Προς το περιεχόμενο

Το teamviewer με διακοπτει καθε 5 λεπτα!


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω το teamviewer απο την εκδοση 8 και εδω και αρκετους μηνες μου εβγαζε την προειδοποιηση για εμπορικη χρηση. Βασικα, την βγαζει απο τη ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορα που συνδεθηκα σε ενα συστημα με windows server 2003 r2. Απο τοτε εχω συνδεθει δεκαδες φορες σε συστηματα με xp, vista, 7, 8, 8.1 και μια φορα σε ενα συστημα με kubuntu 14.04. ΠΑΝΤΑ εβγαζε την προειδοποιηση, την εκλεινα και συνεχιζε κανονικα χωρις να με διακοπτει.

 

Σημερα, το χρειαστηκα για να εγκαταστησω εναν driver εκτυπωτη σε ενα συστημα. Ας πουμε οτι ξεκινησα στις 7.00. Στις 7.05 με διεκοψε, αποσυνδεοντας με απο το αλλο συστημα, για να μου πει τα γνωστα και οτι πλεον θα μπορω να κανω μονο 5λεπτα sessions! Στις 7.07 με αφησε να ξαναμπω για αλλα 5 λεπτα, μετα παλι καμπανα για 2 λεπτα, μετα παλι αλλα 5 λεπτα session, μετα 2 λεπτα καμπανα, μετα αλλα 5 λεπτα session κλπ.

Δηλαδη για μια δουλεια που ειναι 10 λεπτα το πολυ, μαζι με το κατεβασμα, το teamviewer μου την εκανε 20+!

Ξεκινησε να το κανει σημερα και η "στραβη" με τα windows server 2003 r2 εγινε 6+ μηνες πριν.

 

Επειδη δεν μπορω να αγορασω αδεια (δεν εχω paypal ή κατι τετοιο) και δεν θελω να αλλαξω την mac address της καρτας δικτυου μου (ενεργεια που υποτιθεται λυνει το προβλημα) λογω wake on lan που χρησιμοποιο 5+ φορες τη μερα, τι αλλο μπορω να κανω?

 

Αλλαγη σε ammyy, anydesk ή οτιδηποτε αλλο δεν μπορει να γινει επειδη μετα αναγκαζω και τους αλλους να αλλαξουν εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως γραφω στο τελος, δεν γινεται ουτε να το αγορασω, ουτε να παω σε αλλη λυση. Αν το βγαλω εντελως πχ με το revo, και το ξαναβαλω, μπορει να γινει κατι?

 

Ειναι ηλιθιο παντως να με σπαμαρει ετσι για ΜΙΑ φορα που συνδεθηκα σε λειτουργικο τυπου server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως γραφω στο τελος, δεν γινεται ουτε να το αγορασω, ουτε να παω σε αλλη λυση. Αν το βγαλω εντελως πχ με το revo, και το ξαναβαλω, μπορει να γινει κατι?

 

Ειναι ηλιθιο παντως να με σπαμαρει ετσι για ΜΙΑ φορα που συνδεθηκα σε λειτουργικο τυπου server.

Επειδή συνδέομαι σε αρκετούς server με teamviewer δε στο έκανε γιαυτό. Στο κάνει όταν μέσα σε μια μέρα κάνεις αρκετές συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

λογικα εκει που πας να συνδεθεις εχει αγορασμενη εμπορικη εκδοση και για αυτο σε πεταει γιατι η δικη σου ειναι η προσωπικη! οποτε η το αγοραζεις η κανεις υπομονη καθε 5 λεπτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοειται πως ΔΕΝ εχει αγορασμενη εκδοση ο αλλος! Σημερα την εβαλε σε φρεσκοφορμαρισμενο pc!

Και δεν εχω οικονομικο οφελος τοσο που να δικαιολογει την αγορα του teamviewer. Απο την αλλη, ακομα και να ειχα, με τα οσα με εχει κανει να τραβηξω αποψε χωρις αποτελεσμα (εκανα ηδη εγκατασταση παλιοτερης εκδοσης, ακομα και εγκατασταση σπασμενης εκδοσης) θα επελεγα να μην το πληρωσω αλλα να το βρω σπασμενο.

 

Επισης, βρηκα και το γιατι καταλαβε πως ειμαι σε commercial use. Εδω λεει γιατι και πεφτω στην περιπτωση "- Σύνδεση στον εταιρικό σας προσωπικό υπολογιστή ή διακομιστή από το γραφείο σας στο σπίτι".

 

https://www.teamviewer.com/el/licensing/commercialuse.aspx

 

Btw, ειναι 500Ε η βασικη αδεια!

https://www.teamviewer.com/en/licensing/index.aspx

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυτο το πραγμα που χρησιμοποιειται την δωρεαν εκδοση και εχετε παραπονα δεν μπορω να το καταλαβω! αν το ειχες πληρωσει και σου εκανε τετοια ναι θα ειχες το δικαιωμα. ΠΑραβιαζεις τους ορους χρησης οποτε και εχεις αδικο σε ολα. Το αν βγαζεις μεγαλο κερδος ή οχι ωστε να δικαιολογει την αγορα του αυτο δεν ενδιαφερει την εταιρεια, ή το αγοραζεις ή βρισκεις μια αλλη λυση τοσο απλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες παραπανω σε τι λειτουργικα το χρησιμοποιω, μετα σκεψου οτι το μεγαλυτερο session που εχω κανει ηταν το πολυ 2 ωρες και σε pc φιλων και μετα πες μου τι παραβιαζω.

 

Και πες μου αν τα 500 για ενα χρηστη σου φαινονται λογικο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δες παραπανω σε τι λειτουργικα το χρησιμοποιω, μετα σκεψου οτι το μεγαλυτερο session που εχω κανει ηταν το πολυ 2 ωρες και σε pc φιλων και μετα πες μου τι παραβιαζω.

 

Και πες μου αν τα 500 για ενα χρηστη σου φαινονται λογικο ποσο.

 

1) αν δεν παραβιαζεις τους κανονες επικοινωνησε μαζι τους οπως λεει και στο λινκ που το εβαλες

2)δεν ειναι αν μου φαινεται εμενα ή εσενα λογικο. Η εταιρεια τοσο γουσταρει να το βαλει τοσο το βαζει! Οι επιλογες που εχεις ειναι 3. Το αγοραζεις, το λειτουργεις δωρεαν συμφωνας με τους ορους χρησης και με τα οποια ελατωματα ή πας σε αλλη λυση! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που "φανηκε" για το προγραμμα οτι εκανες μη προσωπικη χρηση (ασχετα αν εκανες ή οχι) δε μπορεις να κανεις και πολλα. Μια λυση που μπορεις να δοκιμασεις ειναι απεγκατασταση/εγκατασταση, και χειροκινητη διαγραφη απο τη registry, ο,τι εγγραφη εχει να κανει με "teamviewer". Μπορει να πιασει μπορει και οχι. Τωρα μια αλλη λυση την ξερουμε ολοι. (δεν την αναφερω για ευνοητους λογους). Εκτος και αν εκει που συνδεεσαι δεν ειναι σπιτι και ειναι εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@VasKag

Δοκιμασα απεγκατασταση με το revo, μαζι με το σχετικο καθαρισμο σε registry και αρχεια, και επανεγκατασταση, τα ιδια. Δοκιμασα παλιοτερη εκδοση, τα ιδια. Δοκιμασα σπασμενη εκδοση απο τορρεντ, ΤΑ ΙΔΙΑ!

 

@Spect~

Θα επικοινωνισω και με την εταιρια, αν αυτο μπορει να εχει εποτελεσμα.

 

Προφανως το που συνδεεσαι το κρινουν απο το λειτουργικο που τρεχει ο client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το revo κανει διαγραφη εγγραφων απο registry? Γενικα τετοιου ειδους προγραμματα δεν τα πολυεμπιστευομαι. Ο χειροκινητος τροπος νομιζω ειναι πιο σιγουρος, αρκει να μην κανεις καμια λαθος διαγραφη. Θα προτεινα να το δοκιμασεις γιατι μπορει "κατα λαθος" να εχουν ξεφυγει καποιες εγγραφες. Και μαλλον αυτο πρεπει να γινει και απο τις 2 μεριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...