Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ψήκτρα


NickosVx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, 

Έχω μία μητρική την: 

Link.png Site: GA-H81M-DS2

και έχει Socket 1150. Αγόρασα λοιπόν έναν επεξεργαστή i5 και στο κουτί του μου έδινε την μαμά ψήκτρα της Intel την στρογγυλή. Εγώ για καλύτερη ψύξη παράγγειλα μία μεγαλύτερη ψήκτρα πάλι ίδιου Socket 1150.

Αυτή: Link.png Site: Cpu Cooler LC-Power Cosmo Cool LC-CC-97 for Intel and AMD

Την σύνδεσα στο CPU FAN βύσμα στην μητρική όπως την προηγούμενη. Το πρόβλημα είναι πως ο υπολογιστής μόλις φοράει την Intel την ψήκτρα ανοίγει κανονικά ο υπολογιστής, μπαίνει στα Windows (κτλπ..). Και μόλις του βάζω την καινούρια ανάβει για λίγα δευτερόλεπτα και σβήνει χωρίς να βγάλει κάτι η οθόνη.

Τι μπορεί να είναι;  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανότατα δεν την κουμπώνεις σωστά και υπερθεμαίνεται ο επεξεγαστής και σβήνει το σύστημα.

Πάστα αλλάζεις μαζί με την αλλαγή ψύκτρας;

 

Αν και μου φαίνεται παράξενο να υπερθερμαίνεται τόσο γρήγορα και να μην προλαβαίνεις να δεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιεικώς απαράδεκτη η ψύκτρα.Με ένα heatpipe δέν μου κάνει εντύπωση που δέν μπορεί να κρατήσει τον i5,ακόμα και σε idle.

Βάλε πάλι την stock ψύκτρα της Intel και επένδυσε μελλοντικά κάτι παραπάνω για την σωστή ψύξη του επεξεργαστή.Υπάρχουν εξαιρετικές λύσεις με 25~30 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως την είχα βάλει να κοιτάει αριστερά.. Αλλά είδα ένα βιντεάκι που δείχνει την τοποθέτηση και την δείχνει προς τα κάτω.

dmvbm1.jpg

Το 'κανα, δούλεψε για κάνα δεκάλεπτο και εκεί που δούλευε έσβεισε και τώρα κάνει πάλι τα ίδια.. Σε κάποια φάση κοίταξα bios και ανέβαζε θερμοκρασία αβέρτα..   :blink: 

(Πάστα έχω βάλει, ότι φοράει πάνω ο υπολογιστής είναι καινούρια χτες τα πήρα κομμάτι-κομμάτι).  


Επιεικώς απαράδεκτη η ψύκτρα.Με ένα heatpipe δέν μου κάνει εντύπωση που δέν μπορεί να κρατήσει τον i5,ακόμα και σε idle.

Βάλε πάλι την stock ψύκτρα της Intel και επένδυσε μελλοντικά κάτι παραπάνω για την σωστή ψύξη του επεξεργαστή.Υπάρχουν εξαιρετικές λύσεις με 25~30 ευρώ.

Tenshi, η ψήκτρα είναι καινούρια και συμβατή πάνω στην μητρική.. Δηλαδή τσάμπα 15€ ;;  :mellow: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tenshi, η ψήκτρα είναι καινούρια και συμβατή πάνω στην μητρική.. Δηλαδή τσάμπα 15€ ;;  :mellow: 

 

Δέν μας είπες ακριβώς ποιόν i5 έχεις,άλλα εκτιμώ πως η συγκεκριμένη ψύκτρα είναι ανεπαρκής για την επεξεργαστή σου.

Υπάρχουν ψύκτρες των 10 ευρώ,υπάρχουν και ψύκτρες των 100+ ευρώ.Καταλαβαίνεις φαντάζομαι οτι υπάρχουν λόγοι που "παίζουν" οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν μας είπες ακριβώς ποιόν i5 έχεις,άλλα εκτιμώ πως η συγκεκριμένη ψύκτρα είναι ανεπαρκής για την επεξεργαστή σου.

Υπάρχουν ψύκτρες των 10 ευρώ,υπάρχουν και ψύκτρες των 100+ ευρώ.Καταλαβαίνεις φαντάζομαι οτι υπάρχουν λόγοι που "παίζουν" οι τιμές.

Τον  i5 4460 στα 3.2

Δηλαδή η Intel που μου 'δινε στο κουτί του είναι καλύτερη από αυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον  i5 4460 στα 3.2

Δηλαδή η Intel που μου 'δινε στο κουτί του είναι καλύτερη από αυτή; 

 

Ο επεξεργαστής σου είναι 84w TDP. Η ψύκτρα που αγόρασες, στα χαρτιά τουλάχιστον, σηκώνει επεξεργαστές μέχρι 110w TDP.

Δέν ξέρω κατα πόσο φερέγγυες είναι οι μετρήσεις της LC-power.Προσωπικά βρίσκω υπερβολικά αισιόδοξα αυτά να νούμερα.

Περιεργάσου λίγο την ψύκτρα μήπως είναι κάποια βάση στραβή και δέν πατάει καλά.Αν είσαι σίγουρος οτι δέν τρέχει κάτι με την ψύκτρα,μάλλον έκανες κακή αγορά.

Για εμένα,βάλε πάλι την μαμά ψύκτρα και μάζεψε χρήματα για μελλοντική αναβάθμιση του συστήματος ψύξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής σου είναι 84w TDP. Η ψύκτρα που αγόρασες, στα χαρτιά τουλάχιστον, σηκώνει επεξεργαστές μέχρι 110w TDP.

Δέν ξέρω κατα πόσο φερέγγυες είναι οι μετρήσεις της LC-power.Προσωπικά βρίσκω υπερβολικά αισιόδοξα αυτά να νούμερα.

Περιεργάσου λίγο την ψύκτρα μήπως είναι κάποια βάση στραβή και δέν πατάει καλά.Αν είσαι σίγουρος οτι δέν τρέχει κάτι με την ψύκτρα,μάλλον έκανες κακή αγορά.

Για εμένα,βάλε πάλι την μαμά ψύκτρα και μάζεψε χρήματα για μελλοντική αναβάθμιση του συστήματος ψύξης.

Μάλιστα..

Έχεις καμία πρόταση φίλε;  :unsure: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω πόσο διαθέσιμο χώρο έχει το κουτί σου.

Δές αυτές για αρχή που είναι σχετικά χαμηλές σε ύψος:

Raijintek Aidos

Thermalright True Spirit 90M

Thermalright True Spirit 120M

 

και σε πιο ψηλές:

Raijintek Themis

Zalman CNPS10X

Coolermaster Hyper 212evo

 

Για τις τρεις τελευταίες υπολόγισε οτι θέλεις τουλάχιστον 17 πόντους κενό, απο το καπάκι του επεξεργαστή έως το πλαϊνό του κουτιού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέτρο είναι φίλος σου,use it! :P

Απο την εικόνα πάντως,θα έλεγα να κοιτάξεις τις πιο "κοντές" ψύκτρες.

Η ποιο βολική κατ'έμε είναι η Thermalright 90M.Είναι η μικρότερη σε ύψος απ' όλες και λόγο σχεδιασμού,αφήνει αρκετό χώρο απο τις μνήμες.Μπορείς να βάλεις και ψηλές RAM χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μάλλον δεν έχεις κάνει σωστά με την εγκατάσταση. Εμένα μου το έκανε αυτό όταν είχα βγάλει την ψύκτρα! Και όμως υπερθερμαίνεται τόσο γρήγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...