Προς το περιεχόμενο

H LG παρουσιάζει οθόνη 5.5 ιντσών με ανάλυση 2560 x 1440 και 538 PPI


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πιστεύετε ότι η Full HD ανάλυση στα smartphones είναι το όριο για το επόμενο χρονικό διάστημα, θα πρέπει να αναθεωρήσετε μετά την νέα ανακοίνωση της LG.Η νέα δημιουργία της LG είναι μια AH-IPS LCD οθόνη 5.5' ιντσών η οποία διαθέτει την εκπληκτική ανάλυση των 2560 x 1440 που αντιστοιχεί στον εξίσου εντυπωσιακό αριθμό των 538 ppi. Η συγκεκριμένη ανάλυση (quad hd) είναι η μεγαλύτερη που έχουμε δει σε οθόνη για smartphone αφού το Galaxy S4 διαθέτει ανάλυση Full HD με 441 ppi σε οθόνη 5' ιντσών ενώ το HTC One με οθόνη 4.7' ιντσών και την ίδια ανάλυση με το S4, διαθέτει 468 ppi.

 

Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι το πάχος του panel με μόλις 1.21 χιλιοστά και bezel 1.2 χιλιοστά, αρκετά πιο λεπτό και μικρό από την οθόνη 5.2 ιντσών και ανάλυσης 1080p που παρουσίασε η LG μόλις ένα μήνα πριν με το G2

 

Link.png Site: Gizmodo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καινοτομιες θελουμε όχι ppi και αναλύσεις.άντε ξυπνατε λίγο οι μεγάλο εταιρίες,κάθε μέρα νέα μοντέλα με τα ιδια κ τα ιδια κ η τιμολογιση βέβαια στο θεο

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα είχε περισσότερο νόημα να βελτίωναν το πάχος, την κατανάλωση και την ποιότητα των hd και full hd οθονών παρά να κάνουν τον αναπόφευκτο αγώνα ταχύτητας προς το bigger is better. 

 

Ας δούνε κια λίγο ποιοτικά το πράγμα εκτός από ποσοτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε δες τώρα διαφορά σε αναλύσεις πάνω από 720p σε 5 ίντσες οθόνη. Ενημερωτικά διαφορές για πάνω από 300ppi είναι αδύνατο να διακρίνει το ανθρώπινο μάτι χωρίς βοηθήματα. Α ρε το marketing τι κάνει....

 

Μόνο αρνητικές επιπτώσεις μπορώ να δω από μια τέτοια ανάλυση σε κινητό ή ακόμα και tablet. Δε βαριέσαι θύματα πάλι θα βρεθούν....

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το βλέπω στην φωτογραφία δεν φαίνεται να έχει και καμιά διαφορά με την ποιότητα εικόνας της οθόνης μου. Πεταμένα λεφτά.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται μερικές εταιρίες δεν ξέρουν τι κάνουν... πρέπει να μπουν λίγο insomnia να προσλάβουν έναν από τους εκατοντάδες ειδικούς-σχεδιαστές-καινοτόμους-προγραματιστές-μηχανολόγους μπας και καταφέρουν να βγάλουν κανένα προϊόν της προκοπής που θα έχει ουσία

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένω να βγούνε κινητά με ανάλυση 4k!  Πραγματικά κρίμα οι εταιρείες να επενδύουν σε μαρκετίστiκα gimmics που δεν προσφέρουν τίποτα στην εμπειρία χρήσης. Και το 1080p υπερβολή το θεωρώ σε κινητά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακειες.

Καθαρα και μονο marketing.

Πανω απο 340-350 ppi ολα ιδια φαινονται.

Κατεβαστε την καταναλωση η καντε μαυρα στις lcd οπως εχουν οι plasma και amoled και μετα ξαναμιλαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α ωραια ! και δεν ειχα που να κανω ανετα στο δρομο η στο καφε η στο λεωφορειο, το video μονταζ μου και το photoshop μου η εστω ligo 3dsMax βρε αδελφε..

 

μην μου πειτε οτι δεν μπορω ??? :P

 

Μην κλαιγεστε καθολου..οσο βρισκουν κοροϊδα να αγοραζουν τοσο θα βγαζουν τετοια "μαγικα" gadgets !

Επεξ/σία από hammerd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, ελπίζω όλες οι εταιρίες να υιοθετήσουν σύντομα αυτή την ανάλυση για τις ναυαρχίδες τους και εμείς να βρίσκουμε επιτέλους φθηνά smartphones στα ~100€ με αναλύσεις full HD B)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται μερικές εταιρίες δεν ξέρουν τι κάνουν... πρέπει να μπουν λίγο insomnia να προσλάβουν έναν από τους εκατοντάδες ειδικούς-σχεδιαστές-καινοτόμους-προγραματιστές-μηχανολόγους μπας και καταφέρουν να βγάλουν κανένα προϊόν της προκοπής που θα έχει ουσία

Ποίος είπε ότι οι εταιρείες δεν ξέρουν τι κάνουν; Αυτό που ειπώθηκε είναι ότι είναι θέμα μάρκετινγκ. Ίσα ίσα που οι εταιρείες παρόλο που ξέρουν πολύ καλά ότι πουλάνε μια δυνατότητα που πρακτικά είναι άχρηστη θα βρεθούν ψώνια που θα τα αγοράσουν. Οι εταιρείες δεν ενδιαφέρονται να σου πουλήσουν κάτι χρήσιμο, ενδιαφέρονται μόνο να σου πουλήσουν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...