Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω. Κοίταξα τα πάντα, έκανα τα πάντα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι κάποιο bug των windows. Το είχα από το creators update. Από το 1ο pc μπαίνω στο 2ο αλλά όχι το αντίστροφο. Από το λάπτοπ που έχω τα win 7 μπαίνω στο 1ο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι bug από το creators. Απλά σε εμένα δεν υπήρχε. Και εμφανίστηκε τώρα. 

Για παράδειγμα θέλω να τρέξω κάποιο iso που υπάρχει στο main pc μου και δεν μπορώ. Πρέπει σώνει και ντε να το μεταφέρω. 

Δεν είναι κάνα μείζον ζήτημα, αλλά για κάποιους, είναι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το παραπάνω μπήκε από μόνο του, δουλεύει κανονικά. Δε με ενδιέφερε ποτέ να το χρησιμοποιώ ωστόσο.

Είναι αυτό που λέω, ότι δε μπορούν να βγάλουν κάτι stable και τεσταρισμένο ΜΙΑ ρημάδα φορά στη ζωή τους. 

Fail updates είχε ΠΑΝΤΑ από εποχές Win Xp. Απλά τότε έσπευδε κάπως ταχύτερα να διορθώσει τα κακώς κείμενα η MS. Τώρα, αγρόν αγοράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά πρόσφατα έκανα ολική αναβάθμιση. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ενεργοποιούνται τα Windows 10!! Συνδέθηκα με το Microsoft account, επέλεξα τη μητρική που εμφανίζει, αλλά και πάλι δε μπορούν να ενεργοποιηθούν. Κάποια λύση;;

 

 

Edit: Το βρήκα, όλα οκ.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνει έτσι τότε (τουλάχιστον σε εμένα) οι εφαρμογές των windows πχ καιρός, ειδήσεις κλπ εμφανίζονται στα αγγλικά πλέον. Εγώ πέτυχα να έχω ελληνικά κανονικά και αγγλικό πληκτρολόγιο ως προεπιλογή επιλέγοντας: Πίνακας ελέγχου > Ώρα, γλώσσα και περιοχή > Αλλαγή μεθόδων εισαγωγής > Ρυθμίσεις για προχωρημένους -> "Παράκαμψη για την προεπιλεγμένη μέθοδο εισαγωγής" επέλεξα τα αγγλικά και όλα οκ.

 

Στο laptop (HP envy 6 με core i3 2ης γενιάς, 128gb ssd, 8gb ram) που ακόμα να πάρει μόνο του απ το windows update το creators update, κατέβασα και πέρασα manual το fall update αλλά δημιουργήθηκαν κάποια θέματα:

- Το windows store εξαφανίστηκε. Φαίνεται μόνο στα εγκατεστημένα προγράμματα. Δοκίμασα repair του store, re-register κλπ διάφορα αλλά μάταια.

- Ορισμένες εφαρμογές πχ φωτογραφίες, video, skype (όλες universal apps) δεν εμφανίζονταν σωστα στο start menu (λειτουργούσαν αλλά αντί για εικονίδια είχαν το path εγκατάστασης). Δοκίμασα και εδώ repair κλπ χωρίς τύχη.

>Επιχείρησα να κάνω επαναφορά των windows επιλέγοντας να διατηρηθούν αρχεία και ρυθμίσεις αλλά στην επανεκκίνηση μου πέταξε μπλε οθόνη σχετικά με την επάρκεια του χώρου αποθήκευσης (έχω πάνω από 60gb άδεια) την οποία δε συγκράτησα..

 

Οπότε επιστροφή στην παλιά έκδοση και αναμονή αν ποτέ από μόνα τους τα windows περάσουν την αναβάθμιση αλλιώς μόνο με clean install προβλέπω να κάνω δουλεία, κάτι που προς το παρόν δε θέλω.

Να 'σαι καλά φίλε μου. Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερμα οι τζαμπα αναβαθμησεις απο 7 και 8 σε 10 με τον πλαγιο τροπο των assistive technologies στις 31/12/17.
https://www.ghacks.net/2017/10/30/microsoft-to-end-free-windows-10-accessibility-upgrade-offer/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα bug που είδα τώρα είναι ότι δεν με αφήνει να κάνω απόκρυψη του τύπου των αρχείων. Ούτε με αφήνει να επιλέξω να φαίνονται τα κρυφά αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κουφά πράγματα ρε γμτ... Εμένα αυτά τα επιτρέπει κανονικά.

Γενικά όλα κανονικά εκτός του παραπάνω bug που αντί να εμφανιστεί στην 1703 το έκανε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να μου ερθει αρκετές μέρες κάποιο κρισιμο update ασφαλειας, ενοειτε πως δεν έχω κανει το καινουριο μεγαλο update αλλά και παλι κανονικά δε θα έπρεπε να παίρνω τα κρισιμα update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να μου ερθει αρκετές μέρες κάποιο κρισιμο update ασφαλειας, ενοειτε πως δεν έχω κανει το καινουριο μεγαλο update αλλά και παλι κανονικά δε θα έπρεπε να παίρνω τα κρισιμα update?

 

updates ασφάλειας γίνονται μια φορά τον μήνα εκτός αν προκύψει κάτι πολύ επείγον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα bug που είδα τώρα είναι ότι δεν με αφήνει να κάνω απόκρυψη του τύπου των αρχείων. Ούτε με αφήνει να επιλέξω να φαίνονται τα κρυφά αρχεία.

 

Λύθηκε με shut down και δεν λυνόταν με restart...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, στην 1408 και στην 1511, ότι update έβγαινε, μου τα έκανε μπάχαλο και άφηνα μπόλικο καιρό για να κάνω το οποιοδήποτε άλλο update. 

Από εκεί και μετά, δεν είχα θέματα, συνήθως κάθονταν καλά τα updates και τα όποια προβλήματα τα έλυνα "στο φτερό". 

Τι να πω με αυτή την ms. Μυαλό δε βάζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερμα οι τζαμπα αναβαθμησεις απο 7 και 8 σε 10 με τον πλαγιο τροπο των assistive technologies στις 31/12/17.

https://www.ghacks.net/2017/10/30/microsoft-to-end-free-windows-10-accessibility-upgrade-offer/

 

Βλέπω ότι μόνο στην  ιστοσελίδα της Αμερικής γράφει ότι η προσφορά λήγει στις 31/12/17, ενώ στις αντίστοιχες ιστοσελίδες της Αγγλίας και της Ελλάδας δεν αναφέρουν κάποια ημερομηνία λήξης. (Προς το παρόν τουλάχιστον).

 

❤️ Αγαπάμε Microsoft  ❤️

Επεξ/σία από Jangos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...