Προς το περιεχόμενο

Asus Transformer Book T100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To bing μη σας απαχολεί όσοι ενδιαφέρεστε να το πάρετε γιατί αλλάζει με ένα κλικ. Αυτό που λέει ο kostasfalcon να προσέξετε, δηλ. να προτιμήσετε τον 3775 που είναι πιο δυνατός.

 

Για την σύνδεση με οθόνη εξωτερική δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ το έχω συνδεδεμένο σε οθόνη 2560x1440 (!) και φορτώνει τα γραφικά πολύ καλύτερα από το προηγούμενο μου μηχάνημα που είχε celeron 1007u (επεξεργαστής που έμπαινε σε φτηνά notebooks), αλλά οπωσδήποτε το φορτίο είναι περίπου τετραπλάσιο από την δική του οθονούλα. οπότε ούτε που έχω δοκιμάσει παιχνίδια και τέτοια.

 

Όσο για το αν σέρνεται, εξαρτάται με τι το συγκρίνεις και πώς έχεις συνηθίσει. Αν κάτσεις μπροστά από ένα σύγχρονο desktop με i-core και κάνεις μια απαιτητική εργασία, ναι θα σε καθυστερήσει, αλλά για απλές δουλειές δεν υπάρχει διαφορά και ίσως να το νιώθεις και πιο γρήγορο από το παλιό σου laptop με Core2Duo.

 

Το T100Chi δε μου φαίνεται και φοβερή αναβάθμιση, αλλά αν είναι στα λεφτά του τωρινού Τ100 σίγουρα είναι προτιμότερο. Το T300Chi είναι άλλη κατηγορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To bing μη σας απαχολεί όσοι ενδιαφέρεστε να το πάρετε γιατί αλλάζει με ένα κλικ. Αυτό που λέει ο kostasfalcon να προσέξετε, δηλ. να προτιμήσετε τον 3775 που είναι πιο δυνατός.

 

Για την σύνδεση με οθόνη εξωτερική δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ το έχω συνδεδεμένο σε οθόνη 2560x1440 (!) και φορτώνει τα γραφικά πολύ καλύτερα από το προηγούμενο μου μηχάνημα που είχε celeron 1007u (επεξεργαστής που έμπαινε σε φτηνά notebooks), αλλά οπωσδήποτε το φορτίο είναι περίπου τετραπλάσιο από την δική του οθονούλα. οπότε ούτε που έχω δοκιμάσει παιχνίδια και τέτοια.

 

Όσο για το αν σέρνεται, εξαρτάται με τι το συγκρίνεις και πώς έχεις συνηθίσει. Αν κάτσεις μπροστά από ένα σύγχρονο desktop με i-core και κάνεις μια απαιτητική εργασία, ναι θα σε καθυστερήσει, αλλά για απλές δουλειές δεν υπάρχει διαφορά και ίσως να το νιώθεις και πιο γρήγορο από το παλιό σου laptop με Core2Duo.

 

Το T100Chi δε μου φαίνεται και φοβερή αναβάθμιση, αλλά αν είναι στα λεφτά του τωρινού Τ100 σίγουρα είναι προτιμότερο. Το T300Chi είναι άλλη κατηγορία.

Oντως το chi 100 θα το προτιμησουμε μαλλον ως προς θεμα εμφανισης περισοτερο παρα hardware αφου αντε να χει λιγο καλυτερο επεξεργαστη, δεν θα ναι τρομερη αναβαθμιση...το chi t300 μου φενεται οτι αρχιζει και αποκτα ιδιοτητες laptop περισοτερο και ναι ..ειναι αλλη κατηγορια, μονο η τιμη φτανει...παντως το t100 για μια 26αρα tv που εχω με αναλυση hd ready ιιισως να μην τρωει τοσο ξυλο φανταζομαι, μπορει να λεω και κοτσανα δε λεω, αλλα στο μυαλο μου το χω οτι οσο περισοτερη αναλυση θα του δωσω να βγαλει τοσο θα ζοριστει...

Επεξ/σία από navouxodonosoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χθές εχουν αρχίσει και εμφανίζονται στην οθόνη 3-4 λεπτες οριζοντιες γραμμες στην οθόνη οι οποίες εξαφανίζονται μετά απο 5 sec περίπου....

Τι λετε να ανησυχήσω?Η εγγύηση λήγει τον Μαιο.Που να απευθυνθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έγινε τελικά με το θέμα του χώρου?Ρωτάω γιατι εριξα μια ματια χθες και είχα μονο 150MB ελευθερα στο C !Tρελαθηκα...

 

Βασικά έκανα δυο πράγματα. Το πρώτο είναι ότι κατήργησα την γρήγορη εκκίνηση, κάτι που ήθελα να το αποφύγω στην αρχή, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι και χωρίς αυτή το ταμπλέτα ανοίγει πάλι σε κάτω από δέκα δευτερόλεπτα. Το δεύτερο ήταν ότι ξεκαθάρισα λίγο τα email. Δεν ξέρω πως δουλεύει το πρόγραμμα που έχει, αλλά μάλλον είχα μαζέψει πολλά συνημμένα. Αυτή τι στιγμή με περασμένο και το Asphalt έχω λιγο πάνω από 4 γίγα χώρο. Επίσης προσεχω να μην βάζω αρχεία στον ενσωματωμένο σκληρο, και OneDrive και Google Drive βρίσκονται στην SD. Αν με τα 10αρια επιτρεψουν και την αποθήκευση metro εφαρμογών στην SD, τότε δεν θα υπάρξει ποτε κανένα πρόβλημα με την 32αρα μνήμη.

Επεξ/σία από tsiouficto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χθές εχουν αρχίσει και εμφανίζονται στην οθόνη 3-4 λεπτες οριζοντιες γραμμες στην οθόνη οι οποίες εξαφανίζονται μετά απο 5 sec περίπου....

Τι λετε να ανησυχήσω?Η εγγύηση λήγει τον Μαιο.Που να απευθυνθω?

 

Μήπως έχεις περάσει άλλο driver γραφικών από τον custom της Asus που είχε στην αρχή? Στο κάνει στην εκκίνηση ή σε ανύποπτο χρόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παιδιά, στο bios αν χρειαστεί μπαίνουμε? και κάτι άλλο, μπορούμε να αλλάξουμε λειτουργικό και αν ναι έχουμε τη δυνατότητα επιλογής  απο που να μπουτάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις περάσει άλλο driver γραφικών από τον custom της Asus που είχε στην αρχή? Στο κάνει στην εκκίνηση ή σε ανύποπτο χρόνο?

Οχι δεν έχω πειράξει τίποτα.Ετσι ξαφνικά αρχισε...

Βασικά έκανα δυο πράγματα. Το πρώτο είναι ότι κατήργησα την γρήγορη εκκίνηση, κάτι που ήθελα να το αποφύγω στην αρχή, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι και χωρίς αυτή το ταμπλέτα ανοίγει πάλι σε κάτω από δέκα δευτερόλεπτα. Το δεύτερο ήταν ότι ξεκαθάρισα λίγο τα email. Δεν ξέρω πως δουλεύει το πρόγραμμα που έχει, αλλά μάλλον είχα μαζέψει πολλά συνημμένα. Αυτή τι στιγμή με περασμένο και το Asphalt έχω λιγο πάνω από 4 γίγα χώρο. Επίσης προσεχω να μην βάζω αρχεία στον ενσωματωμένο σκληρο, και OneDrive και Google Drive βρίσκονται στην SD. Αν με τα 10αρια επιτρεψουν και την αποθήκευση metro εφαρμογών στην SD, τότε δεν θα υπάρξει ποτε κανένα πρόβλημα με την 32αρα μνήμη.

Kαι εγω δεν εχω πρόβλημα τελικά απλα αποθηκευε το One Drive τις φωτογραφίες απο το κινητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα καιρους μου παρουσιαζει το παρακατω προβλημα...

Αναβοσβηνουν τετραγωνακια στην οθονη (ομαδες πιξελ) και το κανει για μερικα λεπτα συνηθως, αλλα δεν εχω καταλαβει υπο ποιες συνθηκες..
δειτε στο βιντεακι που τραβηξα τι εννοω:




το εχει αλλος αυτο το θεμα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα καιρους μου παρουσιαζει το παρακατω προβλημα...

 

Αναβοσβηνουν τετραγωνακια στην οθονη (ομαδες πιξελ) και το κανει για μερικα λεπτα συνηθως, αλλα δεν εχω καταλαβει υπο ποιες συνθηκες..

δειτε στο βιντεακι που τραβηξα τι εννοω:

 

το εχει αλλος αυτο το θεμα;

 

Στο facebook δεν εισαι??? Εκει το εχω παρατηρησει κι εγω, αλλα μονο εκει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο facebook δεν εισαι??? Εκει το εχω παρατηρησει κι εγω, αλλα μονο εκει!!

 

εχω την εντυπωση οτι το εκανε και εκτος Φεις, αλλα δεν θυμαμαι..

λογικα δεν πρεπει να ειναι θεμα hardware...ετσι εχω την εντυπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παιδιά, στο bios αν χρειαστεί μπαίνουμε? και κάτι άλλο, μπορούμε να αλλάξουμε λειτουργικό και αν ναι έχουμε τη δυνατότητα επιλογής  απο που να μπουτάρει?

 

Το BIOS είναι UEFI 32-bit. Την ψάχνω και εγώ την απάντηση σε αυτό που ρωτάς, αλλά από ό,τι βλέπω μέχρι στιγμής:

 

1) Ενώ μπορούμε να μπουτάρουμε από usb sticks και usb σκληρό κατόπιν μιας μικρής διαδικασίας, ΔΕΝ μπορούμε να μπουτάρουμε από εξωτερικό DVD drive (π.χ. προγράμματα αντιγράφων δίσκου τύπου Acronis) ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

2) Να κάνουμε dual boot με Android/ Linux γίνεται μεν, αλλά δεν είναι πρακτικό στη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ενδιαφέρομαι και εγω να αγοράσω το Τ100 κυρίως για την δουλειά μου.(κάνω μαθήματα φυσικής) Κυρίως με ενδιαφέρει αν μπορεί να τρέξει προσομοιώσεις φτιαγμένες σε Flash.Αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ ένα HP Touchpad στο οποίο πέρασα Android αλλά γενικά στο Flash τρώει κοληματα.

 

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μπει στην παρακάτω σελίδα στην οποία έχει προσομοιώσεις και να μου πει αν τρέχουν ομαλά ή υπάρχουν προβλήματα.

 

http://www.seilias.gr/index.php?option=com_content&task=section&id=5&Itemid=37

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ενδιαφέρομαι και εγω να αγοράσω το Τ100 κυρίως για την δουλειά μου.(κάνω μαθήματα φυσικής) Κυρίως με ενδιαφέρει αν μπορεί να τρέξει προσομοιώσεις φτιαγμένες σε Flash.Αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ ένα HP Touchpad στο οποίο πέρασα Android αλλά γενικά στο Flash τρώει κοληματα.

 

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μπει στην παρακάτω σελίδα στην οποία έχει προσομοιώσεις και να μου πει αν τρέχουν ομαλά ή υπάρχουν προβλήματα.

 

http://www.seilias.gr/index.php?option=com_content&task=section&id=5&Itemid=37

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια.

 

Ετρεξα αρκετες και δεν ειχα προβλημα ουτε καποιο κολλημα, και ηταν αρκετες σε μια σελιδα.

Μου φαινονται αρκετα ελαφριες, σε σχεση με αλλες flash εφαρμογες.

 

ΥΓ. Απιστευτη και αριστη η δουλεια που εχει κανει ο δημιουργος του site, και ειναι και συμπατριωτης μου (παιζει να τον ξερω). Αφου τα κατεβασα να τα εχω για την κορη μου (που ειναι 3,5 ακομη!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετρεξα αρκετες και δεν ειχα προβλημα ουτε καποιο κολλημα, και ηταν αρκετες σε μια σελιδα.

Μου φαινονται αρκετα ελαφριες, σε σχεση με αλλες flash εφαρμογες.

 

ΥΓ. Απιστευτη και αριστη η δουλεια που εχει κανει ο δημιουργος του site, και ειναι και συμπατριωτης μου (παιζει να τον ξερω). Αφου τα κατεβασα να τα εχω για την κορη μου (που ειναι 3,5 ακομη!!).

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Όντως έχει κάνει καταπληκτική δουλειά! Τα δείχνω στα μαθήματα αλλά με το Touchpad δυσκολεύομαι πολύ γιατί κολλάει πολύ συχνά.  Θέλω να φτιάξω παρόμοια Flash και νομίζω ότι το T100 θα με βολέψει πολύ.

Να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καμποσους μηνες με το tabletaki αν οχι ταμπλεταρα και ειμαι ενθουσιασμενος , οπως επισης και αρκετοι φιλοι μου που το πηραν με κλειστα ματια μολις το πιασανε στα χερια τους , τι να πω ευχαριστω θρεντ οπως αυτο που μου εδειξε το δρομο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...