Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά θα έπαιρνα την Evga για την εγγύηση και μόνο.

 

Εχετε τον νού σας, στην Gigabyte η εγγύηση μετράει απο την στιγμή που θα βγει απο το εργοστάσιο και όχι απο την μέρα αγοράς!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο θερμοκρασιες ποια τα παει πιο καλα;;

 

Δεν εχουν σοβαρη διαφορα οι υλοποιησεις της 960. Ολες καλα τα πηγαινουν απο θερμοκρασια. Η Evga εχει και τα υψηλοτερα ρολογια χωρις να ξεφευγει στην τιμη, οποτε αποτελει καλη αγορα.

Αν δεις εδω, η Evga παρουσιαζει τις υψηλοτερες θερμοκρασιες, αλλα δεν ξεπερνα τους 75 βαθμους ουτε παρουσιαζει throttling, οποτε δεν εχει σημασια (αναφερεται βεβαια στην SSC εκδοση). http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/68817-nvidia-gtx-960-5-way-roundup-7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum ,

 

Ήθελα να ρωτήσω , ποια κάρτα γραφικών μπορείτε να μου προτείνετε με χαμηλό κόστος <75 ευρώ για το σύστημά μου .

 

Είχα την Nvidia GTS 450 512 mb και κάηκε και ήμουν αρκετά καλα με αυτήν οποτε ψάχνω μια αντίστοιχη η ίσως καλύτερη.

 

Πάιζω σε 1080p και τα specs του συστήματος είναι :

 

AMD Phenom II X4 955 3.4 Ghz

Asus M5A97 LE R2.0

RAM 4GB DDR3 Dual Channel

PSU XFX PRO 550 W

 

Καπου διάβασα οτι ισως πρεπει να παω σε GPU με GDDR5 μνήμη πάλι , αλλιώς θα έχω bottleneck.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρονο σας :)

 

Καλησπερα.Γιατι δεν κοιτας στις αγγελιες να βρεις καποια μεταχειρισμενη σ'αυτα τα λεφτα?Υπαρχουν αρκετα δυνατες καρτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα έπαιρνα την Evga για την εγγύηση και μόνο.

 

Εχετε τον νού σας, στην Gigabyte η εγγύηση μετράει απο την στιγμή που θα βγει απο το εργοστάσιο και όχι απο την μέρα αγοράς!

σοβαρα μιλας για αυτο για την εγγυηση?δλδ μπορει να παω να παρω τωρα μια 770 η 760 και να μου πουν εχει 2 χρονια εγγυηση και να ανακαλυψω μετα απο 6μηνες οτι δεν εχει εγγυηση γτ απο το εργοστασιο ειχε βγει πριν 1μιση χρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα έτσι ήτανε. Τώρα αν άλλαξε κάτι δεν ξέρω. Αν και το βλέπω απίθανο.

μου κανει τρομερη εντυπωση!μιλαμε για καραμπινατη κοροιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην msi ισχύει από την ημερομηνία που γράφει η απόδειξη αγοράς. Και στη μητρική επειδή έκανα δήλωση του προϊόντος μου έδωσαν και 3 μήνες δώρο. (στα 3 χρόνια που έχει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιχ να ακούσω από έναν από τους δυό σας  όποιος κι αν είναι αυτός θα πάρει δωρεάν άδεια. Η ενότητα είναι για να βοηθηθούν οι χρήστες για τις αναβαθμίσεις τους και σε αυτό θα παραμείνει και δεν θα υπάρξει καμία συνέχεια. Αν θέλετε να βγάλετε τα μάτια σας είτε μέσω PM είτε μέσω e-mail. Nισάφι πια.

 

Οι εγγυήσεις ισχύουν από την ημερομηνία αγοράς. Επιστροφή στο θέμα και όποιος θέλει βοήθεια για αναβάθμιση κάρτας γραφικών ξανανοίξαμε και σας περιμένουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι για αγορά μιας καρτούλας οικονομικής, 100 ευρώ πάνω κάτω, για ελάχιστα παιχνίδια, όπως το Project Cars, ίσως κανα φίφα και γενικά παιχνίδια του σήμερα, όχι στο φουλ. Τώρα δεν παίζω τίποτα, το σύστημά μου αποτελείται από:

 

AMD FX-8320 με ψύκτρα Coolmaster Hyper 212 EVO

ASUS M5A97 R2.0

psu XFX 550 Pro

8GB DD3

NVIDIA GeForce210(!ξεχασμένη από τον προηγούμενο υπολογιστή μου)

SAMSUNG SSD

psu XFX 550 Pro

και δύο μόνιτορ με το βασικό να παίζει στα 1920χ1080, όχι παραπάνω.

 

Θα μου άρεσε να πάρω την R9 270, αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα, αν είναι εφικτό. Επίσης απαραίτητη και η συμβατότητα με λίνουξ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι για αγορά μιας καρτούλας οικονομικής, 100 ευρώ πάνω κάτω, για ελάχιστα παιχνίδια, όπως το Project Cars, ίσως κανα φίφα και γενικά παιχνίδια του σήμερα, όχι στο φουλ. Τώρα δεν παίζω τίποτα, το σύστημά μου αποτελείται από:

 

AMD FX-8320 με ψύκτρα Coolmaster Hyper 212 EVO

ASUS M5A97 R2.0

psu XFX 550 Pro

8GB DD3

NVIDIA GeForce210(!ξεχασμένη από τον προηγούμενο υπολογιστή μου)

SAMSUNG SSD

psu XFX 550 Pro

και δύο μόνιτορ με το βασικό να παίζει στα 1920χ1080, όχι παραπάνω.

 

Θα μου άρεσε να πάρω την R9 270, αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα, αν είναι εφικτό. Επίσης απαραίτητη και η συμβατότητα με λίνουξ. Ευχαριστώ.

 

Καλησπερα. Δε ξερω τι παιζει με την AMD και τα Linux, αλλα αν δεν υπαρχει θεμα, παρε μια 260Χ με 2GB RAM.

http://www.ebw.gr/el/Product/1296848/MSI-260X-2GB-D5-X-R7-OC-V1-R

https://www.skroutz.gr/s/5268611/Asus-Radeon-R7-260X-2GB-OC-90YV0528-M0NA00.html

https://www.skroutz.gr/s/5192080/Sapphire-Radeon-R7-260X-2GB-11222-17-20G.html

 

Aλλιως αναγακστικα ανεβαζεις λιγο το budget και πας στην αναλογη nVidia. Η οποια ειναι λιγο δυνατοτερη απο την 260Χ. Επισης, gameworks για το Project Cars.

http://www.ebw.gr/el/Product/385623/Palit-Pali2GB-D5-X-GTX750-Ti-OC-StormX-R

https://www.skroutz.gr/s/4529603/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-OC-NE5X75TS1341F.html

Το digital master ειχε πριν καποιες μερες εκδοση 750ti της Inno3D στα 130 ευρω, ισως αν περιμενεις λιγο να ξαναφερει.

Πιο φθηνη η απλη 750, αλλα ειναι γενικα αδυναμες για σωστο gaming στα 1080p.

Επεξ/σία από XMorsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί): MIDI TOWER

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): FORCE DR-8600BTX (MAX 600W) και έχω και το CHIEFTEC CFT-650-14C (MAX 650W) το οποίο είχε κάψει πυκνωτή και στο ενδιάμεσο πήρα το Force για να κάνω την δουλειά μου

* Motherboard (Μητρική): ASROCK G41M-LE

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9400 @ 2.66GHZ

* RAM (Μνήμη συστήματος): 8 GB KINGSTON (2X 4GB)

* GPU (Κάρτα γραφικών): ATI SAPPHIRE RADEON HD 6870 1GB DDR5

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): DELL ULTRASHARP U2311H / FULL HD 1920X1080

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WINDOWS 7 PROFESSIONAL SERVICE PACK 1

Το λοιπόν... ξαφνικά η κάρτα γραφικών παρέδωσε ενώ έτρεχε το FIFA 15 και μια ιστοσελίδα με flash game. Κάτι τυπικό δηλαδή που έκανα κάθε μέρα χωρίς πρόβλημα. Έχοντας ανοίξει το παιχνίδι και πατώντας alt+tab για να κλείσω τη σελίδα εκεί που ήταν ο δείκτης του ποντικιού σαν να "θόλωσε" ένα τετράγωνο πλαίσιο γύρω από τον δείκτη, το μηχάνημα κόλλησε και έκανε επανεκκίνηση. Ενώ φόρτωνε τα windows, μετά το εικονίδιο έβγαλε μαύρη οθόνη με την οθόνη του pc να ανάβει κανονικά και μετά από λίγο έκανε πάλι επανεκκίνηση. Δοκίμασα επιδιόρθωση των windows, επαναφορά σε προηγούμενη κατάσταση αλλά τπτ. Μόνο σε safe mode κατάφερα να μπω και να καταργήσω την κάρτα (πίστευα πως φταίνε οι drivers ή κάποιο update του antivirus) και μετά άνοιξε ο υπολογιστής και έπαιζε σε χαμηλή ανάλυση με τους default drivers που έβρισκαν τα windows σαν vga κάρτα απλή. Αν βάλω drivers ζητάει restart και μετά αρχίζει πάλι τα ίδια, επανεκκινήσεις ενώ ανεβάζει θερμοκρασία και η κάρτα. Επίσης κάτι σημαντικό είναι πως όταν φορτώνει το bios έχω βάλει να εμφανίζεται μια εικόνα που έχει η μητρική με το λογότυπό της. Σε αυτή την εικόνα εμφανίζονται διακεκκομένες γραμμές από pixel κάτι που δεν κάνει με την onboard. Παρέδωσε και πάμε για άλλα έτσι; Έχει πάθει κανείς κάτι αντίστοιχο; Το κρίμα είναι πως η κάρτα είναι σαν καινούρια....

Τώρα με βάση το σύστημά μου σκέφτομαι για μία εκ των :

Link.png Site: EVGA GEFORCE GT 740 SUPERCLOCKED DUAL SLOT 4GB DDR5 PCI-E στα 152 ευρώ από eshop


Link.png Site: ASUS R9 270 R9270-DC2OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL στα 187 ευρώ από eshop

Link.png Site: ASUS GEFORCE GTX750 TI STRIX-GTX750TI-OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL στα 177 ευρώ από eshop

Το σκέφτομαι για μία από αυτές ώστε και αναβάθμιση αν κάνω αύριο-μεθαύριο να μη χρειάζεται να αλλάζω πάλι κάρτα.. Ή μήπως να πάω σε κάτι πιο οικονομικό;

Δεκτή οποιαδήποτε άλλη πρόταση.. Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σου έκανε νούμερα το τροφοδοτικό σου? Δεν θα μου έκανε εντύπωση.

 

Πέρα απο τα χαμηλά βαττ (δεν είναι 600 για κανένα λόγο) οι κυμματομορφές είναι άσχημες (υψηλό ripple) Εχω κάνει μέτρηση με παλμογράφο σε ίδιο τροφοδοτικό φίλου και είναι επικίνδυνο, με τα 12άρια να βγαίνουν out of spec (>10% ripple στην 12άρα)

 

Μην βάλεις νέα κάρτα στο παρόν σύστημα. Δες το τροφοδοτικό σου πρώτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως λεει και ο φιλος Sheogorath παραπανω, πρωτος ενοχος ειναι το τροφοδοτικο.

Δοκιμασε πρωτα να βαλεις καρτα φιλου πανω στο pc, αν βγαλει και αυτη προβληματα θα ξερεις ποιος ειναι ο ενοχος.

Φυσικα μην αποκλειεις να τα επαιξε και η καρτα, καλο θα ηταν να την δοκιμασεις σε αλλο υπολογιστει πριν την ξεσκαρταρεις.

Απο την στιγμη που ανοιγει ο υπολογιστης χωρις καρτα, δυσκολο αν χαλασε η μητρικη αλλα εχε και αυτο στο νου σου.

Μην ρισκαρεις καμια καρτα πανω στο force.

Ακριβες οι καρτες του e-shop, ειδικα η 740 που ειναι αδυναμη για 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μην δοκιμάσει άλλη καρτα, ή να μην βάλει load, γιατί κινδυνεύει να την κάψει και αυτή (αν κάηκε η πρώτη φυσικά).

 

Γνώμη μου να δοκιμάσει άλλο τροφοδοτικό πρώτα με την δικιά του κάρτα, και με άλλη κάρτα. Σχεδόν σίγουρα φταίει το τροφοδοτικό, και πιθανόν να κάηκε κάτι πανω στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...