σε λίγες μέρες θα παραγγείλω όλα τα υπόλοιπα κομμάτια και είμαι σε δίλημμα για το τροφοδοτικό. Ψάχνω κάτι γύρω στα 450W κι ας μην το χρειάζεται το PC, για να μην θυσιάσω μελλοντική επεκτασιμότητα (π.χ. κάρτα γραφικών). Στο αρχικό πόστ είχα επιλέξει το Corsair VS450, όμως τώρα είμαι μεταξύ αυτών των δύο:

-Corsair CX 430: πιστοποίηση 80Plus Bronze, 28A στα 12V, 3 συνδέσεις Peripheral, 4 SATA, 45 ευρώ

-Thermaltake Munich: πιστοποίηση 80Plus, 34A στα 12V, 4 Peripheral, 5 SATA, 43 ευρώ.

Ποιο προτείνετε; Προσωπικά είμαι λίγο προκατατειλημένος υπέρ του Corsair (έχω διαβάσει και πολλά καλά reviews για αυτό), όμως τελικά θα προτιμήσω αυτό με την καλύτερη αξιοπιστία ή τον λιγότερο θόρυβο παρά αυτό με την μεγαλύτερη ισχύ ή τις περισσότερες συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια, δεν την περίμενα αυτήν την απάντηση. Δεν ξέρω και πολλά πράγματα, αλλά είχα στο μυαλό μου τα Corsair ως πολύ καλά τροφοδοτικά, ενώ τα Thermaltake δεν τα γνώριζα. Θα το εκτιμούσα αν μου εξηγήσεις γιατί είναι καλύτερο το Thermaltake...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια, δεν την περίμενα αυτήν την απάντηση. Δεν ξέρω και πολλά πράγματα, αλλά είχα στο μυαλό μου τα Corsair ως πολύ καλά τροφοδοτικά, ενώ τα Thermaltake δεν τα γνώριζα. Θα το εκτιμούσα αν μου εξηγήσεις γιατί είναι καλύτερο το Thermaltake...

 

Και τα 2 συγκεκριμένα είναι πολύ καλά στα λεφτά τους.Προτιμώ το munich γιατί βγάζει περισσότερα Α και W στη 12v.Αν σε καλύπτουν οι συνδέσεις του προτίμησε το από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα έδωσα όλες τις παραγγελίες. Το τελικό σύστημα έχει ως εξής:

Sharkoon MS140

AMD A10-5800K

Asrock FM2A75 Pro-4 M

Crucial Ballistix Tactical DDR3 8GB 1866MHz

Sandisk SSD 128GB

Hitachi Deskstar 500GB

Samsung SH-224BB

LG IPS234V

Microsoft Optical Mouse 100

Microsoft 200 Keyboard

Corsair CX430 V2 80Plus Bronze

TP-Link TL-WN781ND

 

Και κάποια έξτρα:

EQUIP:118932 ΚΑΛΩΔΙΟ MONITOR DVI DIGITAL DUAL LINK M/M 1.8M για την οθόνη
ARCTIC COOLING F9 FAN 92MM για πισω case fan
Konig Καλώδιο Serial ATA Γωνία (0,5Μ) για το dvd rw
 

Σύνολο 648 ευρώ

 

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις και τις διορθώσεις που κάνατε. Θα επανέλθω όταν παραλάβω τα εξαρτήματα και συναρμολογήσω το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγνόησα την συμβουλή σου. Προτίμησα όμως το Corsair CX430 γιατί ανακάλυψα ότι έχει 2-3 εκδόσεις και η 80 Plus Bronze έκδοση που ήθελα τελικά δίνει 32Α στα 12V, έχει sleeved καλώδια, και στην τελική ένιωθα πιο σίγουρος για αυτό λόγω του "ονόματος" της Corsair.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...