Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή θερμοαγώγιμης "πάστας" CPU σε MacBook


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

macbook pro mid 2010 καλά που το άνοιξα.. Του έβαλα μια Arctic MX-4

 

Αναρωτίεμαι πόσο προσεκτικά γίνονται και τα ύπολοιπα της συναρμολόγησης.. Και μετά τα πληρώνουμε χρυσάφι και με 1 χρόνο εγγύηση..

 

post-51052-0-51444400-1398861052_thumb.jpgpost-51052-0-58501900-1398861074_thumb.jpgpost-51052-0-00073400-1398861116_thumb.jpg

post-51052-0-65380200-1398861021_thumb.jpg

post-51052-0-59756000-1398861096_thumb.jpg

post-51052-0-55662300-1398861170_thumb.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πλακα κανεις.Αθλια η προηγουμενη παστα.Φυσικά πρέπει να λάβεις υποψιν και την διαρκεια ζωης της παστας αυτης.Λογικό μετά από τόσα χρόνια να έχει γινει θρυματισμένος στόκος.Το κακό είναι οτι πολλοί δεν το γνωρίζουν,εχουν μονιμες υπερθερμάνσεις μέχρι να κάψουν κάρτα γραφικών !
Απο θερμοκρασίες τι διαφορές είδες σε σχέση με πριν ? 
*PS. Να την απλώνεις λίγο καλύτερα και περισσότερο ομοιόμορφα.Καμιά φορά δεν αρκεί το πάτημα της ψύκτρας στα τσιπς.Με μια πλαστική κάρτα καλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα ειναι απο αλουμινιο και δεν εχει παγιο οτε.

 

 

τι διαφορα στις θερμοκρασιες ειδες?

ενοεις ο,τι η παστα αντι για ασημι εχει αλουμινιο-και απεριοριστο χρονο ζωης θεωρητικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενοεις ο,τι η παστα αντι για ασημι εχει αλουμινιο-και απεριοριστο χρονο ζωης θεωρητικά ?

(black humor ητανε)

αλιμουνιο εννοω το σασι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντζομαι πως οι νεες θερμοκρασιες θα ειναι αστρονομικα καλεςς, πολυ αθλια κατασταση στην 1η φωτο. Ισως οταν το πηρες να ηταν μια χαρα και με τα χρονια να εγινε ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εικόνα είναι άσχημο. Το Chip έχει την θερμοαγώγιμη που χρειάζεται. Απλά έχει χυθεί και γύρω γύρω. Σίγουρα ένα νέο πέρασμα πάστας βοηθάει και αυτό που έκανες είναι το Service που πρέπει να γίνεται σε όλα τα PC και Laptop. Ο κόσμος απλά αγνοεί να κάνει Service και στο τέλος του μένει στα χέρια και γκρινιάζει. Έπρεπε κανονικά να αναφέρεται και στο Manual ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα οτι δεν έχει την ποσότητα που χρειάζεται αλλά πολύ περισσότερο ειδικά στον επεξεργαστή. 

Γι αυτό χύθηκε και τόσο πολύ γύρω γύρω.

Θερμοκρασίες έπεσαν σε full load πάρα πολύ . Παρατηρώ δαφορά 5-7 βαθμών σίγουρα σε ίδιες εργασίες που έκανα ίσως και περισσότερο .

Αυτη τη φορά έχω αφήσει κιόλλας τον ανεμιστήρα στο default και παίζει στις 2000 ενώ πρίν το είχα με smc fan control μόνιμα στις 3000 και πάλι είχε υψηλότερες θερμοκρασίες!

 

 

επίσης έχω ανοίξει αρχαία μηχανήματα αυτό το στόκο δεν τον έχω ξαναδεί. Ϊσως η θερμοαγώγιμη που βάζει η apple είναι χείριστης ποιότητας..δεν μπορώ να είμαι σίγουρος .

 

τουλάχιστον για 4 χρόνια μηχάνημα δεν νομίζω οτι θα πρέπε να έχει αυτο το χάλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξηγηστε μου γιατι οι πρωτες εικονες δεν ειναι καλες; Ουτε βιτρινα να το ειχαμε.

γιατι εχουν βαλει μεγαλυτερη ποσοτητα απ οσο θα πρεπε,και δε κατσανε να το απλωσουν σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει tech gore δεν είναι, αλλά η εφαρμογή της πάστας είναι για τα πανηγύρια. 15 κιλά γύρω απο το τσιπάκι και πάλι δεν το καλύπτει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι ομως μπορουν να κανουν την διαδικασια μονοι τους; Κ ποιον εμπιστευεσαι εξω πως θα το κανει κ δεν θα σε γελασει;

Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν πραγματικά κανένα για τέτοια διαδικασία. Είχα δουλέψει ως τεχνικός για χρόνια στο παρελθόν και έχω δεί μπόλικη τσαπατσουλιά απο συναδέλφους αλλά και πολύ σχολαστικούς σαν κι εμένα χωρίς να θέλω να περιαυτολογίσω.

 

Αυτό που χρειάζεσαι για να ανοίξει το macbook έιναι ενα setaki εργαλειοθήκης για mac όπως αυτα απο το ifixit που έχω.

 

Ενα σετάκι πλαστικά κατσαβιδάκια απο τον κινέζο. Ενα καπάκι απο bic στυλό κανει επίσης την δουλειά μια χαρά.

Για το άπλωμα της θερμοαγώγιμης βάζεις μια πλαστική μεμβράνη στο δάκτυλο σου και απλώνεται τέλεια έτσι..

 Η μεμβρανη αυτη υπάρχει στην κουζίνα μας συνήθως για να σκεπάζουμε το φαγητό ;)

Ενα videaki στο youtube για το disassembly .. Λίγο πρέπει να πιάνουν τα χερια σου και να μην φοβάσαι.

 

Σίγουρα δεν έχουν όλοι τον χρόνο ουτε την υπομονή ή εμπειρία να το κάνουν, Οπότε βρείτε ενα άτομο που να εμπιστεύεστε και να το κάνει μπροστά σας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που βλεπω ειναι οτι στο ενα ολοκληρωμενο δεν εχει πιασει θερμοαγωγιμη σε ολη την επιφανεια, θεωρω ομως πιο λαθος την εφαρμογη στην τριτη εικονα, εχει βαλει πανω απο το 3πλασιο που κανονικα ηθελε. Αυτο το υλικο θελουμε να χωθει στις χαραμαδες που υπαρχουν και δεν φαινονται με γυμνο ματι, οσο λιγοτερο τοσο καλυτερο, απλα να απλωθει παντου. Δεν εχει καμια δουλεια να δημιουργησει παχος μισου χιλιοστου.
Μπορει τελικα να ειμουν τσιγγουνης τεχνικος οταν εκανα αυτη την δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που βλεπω ειναι οτι στο ενα ολοκληρωμενο δεν εχει πιασει θερμοαγωγιμη σε ολη την επιφανεια, θεωρω ομως πιο λαθος την εφαρμογη στην τριτη εικονα, εχει βαλει πανω απο το 3πλασιο που κανονικα ηθελε. 

Η ποσόσητα μόνο είναι μεγάλη. Όλο το τσιπάκι έχει πιάσει. Απλά στο σημείο που φαίνεται ότι δεν έχει πιάσει, είναι επειδή η πάστα βρίσκεται στην επιφάνεια της ψύκτρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...