Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα μέχρι 200 ευρώ.


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε.

 

Μόλις τα έφτυσε ένας Canon MP600 που είχα εδώ και 10 χρόνια (!!) λόγω τροφοδοτικού. Ο συγκεκριμένος ήταν σκυλί, η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν τον χρησιμοποιούσα συχνά (~30-40 σελίδες το μήνα), αλλά το γεγονός ότι έπαιρνε 5 διαφορετικά μελάνια με κόστος 1,5 ευρώ το καθένα (όχι γνήσια) τον έκανε πάρα πολύ οικονομικό.

 

Anyways, οι λύσεις τώρα είναι δύο :

 

1) Να αγοράσω κάποιο καλό πολυμηχάνημα στο οποίο θα τυπώνω αρχικά 20-30 σελιδες τον μήνα, αλλά σε 6 μήνες θα τοποθετηθεί σε καινούριο ιατρείο όπου θα τυπώνει περισσότερο (~100 με 200 σελίδες το μήνα) και κυρίως φωτογραφίες υπερήχων (πολύ μαύρο χρώμα), άρα θα πρέπει να είναι οικονομικό στα μελάνια του (ειδικά στο μαύρο). Κατά τα λοιπά, θα ήθελ ανα είναι δικτυακός, wireless, να έχει αυτόματο duplex printing, αυτόματο (κατά προτίμηση single-pass) duplex scanning από feeder (όχι βάλε-βγάλε σελίδες) και έγχρωμος. Επειδή πρόκειται για μια πιο μακροπρόθεσμη επένδυση, δεν θα με πείραζε να δώσω 200-250 ευρώ.

 

 

Μια γρήγορη αναζήτηση στο σκρουτζ έβγαλε αυτα (τα πρώτα canon μου φαίνονται καλά και οικονομικά) ενώ στο αμαζον αυτά.

 

 

Διάβασα καλές κριτικές για τον Brother 6920

 

Όμως στο αμαζον αρκετοί είναι επικριτικοί, κυρίως όσων αφορά στην ποιότητα εκτύπωσης.

 

Αν όντως αξίζει βέβαια, χαλάλι τα 160 ευρώ παραπάνω.

 

2) Να πάρω κάτι απλό προς το παρόν για να κάνω τη δουλειά μου στο σπίτι και βλέπουμε για το ιατρείο σε 6μήνες όταν θα έρθει εκείνη η ώρα. Σε αυτή την περίπτωση οι απαιτήσεις περιορίζονται. 20-30 σελίδες το μήνα (αν και υπάρχουν -σπάνια- μήνες που μπορεί να τυπώσω καμιά 200ριά, π.χ. βιβλίο ή σημειώσεις). Έγχρωμος, Wifi απαραίτητο για να μπορώ να τυπώνω από το λαπτοπ ασύρματα, οικονομία στα μελάνια επίσης απαραίτητη (ειδικά σε αξιόπιστα συμβατά-ανακατασκευασμένα), duplex printing επίσης (όχι χειροκίνητο). Από scanner σε αυτή την περίπτωση δεν έχω ιδαίτερες απαιτήσεις. Μία στο τόσο να σκανάρω-φωτοτυπήσω κάποιο έγγραφο, οπότε δεν με πειράζει και flatbed. Κόστος κάτω από 100 ευρώ εδώ.

 

Τι θα προτείνατε άραγε ?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

P.S. : Ο παλιός canon δεν ανοίγει καθόλου (σαν να καηκε το τροφοδοτικό). Ποια η πιθανότητα να φτάινε τα μελάνια που έπαιρνα από tonnerhellas με 1.5 ευρώ το ένα ? τα χρησιμοποιούσα εδώ και κανένα χρόνο βέβαια, χωρίς πρόβλημα. Υπάρχει άραγε κανένα αξιόπιστο κατάστημα για συμβατά και φτηνά μελάνια ?

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δωσε το τροφοδοτικο σε καποιον που ξερει να στο φτιαξει,εχω φτιαξει πολλα τετοια.

 

Είναι σίγουρο ότι πρόκειται για πρόβλημα τροφοδοτικού, όμως ? Αν φταίει η πλακέτα (ή όπως αλλιώς λέγεται ?) Μπορεί να έφταιξαν τα φτηνά μελάνια για το συμβάν αυτό ?

 

Anyways, ποιος ασχολείται με τέτοια (βρήκα κάποιον στον Πειραιά που ασχολείται με canon αλλά ανοίξει μετά τον 15αύγουστο). PM αν δεν μπορεί να ειπωθεί δημόσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναβει?Αν δεν αναβει ειναι τροφοδοτικο,δεν εχουν σχεση μελανια κεφαλες και τα ρεστα.

 

Δεν ανάβει με τίποτε. Νεκρός τελείως. Διάβασα στο ίντερνετ ότι μπορεί να είναι τροφοδοτικό, αλλά μπορεί να είναι και πλακέτα η οποία βραχυκύκλωσε και κάηκε λόγω διαρροής στο μελάνι κτλ. Μακάρι να είναι μόνο τροφοδοτικό γιατί -θέλω να πιστέυω- ότι φτιάχνεται σχετικά οικονομικά.

 

Ιδέες σχετικά με το ποιος ασχολείται αξιόπιστα με τέτοια είναι ευπρόσδεκτες. Πήγα σε Πλαίσιο και iRed και μου είπαν να απευθυνθώ στην Intersys. Γενικά όμως αποφεύγω τις αντιπροσωπείες γιατί εαν στείλεις το μηχάνημα σε αυτές, είναι προτιμότερο να αγοράσεις εκτυπωτική μηχανή από τα τυπογραφεία του Λαμπράκη παρά να επισκευάσεις τον printer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρα το τροφοδοτικό με ένα πολύμετρο (αν ξέρεις, αλλιώς πήγαινε το σε έναν ηλεκτρονικό). Αν δεν δίνει ρεύμα είναι κατα 99% εκεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πάω μέσα στην εβδομάδα, αν βρω κάποιον λόγω εορτών.

Ελπίζω να φτιάχνεται γιατί δεν έχω όρεξη να ψάχνω καινούριο εκτυπωτή.. 10 χρόνια μόνο τον έχω... Δεν έχω κάνει ακόμη απόσβεση !! :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και να μην είναι τροφοδοτικό. Μου έχει συμβεί σε παλιοτερο μοντέλο. Τα τροφοδοτικά αυτά έχουν ένα standby signal και περιμένουν από το logic board του εκτυπωτή σήμα για να εκκινήσουν κανονικά. Αν υπάρχει κάποιο θέμα ο εκτυπωτής δεν ανάβει καθόλου. Βγάλε την κεφαλή από τον canon και ξαναδοκίμασε. Αν είναι παρκαρισμένη στο service station μπορεί να είνια κλειδωμένη και να μην κινείται ελεύθερα οπότε θα πρέπει την απεμπλέξεις χειροκίνητα ανοίγοντας το μηχάνημα. Πάλι βέβαια υπάρχει πιθανότητα να μην εκκινήσει το τροφοδοτικό καθώς από την καμμένη κεφαλή μπορεί να έχει αρπάξει και η πλακέτα. Και επειδή είναι λίγο ζαριά το αν φτιάχνεται με καινούργια κεφαλή - αν βρεις βέβαια - μάλλον ήρθε η ώρα της αντικατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο καμμενη/βραχυκυκλωμενη κεφαλη να μην αναβει το μηχανημα,ναι δεν εχεις αδικο μπορει να συμβει.

Το ειχα δει κατα κορον στους oki dotmatrix οπου λογω της κεφαλης εκαιγε την ασφαλεια του system board και δεν αναβε,στους inkjet δεν το εχω δει ποτε γιατι ειναι αλλη τεχνολογια,ισως και να συμβαινει.

Αναφερθηκα στο τροφοδοτικο γιατι η canon ειχε παρουσιασει κατεξοχην προβλημα στα τροφοδοτικα μετα απο χρονια.

Να και μια αλλη αποψη,σωστος.

Οπως και να 'χει ,μετρας το τροφοδοτικο οπως αναφερθηκε και αν ειναι ψοφιο και επισκευαζεται το φτιαχνεις,αλλιως αν σε συμφερει ισως και να μπορει να βρεις απο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βγάλει την κεφαλή και προσπάθησα ξανά αλλά τίποτε. Δεν το θεωρώ απίθανο να τα έφτυσε αρχικά η κεφαλή και εν συνεχεία να άρπαξε η πλακέτα του εκτυπωτή γιατί λίγα λεπτά πριν σταματήσει να δουλεύει παρατήρησα μια μεγάλη κουκίδα ροζ (magenta) χρώματος στο tray εξόδου του εκτυπωτή. Γι' αυτό αναρωτιέμαι αν φταίνε τα μελάνια...

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είσαι σίγουρος πρέπει να μετρήσεις τροφοδοτικό. Αν και φοβάμαι την πλακέτα. Δεν ξέρω αν είναι τα μελάνια . Πάντως σε 4 μηχανάκια πο έχω τα 2 μου κάηκαν από συμβατά. Στα άλλα 2 μόνο γνήσια που τα ξαναγεμίζω 4 φορές και ξαναπαίρνω καινούργια μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είσαι σίγουρος πρέπει να μετρήσεις τροφοδοτικό. Αν και φοβάμαι την πλακέτα. Δεν ξέρω αν είναι τα μελάνια . Πάντως σε 4 μηχανάκια πο έχω τα 2 μου κάηκαν από συμβατά. Στα άλλα 2 μόνο γνήσια που τα ξαναγεμίζω 4 φορές και ξαναπαίρνω καινούργια μετά.

 

Θα το δώσω σε σερβις (όχι ιντερσυς), από την άλλη εβδομάδα να δω τι θα μου πούνε.

 

Πάντως αν φταίει η πλακέτα, απ' ότι φαίνεται τα συμβατά/ξαναγεμισμένα μελάνια έχουν τελικά μακροπρόθεσμα το κόστος τους... Κρίμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το ρίσκο των third party μελανιών, στον Canon 5550 που έχω τώρα η αξία του αποσβαίνεται μόλις κλείσεις και 2ο κύκλο συμβατών μελανιών. Τα γνήσια κάνουν 10-12 ευρώ ενώ τα συμβατά πο παίρνω και είναι καλά ως τώρα κάνουν 3. Δηλαδή γλιτώνεις 7 ευρώ στο μελάνι, επί 10 μελάνια (5 μελάνια επί 2 φορές αλλαγή) μας κάνουν 70 ευρώ. Περίπου τόσο τον πήρα. Οπότε, εφόσον δεν έβγαλε πρόβλημα μέχρι τη δεύτερη πλήρη αλλαγή μελανιών τα λεφτά ττου τα έβγαλε ήδη σε λιγότερο από χρόνο.

 

Για 10 χρόνια, δεν το συζητάω καν :)

Επεξ/σία από arxaggelos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είσαι σίγουρος πρέπει να μετρήσεις τροφοδοτικό. Αν και φοβάμαι την πλακέτα. Δεν ξέρω αν είναι τα μελάνια . Πάντως σε 4 μηχανάκια πο έχω τα 2 μου κάηκαν από συμβατά. Στα άλλα 2 μόνο γνήσια που τα ξαναγεμίζω 4 φορές και ξαναπαίρνω καινούργια μετά.

 

Δεν καίγονται μηχανήματα, και ειδικά inkjet από συμβατά μελάνια. Μην γράφετε ότι να 'ναι.

 

Στα συμβατά το μόνο που μπορεί να τύχει είναι να μην το αναγνωρίσει ή να μην έχει καλή τονικότητα το χρώμα. Είναι στατιστικά απίθανο να κάηκε το μηχάνημα επειδή τοποθέτησες συμβατό μελάνι. Πόσο μάλλον δύο μηχανήματα. Ή συμπτωματικά έτυχε την ίδια περίοδο, ή κάτι έκανες λάθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...