Προς το περιεχόμενο

Microsoft Lumia 640 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και προσφέρουν σχεδόν όλοι. Απλά δεν υπάρχουν στα Windows Phone, αυτό ανέφερα πιο πάνω και ότι είμαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιώ Edge αν θέλω συγχρονισμό με το PC μου (και μόνο με το PC μου γιατί στο tablet μου δεν υπάρχει Edge).

Δεν το συνεχίζω γιατί δεν υπάρχει κάποιο νόημα.

 

Απλά μην ξεχνάτε ότι Win10mobile δεν είναι ακόμα released. Γιατί μιλάμε για full σουιτα πλέον που θεωρητικα σε αφήνει αν συγχρονίσεις τα πάντα από άποψη συσκευών.

 

Για το App Gap είπαμε και παραπάνω ότι θα κλείσει με το που θα βγουν τα 10αρια γιατί θα δώσει παραπάνω δυνατότητες σε προγραμματιστες για να βγάλουν universal εφαρμογές. Οπότε λογικά θα δεις και τον Chrome που τόσο σαρέσει και στο WP σου κατά πάσα πιθανότητα εντός 6-12 μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα είδα σήμερα από κοντά (640 και 640 xl).

 

Μου άφησαν πολύ καλή εντύπωση και από θέμα κατασκευής και από θέμα ταχύτητας και από απόδοση κάμερας.

 

Του xl η πίσω κάμερα είναι πάρα πολύ καλή (νομίζω λίγο καλύτερη από του μικρού 640) και η μπροστά αρκετά καλύτερη (πραγματικά μου έκανε εντύπωση το πώς τράβαγε, αλλά και του μικρού για 1 megapixel που είναι, είχε πολύ καλό αποτέλεσμα).

 

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του ενός από τα 2 (αν και θα πήγαινα στο xl λόγω της κάμερας, αλλά 5,7 ίντσες μου κάθονται κάπως), γιατί σκέφτομαι:

 

1 Λένε ότι δεν κολλάνε και πάνε γρήγορα

 

2 Λένε ότι έχουν λιγότερες εφαρμογές από τα android αλλά εγώ και με android τόσα χρόνια 5-6 εφαρμογές λειτουργώ και από ότι βλέπω τις έχει ήδη, οπότε με καλύπτει)

 

3 Έχουν καλή κάμερα που εγώ δύσκολα θα σκεφτόμουν να αλλάξω το razr i που τραβάει πάρα πολύ καλά φωτό/βίντεο και θα έπρεπε να δώσω αρκετά χρήματα για άλλο android κινητό που να τράβαγε έτσι)

 

4 Είναι λίγο μεγαλύτερο, ήθελα να ανέβω σε ίντσες εώς 5 από τις 4.3 που είμαι τώρα με το motorola, για να διαβάζω πιο εύκολα pdf κλπ

 

Πιστέυω ότι τα 2500mah είναι αρκετά

 

6 Θα πάρουν windows 10

 

Βλέπετε εσείς κάποιο λόγο να μην προβώ στην αγορά κάποιου από τα 2? Μήπως να κάνω υπομονή να δω τί θα γίνει με τα win 10 και αν θα βγει κάτι εξίσου οικονομικό σε lumia σύντομα που να είναι καλύτερο?

 

 

ΥΓ: Διάβασα σε review ότι τραβάει μονοφονικό ήχο στα 1080p βίντεο..

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρηματα του 640 δεν εχεις και πολλες επιλογες ουτως ή αλλως. Υπαρχει η μια επιλογη του Android με τα 2 κινητα Lenovo και Huawei,τα S60 και P8 light αντιστοιχα και υπαρχει και το 640 απο Windows.

 

Διαλεγεις και παιρνεις αλλα και το 640 δεν θα σε απογοητευσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Λένε ότι έχουν λιγότερες εφαρμογές από τα android αλλά εγώ και με android τόσα χρόνια 5-6 εφαρμογές λειτουργώ και από ότι βλέπω τις έχει ήδη, οπότε με καλύπτει)

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια για πολλούς χρήστες. Το πλήθος των εφαρμογών είναι ψυχολογικό θέμα. Τα WP έχουν πάνω από 350.000 εφαρμογές... Αν δεν μπεις στο κόπο να συγκρίνεις με τα άλλα λειτουργικά καταλαβαίνεις ότι είναι υπέρ αρκετές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κατ'αρχήν να πώ οτι είχα δύο συσκευες WP το lumia 610 απο τα πρώτα και το Lumia 535DS Δεν ξέρω αν και επειδή είναι low range κινητα έχουν μικρότερη απόδοση. Απο χαρακτηριστικά το 535 έχει σχετικά καλά και ο λογος τιμής χαρακτηριστικών είναι αριστος ΑΛΛΑ δεν συμβαίνει το ίδιο και σε επι μέρους λειτουργικά χαρακτηριστικά όπως η αποκριση επαφής της οθόνης. Δεν ξέρω αν είναι προβλημα του λειτουργικού αλλά πάσχει και χρειάζεται αναβάθμηση επιγόντως. Προσωπικά εαν δεν περίμενα να δώ τα WP10 θα το είχα αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν να πώ οτι είχα δύο συσκευες WP το lumia 610 απο τα πρώτα και το Lumia 535DS Δεν ξέρω αν και επειδή είναι low range κινητα έχουν μικρότερη απόδοση. Απο χαρακτηριστικά το 535 έχει σχετικά καλά και ο λογος τιμής χαρακτηριστικών είναι αριστος ΑΛΛΑ δεν συμβαίνει το ίδιο και σε επι μέρους λειτουργικά χαρακτηριστικά όπως η αποκριση επαφής της οθόνης. Δεν ξέρω αν είναι προβλημα του λειτουργικού αλλά πάσχει και χρειάζεται αναβάθμηση επιγόντως. Προσωπικά εαν δεν περίμενα να δώ τα WP10 θα το είχα αλλάξει.

έπεσες σε περίπτωση, το 535 έρχεται από το εργοστάσιο με θέμα στο touch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ στο android δε μου αρέσει η "τρύπια από παντού" πολιτική προσωπικών δεδομένων της Google και το ότι έπρεπε να κάνεις ολόκληρη ιστορία για να ελέγξεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, στην apple η απόλυτη έλλειψη ελευθερίας από πλευράς χρήστη, στην ΒΒ η έλλειψη τεχνικής υποστήριξης στην Ελλάδα κτλ Η MS με κάλυψε αρκετά, αλλά όχι απόλυτα.

 

Σε ενοχλεί,και δικαίως,η πολιτική αυτή ,και είπες να πάρεις win;

Προφανώς μας κοροιδεύεις.

Η ms τα κάνει αυτά ,πριν καν δημιουργηθεί η google..δηλαδή ...τι φάση;;

Kαι ναι μεν,"πρέπει να κάνεις ολόκληρη ιστορία για να ελέγξεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο",αλλά τουλάχιστον μπορείς.

Οπότε ή blissfull ignorance ή τρολλάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν να πώ οτι είχα δύο συσκευες WP το lumia 610 απο τα πρώτα και το Lumia 535DS Δεν ξέρω αν και επειδή είναι low range κινητα έχουν μικρότερη απόδοση. Απο χαρακτηριστικά το 535 έχει σχετικά καλά και ο λογος τιμής χαρακτηριστικών είναι αριστος ΑΛΛΑ δεν συμβαίνει το ίδιο και σε επι μέρους λειτουργικά χαρακτηριστικά όπως η αποκριση επαφής της οθόνης. Δεν ξέρω αν είναι προβλημα του λειτουργικού αλλά πάσχει και χρειάζεται αναβάθμηση επιγόντως. Προσωπικά εαν δεν περίμενα να δώ τα WP10 θα το είχα αλλάξει.

 

Οι πρώτες παρτίδες τουλάχιστον, είχαν θέμα μάλλον hardware (digitizer) με την Microsoft να προσπαθεί να το λύσει με software update. Δεν ξέρω αν τα κατάφερε (μάλλον όχι απ' ό,τι βλέπω). Στο 640XL που έχω τώρα κάθε άλλο παρά πρόβλημα υπάρχει. Και η συσκευή συνολικά τα σπάει αλλά οι ελλείψεις που ανέφερα παραπάνω παραμένουν. Αναμονή για τα 10αρια για να δούμε τι θα φέρουν από άποψη εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως τα WP σαν λειτουργικό έχουν πολύ δρόμο ακόμα...να φανταστείς ούτε τα αρχεία  στο δικτυακό δίσκο μου δεν μπορούν να δουν ούτε καν ένα κοινόχρηστο φάκελο στο λαπτοπ...μεγάλο θέμα για επαγγελματική η προσωπική  χρήση....και φυσικά το one drive δεν βολεύει πάντα για να μην πω οτι δεν θέλω όλα μου τα αρχεία να είναι εκεί...

Και θέλει περισσότερες εφαρμογές .


Η μέθοδος αποθήκευσης  αρχείων ένα αίσχος...αν δεν έχω εγκατεστημένη εφαρμογή για το συγκεκριμένο τύπο αρχείου δεν θα την βρω πότε μες στο κινητό

γι'αυτο και στην δουλειά το χρησιμοποιώ μόνο για τηλεφωνικές κλήσεις...δεν με βόλεψε καθόλου

το μόνο καλο...με κλειστό 3G και wifi  η μπαταρία πάει μια εβδομάδα lumnia 520 με windows 8.1

Επεξ/σία από ice25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα καταφερα να το βρω χτες σε ενα καταστημα στο κεντρο του μαντσεστερ, δυσκολο να το βρεις εδω σε πορτοκαλι. Το ειχα συνηθισει ομως σαν χρωμα απο το 630 μου. Λοιπον οντως καλυτερη οθονη, καλυτερη καμερα, καλυτερη μπαταρια, ιδιο SoC 8226 snapdragon 400 @ 1,2Ghz, ερχεται με καλυτερη εκδοση windows 8.1 update 2, πολυ γρηγορο σε γενικες γραμμες. Γυαλιστερο πισω μερος (πορτοκαλι).

 

Πολυ πιο γρηγορο κατεβασμα λογω LTE αλλα παρατηρησα οτι και στο wireless ειναι πιο snappy.

 

Μια χαρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά το one drive δεν βολεύει πάντα για να μην πω οτι δεν θέλω όλα μου τα αρχεία να είναι εκεί...

Δε σε υποχρεώνει να τα αποθηκεύεις (ή να τα έχεις αποθηκευμένα) όλα εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε υποχρεώνει να τα αποθηκεύεις (ή να τα έχεις αποθηκευμένα) όλα εκεί...

Το ξέρω οτι δεν σε υποχρεώνει αλλα όπως έγραψα  πολλά αρχεία τα έχω σε δικτυακό δίσκο NAS.τον οποίον δεν βλέπει

 

Πες μου ότι σε βολεύει ο τρόπος που χειρίζεται τα αρχεία...

 

 

Έμενα  με βολεύει να έχω πχ σε ένα Φάκελο Πελάτες εκεί έχω τον κάθε πελάτη το συμβόλαιο του,την πρόσφορα που αποδέχθηκε  τι σύστημα χρησιμοποιεί το configuration του συστήματος, firmware. φωτογραφίες από την εγκατάσταση  και πολλά άλλα.

 

 

Με wp δεν μπορείς να κάνεις αυτου του είδους την αρχειοθέτηση...οι εφαρμογές είναι sandboxed και αν πχ το κάνω με κάποιο file explorer οι υπόλοιπες εφαρμογές δεν θα το βλέπουν.

 

Αν το κανω πχ στο word δεν βλέπει την ίδια δομή αρχείων το adobe reader θα πρεπει να το κανω και εκει..

 

και παει λεγοντας

 

ΟΚ είναι για ασφάλεια αλλα τι να το κάνεις έτσι αν δεν μπορείς να δουλέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ενοχλεί,και δικαίως,η πολιτική αυτή ,και είπες να πάρεις win;

Προφανώς μας κοροιδεύεις.

Η ms τα κάνει αυτά ,πριν καν δημιουργηθεί η google..δηλαδή ...τι φάση;;

Kαι ναι μεν,"πρέπει να κάνεις ολόκληρη ιστορία για να ελέγξεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο",αλλά τουλάχιστον μπορείς.

Οπότε ή blissfull ignorance ή τρολλάρεις.

Μάλλον δε γνωρίζεις τί ισχύει για να γράφεις κάτι τέτοιο και απλά αναπαράγεις όσα γράφονται σε forums από fans ή haters. Η Microsoft είναι η μοναδική εταιρεία που δηλώνει ξεκάθαρα (στην πολιτική προστασίας προσωπικών δεδομένων των WP) ότι δεν εμπορεύεται τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών και σε όσες εταιρείες εμπιστεύεται τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών για να βγάλουν κάποια στατιστικά για λογαριασμό της, τα δίνει ανώνυμα και με συμφωνίες σιωπής. Παραθέτω απόσπασμα:

 

Πέραν των όσων περιγράφονται σε αυτήν τη δήλωση προστασίας προσωπικών δεδομένων, οι πληροφορίες σας δεν θα μεταβιβάζονται σε τρίτους (θυγατρικές ή συγγενείς εταιρείες που δεν ελέγχονται από τη Microsoft) χωρίς τη συγκατάθεσή σας. Περιστασιακά, αναθέτουμε σε άλλες εταιρείες την παροχή περιορισμένων υπηρεσιών εκ μέρους μας, όπως η αποστολή και η παράδοση αγορών και άλλων στοιχείων αλληλογραφίας, η απάντηση σε ερωτήσεις πελατών σχετικά με προϊόντα ή υπηρεσίες, η επεξεργασία καταχώρησης συμβάντων ή η εκτέλεση στατιστικής ανάλυσης των υπηρεσιών μας. Στις εταιρείες αυτές θα κοινοποιούμε μόνο τις πληροφορίες που χρειάζονται για την παροχή της υπηρεσίας, ενώ θα απαγορεύεται η χρήση αυτών των πληροφοριών για οποιονδήποτε άλλο σκοπό.

Αντίστοιχα από την google:

 

Ενδέχεται να μοιραστούμε συγκεντρωτικά, στοιχεία μη προσωπικής ταυτοποίησης δημόσια και με τους συνεργάτες μας – όπως εκδότες, διαφημιζόμενους ή συνδεδεμένους ιστότοπους. Για παράδειγμα, ενδέχεται να μοιραστούμε πληροφορίες δημόσια για να δείξουμε τις τάσεις όσον αφορά τη γενική χρήση των υπηρεσιών μας.

Η μία εμπορεύεται software (χρησιμοποιεί τα προσωπικά δεδομένα για να βελτιώσει τις υπηρεσίες της) και η άλλη προσωπικά δεδομένα.

Οπότε δεν "τρολλάρω" και ξέρω πολύ καλά τί γράφω. Εσύ;

Το χειρότερο από το να μην ξέρεις είναι να νομίζεις ότι ξέρεις... Τους χαρακτηρισμούς σου κράτα τους για κανένα παιδάκι. Θα παρακαλούσα, σε επόμενο μύνημά σου, να αλλάξεις τον τόνο σου για να υπάρξει πολιτισμένος διάλογος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

πηγές:

https://www.windowsphone.com/el-GR/legal/wp8/windows-phone-8-1-privacy-statement

http://www.google.com/intl/el/policies/privacy/

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δε γνωρίζεις τί ισχύει για να γράφεις κάτι τέτοιο και απλά αναπαράγεις όσα γράφονται σε forums από fans ή haters. Η Microsoft είναι η μοναδική εταιρεία που δηλώνει ξεκάθαρα (στην πολιτική προστασίας προσωπικών δεδομένων των WP) ότι δεν εμπορεύεται τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών και σε όσες εταιρείες εμπιστεύεται τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών για να βγάλουν κάποια στατιστικά για λογαριασμό της, τα δίνει ανώνυμα και με συμφωνίες σιωπής. Παραθέτω απόσπασμα:

Αντίστοιχα από την google:

Η μία εμπορεύεται software (χρησιμοποιεί τα προσωπικά δεδομένα για να βελτιώσει τις υπηρεσίες της) και η άλλη προσωπικά δεδομένα.

Οπότε δεν "τρολλάρω" και ξέρω πολύ καλά τί γράφω. Εσύ;

Το χειρότερο από το να μην ξέρεις είναι να νομίζεις ότι ξέρεις... Τους χαρακτηρισμούς σου κράτα τους για κανένα παιδάκι. Θα παρακαλούσα, σε επόμενο μύνημά σου, να αλλάξεις τον τόνο σου για να υπάρξει πολιτισμένος διάλογος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

πηγές:

https://www.windowsphone.com/el-GR/legal/wp8/windows-phone-8-1-privacy-statement

http://www.google.com/intl/el/policies/privacy/

Eδω τι λεει ο Ευρωπαικος οργανισμος ψηφιακων δικαιωματων για την πολιτικη της MS:

https://edri.org/microsofts-new-small-print-how-your-personal-data-abused/

Summing up these 45 pages, one can say that Microsoft basically grants itself very broad rights to collect everything you do, say and write with and on your devices in order to sell more targeted advertising or to sell your data to third parties. The company appears to be granting itself the right to share your data either with your consent “or as necessary”.

 

 

More problematic from a data protection perspective is however the fact that Windows generates a unique advertising ID for each user on a device. This advertising ID can be used by third parties, such as app developers and advertising networks for profiling purposes.

Microsoft’s updated terms also state that they collect basic information “from you and your devices, including for example “app use data for apps that run on Windows” and “data about the networks you connect to.”

 

 

But Microsoft’s updated privacy policy is not only bad news for privacy. Your free speech rights can also be violated on an ad hoc basis as the company warns:

“We will access, disclose and preserve personal data, including your content (such as the content of your emails, other private communications or files in private folders), when we have a good faith belief that doing so is necessary to”, for example, “protect their customers” or “enforce the terms governing the use of the services”.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eδω τι λεει ο Ευρωπαικος οργανισμος ψηφιακων δικαιωματων για την πολιτικη της MS:

https://edri.org/microsofts-new-small-print-how-your-personal-data-abused/

Αυτό αφορά υπηρεσίες της MS, οι οποίες απενεργοποιούνται. Το ίδιο ισχύει και για το αναγνωριστικό διαφήμισης. Σε όλο το κείμενο δεν αναφέρεται πουθενα στα Windows phone. Είσαι εκτός θέματος...

Επίσης αυτό που γράφει το κείμενο δεν επισκιάζει πουθενά αυτό που γράφει η ίδια η MS. Αναφέρεται στα WINDOWS και σε κάποιες υπηρεσίες (πχ Cortana) κι όχι στα WINDOWS PHONE, που είναι το θέμα μας. Σου έχω παραθέσει την ίδια την πολιτική προσωπικών δεδομένων της MS. Ότι και να πει ή να γράψει οποιοσδήποτε είναι υποδεέστερο. Από τη στιγμή που σου λέει αυτό που παρέθεσα παραπάνω, αν δεν το κάνει, μπορεί ο καθένας να καταφύγει δικαστικά. Να είσαι σίγουρος ότι μεγάλες εταιρείες δεν κάνουν τέτοια λάθη...

Summing up these 45 pages, one can say that Microsoft basically grants itself very broad rights to collect everything you do, say and write with and on your devices in order to sell more targeted advertising or to sell your data to third parties. ...

Αυτό ακριβώς δηλώνει και την υποκειμενικότητα των γραφόμενων....

Επίσης:

 

Μπορείτε να επιλέξετε να εξαιρεθείτε από τη λήψη διαφήμισης βάσει ενδιαφέροντος από την Microsoft μεταβαίνοντας στη σελίδα εξαίρεσης.

Από τους όρους των WINDOWS (αν και εκτός θέματος...)

πηγή:

http://www.microsoft.com/el-gr/privacystatement/default.aspx

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...