Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, billomnia είπε

Θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω αν είναι χαζό. Έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια με win και εδώ και 1 εβδομάδα που τα έβαλα είμαι γενικά στο ψάξιμο.

Διαμορφώνω τα πλακάκια στην έναρξη(σβήνω και αρκετά) αλλά μετά από επανεκκίνηση βγαίνουν πάλι. Πρώτα έχουν το βελάκι που δείχνει ότι κατεβάζει την εφαρμογή και μετά εμφανίζονται.

Γιατί δεν κρατάει την δική μου διαμόρφωση; Τι δεν κάνω καλά;

Το έκανε και σε εμένα. Με τη 2η έφυγαν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που κάθε 6 μήνες το νήμα γυρίζει σε τεχνική υποστήριξη, τι φάση; 🙄

Προτείνω να γίνει ένα καρφιτσωμένο νήμα τύπου "Προβλήματα στα Windows 10", αφενός να μπορούμε να απαντάμε όλοι χωρίς να είμαστε εκτός θέματος , αφετέρου να μείνει καθαρό το παρόν για το λόγο που φτιάχτηκε.

Ακυρο δεν γίνεται λόγω τεχνικών δυσκολιών.

Επεξ/σία από pigeon
.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pigeon είπε

Αυτό που κάθε 6 μήνες το νήμα γυρίζει σε τεχνική υποστήριξη, τι φάση; 🙄

Προτείνω να γίνει ένα καρφιτσωμένο νήμα τύπου "Προβλήματα στα Windows 10", αφενός να μπορούμε να απαντάμε όλοι χωρίς να είμαστε εκτός θέματος , αφετέρου να μείνει καθαρό το παρόν για το λόγο που φτιάχτηκε.

 

Έχεις δίκιο. Λάθος μου που σπάμαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pigeon είπε

Αυτό που κάθε 6 μήνες το νήμα γυρίζει σε τεχνική υποστήριξη, τι φάση; 🙄

Προτείνω να γίνει ένα καρφιτσωμένο νήμα τύπου "Προβλήματα στα Windows 10", αφενός να μπορούμε να απαντάμε όλοι χωρίς να είμαστε εκτός θέματος , αφετέρου να μείνει καθαρό το παρόν για το λόγο που φτιάχτηκε.

 

Γιατί το λες και δεν το κάνεις;

Το νήμα θα γίνει pinned αφού γραφτούν ορισμένα ουσιαστικά σχόλια και ο mod το αποφασίσει, μετά από δικές μας προτάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 October 2018 Update: Η Microsoft απέσυρε την έκδοση που διέγραφε αρχεία μετά την αναβάθμιση.

Οι αναφορές ορισμένων χρηστών ότι το Windows 10 October 2018 Update διέγραψε τα αρχεία τους θορύβησε τη Microsoft, η οποία αποφάσισε να αποσύρει το συγκεκριμένο αρχείο από τα downloads στην ιστοσελίδα της. Αυτή τη στιγμή είναι διαθέσιμη μόνο η παλαιότερη έκδοση του October Update (version 1803) και συνοδεύεται από το μήνυμα που ακολουθεί:

"Σταματήσαμε τη διανομή του Windows 10 October 2018 Update (version 1809) για όλους τους χρήστες έως ότου διερευνήσουμε τις αναφορές ορισμένων χρηστών που έχασαν κάποια από τα αρχεία τους μετά την αναβάθμιση."

Εάν δεν έχετε εγκαταστήσει τη συγκεκριμένη έκδοση θα χρειαστεί να κάνετε υπομονή μερικές ημέρες έως ότου λυθεί το πρόβλημα. Στην περίπτωση που προλάβατε να την εγκαταστήσετε, καλό θα είναι να ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά στα αρχεία σας και να βεβαιωθείτε ότι παρέμειναν στη θέση τους.

https://www.engadget.com/2018/10/06/windows-10-october-update-delete-pulled/?guccounter=1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω είχε συμβεί και στο 1803, σωστά; :lol: Γελάει ο κόσμος.

Τελικά να αισθάνομαι τυχερός που το update δεν μου πείραξε τίποτα και όλα είναι όπως πρέπει; Δεν μου πείραξε ούτε τα default apps (έχει μία συνήθεια να τα πειράζει κάθε major update). Καταντήσαμε 3+ χρόνια μετά την κυκλοφορία του λειτουργικού να αισθανόμαστε περίεργα που έκατσε καλά ένα update 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, makfil είπε

Γιατί το λες και δεν το κάνεις;

Το νήμα θα γίνει pinned αφού γραφτούν ορισμένα ουσιαστικά σχόλια και ο mod το αποφασίσει, μετά από δικές μας προτάσεις.

Ε δεν γίνεται έτσι. Ο διαχειριστής -άμα θέλει- μεταφέρει τα τελευταία οφτοπικ σε καινούργιο νήμα, το καρφιτσώνει και τελειώνει το πράγμα. Κατόπιν όποιος βγαίνει οφτοπικ εδώ ζητώντας support του δίνουμε οδηγία να γράφει το πρόβλημα του στο καινούργιο νήμα για να πάρει απαντήσεις. Να ανοίξω νήμα για να ψαρεύω "προβληματισμένους" με τα win10, ακούγεται καλή λύση; 😕

Ακυρο λάθος δεν γίνεται για τεχνικούς λόγους, ευτυχώς προλάβαμε τα χειρότερα παναγία μου. 😢

 

Επεξ/σία από pigeon
.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jangos είπε

Windows 10 October 2018 Update: Η Microsoft απέσυρε την έκδοση που διέγραφε αρχεία μετά την αναβάθμιση.

Οι αναφορές ορισμένων χρηστών ότι το Windows 10 October 2018 Update διέγραψε τα αρχεία τους θορύβησε τη Microsoft, η οποία αποφάσισε να αποσύρει το συγκεκριμένο αρχείο από τα downloads στην ιστοσελίδα της. Αυτή τη στιγμή είναι διαθέσιμη μόνο η παλαιότερη έκδοση του October Update (version 1803) και συνοδεύεται από το μήνυμα που ακολουθεί:

"Σταματήσαμε τη διανομή του Windows 10 October 2018 Update (version 1809) για όλους τους χρήστες έως ότου διερευνήσουμε τις αναφορές ορισμένων χρηστών που έχασαν κάποια από τα αρχεία τους μετά την αναβάθμιση."

Εάν δεν έχετε εγκαταστήσει τη συγκεκριμένη έκδοση θα χρειαστεί να κάνετε υπομονή μερικές ημέρες έως ότου λυθεί το πρόβλημα. Στην περίπτωση που προλάβατε να την εγκαταστήσετε, καλό θα είναι να ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά στα αρχεία σας και να βεβαιωθείτε ότι παρέμειναν στη θέση τους.

https://www.engadget.com/2018/10/06/windows-10-october-update-delete-pulled/?guccounter=1

Στην περίπτωσή μου, δεν διέγραψε αρχεία αλλά με ενημέρωσε ότι πρέπει να απεγκαταστήσω ένα πρόγραμμα της Oracle επειδή δεν είναι συμβατό.

Δεν ξέρω αν η ανακοίνωση εννοεί απεγκατάσταση προγραμμάτων και όχι διαγραφή αρχείων. Είναι πολύ χοντρό, αν διαγράφει αρχεία.

1 ώρα πριν, pigeon είπε

Ε δεν γίνεται έτσι. Ο διαχειριστής -άμα θέλει- μεταφέρει τα τελευταία οφτοπικ σε καινούργιο νήμα, το καρφιτσώνει και τελειώνει το πράγμα. Κατόπιν όποιος βγαίνει οφτοπικ εδώ ζητώντας support του δίνουμε οδηγία να γράφει το πρόβλημα του στο καινούργιο νήμα για να πάρει απαντήσεις. Να ανοίξω νήμα για να ψαρεύω "προβληματισμένους" με τα win10, ακούγεται καλή λύση; 😕

Έχω αντίθετη άποψη.

Κανένας mod (και όχι διαχειριστής) δεν θα ασχοληθεί με το θέμα έτσι όπως το περιγράφεις και του ζητάς να κάνει μια χαμαλοδουλειά, πέρα από τις υποχρεώσεις του.                                                                                                                                                         

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pinned θέμα παιδιά είναι  θέμα admin ως επί το πλείστον. :) Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω.

Βέβαια μπορεί κάποιος mod αν θεωρεί ότι ένα θέμα αξίζει με 1000 να γίνει pinned, να το κάνει. Κάνεις ένα report το θέμα ώστε να το δουν όλοι και να αποφασίσουν ;) 

50 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Επιβίωσα και εγώ από το update της 2ης Οκτωβρίου.

Δεν ξεχνώ 

02/10/18.

🤣

Και εγώ. That makes us two. More to come 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makfil είπε

Στην περίπτωσή μου, δεν διέγραψε αρχεία αλλά με ενημέρωσε ότι πρέπει να απεγκαταστήσω ένα πρόγραμμα της Oracle επειδή δεν είναι συμβατό.

Δεν ξέρω αν η ανακοίνωση εννοεί απεγκατάσταση προγραμμάτων και όχι διαγραφή αρχείων. Είναι πολύ χοντρό, αν διαγράφει αρχεία.

Πράγματι, δεν θέλω ούτε να το φανταστώ ότι μπορεί να παθαίναμε κάτι τέτοιο, αλλά όπως είπε παραπάνω και ο @aris1986 ευτυχώς... επιβιώσαμε.  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, haris013 είπε

guys ένα pm για αγορά windows 10 pro key, αν έχει κάποιος κάτι safe υπόψιν.

https://psngames.org/software/windows/microsoft-windows-10-professional

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haris013 Εδώ είσαι... 

Με το κουπόνι aksw10 αγοράζεις κλειδί στο PSNGAMES.

  • Για Windows 10 Professional Retail μόνο με 9,50 € από 18,99 €
  • Για Windows 10 Professional ΟΕΜ μόνο με 4,00 € από 7,99 €
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...