Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα και απορίες για παιχνίδια στο Steam


Stavrakas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα format το pc και οταν προσπαθησα να μπω στο Steam ζητησε verification code επειδη θεωρησε πως μπαινω απο καινουριο pc.

Ελα που το Code το στελνει σε ενα αρχαιο e-mail που εχω ξεχασει τον κωδικο και 1 απο τα secret answers.

Οποτε καθησα κ εστειλα mail στο support του steam λεγοντας τα παραπανω καθως και διαβεβαιωνοντας οτι μπορω να παρεχω μεχρι και τα serial keys των

games που εχω registered.

Μεχρι στιγμης εχω παρει απτα 3 το μακρυτερο,μπορω να κανω κατι ή να συμβιβαστω με την ιδεα οτι εχασα τα games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο support του steam κανουν 3-4 μερες να απαντήσουν. Προσπάθησε να θυμηθεις τον κωδικό, ή και τα secret answers παντως. Ειδικά το τελευταίο, δεν μπορει, απο την ερώτηση πανω κάτω θα βρεις τι ειχες βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως η επικοινωνία με το support είναι αυτό που προτείνουν και οι ίδιοι για αυτήν την περίπτωση. Δεν πιστεύω ότι θα τα χάσεις τα παιχνίδια, αν και θα ήθελα να μάθω πως προχώρησε η υπόθεση τελικά.

 

Authorizing a Steam Account on a New Computer

 

In order to authorize your account on a new computer, you will need to enter in a verification code that is sent to the email address registered to your Steam account.

 

If you are unable to access the email address on the account, please see the Changing the Contact Email for a Steam account FAQ. (αυτό υποννοεί ότι μπορείς να μπεις στο Steam από το "original PC" σου).

 

If you no longer have access to your other computer or your email address, please contact Steam Support.

https://support.steampowered.com/kb_cat.php?id=75&t=qanda#7785-WADB-1165

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα.. εγκατεστησα χθες το steam γιατι ανακαλυψα οτι εχει καποιες καλες προσφορες σε παιχνιδια και αφου "αγορασα-κατευασα" ενα ειχα την απορια που ακριβως κατευαινει το παινχιδι?δηλαδη αμα κανω φορματ θα πρεπει να το ξανακατευασω?τελος αμα θελω να αγορασω 1 game και οχι να το εγκαταστησω γινεται?διοτι λεει install now και τα εγκαταστει..τελος μπορω να παιζω τα παιχνιδια χωρις να εχω ανοικτο το προγραμματακι steam και να το χρησιμοποιω μονο οταν παιζω online και αγωραζω?

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στο tab Library και βλέπεις τα παιχνίδια σου. Από εκεί δεξί κλικ --> install game.

 

Αν κάνεις format το ξανακατεβάζεις. Αν θέλεις να αγοράσεις ένα game και να το εγκαταστήσεις γίνεται, αλλά δεν θα μπορείς να το παίξεις μέχρι να το εγκαταστήσεις.

 

Τέλος, δεν γίνεται να παίζεις τα παιχνίδια αν το έχεις κλειστό. Μπορείς να παίξεις σε offline mode, αν δεν έχεις σύνδεση, αλλά το steam θα πρέπει να είναι ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αμα κάνεις format στον δίσκο (ή διαμέρισμα δίσκου) όπου έχεις το steam εγκατεστημένο ναι. Μπορείς να συνδεθείς αργότερα στο account σου και να καταβάσεις όσα παιχνίδια έχεις αγοράσει.

Αλλά υπάρχουν και εναλλακτικές (υπάρχει δυνατότητα backup και επίσης μπορείς να "συνδέσεις" μια νέα εγκατάσταση steam με ένα παλιό κατάλογο που είχες παιχνίδια από το steam.

 

btw, στην ερώτηση αν μπορείς να αγοράσεις ένα παιχνίδι αλλά να μην το εγκαταστήσεις αμέσως, η απάντηση είναι ότι μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

btw, στην ερώτηση αν μπορείς να αγοράσεις ένα παιχνίδι αλλά να μην το εγκαταστήσεις αμέσως, η απάντηση είναι ότι μπορείς.

πως? :)

ακομα,πως μπορω να διαλεγω σε ποιον σκληρο θα κατευει και θα εγκατασταθει το παιχνιδι?αμα εχω ssd με 2-3 παιχνιδια θα γεμισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πως? :)

Αυτή τη στιγμή έχω μόνο καμιά δεκαριά παιχνίδια εγκατεστημένα από όσα έχω αγοράσει. Και από όσο θυμάμαι σου δίνεται η επιλογή να κατεβάσεις ένα παιχνίδι τώρα (μόλις ολοκληρωθεί η αγορά) ή αργότερα. Αν αυτό έχει αλλάξει (δεν έχω κάνει πρόσφατη αγορά από steam), απλά μπορείς να ακυρώσεις ή να σταματήσεις το download.

 

ακομα,πως μπορω να διαλεγω σε ποιον σκληρο θα κατευει και θα εγκατασταθει το παιχνιδι?αμα εχω ssd με 2-3 παιχνιδια θα γεμισει

Τα παιχνίδια εγκαθίστανται σε υποφάκελο στον δίσκο όπου υπάρχει η εγκατάσταση του steam. Οπότε γενικά επιλέγεις ένα μεγάλο partition (διαμέρισμα δίσκου) για την εγκατάσταση του steam. Εκτός και αν αυτός ο περιοριμός έχει αλλάξει τον τελευταίο καιρό (δεν το έχω ψάξει τελευταία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aπλα εξ αρχεις δεν κανω εγκατασταση το steam στον ssd ετσι?

και κατι τελευταιο,οταν κατευαζει το παινχιδι π.χ 3gb μενει το setup-σρχεια εγκαταστασης στον σκληρο και αλλα 3gb πχ οταν γινεται η εγκατασταση για να παιξεις?δηλαδη εχεις συνολο 6gb το εγκατεστημενο παιχνιδι+το setup του παιχνιδιου ή διαγραφει τα αρχεια της εγκαταστασης οταν αυτη ολοκληροθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι κατεβαζει το τοποθετει στον φακελο steamapps/common και δεν μενει τιποτα επιπλεον κατεβασμενο οπως υποθετεις. Επισης μπορεις να κανεις μεσω του steam backup σε dvd οποιο παιχνιδι εχεις κατεβασει για να μην το ξανα κατεβαζεις. Αλλιως μπορεις σε εναν 2ο σκληρο να παρεις οποιο παιχνιδι θελεις απο το τον φακελλο steamapps ως εχει και να το ξανα βαλεις στην ιδια θεση μετα το format. To steam θα κανει εναν ελεγχο, ισως κατεβασει και ελαχιστα αρχεια και θα εισαι ετοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι κατεβαζει το τοποθετει στον φακελο steamapps/common και δεν μενει τιποτα επιπλεον κατεβασμενο οπως υποθετεις. Επισης μπορεις να κανεις μεσω του steam backup σε dvd οποιο παιχνιδι εχεις κατεβασει για να μην το ξανα κατεβαζεις. Αλλιως μπορεις σε εναν 2ο σκληρο να παρεις οποιο παιχνιδι θελεις απο το τον φακελλο steamapps ως εχει και να το ξανα βαλεις στην ιδια θεση μετα το format. To steam θα κανει εναν ελεγχο, ισως κατεβασει και ελαχιστα αρχεια και θα εισαι ετοιμος.

 

Για να το γράψεις σε cd δίνει κάπως την ιδιότητα το steam ή πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα από τον φάκελο που είπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το γράψεις σε cd δίνει κάπως την ιδιότητα το steam ή πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα από τον φάκελο που είπες;

 

Συνοπτικά η διαδικασία backup/restore στο Steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...