Προς το περιεχόμενο

VDSL modem router σε ΑDSL γραμμη


BigMen 2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!! Πρόσφατα έβαλα σύνδεση ΟΤΕ 24αρα.. Επειδή είμαι κοντά στην καμπίνα το ρουτερ μ (το zte του ΟΤΕ) κλείδωσε λογω των παροχων, στα 14mb, αλλά μου έβγαζε πολλά λάθη και μ έκανε απόσυνδέσεις. Το snr επαιζε στα 8-9 αλλά μερικές φορες έπεφτε στο 2-3.. Μετα απο δήλωση βλάβης μου βαλανε το προφίλ στα 12 και το snr έφτασε στα 12. Ο υπάλληλος του ΟΤΕ μ είπε πως αμα βάλω ενα ρουτερ VDSL σε ADSL γραμμή, θα πιάνω κοντά στο 24αρι γιατί πλεον θα παίζω σε προτοκολλο VDSL που δεν έχουν δέσμευση απο τους παρόχους.. Επίσης μ είπε οτι δεν υπάρχει σχεση π δεν θα έχω VDSL γραμμή... Ισχυει κάτι τέτοιο;;

 

Ευχαριστώ για τον χρονο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο

Και εγω το ιδιο φιλε μου... γι αυτο παραξενευτικα και ειπα να ρωτησω πρωτα... Και τον ρωτησα 2-3 φορες τον υπαλληλο αν ειναι σιγουρος και μ ειπε ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν και παρακολουθώ πολύ καιρό το forum, δεν γράφω χωρίς λόγο,

ποστάρω την δική μου.......εμπειρία:

 

Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα και εγώ......με το δικό σου.

Επισκεψη στο σπίτι απο τεχνικό του ΟΤΕ.....αλλαγή router,

κατάλληλο για vdsl.......προφίλ adsl 24 ιντερνετ

και ειδού:

 

3997724371.png

 

όλες οι ρυθμίσεις έγιναν απο το τεχνικό του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν και παρακολουθώ πολύ καιρό το forum, δεν γράφω χωρίς λόγο,

ποστάρω την δική μου.......εμπειρία:

 

Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα και εγώ......με το δικό σου.

Επισκεψη στο σπίτι απο τεχνικό του ΟΤΕ.....αλλαγή router,

κατάλληλο για vdsl.......προφίλ adsl 24 ιντερνετ

και ειδού:

 

3997724371.png

 

όλες οι ρυθμίσεις έγιναν απο το τεχνικό του ΟΤΕ.

Μιλησα και με εναν εκπροσωπο απο το site του ΟΤΕ και αφησε να εννοηθει οτι γινεται... Φιλε μου, να σε ρωτησω... εσυ εισαι απο καμπινα?? Η΄ συνδεεσαι απο το κεντρο? Γιατι νομιζω οτι με την καμπινα υπαρχει αυτο το θεμα

@PAVMK3 Για ανεβασε τα στατιστικά και τις ρυθμίσεις του ρουτερ σου να δουμε τι εχουν κανει στο ρουτερ

Αυτο θα ηταν πολυ χρησιμο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το θυμήθηκα, μαλλον ειναι η περίπτωση που ο οτε δίνει απο τα νεα vdsl καφαo 24αρα με κόφτη, δήθεν δηλαδή 24αρα adsl για να εξυπηρετήσει τους πελατες χωρίς να εχει πρόβληματα με την εεττ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το θυμήθηκα, μαλλον ειναι η περίπτωση που ο οτε δίνει απο τα νεα vdsl καφαo 24αρα με κόφτη, δήθεν δηλαδή 24αρα adsl για να εξυπηρετήσει τους πελατες χωρίς να εχει πρόβληματα με την εεττ

 

Χμμμ... αυτο μου ακουγεται πιο λογικο... αλλα παιζει με ολους αυτο, ή πρεπει να σε εχουν συνδεσει  σε συγκεκριμενο πορτ που να ειναι για την VDSL?? παντως αυτος π με πηρε τηλ ηταν απο την περιοχη μου και επεμενε... οποτε λογικα κατι παραπανω θα ξερει... τεσπα.. θα κατσω να βρω κανενα μεταχειρισμενο και θα δω τα αποτελεσματα... απλα πρεπει να τους ξαναπαρω τηλ να με ξεκλειδωσουν απο το 12αρι προφιλ π με εχουν τωρα... αλλα λογικα θα το δω με το π βαλω το ρουτερ, απο 10 db SNR που εχω τωρα να παει στα 20...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο καμπίνα vdsl και ρυθμισμένο προφιλ για adsl plus 24. Tα ρουτεράκια τα απλά....είχαν θέμα με αποσυνδέσης.

Και ας είχαν ψηλό snr και χαμηλό attenuation;; εμένα οι τιμες Σκέψου τώρα είναι στα 10-11db snr και 0 attenuation..! Ο τύπος μου είπε πως αμα βάλω VDSL router θα χτυπήσει καμια 20αρα το db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ας είχαν ψηλό snr και χαμηλό attenuation;; εμένα οι τιμες Σκέψου τώρα είναι στα 10-11db snr και 0 attenuation..! Ο τύπος μου είπε πως αμα βάλω VDSL router θα χτυπήσει καμια 20αρα το db

 

VDSL ειναι η συνδεση σου 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γίνει αυτό σε γραμμή hol;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

 

Λογικα οχι, αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις αν εχεις φιλο που να εχει VDSL ρουτερ.. Αυτο ομως πιανει μονο για συνδεσεις απο καμπινα λογικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο καμπίνα vdsl και ρυθμισμένο προφιλ για adsl plus 24. Tα ρουτεράκια τα απλά....είχαν θέμα με αποσυνδέσης.

θα μπορουσαμε να εχουμε μερικα screenshots απο τις ρυθμισεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...