Προς το περιεχόμενο

ακουστικα handsfree sony ericsson mh1 7,9€ eshop


NICK1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατι λεει ετσι

 

Συμβατό μόνο με τις συσκευές Xperia Sony Ericsson (όχι για τα νέα Sony) και με Iphone/Ipad (μόνο ακοή, όχι μικρόφωνο).'

 

 

Δηλαδη σε ενα απλο νοκια c2 δεν θα δουλεψουν? Λογικα φανταζομαι σε netbook θα παιξουν κανονικα ε? Επισης ψειρες δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειναι στο κουτί τους όμως ή σε κανα σακουλακι σαν καραμέλες?

2 φορές που αγόρασα ήταν σε σακουλάκι και ο υπάλληλος μου είπε ότι μόνο αυτή συσκευασία έχουν πουλήσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι λεει ετσι

 

Συμβατό μόνο με τις συσκευές Xperia Sony Ericsson (όχι για τα νέα Sony) και με Iphone/Ipad (μόνο ακοή, όχι μικρόφωνο).'

 

 

Δηλαδη σε ενα απλο νοκια c2 δεν θα δουλεψουν? Λογικα φανταζομαι σε netbook θα παιξουν κανονικα ε? Επισης ψειρες δεν ειναι?

Eπειδή τα ακουστικά χρησιμοποιούν το παλιό πρότυπο σύνδεσης ΟΜΤΡ που καταργήθηκε το 2011, πρέπει να αγοράσεις έναν προσαρμογέα για να μετατρέψεις το τηλέφωνο (αν είναι μοντέλο που κυκλοφόρησε μετά του 2011) από CTIA (καινούριο πρότυπο σύνδεσης) σε OMTP...

 

Διαφορές των προτύπων CTIA και OMTP:

 

CTIA:

 

52d77a65-d68f-448f-9ca8-0a846d9a92c4.png
 
  1. Μικρόφωνο
  2. Γείωση
  3. Δεξιό κανάλι ήχου
  4. Αριστερό κανάλι ήχου

OMTP:

52d77a65-d68f-448f-9ca8-0a846d9a92c4.png
 
  1. Γείωση
  2. Μικρόφωνο
  3. Δεξιό κανάλι ήχου
  4. Αριστερό κανάλι ήχου

 

http://www.ebay.com/itm/161411962314?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

http://www.ebay.com/itm/Earphone-Converter-Adapter-Noodle-Cable-convert-OMTP-to-CTIA-or-CTIA-to-OMTP-W-/321624561446?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cables_Adapters&hash=item4ae2515726

http://www.ebay.com/itm/Earphone-Converter-Adapter-Noodle-Cable-convert-OMTP-to-CTIA-or-CTIA-to-OMTP-Red-/321624561455?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cables_Adapters&hash=item4ae251572f

http://www.ebay.com/itm/Earphone-Converter-Adapter-Noodle-Cable-convert-OMTP-to-CTIA-or-CTIA-to-OMTP-B-/371221226836?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cables_Adapters&hash=item566e826554

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τα Sony XBA-2iP..αξίζει να τα αντικαταστήσω με τα mh1 ? θα δω διαφορά ?

Δεν νομίζω να αξίζει να τα πάρεις για αντικαταστάτη at least, ίσως τα mh1 να είναι λίγο καλύτερα η vice versa, αν τώρα θες με τα 6.90 που κάνουν(2 καφέδες) δοκίμασε τα, δεν θα βγεις χαμένος στην τελική μπορείς να τα βάλεις στην άκρη για backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τα Sony XBA-2iP..αξίζει να τα αντικαταστήσω με τα mh1 ? θα δω διαφορά ?

Πλάκα κάνεις έτσι; Θα δεις διαφορά. Προς το χειρότερο.Τα xba είναι dual-driver. Έχουν δηλαδή ξεχωριστό driver για το woofer. Δεν υπάρχει σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις έτσι; Θα δεις διαφορά. Προς το χειρότερο.Τα xba είναι dual-driver. Έχουν δηλαδή ξεχωριστό driver για το woofer. Δεν υπάρχει σύγκριση.

Πολλά άτομα κάτοχοι ΧΒΑ3 που δοκίμασαν τα MH1 λένε ότι έχουν παρόμοιο signature και ότι "κοντράροντε" σε ποιότητα ήχου και τα ΧΒΑ3 έχουν 3 drivers, τα dual drivers δεν σημαίνουν και απαραίτητα καλύτερο ήχο(do the math MH1 vs XBA-2ip).

Ειδικά στην περίπτωση των XBA-2iP και γενικά στην πλειοψηφία αρκετών dual driver iems ο 2ος driver είναι dedicated στα low frequencies όπως είπες "woofer", σαφώς έχουν πλεονεκτήματα αν υλοποιηθεί σωστά η "τεχνολογία" ΑΛΛΑ πολλές φόρες έχει και αρνητικό αποτέλεσμα(δεν θα το αναλύσω τώρα).

 

Πάρε για παράδειγμα τα Yamaha EPH-100SL που είναι single compact(μικρός) driver και πατάει κάτω ένα τεράστιο αριθμό από multi driver iems που επίσης έχει παρόμοιο audio signature με τα mh1 και οι απόψεις για mh1 vs eph100 είναι υπέρ των mh1.

 

Το να λες με τόση σιγουριά ότι dual drivers > single driver χωρίς "σωστά" επιχειρήματα είναι σαν να παραπληροφορείς κόσμο αυτή την στιγμή.

Just my 2 cents.

(Edited: Μου φάνηκε κάπως εχθρικό το αρχικό μου ποστ και δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου, οπότε fixed)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχω και τα 2 και έχω προσωπική άποψη παίζει καθόλου ρόλο; Δε μιλάω θεωρητικά.

 

Το μπάσο των mh1 είναι περισσότερο σε ποσότητα, αλλά στα xba2 είναι πιο καθαρό. Δεν μπουκώνει. Φυσικά αυτά πάντα είναι υποκειμενικά από αυτί σε αυτί. Στο δικό μου αυτί λοιπόν, τα xba2 είναι καλύτερα. Παίζει ρόλο από 'κει και πέρα ακόμα και το τι μουσική τους βάζεις.

 

Θα ήθελα link από τη σύγκριση που λες με τα xba3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...